Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 80 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    313
Sećam se da su nedavno sa više strana dolazile vesti da je Delta soj neka vrsta slepe ulice za virus, i da on ne može dalje da uspešno mutira. To bi praktično, značilo da bi se svi zarazili njime, i onda stekli kakav-takav imunitet, te bi on onda postao relativno bezopasan i budućnosti.

Međutim, omikron soj, je mutacija nastala od beta soja virusa, i ima sposobnost i za dalje mutacije. Čak se priča o tome da je pokupio neki genetski materijal drugih virusa. Priča se da je dosta zarazniji (čak i od delta soja), i da daje lakšu kliničku sliku. Da je zarazniji, može se videti po južnoafričkom grafikonu širenja zaraze (vau!!!), a za proveru tvrdnje o lakšoj kliničkoj slici, moraćemo da sačekamo sigurno još mesec dana.

Loša vest je da ljudi koji su preležali delta varijantu verovatno nemaju dobar imuni odgovor, jer Rusi kažu da antitela (bazirana na delta soju), ne prepoznaju omikron varijantu.

Dobra vest bi bila da bi vakcine i dalje mogle da rade neki posao, jer su sve bazirane na originalnom soju.
 
Kon je napokon skupio hrabrosti da makar maaaaaalo pomene SNS i njihov skup

Kon: Na rođendanu SNS imali smo direktan prenos kršenja mera

Epidemiolog i član Kriznog štaba dr Predrag Kon govorio je u jutarnjem programu emisije “Probudi se” o skupu SNS pristalica u beogradskoj Areni, ali i trenutnoj epidemiološkoj situaciji i dolazećim praznicima.

– Za sve važe ista pravila, isti ti ljudi koji su bili na skupu SNS, to su i oni koji se nalaze po tržnim centrima. Bilo je objašnjenje, rekao je predsednik, da su njima deljene maske na tom događaju, ali očigledno ih oni nisu koristili. Mi smo imali direktan prenos nepoštovanja mera, a zamislite da su svi nosili maske, to bi mnogo drugačije izgledalo – rekao je Kon.

On je govorio i o srpskom “nacionalnom opredeljenju” kad su maske u pitanju…

– Preko leta smo imali ‘referendum’ i apsolutno odbijanje nošenja maski, to je neka vrsta nacionalnog opredeljenja. Verovatno ja ne govorim dovoljno dobro uverljivo, ali ja možda bolje i ne znam. Postoje i lekari koji kažu da maske ne pomažu, a to je apsolutno laž – rekao je Kon.

https://luftika.rs/kon-rodjendan-sns-krsenje-mera/
 
Вакцине се базирају на првобитном соју, пре делте, и овог последњег омикрона. Број примљених нових доза нема везе са новим сојевима, већ имунитет индукован вакцином опада после одређеног времена, па мора да се додатно ојачава. Али, не мења чињеницу да су лагали. Бустер доза никад није била "бустер", већ је била трећа, па четврта, па ће бити пета, па шеста...
Иначе, негде сам прочитао да је неки директор фармације или неког тела рекао да је вакцина добра и да нема потребе за неком бољом... Не знам шта је тачно порука јер то очигледно нема смисла за просечног човека. А, Кон би се најбоље опрао, не скроз, од свега тако што би дао отказ и повукао се из јавног живота. Сви знамо да су следеће године два важна изборна датума. Не верујем никоме ни за шта што паламуди, напротив унапред сумњам у намере било кога и показало се као добар метод тумачења њиховог понашања.
 
gh6CCOf.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905866#p905866:1n3e8fgo je napisao(la):
boca-ica » 06 Dec 2021 09:45 pm[/url]":1n3e8fgo]Gde nam je Zuma ? :shock:
Zumaaaa , javi se.
:sesir:
U odsustvu Zume (koji mi iskreno i ozbiljno veoma nedostaje), u toku je treći talas forumskog staža gospodina dragana. I prema svim pokazateljima još smo u fazi početnog rasta, jako daleko od platoa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906056#p906056:gzx3dp9y je napisao(la):
Mikie » 07 Dec 2021 03:38 pm[/url]":gzx3dp9y]
gh6CCOf.jpg
Али звездица... "Freedoms are subject to change" :lool: Е, ово је некад било резервисано за филмове са мрачном тематиком из будућности.
 
Ja sam mislio da je peti talas na izmaku, neki su ga nazivali i četvrti. Ali evo sad vidim da ni jedni ni drugi nismo bili u pravu. :lol:
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    316,4 KB · Pregleda: 715
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906350#p906350:3o2rbj2z je napisao(la):
Пантограф » Sre Dec 08, 2021 2:13 pm[/url]":3o2rbj2z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906056#p906056:3o2rbj2z je napisao(la):
Mikie » 07 Dec 2021 03:38 pm[/url]":3o2rbj2z]
gh6CCOf.jpg
Али звездица... "Freedoms are subject to change" :lool: Е, ово је некад било резервисано за филмове са мрачном тематиком из будућности.


I ocito fejk sa namerom da bude "duhovito" desnom kraku normalne raspodele politicke pripadnosti, negde od 66 percentila pa nadalje.
 
Ако је и фејк, не одудара од стварности и не би ме чудило да није.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906366#p906366:ktdh1gn6 je napisao(la):
Пантограф » Sre Dec 08, 2021 1:35 pm[/url]":ktdh1gn6]Ако је и фејк, не одудара од стварности и не би ме чудило да није.
Upravo htedoh da napisem ovo.

A sad bas putem Google Image search gledam odakle je potekla slika i sta se prica o njoj po netu. Ima puno rezultatata, naravno, tako da tek sam video prvih par. Ali definitivno ima mnogo ljudi sirom neta, koji su osnovno ili srednje digitalno pismeni i upoznati sa internetom (reddit npr) pa su opet bili u dilemi jel stvarno ili nije.

Opet - zato sto se i ide ka ovome. Da je ovo slika iz Svedske, sa Svedskim natpisom, e onda bi se odmah znalo da je zezancija. Ovako kad je sa Novog Zelanda, gde je na snazi jak Kovid fasizam, naravno da neko izvan NZ ne moze odmah da bude siguran jel istina ili ne.

Dakle, verovatno jeste montaza. Ali neke zemlje zaista klize ka tome.
 
Pre nekoliko dana ukazao sam na "čudna dešavanja koja valja ispratiti". Ta dešavanja su ispala još čudnija. Radilo se tada o jednoj primetnoj stagnaciji broja ljudi koji su priključeni na respirator. Sada se to pretvorilo u vrlo izražen rast. Ne znam kako bih to objasnio, kada svi ostali pokazatelji već dugo imaju izrazito silazan trend.
Capture.JPG
 
Zapravo je to rekao sve u jednoj rečenici, naslov mora biti bombastičan.

„Ovde (kod omikron soja) simptoma kao i da nemamo, klinička slika je lakša, bez upale pluća, temperature, liči na kratkotrajnu prehladu i glavni klinički znak je stravičan zamor koji traje nekoliko dana. Ohrabruje što je prosečno zadržavanje u bolnici izmedju dva i osam dana, a mnogo ljudi je asimptomatski slučaj“, kazao je Šekler za RTS.

A zapravo ne zna ni on.
 
Stvarno, za sada, ohrabruju podaci iz Afrike o omikron soju. U 5,6 država su brojke zaražavanja prosto eksplodirale, i to ne liči ni na jedan talas do sada. Takav tempo je nezadrživ, i preti da zbriše sve ostale sojeve. Međutim, grafici preminulih apsolutno miruju, i nakon 2 nedelje od izbijanja ovog talasa. Pojedine države prijavljuju već i na hiljade i hiljade zaraženih, bez ijednog preminulog. To se objašnjava činjenicom da je spajk protein toliko mutirao, da je sebi otežao povezivanje na receptore pluća. Postoje i objašnjenja da Afrika nije reper, jer je u pitanju mlađa i jača populacija, ali to prosto ne drži vodu, jer je u ranijim talasima u istim zemljama bilo daleko više preminulih.

Pri tom, izgleda da vakcine imaju izuzetno ograničeno dejstvo - 0% nakon dve doze, i samo 25% nakon treće. To će verovatno izazvati lokdaune širom Evrope, ali bi trebalo i brzo da se završi. Sve, naravno, pod uslovom da ne dođe do novih (težih) mutacija.
 
izgleda da treba da navijamo za omikron, manje zlo i tako to. Isto kao žuti :lol:
 
Mislim da ce se ubuduce pri odluci o lokdaunu i restrikcijama uopste kao glavni kriterijum uzimati hospitalizacije a ne broj zarazenih.
 
Кад напишеш "убудуће", ти мислиш на наредних бар 15 година, зар не? Пошто си и сад хтео да нас закључаш, е да не би расле бројке непрестано, целу зиму.

Умијте се хладном водом и изађите из ирационалности већ једном.

Крај свим ограничењима. Готово. Заувек.
 
Izgleda da narodu, pa i nekima ovde na forumu, nece doci u glavu dok im ne umre neko njihov, kao sto je meni. Lupao bih samare svim idiotima koje vidjam u javnom prevozu koji ne nose maske, bukvalno minimum te solidarnosti tih 20 minuta nasih zivota koje delimo, ali J***s ti to, kad ne mozes ubediti najjaci i najpametniji narod na svetu posle dve godine kako se ponasa u ovakvoj situaciji. Sere mi se od svega vise. Boli to saznanje kad znas da u ovoj zemlji ne mozes da se oslonis ni na drzavni aparat ni na minimalnu solidarnost ljudi oko sebe, znaci svako za svakoga, pa ko prezivi pricace. Svaka cast svim ratnim huskacima, obozavaocima teorija o narodu najstarijem i mrziteljima svega tudjeg sto su nas doveli u terminalnu fazu ove drzave.
 
Lenjine, šamar ima dve strane, a postoji i pesnica. Neko može da uzvrati. Aj, mojne si nervozan kao Feliks Đeržinski i Čeka. Stavi šta ti volja na glavu i uživaj.

Ima i vakcina.

Završava vam se taj maskenbal, uskoro. Onda možda treba uvesti da ne može da se prekriva faca bez sertifikata, tj. bez medicinskog razloga.
 
Da, da, zavrsava se uskoro, eno rekao Nestor jos mesec, dva prosle godine. Zavrsice se maskenbal, ali nakaze bolje da su nosile maske umesto sto nisu, da sakriju svoja lica neobasjana razumom.

A moj ironicni nadimak vidim da radi posao, kad se pravi ljudi hvataju za njega. Tacno se vidi ko su pahuljice. Ako nista, ovo je bila lekcija o tome kako ideje solidarnosti nikad nece uspeti na ovoj planeti, jer ce uvek biti gomila podlaca koja ce povuci te iste solidarne ljude sa njima u rupu.
 
Јој хајде нам реци, тако научан и солидаран, колика је вероватноћа да неко ко не носи маску у јавном превозу доведе до смрти друге особе? Дакле, да упркос томе што нема симптоме који би ширили вирус (кијање, кашљање и сл.) успе да има довољну количину патогена у телу да их обичним дисањем избаци из себе, да баш та количина патогена пробије маску те недужне жртве која се чува, да и поред њене вакцинисаности изазове тежи облик болести и да медицинска помоћ не успе да је спаси већ та особа умре? Кључно је наравно да та жртва предузме све неопходне мере (маске, вакцине и сл.) јер у супротном би се тај узрочно-последични ланац прекинуо личном одговорношћу особе која је умрла.

Прихватам искључиво научне доказе наравно, нећемо ваљда да се бацакамо разним измишљеним наративима као да смо ратни хушкачи, обожаваоци теорија о народу најстаријем и мрзитељи свега туђег

Већ две године живимо у ратном стању због вируса за који је просечна старост умрлих у шестој, седмој деценији живота. Бивали смо закључани у станове под војно-полицијском присилом, људи су масивно губили послове и све изворе прихода, психолошки проблеми су експлодирали итд. и после 2 године и чињенице да су вакцине доступне свима већ годину дана (ова терминална држава их обезбедила 4 различите и плаћала људима да је узму) опет ништа није довољно. Неопходне су још јаче мере, још веће гажење појединца, још јаче богаћење међународних корпорација, уништавање младости и образовних система, разарање друштвених веза и односа и стварање потпуне зависности од режима.

Сурова истина је да ко сада умре од короне је или сам крив што се није вакцинисао или би умро свакако од вируса који је већ дуже време ендемичан за човечанство и самим тим неизбежан, ни поред свих мера. Али наравно, лакше је колективизирати кривицу и измишљати неког поганог непријатеља у народу који и поред свих жртви не ваља и не може никад да ваља. За нормалне људе је корона престала да буде брига кад су се ревакцинисали
 
Vrh