Šta je novo?

Finansije

Поента субвенционисања је пре свега у повећању конкурентности, то не треба да буде ни социјална помоћ ни лагана лова.
Треба субвенционисати и велике и мале. Уз ограду да мали треба да теже да буду велики а велики да теже увећању приноса и то да се постиже одговарајућом политиком субвенционисања.

Оно што је бесмислено је субвенционисање по хектару јер не видим да то на било који начин подстиче повећање конкурентности.
 
@tragac
Raduloviću ti li si? :D

Šalu na stranu, slažem se da se kod nas često subvencioniše nešto loše a ne rešava suštinski (Simpo...).
 
a tek NKOSK... dobro je da su ukinuli tu shemu za subvencionisanje pranja novca iz kriminalnih aktivnosti putem stanogradnje.
 
Naravno. Oni subvencionišu kamate, a investitori naduvaju cene stanova. Samo je Srbija zahvaljujući NKOSKU imala paradoks da cene stanova rastu u recesiji. Sada su kamate veće ali su cene kvadrata dosta niže pa je rata za stan ista ili čak malo manja kao i dok smo imali tu šemu. Toliko o korisnosti subvencija.
 
Мере штедње су увек за поздрављање. Међутим, стиче се утисак да ће негде да стисну а негде да исцури.
Данас сам видео сликовит пример, који говори да треба максимална посвећеност уштедама да буде.

Више пута сам видео да се у 6 ујутру гаси улична расвета. Пало ми је на памет да упркос уштеди то није добар потез јер је безбедност смањена због лоше видљивости. Пола сата раније није вредно неке несреће...
А данас у 5 поподне Борча светли ко за поноћ, свуда.


Тако ће неко да остане без 10% а после ће нека набавка лоше процењена да кошта као 10% од милион људи. Као онај сателит већ заборављени...
 
A i dve bandere jedna do druge na 3 metra
 
ako ćemo da pričamo o uštedi električne energije onda mi treba da promenimo vremesku zonu.


za naše uslove više odgovara vremesnka zona koju ima grčka.
 
MilisaV":2vjmcsl1 je napisao(la):
ako ćemo da pričamo o uštedi električne energije onda mi treba da promenimo vremesku zonu.


za naše uslove više odgovara vremesnka zona koju ima grčka.
I ja se slazem. Pre nekog vremena :) predstavnik Svetske banke je na B92 napisao blog parafraziram "lepse je ziveti pod suncem" sa predlogom da se pomerimo sat unapred i dao neku pasualnu procenu mogucih usteda...napusise ga kao da je hteo da nas vrati u srednjevekovni vilajet :)

tragac, kakve veze ima NKOSK sa subvencijama? Lupetas. (po obicaju).
 
Pa čekaj (personal attacks aside, allowed to those possessing the power of Omniscience, poput tebe :)) ko je onda davao subvencije za kamate bankama? Ok možda su oni bili samo sredstvo za plasmane? Prosvetli nas da više ne lupetamo.
 
Nikakve mere stenje ne vrede puno u drzavi u kojoj vlada partijski sistem, to sto se ustedi nece se ustedti za dobit gradjana, vec za dobit clanova partije, gradjani ce samo postati jos siormasniji kao sto jeste slucaj.
Tako da svaki racionalan predlog, pa i ovaj o pomeranju vremenske zone, moze zvucati samo suludo dok postoji korumpirana vlast.

Pescanik Oct 31, 2014
http://www.youtube.com/watch?v=qU1_25wMh-0
 
He, he
Pade mi jedna stvar na pamet.
Nemojte me pogresno razumeti, ali secate se iz udzbenika ako nista drugo pojma 'radna akcija'?
Ono sto je meni palo na pamet, nije radna akcija u klasicnom smislu te reci.
Ali...
Svedoci smo da je veliki broj ljudi nezaposlen. Jedan dobar deo njih nema gotovo nikakvu perspektivu za posao u struci za koju je skolovan, a takodje jedan odredjen broj je i bez strucnog obrazovanja.
Takodje, imamo odredjena socijalna davanja i razne olalsice koje se dele iz budzeta.
Zar drzava nebi mogla da pokrene odredjene javne radove u kojima bi se znacajnije koristila radna snaga?
Sta je sramotno u tome da se uzme lopata, kramp, kolica u ruke?
Moze se nesto zaraditi, ide staz, a pritom se ustedi na lovi za teretanu! ;-)
 
Pa neprtis to je cika vulin vec uradio odradjivanje socvjlane pomoci , to mu je naredni napredni nivo samo polako ,ja cu da uzmem lopatu u ruke ma koliko to bilo cudno ako av av zasuce rukave i stane na mjesalicu
 
Čika Vulinu bi trebalo ponuditi mesto ambasadora u Pjongjangu, čovek je isuviše naložen na DNRK da mu treba pružiti šansu da živi tamo. :violina:
 
direktor":2meazuj1 je napisao(la):
Pa neprtis to je cika vulin vec uradio odradjivanje socvjlane pomoci , to mu je naredni napredni nivo samo polako ,ja cu da uzmem lopatu u ruke ma koliko to bilo cudno ako av av zasuce rukave i stane na mjesalicu
Joj direktore...
Bolje me opsuj najcrnje, nego da pravis paralele izmedju julovskog babo_ebca i neradnika sa mojom malenkoscu.
Mislim, mozda sam pogresno izrazio svoja razmisljanja, ali do njih sam zapravo dosao gledajuci kako se iz godine u godinu sve losije odrzava pojas uz saobracajnice, kao i higijena ulica. Naime, masine za pranje i ciscenje, kosacice, usisivaci... sve je to iz uvoza, koristi naftne derivate koji su takodje iz uvoza. Ako danas vozilo koje cisti pored trotoara pogori 50l eurodizela, to je priblizno 7500 dinara. Ako tome dodamo cenu nabavke, kao i odrzavanje vozila, dobijamo ekvivalent novca za recimo 4 nova radnika.
Naravno, ovo je samo gruba ideja na mikro nivou.
Znam da zvuci anahrono, retrogradno, ali situacija u kojoj se nalazimo zahteva radilalne poteze.
Radikalne ne u smislu smanjenja plata profesoru u skoli ili fakultetu, lekaru u bolnici, dok se sa druge strane armija partijskih poslusnika i rodbine useljava u agencije koje se gle cuda, pored vike oko njihovog broja u vreme kampanje, ipak povecavaju.

Nekoliko godina drzava ima zelezaru koju finansira iz budzeta.
Za to vreme nije im palo na pamet da je uposle recimo za zeleznicke sine i time makar smanje gubitke iste!?
Istovremeno se velike kolicine gradjevinskog gvozdja godinama uvoze iz Ukrajine...

Plocnike po gradu ponovo asfaltiramo a za to em je sirovina iz uvoza, em je to najjadniji trotoar.
Imamo nase kamenolome, zar ne?
Zar nije logicnije da za to upotrebimo domaci tesani kamen iz ljiga, arandjelovca ili nekog drugog kraja?

I sto se lopate i slicnog tice.
Nekada je bilo sramota krasti i prositi, a ne posteno raditi, ma koji to posao bio.
U zivotu sam sticajem raznih okolnosti radio razne poslove.
Godinama, moj posao je vezan zarad na racunaru, ali me ni dan danas nije sramota da uzmem ni lopatu, ni mesalicu, ni metlu.
Mnoge poslove koje mi nije problem da platim ipak radim sam.
Zasto? Jedan razlog je sto taj novac uvek ima na sta drugo da se potrosi, a drugi razlog je sto zadovoljstvo posle dobro obavljenog posla ne moze da se izrazi u novcanicama. :)
 
Uvozna cena litra dizela je daleko ispod 150 dinara. Većinu maloprodajne cene goriva čine porezi, akcize i marže koji predtavljaju transferni trošak a ne unošenje ili stvaranje nove vrednosti. Sem toga, kakva je produktivnost i doprinos društvenom dohotku od čišćenja korova pored puta, košenje obala i zašumaka? Ljudi ne čiste svoje privatne posede u gradovima, ne vide interes i nemaju dovoljno gradjanske svesti i kulture, a sad ćemo da brinemo za obale i nasipe pored puteva. Sa poljoprivredom je donekle drugačije, s tim što bi obavezu prinudnog rada trebali da imaju svi gradjani, jer ako se to samo da nezaposlenima, oni će onda biti klasno degradirani te bi im pretilo izopštavanje iz gradjanskog društva.
 
Ok , u dosta delova tvog posta ima rezona, ali...,
Pbjasni mi dal su nezaposleni sada manje klasno degradirani???

I da dodam
Nikakav 'prinudni rad' ja nisam spominjao.
Jednostavno ljudima treba dati sansu da rade, a ko nece, to je vec njegova stvar.
 
A da li bi takav rad pružao ikakvu šansu za napredovanje, samodokazivanje ili bi predstavljao vezivanje za jedan primitivan sistem rada koji je civilizacijski odavno prevazidjen?
 
ja se ovde načelno slažem s Lakijem, s tim da mislim da ova država (pogotovo sadašnja vlast) nije u stanju da organizuje takve radove a da bude sve javno i dobro organizovano.
 
Mere štednje i povećanje PDV-a je trebalo uvesti još 2008, kada je kriza počela. Sada je već kasno. Što se viška državne uprave tiče, tačno je ima velikih viškova na lokalnom nivou, ali na centralnom nivou (mislim na Vladu Srbije) vlada akutni manjak kadrova, naročito školovanih. I mit je da je državni posao nešto divno. Plate su male, napredovanje je skoro nemoguće, osim u slučaju da neko da ostavku, ode u penziju ili umre. Ne postoje stimulacije ni bonusi po učinku, ni na lokalnom, ni na republičkom nivou. If you pay peanuts - you'll get monkeys! Rasprodati sve: Telekom, Galeniku, Srbijagas. banke, zatvoriti FAP, IMT, IMR, Prvu Petoletku, 14. Oktobar i sve druge firme koje nisu u stanju da nađu strateškog partnera.kao i onu železaru, i pod hitno dovođenje u red ŽS i EPS. Koji je zadatak države? Da obrazuje kvalifikovanu i konkurentnu radnu snagu, izgradi infrastrukturu i stvori kvalitatan poslovni ambijent, koji bi podsticao ljude da otvaraju firme i koji bi privatnicima iz sive zone omogućio da pređu na legalno poslovanje, jer bi im se to isplatilo. Primer: Estonija.
 
Privatnici iz sive zone !!!
Hohoho :D
Sjajno!
Samo sto to u velikom broju slucajeva nije siva, vec crna.
Plastican primer nesposobne drzave (citaj vladara):
Proletos je drzava najavila i navodno povela da sprovodi ostriju poresku disciplinu. Kako to u praksi izgleda navescu na primeru jednog prigradskog naselja.
U naselju postoji 10-tak zenskih frizera. Od njih, 3 su prijavljena, legalna dok ostali rade divlje. Poostravanje discipline se nije ogledalo u pisanju prijava i kaznjavanju onih koji nemaju prijavljenu usluznu radnju, vec u mnogo cescem 'cesljanju' i kontroli onih koji rade legalno.

Nije dovoljno? OK.
Primer 2 :
Rekonstrukcija skupstine od pre nekoliko godina.
Posao radi nekoliko podizvodjaca, koji svi zajedno imaju manje od 20 prijavljenih radnika. Istovremeno se po skupstini vrti nekoliko desetina, a ponekad i par stotina radnika, sto se lako moze proveriti zbog posebnih bezbefonosnih provera.

Primer 3.
Pogledati spisak najvecih poreskih duznika nedavno objavljen u medijima. Vecinom 'ugledni bizmismanovi' !!!
 
Kиме сине, све си у праву...сем за државни посао.
Ако поредимо исте способности и квалификације већином би боље плате и већи број других бенефиција биле на страни државног посла.

Котлар у згради на Карабурми има између 50 и 60 000 плату и једно 4 месеца годишње слободно. Остатак је блеја и продаја покраденог огрева... гарантујем/знам да има разних стручних људи, па и руководилаца/директора са мањим платама и горим условима код приватника. Да не знају шта је радно време ни где је лево. Ретки су и приватници који се опруже за квалитетан кадар. А када имаш добре услове по правилу нису неограничени или вредновани учинком.

То да све оставимо по страни. Велики страх у Срба је недостатак сигурности, поштовање права радника, лак губитак посла, и обавезни мобинг... тога нема код државе и доста људи бира просечну Српску плату и мир уместо нешто боље и стрес, проблеме.

Да се разумемо, ја желим да се што више приватизује. Али и да се ти приватници уведу у нормалне неке оквире и поштовање закона. До тада, ко може нека граби државну сису...
 
tragac":mbcfw4wo je napisao(la):
Eto opet lupetas.
Ja sam agnostik.
Sad trk na gugl da vidis sta je to.
tragac":mbcfw4wo je napisao(la):
Pa čekaj ko je onda davao subvencije za kamate bankama?
Ministarstvo finansija RS.
tragac":mbcfw4wo je napisao(la):
Ok možda su oni bili samo sredstvo za plasmane?
Institucija je sredstvo za plasmane :lool:
Joooj, giga sega mega majku onome ko giga sega megama dade dozvolu da edukuje omladinu po Srbiji.
tragac":mbcfw4wo je napisao(la):
Koga nas, je l' ti to hoces da nam kazes da nisi sam? (u glavi)

http://www.nkosk.rs , nastao po ugledu na http://www.cmhc-schl.gc.ca/
Sve pise, prosvetli(te) se sam(i).

p.s.
Ako ti i posle citanja ne bude jasno, pitaj. Ucinicu ti(vam) plezir.
 
Ok, ok, lakše malo, možda nije NKOSK kao takav, ali je subvencionisanje bilo čega pa i rizika plasmana za stambene kredite POGREŠAN pristup i time se krive ekonomski odnosi. Mada subvencionisanje stanogradnje nije koštalo ovu državu koliko subvencionisanje metalskog kompleksa industrije, ali nije bilo ni koristi od toga.
 
Vrh