Da, to je i meni prvo palo na pamet kao eliminišući element, pošto bez Kosova politički ne bi imalo smisla. Ali ako bi se oko Kosova nekad napravio neki dil, to bi čak bilo i veliki plus.Mnogo dobra ideja! Nažalost, neki bi hteli da Kosovo bude deo priče, a neki ne, i onda bi sve palo u vodu.
Nema apsolutno nikakve šanse. Za organizaciju današnjih megalomanskih OI trku ne mogu da trče ni Prag, ni Beč, ni Kopenhagen, Stokholm, Helsinki, a kamoli Beograd.Ovo sam pitanje postavio na SC ali sam pomislio da ovde mozda ima strucnijih ljudi.
Pored svega sportskog sto se gradi
(nacionalni stadion, akvatik centar, nacionalni odbojkaski centar, nacionalni bokserski centar, sportska hala na Crvenom Krstu...), sta jos fali Beogradu osim velikog atletskog stadiona kako bi mogao da ima kompletnu infrastrukturu za Olimpijske igre ?
Nesto mi govori da ce ova nasa megalomanska vlast sigurno hteti da se kandiduje za OI
Dodao bih možda i finale lige šampiona i eventualno F1/Moto GP trku, i WRC trku.Mislim da se ambicije Beograda svode na događaje poput Final foura Evrolige, finala Lige Evrope, Lige konferencija ili Super kupa, revijalne utakmice sa NBA ekipama, šampionat u košarci, odbojci, rukometu i vaterpolu. Možda SP ili EP u atletici (mada nam i tu treba stadion koji se retko pominje).
Dodaj i americke metropole. Mada i bogatije azijske i arapske zemlje isto. Emirati, Singapur, Japan, Juzna Koreja, Australija.........Nema apsolutno nikakve šanse. Za organizaciju današnjih megalomanskih OI trku ne mogu da trče ni Prag, ni Beč, ni Kopenhagen, Stokholm, Helsinki, a kamoli Beograd.
Probala je Budimpešta koja je infrastrukturno miljama ispred nas, pa je na kraju odustala.
U Evropi ćemo ubuduće (ako se nešto ne promeni i ne smanji se doživljaj) OI gledati samo u Parizu, Londonu, Madridu, eventualno Berlinu i Rimu, i u zavisnosti od geopolitičkih okolnosti, Moskvi ili Istanbulu.
Mislim da se ambicije Beograda svode na događaje poput Final foura Evrolige, finala Lige Evrope, Lige konferencija ili Super kupa, revijalne utakmice sa NBA ekipama, šampionat u košarci, odbojci, rukometu i vaterpolu. Možda SP ili EP u atletici (mada nam i tu treba stadion koji se retko pominje).
Eventualno možda opet probamo Univerzijadu, ili Mediteranske igre (ako uopšte učestvujemo u tome nakon raspada Juge).
Mali stadion gradimo za to, mrka kapa. Liga Evrope u principu plafon.Dodao bih možda i finale lige šampiona
Smeštajni kapaciteti.Već smo se i kandidovali, i mene izvodilo iz učionice da gledam na TV-u kako pobeđuje Barselona, a mi brzo ispali iz igre.
Nema šanse, to je za velike zemlje i gradove (Grčka je dobila iz očitih razloga).
Ali kandidatura radi promocije grada je moguća, i možda čak ima smisla.
Od objekata bi, naravno, prvo nedostajao olimpijski stadion, plus nekoliko velikih hala.
Olimpijada mogu da priušte sebi samo zemlje (gradovi) koj su spremni ne za ne profitabilnost već na debeli finansiski gubitak.
Izgradnja potrebnog je višestruko skuplja rabota, nego prihod koj donese.
Naravno takvo ,,razbacivanje,, mogu sebi da priušte samo stanovnici gradova koj imaju sve uredjeno , pa da stanje podignu na viši nivo.
Beograd treba samo da pogleda stanje ogromne stare i dotrajale vodovodne infrastrukture, koju ne može da zameni u narednih 10 god.
I bice jasno svakom prisebnom da prihvatanje ni 10 % organizovanja olimpijade nije moguce a gde su ostale gradske stavke...
Zaključak, takvo učešce i investiranje ni komplekse ne leci.
Прочитај шта сам горе написао за ЕП у фудбалу. Са Мађарима то може пошто заједно имамо инфраструктуру за тако нешто која само мора да се унапреди.Олимпијске игре морају бити бар у једној држави, ако не у једном граду, тако да то отпада. Ако се прави пројекат по ком Србија треба да организује неки заиста велики спортски догађај, најрезонскије инвестиције биле би:
Наравно, најпаметнија од свих опција би била оканути се организовања великих спортских догађаја док се не реше приоритетнији проблеми.
- СП/ЕП у кошарци - наравно, није упоредиво по престижу са осталим опцијама на листи, али је сасвим реално
- Финале ЛШ у Београду (не у Сурчину), на стадиону од 60 000 (не 52 000), који би после могао бити заједнички стадион Звезде и Партизана (за разлику од "Националног" који не може да врши ту функцију) - такође сасвим реално, ако смо већ одлучили да трошимо милијарду евра на стадион можемо их потрошити ваљано (али нећемо)
- Олимпијске игре у Београду - нереално, али замисливо - инфраструктурни захтеви су ипак повољнији него за фудбалско СП/ЕП, а новоизграђени објекти се лакше могу претворити у нешто корисно након завршетка Олимпијаде.
- ЕП у фудбалу - нереално - захтева бар један стадион од 60 000, уз њега још један мора имати 50 000, још четири стадиона од бар 40 000, и три стадиона од бар 30 000 - ово је минимум минимума, а не гарантовано добијено домаћинство. У Србији апсолутно не постоји потреба ни за пола од ових капацитета, па чак и некакво заједничко домаћинство са Грчком/Мађарском/Румунијом реално отпада.
- СП у фудбалу - незамисливо - захтева бар један стадион од 80 000, још два од 60 000, и још 11-12 стадиона од 40 000.
Немамо заједно ни близу инфраструктуру за тако нешто. У Србији и Мађарској постоји највише два стадиона која би била задовољавајућа за ЕП - Стадион Ференц Пушкаш у Будимпешти и евентуално Рајко Митић у Београду. Ако би Србија улазила у такав пројекат, много бољи партнер од Мађарске би била Грчка, али воз за некакво заједничко домаћинство ЕП са неком државом из околине је прошао након проширења ЕП са 16 на 24 екипе. До 2036, која је прва година када би теоретски могли да узмемо домаћинство, вероватно ће већ бити урађено проширење на 32 екипе, што је тек незамисливо.Прочитај шта сам горе написао за ЕП у фудбалу. Са Мађарима то може пошто заједно имамо инфраструктуру за тако нешто која само мора да се унапреди.
С тим што кандидатура са још 4 земље није кандидатура за домаћинство ЕП, већ за петину домаћинства ЕП - Београд би тешко добио и полу-финале у тој комбинацији.Koji crni Rajko...
Može sa još 4-5 zemalja. Tipa Mađarska, Rumunija, Bugarska, Grčka, Makedonija.