Zuma » Pet Sep 24, 2021 7:56 pm[/url]":7vc23slg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883204#p883204:7vc23slg je napisao(la):
Mikie » 24 Sep 2021 05:50 pm[/url]":7vc23slg]
За прво, донесен је федерални закон у САД којим се аболира било каква одговорност од последица ових вакцина. Тај закон важи до 2024. године. Дакле држава је проценила интерес. Чији, то је већ питање.
To je još jedan od beskrajnog niza problematičnih argumenata koji se u centrima koji to smišljaju prave kao na pokretnoj traci, a jedini im je cilj varanje nedovoljno obaveštenih.
Naše znanje trenutno nije dovoljno da se napravi lek koji bi garantovano bio bez ikakvih posledica. Kad su u pitanju obični lekovi koji se razvijaju godinama ili decenijama, pa onda daju manjem broju ljudi, i pošto ih prepisuje lekar koji zna i kontraindikacije leka i stanje čoveka kome ih prepisuje, to još može da prođe bez odricanja od odgovornosti.
Međutim vakcine se daju stotinama miliona ljudi, i to nepoznatih, u velikom rasponu stanja zdravlja. U takvoj situaciji, a pogotovo ako je epidemija pa su razvijane brže nego obično, često može biti nemoguće da proizvođač mora da plaća odštetu svima koji eventualno budu pogođeni, pošto uz tako gigantske brojeve datih vakcina čak i mali procenat neželjenih efekata koju je neizbežan, može da se pretvori u veliki broj njih koji su pogođeni. Ako svakom treba isplatiti odtštetnu sumu koja je obično velika, takav proizvođač bi ili bankrotirao i sa relativno dobrom vakcinom, ili bi morao da u njenu cenu unapred uračuna sve moguće rizike koje bi se
možda mogle desiti, i odštete koje bi oni mogli sa sobom povući. Tako bi i samo masovno vakcinisanje postalo nemoguće jer bi njegova cena za čitavo stanovništvo bila basnoslovno velika. Tada ne bilo ni velikog tržišta, a tada ni skupog razvoja. Konkretna situacija sa takvim zakonima zavisi i od opšteg rizika za neku tehnologiju i od odštetnog zakonodavstva.
Dakle ekonomija je jedostavna. U nekim situacijama, ili se rizik prenese na državne agencije i laboratorije kao garante kvaliteta, ili nema vakcina. Ne zato što je proizvođač alav na novac, nego zato je nivo našeg medicinskog znanja takav da su mali rizici kod lekova još uvek nužni, a ako se oni daju u milionima primeraka, a sve još treba uraditi brzo, onda prevaljivanjem rizika na proizvođača proizvodnja postaje ekonomski neisplativa i nikakvog vakcinisanja ne može biti. Pa je to prosto izbor šta je preče i gde se pravi veća šteta. Nije sve po defaultu zavera i lopovluk.