Šta je novo?

Fauna Beograda

Verovatno se to može pametno rešiti, ali ja već zamišljam divljač kako pretura po kontejnerima, pa mi je to trenutno loša ideja.

Jeste lep prizor videti papagaje u Barseloni, ali to može samo ako ceo Grad funkcioniše. Zato to trenutno nije izvodljivo u Beogradu.
 
I kod Hajd parka imamo ježeve, koji su se toliko odomaćili da se ni ne plaše čoveka. Lično sam imao prilike da ih pomazim a da se ne sklupčaju.
 
Verovatno se to može pametno rešiti, ali ja već zamišljam divljač kako pretura po kontejnerima, pa mi je to trenutno loša ideja.....

Na večim zelenim površinama i nemamo
kontejnere...

Bg fazanerija se lepi širi, a sitnije životinjice se same izborile za prisustvo
Vreme je da se fauni Bgda pripomogne

a započeto sve kod SIVa ....

Neki manji a atraktivni papkar sa iste pozicije bi mogao da nastavi menjanje Bgda u lepše i prijatnije okruženje po ugledu dr. metropola

:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874168#p874168:28hxealz je napisao(la):
solecar » Uto Avg 24, 2021 11:58 am[/url]":28hxealz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874141#p874141:28hxealz je napisao(la):
astrodule » 24 Avg 2021 11:37[/url]":28hxealz]Ovog leta smo postavili oko ulaza par plastičnih činija sa vodom koje punimo kada nema kiše. Danas je bila žurka, a pojavila se i senica.

Vrabaca je bilo milion u travi, ne može fotka to da dočara.
Ono što je meni zanimljivo, je da sam ove godine na baš puno lokacija po gradu, video posude sa vodom. Što za kučiće i mačke, što za ptice.

Druzenje sa mackama moze da bude ubitacno za ptice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874225#p874225:xqjuwkcr je napisao(la):
boca-ica » Uto Avg 24, 2021 1:51 pm[/url]":xqjuwkcr]
Verovatno se to može pametno rešiti, ali ja već zamišljam divljač kako pretura po kontejnerima, pa mi je to trenutno loša ideja.....

Na večim zelenim površinama i nemamo
kontejnere...

Bg fazanerija se lepi širi, a sitnije životinjice se same izborile za prisustvo
Vreme je da se fauni Bgda pripomogne

a započeto sve kod SIVa ....

Neki manji a atraktivni papkar sa iste pozicije bi mogao da nastavi menjanje Bgda u lepše i prijatnije okruženje po ugledu dr. metropola

:sesir:

fazane treba dovesti na Kalemegdan.
I vece zmije bi bilo zgodno naseliti jer one jedu pacove kojih tamo ima nenormalno mnogo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874245#p874245:3awdvv36 je napisao(la):
MC_ » 24 Avg 2021 15:46[/url]":3awdvv36]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874168#p874168:3awdvv36 je napisao(la):
solecar » Uto Avg 24, 2021 11:58 am[/url]":3awdvv36]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874141#p874141:3awdvv36 je napisao(la):
astrodule » 24 Avg 2021 11:37[/url]":3awdvv36]Ovog leta smo postavili oko ulaza par plastičnih činija sa vodom koje punimo kada nema kiše. Danas je bila žurka, a pojavila se i senica.

Vrabaca je bilo milion u travi, ne može fotka to da dočara.
Ono što je meni zanimljivo, je da sam ove godine na baš puno lokacija po gradu, video posude sa vodom. Što za kučiće i mačke, što za ptice.
Druzenje sa mackama moze da bude ubitacno za ptice.
:lool:
 
На једном делу аутобуских стајалишта „Телеком Србија“ је поставио огласне паное за једну лепу акцију, као спонзор удружења за заштиту угрожених врста птица. Реч је о изузетним птицама које су угрожене, белоглави суп, модроврана, орао змијар и утина.

Стајалиште #2099 у Недељка Гвозденовића
IMG_20210913_193247_resized_20210917_093148738.jpg


белоглави суп.JPG
модроврана.JPG
орао змијар.JPG
утина.JPG


https://hrgde.adocean.pl/files/akickcks ... 600-v4.gif
 
izmedju poljoprivrednih Beogradskih parcela, odavno su morali biti zasadjeni drvoredi, koj štite na mnogo načina kako zemljište tako i floru i faunu.
Jesu li pošumili ? -NE-
Zašto ?
Vlasništvo ne predstavlja problem. Niko vlasništvo zemljišta ne spori.
Medja - granični okvir
- nije ničije izričito vlasništvo-
te pošumljavanjem niko nije na šteti.Naročito ako se izabere adekvatna vrsta mladica.

Da ima volje, Beograd bi jako brzo dobio tampon zeleni tj šumski prsten koj bi značajno doprineo ublažavanju štetnih efekata klimatskih promena koje satiru staništa raznih vrsta flore i faune.

Šta radi ministarstvo šumarstva ?
i nadležni ,,šumari,, Beograda ?
Glavna im je briga posao i pare koje uteruju drvosece. Iseku velika skupa stabla a fleke vade jeftinim sadnicama koje treba čekati decenijama.
Njihova formula rada je poznata enigma
- tri puta sečem, a opet kratko ? - kako ?
Inovativnih pristupa : nula
 
U Švedskoj, a moguće i u Norveškoj, na po jedno posečeno drvo , u obavezi si da posadiš novo. Da li je u pitanju mladica ili neko starije stablo ili pak neka ozbiljna sadnica, ne bih znao, nisam toliko detaljno izučavao. Ono što mi jefascinantno, sa druge strane, je što imamo gomilu divljeg i nekontrolusanog rastinja, pa tako i stabala, invanzivnih, a beskorisnih vrsta, koje čak ni ptice ne posećuju.

Opet, pre neki dan videh i jedan primer gde majka izvela dete napolje, a završila raspravljajući se sa jednom żenom koja je ostavila hranu i vodu za vrapce i golubove, samo zato što je ta žena "napala" njeno dete. A pičvajz je nastao kada je to dete krenulo da rasteruje pomenute ptice, da baca tu hranu unaokolo i šutira posudu sa vodom. Kako se na kraju završilo, ne znam, jer sam bio u prolazu. I samo da dodam da je to dete bilo tu oko prvog razreda osnovne.
 
Videh u prethodnih mesec dana kod mene na terasi jednu bogomoljku i jednog povećeg skakavca, što nikad u životu nisam video u mom kraju.
 
Među labudovima na Keju vlada ptičji grip

Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede Republike Srbije potvrdila je ptičji grip kod nekoliko uginulih labudova na Zemunskom keju, a potom i u Borči i Kovilovu proteklih dana.

Virus nije opasan po ljude, ne spada u zoonoze, ali se prenosi na pernatu živinu, te Uprava savetuje da se ipak ne prilazi koloniji nastanjenoj kod Zemunskog keja, kako bi se što bezbednije suzbila bilo kakva mogućnost prenošenja virusa H5N8.

Uprava je donela Rešenje o merama suzbijanja avijarne influence kod divljih ptica u cilju suzbijanja i širenja zaraze na području od najmanje tri kilometra u poluprečniku i proglasila ugroženom teritoriju od 10 kilometara od žarišta na kojima su pronađeni uginuli labudovi.

Do proglašenja prestanka zaraze važi obaveza prijavljivanja svakog slučaja uginuća i posebno masovnog stradanja divljih ptica i živine na ugroženom području, kao i zabrana održavanja sajmova i prometa živinskih proizvoda poreklom sa označene teritorije.

izvor: studio B
 
Na moje iznenadjenje tik iznad glave na grančici sletela je Senica, ništa neobično dok se nisam fokusiro na čudan ,,ples,, nj. kljuna i na moje iznenadjenje ista je zapravo ručkala zelenu smrdi bubu
Ej i tim bubama neko da im dodje glave
:)
Ove zime trudicu se da mrvice hleba i po koju žitaricu ostavlja im kako bi ih u prolece bilo što više. Male sivo žute Senice :)
 
Nemoj hleb. Vole da ga jedu, ali to ne znači da je dobar za njih (isto kao što deca vole čokoladu).

Samo im obezbedi sirovo zrnevlje. Na žalost, u većini prodavnica zdrave hrane nema sirovog suncokreta ili semenki (osim golice koja je malo skuplja).
 
Hvala na info. Sklepacu i neku hranilicu u što skorije vreme :)
 
To se toliko odomaćilo da uopšte ne štreca od dobrog dela ljudi. Mislim generalno na raznorazne vrste ptica.
 
Poslednja izmena:
Фазанка претрчава улицу Др. Хуга Клајна код мене на Бежанијској коси, сачекала је да прођу аутомобили и на брзину претрачала и зашла за ограду грађевине "Центра за рани развој деце и инкузију". Већ су се толико навикли на четвороточкаше!

IMG_20220412_153456_resized_20220412_055856477.jpg
IMG_20220412_153508_resized_20220412_055856903.jpg
IMG_20220412_153519_resized_20220412_055854932.jpg
IMG_20220412_153538_resized_20220412_055855239.jpg
 
 
 
Vrh