Pokret Kreni-Promeni predao je 119.829 potpisa uz zahtev za otkazivanje tzv. „Malog EXPO-a“ Međunarodnom birou za izložbe (BIE) u Parizu. Uz potpise, pokret je dostavio i analizu koruptivnih i bezbednosnih rizika ovog projekta u Srbiji, koju je izradio dr Slobodan Tomić, vanredni profesor javnog menadžmenta i integriteta na Univerzitetu u Jorku (Velika Britanija).
Kreni-Promeni je naveo da se iza realizacije ovog projekta u Srbiji kriju kršenja načela vladavine prava, korupcija, otvaranje bezbednosnih rizika i dodatna politička destabilizacija društva.
U pismu upućenom Međunarodnom birou za izložbe u Parizu ističe se da će insistiranje na sprovođenju ovog projekta u Srbiji imati negativne posledice po EXPO i BIE, uzrokujući po ovoj organizaciji dalekosežne štete po buduće događaje i projekte na globalnom nivou, daleko izvan granica Srbije. Takođe se naglašava da je, imajući u vidu trenutnu političku situaciju, održavanje ovog projekta vrlo upitno.
EXPO 2027 u Srbiji se pogrešno predstavlja kao centralni EXPO događaj, iako se pravi EXPO održava u Osaki 2025. Događaj u Srbiji je zapravo izložba koja popunjava prazninu između dva prava sajma. Cena EXPO-a i dalje je potpuna enigma – predstavnici vlasti su davali kontradiktorne izjave: predsednik Aleksandar Vučić i ministar finansija Siniša Mali su u razmaku od samo nekoliko meseci izneli četiri potpuno različite cifre – od 1,2 do čak 18 milijardi evra. Ogromna sredstva odlaze na izgradnju hala koje će, nakon nekoliko meseci korišćenja, ostati prazne, dok su javne nabavke suspendovane, a poslovi se dodeljuju kumovima i prijateljima vlasti. Zemljište koje je nekada prodato arapskoj kompaniji Al Dahra za 5.000 evra po hektaru sada se otkupljuje nazad za 500.000 evra po hektaru – čak 100 puta skuplje!
„Poseban problem predstavlja kršenje ustavnog poretka, jer je vlast neustavnim zakonom suspendovala pravni poredak i donela specijalan zakon kojim snižava postojeće bezbednosne standarde za objekte koji će se graditi u okviru EXPO-a. Time je povređeno jedinstvo pravnog poretka koje, prema praksi Ustavnog suda Republike Srbije, podrazumeva da standardi ustanovljeni sistemskim zakonima, kojima se garantuju prava građana, ne mogu biti derogirani i snižavani posebnim zakonima. To znači da zbog koruptivnog projekta dolazi do kršenja ustavnog poretka i načela vladavine prava“, istakao je Savo Manojlović.