Šta je novo?

Expo 2027

Добра ствар је што већина тих објеката магацинског типа можемо пренаменити за било шта, нпр. универзитетски начни кампус са модерним лабораторијама.
 
Или радне логоре за хиљаде осуђеника из редова бившег режима.
 
А не, њих ћемо на депоније да чисте смеће, а спавање по напуштеним државним објектима.
 
Kakve su garancije da će građevine biti bezbedne? S obzirom da se EXPO objekti grade brže nego što je uobičajen tempo gradnje, da EXPO objekti ne moraju da imaju upotrebnu dozvolu i da smo već imali tragediju u Novom Sadu usled loše izvedenih radova, koje su garancije da neće npr. da usled superćelijske oluje vetar odnese deo krova neke EXPO hale i povredi/usmrti posetioce? Osim tragičnog gubitka života/povreda to bi bio i ozbiljan udarac na turistički imidž Srbije i Beograda. Da li je taj rizik prihvatiljiv i da li će i broj posetilaca EXPO-a biti manji od očekivanog ako su tog rizika svesni, osim građevinskih stručnjaka, i domaća i međunarodna javnost?
 

Pokret Kreni-Promeni predao je 119.829 potpisa uz zahtev za otkazivanje tzv. „Malog EXPO-a“ Međunarodnom birou za izložbe (BIE) u Parizu. Uz potpise, pokret je dostavio i analizu koruptivnih i bezbednosnih rizika ovog projekta u Srbiji, koju je izradio dr Slobodan Tomić, vanredni profesor javnog menadžmenta i integriteta na Univerzitetu u Jorku (Velika Britanija).

Kreni-Promeni je naveo da se iza realizacije ovog projekta u Srbiji kriju kršenja načela vladavine prava, korupcija, otvaranje bezbednosnih rizika i dodatna politička destabilizacija društva.
U pismu upućenom Međunarodnom birou za izložbe u Parizu ističe se da će insistiranje na sprovođenju ovog projekta u Srbiji imati negativne posledice po EXPO i BIE, uzrokujući po ovoj organizaciji dalekosežne štete po buduće događaje i projekte na globalnom nivou, daleko izvan granica Srbije. Takođe se naglašava da je, imajući u vidu trenutnu političku situaciju, održavanje ovog projekta vrlo upitno.

EXPO 2027 u Srbiji se pogrešno predstavlja kao centralni EXPO događaj, iako se pravi EXPO održava u Osaki 2025. Događaj u Srbiji je zapravo izložba koja popunjava prazninu između dva prava sajma. Cena EXPO-a i dalje je potpuna enigma – predstavnici vlasti su davali kontradiktorne izjave: predsednik Aleksandar Vučić i ministar finansija Siniša Mali su u razmaku od samo nekoliko meseci izneli četiri potpuno različite cifre – od 1,2 do čak 18 milijardi evra. Ogromna sredstva odlaze na izgradnju hala koje će, nakon nekoliko meseci korišćenja, ostati prazne, dok su javne nabavke suspendovane, a poslovi se dodeljuju kumovima i prijateljima vlasti. Zemljište koje je nekada prodato arapskoj kompaniji Al Dahra za 5.000 evra po hektaru sada se otkupljuje nazad za 500.000 evra po hektaru – čak 100 puta skuplje!

„Poseban problem predstavlja kršenje ustavnog poretka, jer je vlast neustavnim zakonom suspendovala pravni poredak i donela specijalan zakon kojim snižava postojeće bezbednosne standarde za objekte koji će se graditi u okviru EXPO-a. Time je povređeno jedinstvo pravnog poretka koje, prema praksi Ustavnog suda Republike Srbije, podrazumeva da standardi ustanovljeni sistemskim zakonima, kojima se garantuju prava građana, ne mogu biti derogirani i snižavani posebnim zakonima. To znači da zbog koruptivnog projekta dolazi do kršenja ustavnog poretka i načela vladavine prava“, istakao je Savo Manojlović.
 
Piše drugar iz Mađarske, pod inspiracijom zanemarujući činjenicu da je ovdašnji expo instrument pljačke, samo to. Da bi bio otkazan, neophodno je da se u društvu promeni mnogo toga, i to brzo.

OTKAZATI, A ZAŠTO DA NE!
Neće nam Svet zbog toga prebrojavati rupe i zakrpe na sirotinjskim gaćama. Evo primera iz komšiluka: Mađarska je otkazala održavanje EXPA'92 i nikom ništa. Pa, otkazala već dobijenu organizaciju Olimpijade'24, koja je posle poklonjena Parizu po ko zna koji put, shvativši da bi dara prevršila meru. I, nikom ništa. Sve dok je NIKOM - NIŠTA ...biće dobro. Čist pragmatizam.

x expo.jpg
 
Vrh