Šta je novo?

Expo 2027

Jbg, meni će ovo biti super ako se stvarno izgradi u ovim rokovima!
 
Ja tek sad vidim render nacionalnog paviljona na expo.

Pa ovo je bukvalno omaž tzv. "beogradskoj krmači.

Screenshot_20240625-185917.png
 
House of black and white.
Još samo da vidimo da li ima Arje Stark i Džaken Hagara.
 
Тренутно држава преговара са компанијом Мерлин Ентертејнментс око изградње неколико тематских забавних атракција, од тога неке на Експу а неке на Ушћу и центру града, што је по мени паметно. На Балканском полуострву сем у Истанбулу и у Бечу не постоје такве атракције о којима се преговара а то су:
-Леголанд забавни парк на Експу
-Делфинаријум (можда и са другом компанијом) на Експу
-Силајф акваријум на Ушћу
-Мадам Тусодс воштане фигуре у центру града
А ова компанија држи и онај ланац Dungeons који би имао смисла на Калемегдану нпр.
Више о компанији на овом линку:
Е сад можда би било лепо и да се доведе она фирма хоп он хоп оф аутобуси пошто онај наш београдски аутобус и није неки...па онда имамо станице Храм, Скупштину, Калемегдан, Трг Републике, Дорћол, Кућа цвећа, Београд на води, Ада, Земун, Нови Београд....
Свакако рационално како би се домаћи и страни туризам подигао, пошто би тиме Београд од Беча до Истанбула био ван конкуренције.
 
Znači možemo da se pozdravimo i sa parkom Ušće, od svih mogućih neiskorišćenih parcela daj da park pretvorimo u vašar.
 
Filharmonija nije na samom Ušću, odnosno na prostoru parkovskih površina uz Dunav, ona je na mestu nesuđenog Muzeja revolucije pored SIV-a/Palais de Serbie. A pobednički projekat Prirodnjačkog muzeja i Akvarijuma (kao i Muzeja XXI veka) Brane Mitrovića predviđa potpuno uklapanje u prirodni ambijent s vrlo malo nadzemnih, "invazivnih", intervencija - sve je uglavnom ukopano ili mimikrijski postavljeno u prostoru.
 
Тренутно држава преговара са компанијом Мерлин Ентертејнментс око изградње неколико тематских забавних атракција, од тога неке на Експу а неке на Ушћу и центру града, што је по мени паметно. На Балканском полуострву сем у Истанбулу и у Бечу не постоје такве атракције о којима се преговара а то су:
-Леголанд забавни парк на Експу
-Делфинаријум (можда и са другом компанијом) на Експу
-Силајф акваријум на Ушћу
-Мадам Тусодс воштане фигуре у центру града
А ова компанија држи и онај ланац Dungeons који би имао смисла на Калемегдану нпр.
Више о компанији на овом линку:
Е сад можда би било лепо и да се доведе она фирма хоп он хоп оф аутобуси пошто онај наш београдски аутобус и није неки...па онда имамо станице Храм, Скупштину, Калемегдан, Трг Републике, Дорћол, Кућа цвећа, Београд на води, Ада, Земун, Нови Београд....
Свакако рационално како би се домаћи и страни туризам подигао, пошто би тиме Београд од Беча до Истанбула био ван конкуренције.
Iako i dalje stojim iza toga da je rušenje Sajma i njegova selidba u Surčin apsolutna budalaština, počinjem da se brinem za svoje zdravlje jer naslućujem obrise neke zdrave logike u ovim ambicioznim planovima o izgradnji tematskih parkova i sličnih atrakcija :D

Nažalost, nezrelost naše javne arene se ogleda u tome što su upravo ti projekti izazvali ponajviše sprdnje. Svako malo se pomene delfinarijum kao nešto potpuno šašavo i van mozga, poput, šta ja znam, klinike u kojoj bi šimpanze vršile operacije ljudi na otvorenom mozgu. Brate mili, kao da nigde, ni u jednom gradu niste videli delfina kako šljapka u bazenu!?

Meni samo bodu oči dve stvari:

1. Da li je naše tržište sazrelo za tako nešto, tj da li ima dovoljno domaćeg stanovništva i potencijalnih turista koji imaju platežnu moć da sebi i svojoj porodici priušte Legoland, Sealife, gigantske akva-parkove i sl.

2. Rokovi. Za tematske parkove mislim da su već rekli da će se razvijati posle Ekspa, ali za Prirodnjački muzej i akvarijum, pogotovo onako kako ih je Brana Mitrović zamislio, mislim da nema šanse da budu završeni do 2027, što je proklamovani cilj. Upravo je ovde pomenuta Filharmonija pokazna vežba kako skončaju ambiciozni planovi u kulturi. Njena izgradnja se pominje još samo ovde na ovom forumu, i to više u formi nadanja nego neke pouzdane informacije.

Do 2027. će u najboljem slučaju, završiti Muzej grada Beograda i preseliti Muzej Nikole Tesle.

Mnogi planovi su lepi za čuti, ali ova ekipa ne uliva poverenje da ih može realizovali.
 
У базенима треба да шљапкају људи и њихови младунци. Делфини са својим младунцима треба да шљапкају у мору.

Остало може све дотле док гради и стара се приватни капитал.
 
Delfinarijum je bezvezarija, ali podržavam svaku inicijativu da se napravi ozbiljan akvarijum.
 
Zar nisu nekada bili delfini na Tašu, il sam ja nešto ishalucinirao?
 
Да будемо прецизни - делфинаријум није “безвезарија” већ бездушно мучилиште у којима интелигентна породична створења забављају друга све мање породична и све мање интелигентна створења.

Делфинаријуме треба законом забранити.
 
To je skroz ok, ja lično nemam empatije prema ribama i drugim stvorenjima koja žive u vodi. Kad kažem bezvezarija, mislim zaista u kontekstu jako glupog oblika zabave (za mene).
 
Што се тиче акваријума, у земљи која нема излаз на море нити било какву поморску традицију, али која има културу риболова и једења слатководне рибе, толико развијену да су о њој писали и средњовековни путописци, једини акваријум који би имао смисла би био слатководни.

Не треба се стидети штука и сомова, они су овде макар аутентични.
 
Ова компанија са којом се преговара је изузезно озбиљна и они не улазе на тржиште једне државе без дубоке анализе. То као прво, као друго управо та компанија покрива неколико сегмената забаве и тематских целина. Што се нашег тржишта тиче, мислим да је апсолутно зрело за тако нешто пошто као прво куповна моћ домаћег становништва расте (не колико би сви ми желели али расте), затим имамо барем 150.000 платежно способних Руса који су се трајно или на средњи рок населили овде. Имамо платежно способну дијаспору и пре свега имамо такав географски положај самог ЕКСПА и будућег нпр. Леголенда да је за све становнике шире регије лако доступно. Проверио сам као пример колико посетилаца има леголанд у Немачкој (околина Штутгарта) и то је негде око 1,7 милиона посетилаца годишње а у Данској 2 милиона. Највећи Леголанд на свету и до сада трећи у Европи у Виндзору у УК има 2,4 милиона посетилаца годишње. Хајде да кренемо од претпоставке да би потенцијални српски леголенд (први и једини у јужној и источној Европи) имао милион посетилаца годишње онда би то на 330 дана (ако одузмемо кишне и олујне дане, сервисирање итд.) када је отворен парк било око 3.000 посетилаца дневно у просеку. То је ништа буквално за Београд, који би био један од највећих градова у непосредној близини једног тематског парка у Европи (тамо су на неким ливадама поред аутопута 50-100км од неког већег града). Па само кад су неки празници попут првог маја или неки краћи продужени викенди би по 10.000 посетилаца ишло у Леголанд са децом, па из Новог Сада, Ниша, Суботице, из Републике Српске, Хрватске, Црне Горе, Мађарске. Да не заборавимо транзитне туристе кроз Србију (Грци, Бигари, Турци, Македонци, Албанци...) који би можда са децом свратили ту и преноћили место у Парндорфу или Мађарској :) . Постоје људи који иду по тим забавним парковима неколико пута годишње и који желе да се провозају тим ролеркостерима итд. У немачком Леголанду је цена дневне карте 39-69 Евра (има неких разних тарифа), што значи да би код нас она била вероватно 2000-3000 рсд??? А ново је да сада има неки парк Пепа-прасе (не разумем се у то али ми звучи безвезе) уз Леголенд.

Што се делфинаријума тиче, то је наравно лоше за животиње али већином су то делфини који су рођени у заточеништву. А речено је да би поред аква-шоуа било и терапеутских базена за децу са аутизмом (дај Боже!) а акваријум попут Силајфа је сјајан и апсолутно потребан Београду (а ми имамо поморску традицију и ми имамо морског утицаја код нас преко Јадрана али то је нека друга прича) и постоји у многим градовима који немају ни реку ни море у близини. Мадам Тусодс је такође интересантна атракција за Београд, поготово што они имају 50-100 воштаних фигура и увек пар локалних историјских или познатих личности што значи да би код нас било сигурно фигура: Новак Ђоковић, Никола Јокић, Никола Тесла, ТИТО, Милева Марић-Ајнштајн, Михајло Пупин, Карађорђе, Цар Душан, Краљ Петар, Лазар Костић, Јован Дучић, Дража Михајловић, Бата Живојиновић,... Цеца :) па онда стандардне њихове фигуре попут Мерлин Монро, Елвиса, Кејти Пери, Холивудски глумци, политичари. Али то би морало да буде у центру града а не на Експу као и онај Данџен можда у Калемегданском парку негде.

Имамо и најаву око преговора са Sirque du Soleil око њихове тематске поставке, на ЕКСПО 2010 у Шангају су они имали свој неки павиљон у оквиру канадског, па 2015. године у Милану, 2017 у Астани (исто специјализовани ЕКСПО) и можда сталне поставке неког шоуа (ајде рецимо као у лафајету у бетон хали само веће и озбиљније) у Београду.

У оквиру Експа се гради и национални стадион и акватик центар, што значи да ће ту када су неки велики догађаји бити више десетина хиљада људи који желе да поједу, попију, купе сувенир итд. Још кад им деца виде тамо Леголенд или делфинаријум па кукаће да их родитељи одведу. Такође ће у неком смислу можда тај тематски парк у Београду заменити потребе за играоницама...дакле по мени сјајан потез ако се све реализује у наредних пар година, пошто је често на форуму критикована недовољна туристичка понуда Београда која би овим била доста обогаћена садржајима и за странце. Што рече колега Homer Jay наслућујем неку здраву логику у овој причи...
 
"Pregovara se sa kompanijom" aj leba ti nemoj više re-promovisati ovaj način rada države. Definisati parcele, namene i javna licitacija pa da vidimo koliko je to dobra ideja. Rizik prepustiti privatnom sektoru. Ne treba država da se bavi ovim glupostima.
 
Vrh