Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Све се слажем, једино што нисам био ни за онај први локдаун, барем када сам видео како се спроводи и да неће ништа решити. Сам почетак тог локдауна је можда имао смисла али када су почели људи да се затварају по кућама 4-5 дана и ако се знало да се на отвореном вирус не размењује било каквог смисла је за мене нестало. Још кад у том затвору сваког дана на свим тв станицама слушаш психоа, то је мени начисто омрзло сваки вид локдауна.
 
Ma neka im ih tih prvih par zatvaranja, em što im opraštam, em što smo pregurali bez problema (tih prvih par, od po dan-dva) em što znam da je cela planeta tad bila u panici. Ali ono posle aprila... ono čamljenje 3 dana da bi se ostalih 4 gužvali po redinama... ono prozivanje svih i svakog za epidemiju sem njih samih... i ono izneverovanje ''aaaa... video sam ljude... aaaa... na Košutnjaku kako piknikuju... aaaa... užasnut sam...'' Ma more marš bre...
 
Ja sam pisao danas, u prvom mom postu na prosloj strani, na kakav lokdaun mislim. Na koji nacin i u koje svrhe. No, to moze da se uradi za minumum godinu dana, prvo nova vlast pa onda da stekne poverenje, napravi sistem, uvede red i disciplinu da bi sprovela tako nesto.
 
Belosvetske, a pomalo i naše, trivijalnosti:

- Uprkos rekordnim brojevima obolelih (vrh delta talasa u Evropi i SAD i pojava omikrona), beležimo najmanji broj preminulih na Svetu, u poslednjih godinu dana. Cenim da će broj preminulih za mesec dana globalno pasti na najniži nivo još od marta 2020, dakle od izbijanja pandemije.
- Četvrtinu preminulih "daju" Rusija i Ukrajina. Uopšte, u slabovakcinisanim zemljama, došlo je do pravog pomora, u svakom novom talasu.
- Čak 57% svetske populacije je zavrnulo rukav.
- Srbija ima ispodprosečnu stopu vakcinacije (47,6%), ali iznaprosečnu stopu treće doze (23,0%).
 
To je to, dakle, vakcinisalo se koliko je fizicki moglo nasih, i sad ta ista ekipa prima i trece doze. Klince niko ne moze ubediti, jer oni misle da su isto neunistivi, a sto sire svim starijima od sebe nikom nista. Malo zvucim kao MC_, oprostite mi, ali ovo je vrlo realna slika. Hvala na informacijama, Goje!
 
Tako je. TO su isti oni što su se vakcinisali na vreme i to je realan broj ljudi koji veruje u vakcine u Srbiji. Svi preko tog broja su se vakcinisali zbog kinte ili zbog mesta gde su kovid propusnice neophodne.

OK, ima i dobar deo koji je verovao, pa se razočarao, ali rekao bih da su to ljudi koji nisu baš previše mislili svojom glavom i koji su slepo verovali medijima i vlastima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907585#p907585:3fv8odj3 je napisao(la):
Beki » Нед Дец 12, 2021 10:44 pm[/url]":3fv8odj3]Ja sam pisao danas, u prvom mom postu na prosloj strani, na kakav lokdaun mislim. Na koji nacin i u koje svrhe. No, to moze da se uradi za minumum godinu dana, prvo nova vlast pa onda da stekne poverenje, napravi sistem, uvede red i disciplinu da bi sprovela tako nesto.
Недостатак поверења које је народ са правом изгубио због убитачног обрни окрени вођења кризом, слажем се са тобом, јесте главни разлог зашто смо прошли овако како јесмо. Само са друге стране да је сачувано поверење, не би било потребе са неким жестоким локдаунима нити убитачном изолацијом по Аустралијском рецепту. Ми ипак имамо огроман број људи који раде у иностранству и на неки начин доприносе и нашој економији. Био би злочин не дозволити им да виде своје родитеље, сестре, браћу...
 
"Премијерка Н. Зеланда је изјавила да су дозвољене оргије до 25 људи."
*без коментара*
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907964#p907964:2qf8433f je napisao(la):
Mikie » Uto Dec 14, 2021 11:46 am[/url]":2qf8433f]"Премијерка Н. Зеланда је изјавила да су дозвољене оргије до 25 људи."
*без коментара*

Bedak za 26og koji je hteo da dodje :laugh:
 
Тај двадесет шести је риђокоси новозеландски Ђилас.
 
Уме ли неко да разјасни енигму: Вакцине Спутњик у Србији, и вакцине Спутњик у Русији не признају се међусобно.

Постоје ли то Руси, и Руси... И Срби и Срби...?
 
Britanija, po običaju, prva u Evropi ima novi talas. Kakav talas - strašan talas. Ako trećedozaši imaju efikasnost antitela od 25% (kako se priča), to praktično znači da će i omikron soj, prozujati kroz celu populaciju (vakcinisanu, nevakcinisanu, prokuženu...). Zbog neverovatne virulentnosti, to će se desiti na blic. Opet rekordne vrednosti, pikovi...

Dobra vest je da je omikron definitivno značajno slabiji od delte, i da će zbrisati deltu sa lica zemlje. No, loša vest je što se pojavio kasno, i što je delta već pričinila stravičnu štetu celom Svetu. Sve oči su sad uprte u Britaniju, i nakon već 5-7 dana će moći da se definitivno vidi šta nas čeka u januaru.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908655#p908655:1ox0erxu je napisao(la):
GOJE » Čet Dec 16, 2021 1:42 pm[/url]":1ox0erxu]Britanija, po običaju, prva u Evropi ima novi talas. Kakav talas - strašan talas. Ako trećedozaši imaju efikasnost antitela od 25% (kako se priča), to praktično znači da će i omikron soj, prozujati kroz celu populaciju (vakcinisanu, nevakcinisanu, prokuženu...). Zbog neverovatne virulentnosti, to će se desiti na blic. Opet rekordne vrednosti, pikovi...

Dobra vest je da je omikron definitivno značajno slabiji od delte, i da će zbrisati deltu sa lica zemlje. No, loša vest je što se pojavio kasno, i što je delta već pričinila stravičnu štetu celom Svetu. Sve oči su sad uprte u Britaniju, i nakon već 5-7 dana će moći da se definitivno vidi šta nas čeka u januaru.


Izvini, ali moram da te ispravim jer se nigde jos ne prica/pise da booster doza (Pfizer ili Moderne) ima efiaksnost od 25%. Ono sto se prica je da dve doze RNK vakcina imaju efikasnost ~25%.

https://time.com/6127710/omicron-pfizer/

Ono sto se pise je to da ce protiv Omicrona (iako je i dalje rano) biti dovoljne tri doze ili dve doze + prirodna infekcija.

https://www.theatlantic.com/health/arch ... ty/620948/

I da, mislim da je jos rano pricati pozitivno o tome da je Omicron slabiji, jer i dalje ne znamo koliko ce pogubna biti ta kombinacija slabijeg ali mnogo brze siruceg soja.
 
U pravu si, i jeste jako rano.

Čitam da Francuska ograničava ulazak Britancima. Ovo je pitanje od milion dola... zapravo od milion života. Francuska (kao i Španija, Italija) upravo ulazi u vrhunac pika izazvanog delta sojem. Taj talas će u ovim zemljama odneti nekoliko desetina hiljada života, i onda im svakako dolazi omikron-talas. Možda je mudrije pustiti odmah omikron da zbriše deltu, iako je otporan na vakcine, odneće daleko manje života. Ko bi smeo da se kocka ovakvim odlukama?
 
Мислим да се већ може са великом сигурношћу рећи да је омикрон слабији, само треба сачекати да видимо колико слабији и како то иде у комбинацији са досад највећом брзином ширења. Трендови у Јужној Африци јасно указују и на експлозивну брзину ширења али и на наду у слабији вирус. Нагли раст броја заражених је почео пре више од 20 дана а број преминулих једва да је мало порастао.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908710#p908710:22n9a5gg je napisao(la):
astrodule » Чет Дец 16, 2021 10:39 am[/url]":22n9a5gg]LJUDI OZBILJNO PITANJE - ZNA LI IKO ŠTA JE SA ZUMOM?
Зума је ко Надал, повремено нестане па се онда врати у пуној снази. Шалу на страну, надам се да је све уреду са човеком.
 
Ja bih jako voleo da se vrati, i na ovu, ali i na sve ostale teme. U to ime sam svoj excel fajl, koji koristim za analize i statistike na ovoj temi, nazvao Zuma.xlsx.
 
Omikron je na većini teritorije Britanije potisnuo deltu plus, i oborio dnevne rekorde (i pored ogromne prokuženosti te nacije). Mislim da će broj dnevnih slučajeva dostići i neverovatnih 200,000. Broj teškoobolelih, čak ima trend blagog pada, dok broj preminulih stagnira, i to su, i dalje, stari delta slučajevi, što dodatno pokazuje sklonost omikrona da prozuji kroz većinu populacije bez težih posledica.

Preneto na Srbiju, to bi značilo da krajem januara mežemo da očekujemo i 15,000 slučajeva dnevno.
 
Pa dobro, ako do kraja januara budemo sigurni da je reč o kijavici - mada nam lekari iz JAR uveliko govore da jeste - hoćemo li ipak revnosno da brojimo prehlađene?

(Odgovor: hoćemo)
 
Nego šta! U suprotnom, morao bih da nađem novu zanimaciju za svoj cifroljubivi mozak.
 
Trenutno tako pokazuju istraživanja, da omikron daje lake/srednje simptome. Što je s jedne strane odlična vest, s druge strane činjenica da se lako prenosi i da vakcina ne nudi veliku zaštitu pravi mogući problem - a to je da, zbog lakog prenošenja, virus se nalazi u što većem broju domaćina, što mu povećava šanse za mutaciju koja će preživeti. Ali treba biti pozitivan i nadati se da to toga neće doći.
 
Да ли је "omicron" у ствари "omi-cold"?
Поједини оптимистичнији стручњаци тврде да јесте, а опет они гласнији (паничари су увек гласнији) тврде да нема никаквих доказа да је ишта безазленији од Делте. Кажу да је то што је за један дан у УК од овог соја преминуло 7 особа а "чак" 85 хоспитализовано доказ да је Омикрон подједноко јак као Делта. Кажу од прехладе (заправо од постојећих сезонских вируса) се не иде у болницу и не умире (тим речима). Ја колико знам иде се у болницу и од обичног грипа, имам чак искуства и у најужој породици, али можда ја грешим.
Шта ви мислите да ли је Омикрон сличан обичном (можда неком "јачем обичном") грипу или барем корак да корона постане то?
 
Vrh