Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Upravo tako.

Inače, skorašnja eksplozija zaraze i dosezanje najviših nivoa od početka pandemije upravo u zemljama gde se, čak, insistiralo na Kn95 maskama, uz strog režim kovid propusnica, obesmišljava postojanje svih cirkuskih mera. Iznova i iznova, ali nije dovoljno za neke.

A za 'odsustvo solidarnosti'... deci od 7 godina ste natukli maske preko usta u školi? Licemerne starkelje i turbolevičari.
 
Da li je moguce da si toliko lupao tastaturu jer branis svoje libek-zapadnjacko pravo da ne nosis masku u prevozu, sto je jedina mera koju sam spomenuo? Jesmo dotle dogurali? Da ne pricamo tek sto je pretpostavka da u autobus ulaze samo asimptomatske bebice nevine. Ne brini se ti za socijalni zivot te tupave klincadije, eno idu u grupama, deru se, ne haju ni za sta je***o na ovom svetu. Sve je ionako po vasem, nama ostaje da pisemo po forumima. I socijalni darvinizam ostavi slobodno u 1940-im. Nije svako ko je umro to i zasluzio, sto se vrlo perfidno implicira. Bilo zbog neke genetske neadekvatnosti, pa cak ni toga sto nisu vakcinisani.
Da okrenem taj argument na glavu, J***s tu mladost koja je unistena nosenjem maske u prevozu, bolje da je nema.

Ako cemo o verovatnocama, svako ko je bio deo lanca neodgovornog ponasanja je ubio nekog na kraju, zarazio sebe pa druge i nastavio pricu, pa verovatnoca tezi 1.

Sirota deca, ubice ih sopstveni dah, mijazma, sopstvene bakterije... Suzica mi posla. A sto se svako dete u vrticima razboli deset puta godisnje nikom nista...
 
Зашто би ико поштовао твоје мере ако нису научно потковане?

Како сам и мислио, немаш никакву научни доказ за своје аргументе па се бацакаш неким промашеним ад хоминем аргументима. Мени је част да ме "либековцем" назове неко ко носи име социопате посредно и непосредно одговорног за највећа крвопролића 20. века и идеологије мржње коју је заступао.

Маске у јавном превозу су мера успоравања пандемије а не дугорочне заштите људских живота; ван периода преоптерећења здравственог система су непотребне а од короне ће умрети пре или касније свако чији је организам у немогућности да се са њом избори. Као што важи и за обичан грип и милион других инфекција које шириш не размишљајући.
 
Lenjin = decoubica.
Trebalo je, kao u ozbiljnijim istočnoevropskim zemljama, da se zabrani promovisanje tih sotona.
I da, jugoslovenski lenjinisti su pre vremena odjavili epidemiju velikih boginja, zarad letnje turističke sezone - postoje svedočenja vodećih doktora iz onog vremena.
A sad - cirkus Medrano - maska u holu do ulaska u bioskop, a onda skidaj svi. Maska u praznom holu šoping mola, a tamo gde su najzbijeniji ljudi - u fud kortu - naravno, skidaj.
Virus ćete da zaustavite tako... pa virus je napredan organizam!

Ali ne j... klinci sve ovo, to je dobro. Odlično. Daje nadu za budućnost.
 
Opet, kao sto rekoh, nadimak sam zivcira tacno one ljude koje treba. Potrazicu kasnije i naucne argumente, da te ispostujem. Ti stavi masku u autobusu ako ga ikad budemo delili, ispostuj i ti mene.

Lenin vaskrse, vaistinu vaskrse!
 
Evo, i za 5 godina ću da ulazim s maskom u autobus jer ti tako voliš, paz da neću.

Vakciniši se ili preboli i pusti ljude na miru!
 
Činjenica jeste da su neke mere besmislene i pr*anje u zdrav razum. Ono recimo na aerodromu se drži rastojanje i nose maske, ali pola sata kasnije u avionu su svi nabijeni i mnogi bez maski.

Najbolje za sve je da svako bude svestan kolika opasnost gde vreba i u zavisnosti od toga prilagoditi svoje ponašanje. Znači ako moraš da ideš autobusom, ako se plašiš, stani pored vrata.

U realnosti, teško ćeš pokupiti virus osim ako ne ideš na mesta gde se virus lakše prenosi (žurke, puni kafići i slična mesta gde se mnogo priča i gde je mnogo ljudi u zatvorenom prostoru sa niskim plafonom)
 
Jasno da je rizik mali za svakog pojedinacno, ali veliki broj ljudi puta veliki broj odlazaka na posao ili skolu napred i nazad samo akumulira verovatnocu da ce se bas ta jedna specificna osoba razboleti. Kailanova tetka, Pantografov brat, moja sestra... To nisu izolovane stvari koje se desavaju jednom u zivotu, to su iznova i iznova ponavljajuce situacije. Ako se sto puta vozis prevozom i verovatnoca da se zarazis je 1%, matematicko ocekivanje je da ces se sa sigurnoscu razboleti, tu nema previse racunice.

Jedna od prvih studija koju sam pronasao, odnosi se na Juznu Koreju.
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abg3691

Oni jasno tvrde isto, da je pojedinacni rizik mali, ali prema dostupnim podacima pracenja pojedinaca i njihovih obrazaca voznji, maske cine efektivno najbolji nacin zastite u javnom prevozu, i uvesti ih kao obaveznu meru smanjuje postotak zarazenih za preko 93%. Studija je vrsena uz kombinovanje simuliranih sistema sa dostupnim podacima proucavanja obrazaca u javnom prevozu.
sciadv.abg3691-f5.jpg


Pantografe, ne moras za mene da nosis masku. Ja nemam lice, ja sam bilo ko. Samo budite zahvalni sto imate tu bahatost u glavi da mislite da ste neunistivi i privilegiju da se vama i vasim bliznjima nista nije desilo. Samo nemojte plakati kad se opametite na necijem opelu, budite dosledni do kraja. Nikako ni maske na sahranama.
 
Ovde nema drzave tako da ostaje svima da se bore sami za sebe. No, sad kad treba nesto da se promeni, ljudima smeta kisica i hladno vreme, ovaj ili onaj.

Ovima na vlasti se nista ne moze verovati i zato ce uvek raditi ulica.

Jurisao sam pre godinu dana na protestu protiv zatvaranja, a u stvari sam prvi za zatvaranje.

Prva stvar, koja je trebala da se uradi pre skoro dve godine je kontrolisanje granica. Virus ne moze da preleti iz Hrvatske u Srbiju. Dakle, to bi prvo trebalo uraditi, kome nije bas neophodno, nema sta da izlazi ili ulazi u zemlju.

Ko udje, u karantin i na redovna testiranja. Dakle, prvo sprecavanja ulaska virusa spolja.

Onda medju nama, sest miliona ili koliko nas ima, da vidimo sta i kako.

Neki lokdaun, ali jednak za sve, od desetak dana pa da vidimo koliko je zarazenih.

Deseti dan kao popis da se vrsi, ici od kuce do kuce i sve testirati i to u onim astronautskim odelima.

Pozitivne i one kojima su pozitivni ukucani ostaviti da budu u kuci ili prebaciti u bolnicu, ostale polako pustati uz obavezno nosenje potvrde da nisu zarazeni.

Ako se nadje neko pozitivan na ulici, dve godine zatvora. Pozitivan u vreme kada je drzava vrsila testiranje po kucama, naravno.

Jednaka pravila za sve.

Fasizam da se uvede jos gori nego sto sad ovi sto kukaju o kovid fasizmu. Mislim, ,,fasizam".

Ljude boli nepravda i ocigledno ispiranje mozga i lazi, a ne sto bi morali da budu disciplinovani.

Doktorima koji rade sa zarazenima dati najbolju opremu i maske i testirati ih svaki dan na kraju radnog vremena.

Ocistiti Srbiju od virusa pa polako otvarati granice. Ko udje u drzavu, u karantin i svakodnevna testiranja.

I naravno, sve ovo raditi uz sto pozitivniju i pobednicku atmosferu. Idemo, da pobedimo, bre! Zabraniti sve medije koji sire paniku i strah. Omoguciti ljudima sto prijatniji boravak u kucama, hranu, lekove, pustati najkvaliteniji moguci program na tv-u, brojeve telefona za psiholosku pomoc... Relaksirati u sustini sve i napraviti zaje*******anciju od svega. Uciti ljude kako da vezbaju kuci, vezbe disanja, uciti ih progresivno misicnoj relaksaciji...

Nekih mesec dana zrtvovanja za verovatno skoro pa potpuno suzbijanje. Pa posle dalje opet razumno, hrabro, bez besmislenih pravila i sa pravilima istim za sve.

Kostalo bi verovatno nekih par milijardi evra, ali bi verujem posle izasli kao bolji ljudi i pravili bolju drzavu.
 
Bravo bre Beki! Prevario me utisak inicijalni o tebi.
Vezbe disanja stvarno jesu sjajna stvar, kao i osnovna psiholoska briga o sebi. Kod nas je to jezivo stigmatizovano, cak i u velikim gradovima, mladje generacije i jesu vise otvorene da pricaju o tome, ali svi ovi matori sto jos vuku post-traumaticne stresne poremecaje iz devedesetih i prenose ih dalje svojoj deci bezumno... To naravno niko nikad nije stavio na listu prioriteta u ovoj zemlji, samo se prodaju milioni bromazepama ispod zita. I naravno, ja ni u jednom trenutku nisam umanjio to koliko je svima muka od svega i od ove vlasti i konfliktnih informacija manjih i vecih strucnjaka. Samo sam mislio da je bar ovaj goli minimum mera moguce zdravim razumom shvatiti i primeniti. Ocito da ne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907446#p907446:cwe96rz8 je napisao(la):
Beki » Ned Dec 12, 2021 3:43 pm[/url]":cwe96rz8]Ovde nema drzave tako da ostaje svima da se bore sami za sebe. No, sad kad treba nesto da se promeni, ljudima smeta kisica i hladno vreme, ovaj ili onaj.

Ovima na vlasti se nista ne moze verovati i zato ce uvek raditi ulica.

Jurisao sam pre godinu dana na protestu protiv zatvaranja, a u stvari sam prvi za zatvaranje.

Prva stvar, koja je trebala da se uradi pre skoro dve godine je kontrolisanje granica. Virus ne moze da preleti iz Hrvatske u Srbiju. Dakle, to bi prvo trebalo uraditi, kome nije bas neophodno, nema sta da izlazi ili ulazi u zemlju.

Ko udje, u karantin i na redovna testiranja. Dakle, prvo sprecavanja ulaska virusa spolja.

Onda medju nama, sest miliona ili koliko nas ima, da vidimo sta i kako.

Neki lokdaun, ali jednak za sve, od desetak dana pa da vidimo koliko je zarazenih.

Deseti dan kao popis da se vrsi, ici od kuce do kuce i sve testirati i to u onim astronautskim odelima.

Pozitivne i one kojima su pozitivni ukucani ostaviti da budu u kuci ili prebaciti u bolnicu, ostale polako pustati uz obavezno nosenje potvrde da nisu zarazeni.

Ako se nadje neko pozitivan na ulici, dve godine zatvora. Pozitivan u vreme kada je drzava vrsila testiranje po kucama, naravno.

Jednaka pravila za sve.

Fasizam da se uvede jos gori nego sto sad ovi sto kukaju o kovid fasizmu. Mislim, ,,fasizam".

Ljude boli nepravda i ocigledno ispiranje mozga i lazi, a ne sto bi morali da budu disciplinovani.

Doktorima koji rade sa zarazenima dati najbolju opremu i maske i testirati ih svaki dan na kraju radnog vremena.

Ocistiti Srbiju od virusa pa polako otvarati granice. Ko udje u drzavu, u karantin i svakodnevna testiranja.

I naravno, sve ovo raditi uz sto pozitivniju i pobednicku atmosferu. Idemo, da pobedimo, bre! Zabraniti sve medije koji sire paniku i strah. Omoguciti ljudima sto prijatniji boravak u kucama, hranu, lekove, pustati najkvaliteniji moguci program na tv-u, brojeve telefona za psiholosku pomoc... Relaksirati u sustini sve i napraviti zaj*** od svega. Uciti ljude kako da vezbaju kuci, vezbe disanja, uciti ih progresivno misicnoj relaksaciji...

Nekih mesec dana zrtvovanja za verovatno skoro pa potpuno suzbijanje. Pa posle dalje opet razumno, hrabro, bez besmislenih pravila i sa pravilima istim za sve.

Kostalo bi verovatno nekih par milijardi evra, ali bi verujem posle izasli kao bolji ljudi i pravili bolju drzavu.
To je neostvarivo i neizvodljivo.
 
Taj momenat "popisa" definitivno, ali moze po principu uzorkovanja, da se nasumicno testira nekoliko desetina hiljada i da se proceni incidenca u celom stanovnistu. Doktorima svakako bolja oprema, uvek i zauvek. Testovi na ulasku u Srbiju isto potpuno zdravorazumska mera, nije mi jasno zasto je to i ukinuto. Evo iz price znam da je bas skoro u jednoj firmi u gradu solidan broj ljudi bio zarazen jer je dosao tripl vakcinisan covek iz Londona, al' ipak pozitivan.
 
Ma zaobidjite me sa testiranjima, alo bre, dve godine svet zivi s ovim i niko nije uspeo da ga iskoreni i istera iz svog drustva i zemlje pa ne bi ni Srbija.

Trajace ovo njesra jos par godina i imace stopu smrtnosti oko 3 ili manje procenata. Prostrujace kroz planetu, izmutirace jos par puta, i onda ce se svesti na nivo uobicajenih virusa i infekcija. I lecice se tako.


Kakvi bre popisi, kakvo zamrzavanje sveta na 10 dana, kakvi pregledi i cesljanje stanovnistva... Svet zivi na veresiji jos od 2008. zahvaljujuci alavosti mocnika i disfunkcionalnosti moderne ekonomije, a tek sa ove dve godine, celokupan dug mu je porastao vise nego za vreme Drugog svetskog rata.

To sve treba da se obnovi i zaceli. Sto se vise to odlaze, bice samo gore. Vreme je za obnovu i uspostavljanje normalnog zivota, inace nece posle ni biti zivota jer nece biti prihoda i drustva.
 
Znam, Benderu... ali da li se treba nositi maske u prevozu? Nekako smo od toga poceli. Vrlo je jednostavno pitanje. Mogu da razumem cak i ako su nekome skupe, ali mislim da vecini ljudi nisu, bar ove papirnate. Sad su 5-7 dinara komad u proseku.

To da virusi mutiraju iskljucivo ka tome da budu slabiji je isto netacno.
https://www.usatoday.com/story/news/fac ... 839167002/
Bio je i odlican thread o ovome na Twitteru, podelicu sa vama ukoliko pronadjem.
Nazalost, zivot nece postati normalan ako ga mi takvim proglasimo, to su samo psiholoska Potemkinova sela.
U neku ruku, vec i jeste sve na normali - ne obaziremo se vise ni na broj zarazenih ni broj mrtvih. Bila je skoro akcija o 100 umrlih godisnje zbog nevezivanja pojasa u voznji. Kovid smrti smo do te mere normalizovali da toliko ljudi umre u dva dana i da nas nije briga. Broj zarazenih se gleda vise kao vremenska prognoza, da zna ekipa kad da skine maske. Kako je palo ispod 2k, tako su se i ljudi bas opustili. Ova cela moja tirada o maskama odnosi se bas na skorasnje situacije, vec pre mesec dana nije bilo ovako.
 
Za razliku od ostatka Evrope, građani Srbije imaju privilegiju slobodnog izbora, kako vrste vakcine, tako i da li će se vakcinisati. Najgori talas u Srbiji je prošao i svakim danom brojevi novozaraženih su manji. Izgleda da je prokuzenost tolika, da je imunitet krda postignut.
 
@LeninVaskrse

Svakako da moram da uvazim tvoj argument da je nosenje maski u prevozu nesto sto svi mozemo, i treba da radimo. Ja je nosim u 99% slucajeva kad sam u zatvorenom - radnje, prevoz, posta... Evo sad dok kucam ovo, u prevozu sam i naravno da nosim masku.

Ali znas kako, jednom mesecno, desi se i meni da iz nekog razloga moram da udjem i guzvam se u prevozu (jer za putovanja koja su mi nekad trajala 20 minuta, sad traju 40, jer j'bga, svi danas hoce da se vozikaju u kolima, ergo - guzve) i u tom momentu mi zaista nije do disanja kroz tkaninu. Ljudi su sve gori, mnogo je maloumnika koji stoje na vratima, mnogo je onih koji se ne sklanjaju da se izadje, mnogo je i bahatih majstora koji ne umeju da voze. I sve to mi brzo istrosi strpljenje zadnjih meseci. A nekad na sve to imam i druge brige ili iritacije koje me muce a da nemaju veze sa prevozom. I jednom mesecno, ponavljam - jednom mesecno - mi se desi da kad udjem u prevoz i pocnem da disem kroz tkaninu, prosto mi pukne film i sklonim je. Ne mogu da je podnesem, izludi me.
U radnjama mi se to nikad ne desava, jer radnje nisu toliko nehumana i stresna koncentracija ljudske gluposti i bahatosti kao javni prevoz u Najvecem brlogu Balkana.

Sad, neko tu moze da naidje na mene u toj jednoj situaciji, 1 od 60 voznji koliko ih imam mesecno, i da na osnovu toga donese sud o meni da sam bahat i ne mislim na druge. A zaista nije tako. Samo, jednostavno, nekad nemam snage da povrh briga, ili umora, ili iznerviranosti necim, jos disem kroz tkaninu u punoj smrdljivoj kanti.

Naravno, ja cu da nastavim i dalje da nosim masku u 100% ulazaka u zatvorene objekte. Ali razumem da kao sto se meni desi svaki 60. put da mi nije do davljenja u tkanino u autobusu, da se tako ponekad desi i drugima. E sad, ko ne nosi masku samo taj jedan put kad ga vidim, a ko "hronicno" odbija... to ne znam. Ne mogu da znam. Niko od nas ne moze to da zna. Ali po onome sto vidim, evo sad upravo u ovom autobusu u kojem sam (fala bogu pa bar sneg malo rastereti saobracaj i prevoz, pa je autobus 25% pun, skoro svi sedimo i imamo mestw oko sebe), trenutno od 25 ljudi oko mene, njih 20 ima maske. 18 preko nosa, 2 ispod nosa.

To meni govori nesto. I govori mi da epidemioloski - zdravstveno nije sve tako crno i nazadno kao sto se cini kad se setimo i vidimo samo lose stvari.

Moram doduse da mozda razocaram neke ovde i da kazem da sam ovog leta u periodu juna i jula skidao maske u prevozu jer mi je bilo izuzetno bezobrazno i nenormalno terati ljude u kantama kojima ne radi klima da nose tkanine preko nosa i dave se. Tad sam ih skidao u javnom prevozu. Ali u svim ostalim mesecima, u prevozu nosim 99% vremena a u objektima 100%.

To je sto se maski tice od mene. : /
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907451#p907451:3kfm6kgg je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Dec 12, 2021 4:00 pm[/url]":3kfm6kgg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907446#p907446:3kfm6kgg je napisao(la):
Beki » Ned Dec 12, 2021 3:43 pm[/url]":3kfm6kgg]Ovde nema drzave tako da ostaje svima da se bore sami za sebe. No, sad kad treba nesto da se promeni, ljudima smeta kisica i hladno vreme, ovaj ili onaj.

Ovima na vlasti se nista ne moze verovati i zato ce uvek raditi ulica.

Jurisao sam pre godinu dana na protestu protiv zatvaranja, a u stvari sam prvi za zatvaranje.

Prva stvar, koja je trebala da se uradi pre skoro dve godine je kontrolisanje granica. Virus ne moze da preleti iz Hrvatske u Srbiju. Dakle, to bi prvo trebalo uraditi, kome nije bas neophodno, nema sta da izlazi ili ulazi u zemlju.

Ko udje, u karantin i na redovna testiranja. Dakle, prvo sprecavanja ulaska virusa spolja.

Onda medju nama, sest miliona ili koliko nas ima, da vidimo sta i kako.

Neki lokdaun, ali jednak za sve, od desetak dana pa da vidimo koliko je zarazenih.

Deseti dan kao popis da se vrsi, ici od kuce do kuce i sve testirati i to u onim astronautskim odelima.

Pozitivne i one kojima su pozitivni ukucani ostaviti da budu u kuci ili prebaciti u bolnicu, ostale polako pustati uz obavezno nosenje potvrde da nisu zarazeni.

Ako se nadje neko pozitivan na ulici, dve godine zatvora. Pozitivan u vreme kada je drzava vrsila testiranje po kucama, naravno.

Jednaka pravila za sve.

Fasizam da se uvede jos gori nego sto sad ovi sto kukaju o kovid fasizmu. Mislim, ,,fasizam".

Ljude boli nepravda i ocigledno ispiranje mozga i lazi, a ne sto bi morali da budu disciplinovani.

Doktorima koji rade sa zarazenima dati najbolju opremu i maske i testirati ih svaki dan na kraju radnog vremena.

Ocistiti Srbiju od virusa pa polako otvarati granice. Ko udje u drzavu, u karantin i svakodnevna testiranja.

I naravno, sve ovo raditi uz sto pozitivniju i pobednicku atmosferu. Idemo, da pobedimo, bre! Zabraniti sve medije koji sire paniku i strah. Omoguciti ljudima sto prijatniji boravak u kucama, hranu, lekove, pustati najkvaliteniji moguci program na tv-u, brojeve telefona za psiholosku pomoc... Relaksirati u sustini sve i napraviti zaj*** od svega. Uciti ljude kako da vezbaju kuci, vezbe disanja, uciti ih progresivno misicnoj relaksaciji...

Nekih mesec dana zrtvovanja za verovatno skoro pa potpuno suzbijanje. Pa posle dalje opet razumno, hrabro, bez besmislenih pravila i sa pravilima istim za sve.

Kostalo bi verovatno nekih par milijardi evra, ali bi verujem posle izasli kao bolji ljudi i pravili bolju drzavu.
To je neostvarivo i neizvodljivo.
Sve se menja i nista nikad ne ostaje isto.

Tu recenicu da je nesto neostvarivo i neizvodljivo slusam po svakom pitanju. Evo, po pitanju Rio Tinta na primer. Ovde se ljudi pomirili da mora tako da bude i da je to tako. U najboljem slucaju cemo da ih ogranicimo da ne zagadjuju bas toliko i unisticemo zivote manjem broju ljudi nego sto je bilo planirano prvobitno.

Mnogi su se i pomirili da moramo biti neka evropska drzavica i da bi neki poput ovih Kreni Stani nas doveli do nivoa neke Ceske i da je to vrhunac za nas.

Nista nije neostvarivo i nemoguce i do promene ce doci. Na nama je sada da radimo u kom smeru ce ici te promene.

Ajde uzmi nasu istoriju, samo poslednjih 200 godina, na primer, i reci sta si to mogao da predvidis? Video si EU/NATO Vucica na vlasti pre 20 godina? 1800.godine bi mogao da zamislis Sretenjski ustav? 1920. godine bi mogao da zamislis vladavinu Tita? Primera ima milion.

Ja pricam o ozbiljnoj drzavi koja bi se izborila sa ovim i narodu koji bi se naucio disciplini i solidarnosti. Ne pricam o CoViD fasizmu koji se vrsi predhodne dve godine.

Evo i sad sneg pada i ko zna, moze nekad da se desi i da nas zatrpa sve cak i da imamo najbolje sluzbe, priroda je jaca i nepredvidiva. I onda moras da ostanes deset dana zatrpan i cucis u stanu.

Hocu reci, nije problem sam ostanak u stanu od deset dana nego kako pristupimo tome i kako se pripremimo. Solidarnost, optimizam, vera u pobedu. Ista pravila za sve. Pravila koja imaju smisla, a ne vredjaju razum.

I to bi bio nacin i tako bi resili sta treba da resimo. Maske i vakcine su sviranje k, da prostis. Ok, pomazu, ali ocigledno ni blizu dovoljno da mozemo da kazemo da smo pobedili. Imamo i zemlje sa skoro sto posto vakcinisanih, imamo i zemlje gde su daleko disciplinovaniji po pitanju nosenja maski pa nista, pa su mozda malo bolji od nas.

Kazem, prvo bi da se mi ovde prebrojimo i vidimo sta i kako i da zatvorimo granice i da posle toga kontrolisemo granicu do daljnjeg. Svrckanje i turizam po inostranstvu nisu osnovna ljudska potreba nego luksuz i za******* bez koje se moze u ovakvim vremenima. Ko hoce, nek ide, pa kad se vrati u karantin, sve je za ljude, ne ide na streljanje.

A onda uvesti slobodu. Ukinuti besmislena pravila. Raditi na ljudima, raditi da se dize imunitet, ocisti vazduh, zemlja, voda... Raditi i psiholoski. Ljudi su otisli u k, korona paranoja ide do beskraja. Mozete zakaciti kovid i umreti jednako ko sto vam za koji dan moze ledenica pasti na glavu ili vas auto udariti ili mozete umreti od milion i jedne bolesti. Ne moze se zivot ziveti u strahu.

Sloboda dolazi iz discipline.
 
A da, teeba imati u vidu da se nekad maska i zaboravi. Meni se desilo par puta ovog meseca. Jer sam imao periode rasejanosti i - fala bogu - dodatne tezine i drame ljudi oko mene, da kad izlecem iz stana i znam da sam poneo sve sto inace nosim, ako sam vadio masku iz dzepa kad sam prethodnog dana stigao kuci, znaci da je sad vrv nisam poneo. I nekad nemam vremena da se vracam.

Desava se isto i da ljudi imaju masku, al zaborave da stave. Meni to nije, ali se desavalo ljudima iz mog okruzenja. Stavi, skini, stavi, skini, stavi u dzep, izvadi.... zaboravi covek. 30 godina imas jedne navike, i prosto ispustis nesto iz vida ssvaki 75. put.

Znaci nije sigurno da svako koga vidimo u prevozu bez maske to radi jer je bahat. Nego neko ili nije tad u stanju da jos i o tome brine i dise kroz tekstil, ili je zaboravio. Ili mu je cak postojeca ispala i isprljala. Sto mi se takodje jednom desilo.
 
Neke ljude mnogo radi ovo proročko doba. Jaka je to droga. Ima tu i originalnih ideja, i inventivnosti. Mesijanstvo na sve strane, sudnji dan vreba...To je to, proročko doba. Sneg veje. Bog zna šta će biti.
 
@Beki

Procitao sam sve. Razmisljam malo o svemu - ne mora covek odma da donese stav o necemu, jelte... a i to sto razmisljam, znaci da uvidjam i druge uglove.

Elem, ono sa cime se slazem je da turisticka putovanja sada u ova doba stvarno jesu preterivanje. Ne samo prema drugima, nego su i malo neodgovorna, jer ne vidim smisao da npr rezervisem i idem u Bec za NG i da rizikujem da se za pet dana nesto pogorsa pa da se oni zatvore skroz i propadne mi put i pare ili pak odem i ostanem tamo papiroloski zarobljen. Od pocetka Kovida, ja nisam izlazio iz zemlje. Jer nemam preke potrebe, a turizam i obilazenje sveta mogu da sacekaju.

Slazem se naravno i da nam treba vise optimizma a manje histerisanja i plasenja.

I da nam treba vise solidarnosti generalno u svemu, ne samo u epidemiji.

To je to za sad. Ionako sam na telefonu pa ne mogu da besedim predugo. A i opet kazem, podsecam sebe da ne mora covek odma na sve da ima stav i odgovor...
 
Ja bih samo poslom sada otišao u neku zapadnoevropsku zemlju, ne zbog virusa koji postoji i u Srbiji, nego zbog mera njihovih ludačkih vlasti - u Skandinaviju bih, drage volje, i drugim povodom, pa i u SAD, nego me nešto niko ne zove - ali imajte u vidu da.prekid turističkih putovanja najviše šteti najsiromašnijima, koji od toga žive. U te zemlje bih išao rado, i ljudi i inače idu, nego me svrbi da nekoliko sati držim masku u avionu (koristim afteršejv isključivo za osetljivu kožu), pa radije idem na odmor u susedne zemlje, kolima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907518#p907518:rjxkn0yu je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Dec 12, 2021 7:49 pm[/url]":rjxkn0yu]@Beki

Procitao sam sve. Razmisljam malo o svemu - ne mora covek odma da donese stav o necemu, jelte... a i to sto razmisljam, znaci da uvidjam i druge uglove.

Elem, ono sa cime se slazem je da turisticka putovanja sada u ova doba stvarno jesu preterivanje. Ne samo prema drugima, nego su i malo neodgovorna, jer ne vidim smisao da npr rezervisem i idem u Bec za NG i da rizikujem da se za pet dana nesto pogorsa pa da se oni zatvore skroz i propadne mi put i pare ili pak odem i ostanem tamo papiroloski zarobljen. Od pocetka Kovida, ja nisam izlazio iz zemlje. Jer nemam preke potrebe, a turizam i obilazenje sveta mogu da sacekaju.

Slazem se naravno i da nam treba vise optimizma a manje histerisanja i plasenja.

I da nam treba vise solidarnosti generalno u svemu, ne samo u epidemiji.

To je to za sad. Ionako sam na telefonu pa ne mogu da besedim predugo. A i opet kazem, podsecam sebe da ne mora covek odma na sve da ima stav i odgovor...
Ajde, da se ne lazemo, dosta se i mi inatimo :lol:

Pogledas u sebe i iskreno se zapitas, koliki je procenat toga sto smo izasli na proteste prosle godine bio do toga sto ce nas zatvoriti, a koliki buna protiv toga sto su oni imali skupove i sta sve ne pred izbore pa su se onda, kad su izbori zavrsili, setili da zakljucavaju narod.

Da imamo normalnu vlast, drugacije bi bili upereni svi :D
Ovako smo malo kolektivno fiju, svaka strana.

Da smo imali normalnu vlast prethodnih godina, da li bi uopste koristili izraze poput kovid fasizma, plitali se oko toga da li je prevara ili ne, bunili se i inatili oko svega i svacega...?

Je li problem neki lokdaun i neke mere ili to ko ih sprovodi i kako?

Da imamo vlast od poverenja pa da izda neke mere pa da svi budemo u fazonu, ajde, ajde da zavrsimo ovo i pobedimo g***o od virusa. Da li je onda stvarno lokdaun i uskracivanje mera na neko vreme problem? Ili je stvaran problem sto bi oni da nas zakljucavaju i zabranjuju sve i svasta pa onda, na primer, organizuju skup u Areni sa 25 000 ljudi, bez maski vecina?

Nece niko da se trudi i trune u stanu za dzabe jer ce oni napraviti poteze koji ce doneti vise stete nego sto je lokdaun doneo koristi u sprecavanju virusa. Ali za visi cilj, za svoju drzavu, za spasavanje zivota, zdravstvenog sistema, ekonomije dugorocno...da li bi lokdaun bio zrtva koju ne bi svako rado podneo?
 
Ne znam za druge, ali ja najiskrenije kažem da sam protiv svakog lokdauna. Čak sam i protiv te reči, jer sam objasnio ranije na temi gde i u kom kontekstu se ranije koristila (čitaj - po zatvorima, kad se svi zatvorenici uteruju u ćelije iz nekog vanrednog razloga).

Jedina zatvaranja za koja smatram da su bila opravdana bila su onih prvih par u prvim nedeljama proleća, ne sećam se sad detalja (lako se može proveriti fala bogu) kad se uvidelo da je Kovid skroz nova abominacija od bolesti i da može da bude poveća opasnost, a nije se znalo šta će biti sa celom planetom za 2 meseca (pogotovu i zbog panike i grabeži robe) pa su svi redom uvodili zatvaranja da smire promet stanovništva i time i patogena i da si kupe par dana ili nedelja i vide posledice, šta biva sa ljudima koji zakače to njesra i koliki procenat je zaista u opasnosti.

Sva zatvaranja nakon toga, znači nakon kraja aprila... su bila čista glupost i bespotrebno sviranje, i predstava da se kao nešto preduzima i radi, a zapravo se ništa ne menja.

I bio bih podjednako protiv njih (protiv tih nakon kraja aprila) bilo da ih uvodi Vučić, Đilas, Zelenović, Ćuta, Branko Pešić, Patrijarh Pavle... ko god.

Zašto? Zato što se njima ništa ne rešava. Kačili smo slike ovde iz tih dana, s proleća i leta 2020. Najavi se zatvaranje za petak, subotu i nedelju. Četvrtak stampedo po radnjama, poštama, bankama i ordinacijama da se obavi ono što neće moći naredna tri dana. Ponedeljak, isto stampeda i gužve da se nadoknadi sve ono što se nije moglo ta tri dana. Da, neki redovi su bili na parkinzima, ali mnogi su bili u objektima. I ljudi se kao s jedne strane teraju da sede kod kuće 3 dana, a preostalih 4 dana se gužvaju širom grada da obave ono što neće moći ta 3 dana. Pa koja je poenta toga?

Druga stvar od koje sam zamrzeo i zakleo se da ću uvek biti protiv zaključavanja je kada su 2020. došli prvi letnji dani, i nakon 3 meseca opšte histerije i panike (a tad je stvarno bilo napeto, jer su i rafovi u radnjama bili prazni, a razne sline širom sveta naplaćivale maske i alkohole po 2 i 5 evra...) ljudi izađu napolje da se rekreiraju, da se sunčaju, da nakupe Vitamin D, da malo vide zelenila (što je zapravo izuzetno bitno po psihu)... i onda dođu razni histeričari, i po TVu i po javnosti i ovde po forumu, i kažu ''ajme mene joj, gle užasa, ljudi po parkovima na sunčan dan umesto da sede kući i slušaju RTS i Pink kako smo najjači u Evropi u svemu''.

To su dva najveća razloga zašto ću uvek biti protiv zatvaranja bilo koje vrste. Čak i onih prikrivenih. Ograničenja mogu. Ali opšta zatvaranja - bilo de jure, bilo de fakto (mož'te napolje i posle 18h al ćete hodati po pustom gradu) to više nikad nigde ne treba da se desi. A pogotovu ne sad i ovde u ovom svetu koji je već debelo u dugovima, depresiji i neizvesnosti.
 
P.S.
I da, treći razlog je ono licitiranje na NEDELJNOM nivou ko je kriv što se Korona, nakon obilaska cele planete, pojavila i u Srba i odnela par života.

Pa prvo beše ''jao dijasporo, majke ti ga, vas 400.000 mi sad dolazite u Srbiju da mi pravite problem'' (a nisu mu problem kad nam šalju 3 milijarde evra godišnje)

Posle na tapet dođoše studenti. Jao ti studenti, vidi koliko ih je po domovima, familiju im njihovu, to su sve rasadnici virusa, to sve treba isterati...
Kad se oni pobuniše, onda sledeće nedelje glavni problem postaše penzioneri. Jao oca im njihovog, idu do radnje po leba, pa ko oni misle da su... šaljite pandure da ih love i hapse i vraćaju kućama.

Onda se oplelo i po lekarima. ''Kovid je prodro u bolnice sa po 2.000 ljudi jer lekari previše prave pauze i puše, pa duvaju jedni u druge''.
Inače, da nisu pravili takve pauze i da ne puše, virus veličine 5 mikrometara ne bi nikad prodr'o nigde. :kafa:

Kad su lekari dobili svoju dozu pljuvačine, red je došao na teretane, sportske centre i rekreativce. Teretane i sportske centri koji su tada uveliko bili zatvoreni ili osakaćeni, i rekreativce koji vežbaju ili kod kuće ili trčeći i radeći na spravama na otvorenom.

Beše tu još svašta nešto, nema po kome nisu opleli od marta do juna 2020. Celu Srbiju su pre ili kasnije izmazali fekalijama. Sve sem Murije. Mislim da su čak i Vojsku napadali i kritikovali. Čuj, ušla virusčina u kasarnu od 1.000 ljudi. Jao bre ti vojnici, pa zašto dišu toliko, pa kako bre u jeku svetske pandemije da uđe virus u ogromne kasarne sa gomilama ljudi i prometom... Stvarno čudo neviđeno. :roll:

Sve u svemu, sem Murije, nema po kome se nisu olakšali. Samo nikad nisu izrekli ''ok, krivi smo i mi''. Nego uvek neko drugi.
Istina, to ima veze prvenstveno sa ovom vlašću i ovim njenim podanicima. Mada verujem da je i po drugim državama bilo isto.

I onda bi takvi da me zatvaraju i da mi pričaju kako je to za moje dobro i kako se samo tako sprečava epidemija. Ma neka mame svoje zatvaraju tako.
Ne pada mi na pamet da slušam i poštujem bilo kakvu skupinu ljudi koja u životu nije javno izgovorila ''izvini'', ''pogrešili smo'', ''bićemo bolji'', ''razumemo vas'' i slično. S takvima nema šta da pregovaram. Takvi prvo treba da idu na psihoterapiju. A ne da mi diktiraju život i zdravlje.
 
Vrh