Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847268#p847268:22lfq3ry je napisao(la):
marrecar » Sre Maj 05, 2021 12:41 pm[/url]":22lfq3ry]
A šta je to tačno sad u prekidu pa da ekonomija toliko propada? Koliko sam informisan, jedino gastronomija ne radi i dalje starim radnim vremenom (do kasno u ili celu noć), kao i turizam, odnosno hoteli (ili i to radi?). Ovo prvo je razumljivo, ali opet dovoljno rade, a turizam, pa Srbija ionako nije neka jaka turistička sila pa da pati od takvog zatvaranja. Sve drugo mi se čini da radi koliko toliko normalno, ili grešim?
Nije samo do gastronomije i turizma. Mi vidimo samo ono sto primetimo da je zatvoreno. Ali je stvar mnogo sira od toga.

Prvo, mnogo ljudi je i dalje primorano da radi od kuce. Sto ne samo da je razarajuce po psihu i drustvo, nego je manje produktivno. Cak i ako je neko do skora radio u kancelariji i koristio samo intelektualni rad, ne moze on da bude podjednako produktivan (i po firmu ali i po sebe) ako radi od kuce, a svu komunikaciju s kolegama ostvaruje preko zice. Ne moze, prosto ne ide. Ma koliko se ljudi przili na to, ma koliko cak i danasnji lekari sanjali rezim rada gde "on sedi na plazi, na laptopu gleda snimak rendgena i na osnovu toga propisuje dijagnozu ili terapiju, a da pacijenta nije ni video" (ovo je zapravo parafrazirana izjava jednog od njih, majcine koleginice, koja bi da leci ljude Excel tabelama na daljinu, od cega se meni odmah povraca)

A sa ovim bolesnim prelaskom na "rad od kuce", zatvaraju se ili smanjuju mnogi nekadasnji radni prostori. A sa time se smanjuju ili zatvaraju i poslovi koji su ih odrzavali.

Trece, javni prevoz je i dalje (besravno i protivzakonito) osakacen. Sto usporava promet svega i remeti normalno funkcionisanje grada.

Rad pojedinih objekata je takodje de facto ogranicen i poremecen. Znam nekoliko: prodavnica hrane, pekara, prodavnica odece, stvari za kucu... koje sada imaju manji promet jer imaju ogranicenje unutra, i onda svaki 5. posetilac odustaje od cekanja kad vidi red ispred.

Manje je i putovanja izmedju gradova i drzava. A ne mislim samo na turisticka putovanja nego i na poslovna. Znam coveka koji radi u SAPu i nekada je non stop putovao po svetu, jer mu je takav posao bio. Sad mu je van domasaja 2/3 zemalja u koje je nekad isao.

Obrazovanje je isto kriza za sebe. Online predavanja se smandrljavaju, skole ne rade ili rade osakaceno. Ajde za fakultete djene djene, jer su studenti i pre svega ovoga ucili taman onoliko koliko im treba. Ali znam pouzdano da ucenici osnovnih i srednjih skola vec imaju ogromne rupe u znanju. I da ce biti velika svetska obrazovna kriza narednih godina zbog toga. A i socijalna, jer se klinci bukvalno ne vidjaju vise. Opet, pouzdana informacija od profesora matematike u jednoj gimnaziji.

Ogranicava se ili remeti rad svima koji su do skora radili ili boravili u velikim grupama. Vojska, policija, menze fabrika, koncertne dvorane, orkestri, pozorista, bioskopi, igraonice, kursevi/skole, televizija, novinske kuce...

Da ne pricam sto se - vec godinu dana - stvara i odrzava jedna atmosfera i generacija ljudi koji su distancirani jedni od drugih na sve nacine. I fizicki, ali i emotivno. Sve ono sto su nekad bile normalne grupne aktivnosti, sada je osakaceno. Svi nosimo krpe unutra, ne bi li nas stalno podsecale da je svetska kriza i da je ekonomija u sosu. Uvece gledamo polumrtav grad i cak i ako nismo pogodjeni time (ne radimo u ugostiteljstvu) podsvesno vidimo i znamo da nesto nije u redu. Ceo Beograd je vec mesecima u atmosferi kao nekad (pre Korone) za Novu godinu ili Badnje vece. Tacno ne moze da se otrese taj osecaj i konstantno znanje da nesto ne valja. Nije samo do kafica i klubova, nego ceo grad postaje mrtav posle 18h.


Sad, neki ljudi na ovo kazu "pa sta, nije ovo nista naspram svetskih ratova". Pa ne bas. Prvo, svetski ratovi ipak nisu obuhvatali celu planetu. Drugo, ipak im se nazirao kraj, i razumeli su se mehanizmi i uzroci. Trece, oni jesu doneli razne strahote, ali nisu doveli do toga da se ljudi udalje bukvalno do te mere da vise ni u skolu ne idu zajedno, ne jedu zajedno, ne smeju da se zagrle, da se okupe...

Uostalom, ja sam kacio podatak od prosle godine da je od pocetka ove histerije oko 200 miliona ljudi sirom sveta ostalo bez prihoda. A to je ono sto je registrovano i potvrdjeno. Prava brojka je verovatno duplo veca.
 
Očigledno je Nemački prilog i politički motivisan. Slučaj uspeha Srbije u nabavci vakcina je postao malo isuviše eksponiran u zapadnim medijima, pa su mnogi obični ljudi na zapadu počeli da se pitaju da li je uvođenje geostrateških razmatranja u oblast zdravlja baš pametna politika. Pogotovo ako od toga zavise NJIHOVI životi. Treba li i tu ratovati protiv Rusa i Kineza? Što je naravno bio i osnovni razlog zašto su nam i Rusi i Kinezi dali tolike vakcine iako ih ovi prvi ni sami za sebe nisi imali. Ni to nije promaklo zapadu. Zbog toga su sada osetili potrebu da malo Srbiju malo spuste u očima svojih i naših građana. Na nesreću, motivi pojednih aktera ove političke igre nemaju nikakve veze sa pitanjem koliko je stvarno njih umrlo u Srbiji, pa ne vidim kako prilog možemo otpisati samo zato što znamo druge motive da se on napravi. Da li je ono što se kaže istina ili nije? Ponovo se vraćamo na to

Naravno da je to razlog Zuma. Ko je gledao nemačku emisiju u kojoj su Merkelovoj postavili pitanje kako to da Srbija može da bude „bolja” od Nemačke u vakcinaciji, zna. Ona je na to odgovorila: „Pa Srbija koristi kineske vakcine.” Onda su se neki Nemci žalili na twitteru na nemački šovinzam prema Srbiji i kako to da Srbija uvek mora da bude loš primer u njihovim medijima, a da nikad ne može da dobije nikakvu pohvalu. Rade Panić olako koristi zdravlje ljudi za političke borbe, a ovakvi filmovi samo donose dugoročnu štetu i doprinose zaista lošem imidzu Srbije koji je već nemoguće popraviti. Ostajem pri stavu da uprkos svemu vakcinacija dobro ide i da je u ovoj krizi bilo mnogo i pozitivnih stvari.
 
predugacak post ti je zuma, pa cu ja malo da skratim

Stalno svodiš priču na "sebe" protiv "mene" da bi stvorio utisak da je u pitanju sukob ličnosti, i da je to UVEK samo sukob proizvoljnih ličnih mišljenja pa da zato svako može biti pogrešno, isto kao i tačno. Međutim to je namerno izbegavanje suštine. Nisam tu bitan ja, i sasvim je očigledno da ja mogu da grešim isto kao i svako drugi. Ali to ovde uopšte nije tema. Ignorišeš postojanje opšteg fonda znanja, razuma i logike koje usput pokazuje i šta je u skladu sa tim fondom znanja, a šta nije. Šta misliš čemu služe fakulteti i šta se tamo uči? To nije mesto gde se na časovima otkrivaju nove istine koje nikome nisu bile poznate do tada. Tu se prosto prenosi ono što se već zna, što jasno pokazuje da takvih dovoljno pouzdanih znanja ima za godine i godine učenja. Nisu to nikakva "lična mišljenja" pa makar poticala i od nobelovaca i najvećih umova u istoriji. Ona nisu važna zato što su njihova, nego zato što su dokazana. U pitanje je potvrđeni fond znanja i sasvim je nebitno da li ga prenosim ja ili bilo ko drugi.

Kako ćeš ti da znaš šta je istina? Tako što ćeš prvo da ideš u razne skole gde se uče osnove od kojih se polazi u bilo čemu, a da zatim u praktičnom životu primenjuješ razum i logiku koji ti govore šta je istina a šta ne. Bez obizra ko je to rekao. Nema drugog načina.

Ne svodim ja pricu mene protiv tebe, vec ti sebe predstavljas kao neko skolovano uzviseno bice, a svi ostali koji ne misle kao ti su glupi. Dalje, pošto ti isto nisi završio te fakultete koje spominješ već sam formiraš svoje mišljenje na osnovu tvog ubedjenja pitaću te opet. Šta je istina, koliko je to bitno manje opasno, sta je dalja istina kada ljudi koji su zavrsili te skole i fakultete imaju razlicita misljenja? Dakle, postoje misljenja tj znanja koja se vec znaju i koja se (nadam se) uvek usavrsavaju inace bi jos uvek ispustali krv bolesnima ili kao pre 30god davati antibiotike za sve (kao npr meni zbog cega sam nekom svojom teorijom alergican na sve zivo), kada je nikotin i zejtin bio zdrav i td.... Zatim postoje MISLJENJA o necemu sto je novo i o cemu se ne zna, i niko ne moze uklesati u kamen nesto zato sto on misli da je tako, bilo "antivakser ili vakser" dok se sve ne ispita detaljno, a za to treba proci dosta vremena. Cak i ono sto se zna se i dalje istrazuje i uvek se vodi neka statistika sto mi rece jedna doktorka skorije, ceo zivot mi smo deo neke statistike. Tvoj problem je sto tvoja misljenja pises u kamen mudrosti, moj problem je sto se vecinom ne slazem sa tobom jer moj pristup nije da se obicnom coveku treba pricati glup si dok strahujes za svoj zivot. Dakle posto NEMAS nikakva iskustva o materiji o kojoj se prica mozes samo formirati svoje misljenje, bez obzira da li je TEBI logicno ili ne, TEBI istinito ili ne. Ako neko ima misljenje da je zemlja ravna nista ga ne sprecava da ospori okruglu zemlju tako sto ce postati astronaut i slikati ravnu plocu. Ako je tebi korona milion puta opasnija od gripa, meni nije nista opasnija. I oba misljenja su ispravna, meni jer sam prelezao koronu, tebi jer si tako procitao na internetu i sve dok ne izadje nekoliko studija na tu temu sa nekoliko stotina hiljada ispitanika ne mozemo znati sa sigurnoscu jer je mnogo faktora u igri. To sto je neki doktor rekao da je milion puta opasnije je samo njegovo misljenje, isto kao sto je ovo najsmesniji virus.

Na nesreću, motivi pojednih aktera ove političke igre nemaju nikakve veze sa pitanjem koliko je stvarno njih umrlo u Srbiji, pa ne vidim kako prilog možemo otpisati samo zato što znamo druge motive da se on napravi. Da li je ono što se kaže istina ili nije? Ponovo se vraćamo na to.

Ceo dokumentarac je nebitan jer sluzi politickom pljuvanju kako god da je naslov. Kao kad bi neko napravio dokumentarac "osveta jevreja, izrael ukrao sve vakcine na svetu." Pitanjem koliko je umrlo se ne smes baviti jer to onda otvara pandorinu kutiju koliko je umrlo jer im je receno sedite kuci, nema lecenja jer je korona. Daj da se napravi neki izvestaj ko je sve od lekara u poslednjih godinu dana bio koliko na odmoru i bolovanju, a koliko ih je palo sa nogu od posla, koliki procenat ljudi je lecen od kojih bolesti koje nisu korona, a koliko ih ima i od cega je umrlo toliko ljudi nezavedeno pod koronom. Jedno mora povuci drugo jer je izbegavanje jednih da bi dokazao neki stav u krajnju ruku nemoralno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847292#p847292:2rt1sef4 je napisao(la):
Zuma » Sre Maj 05, 2021 2:09 pm[/url]":2rt1sef4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847290#p847290:2rt1sef4 je napisao(la):
MC_ » 05 May 2021 01:58 pm[/url]":2rt1sef4]Ne shvatam cemu ideoloski rat vaksera i antivaksera.
I jedni i drugi samo demonstriraju jednu istu nepromisljenost.
Jedni apsolutno, religiozno veruju u autoritet tzv nauke, drugi apsolutno i sa istim prozelitskim zarom, kao ovi prvi, ne veruju.

Ja sam vakcinisan (Kinez) , ali vakcinu smatram za nuzno zlo koja mozda moze da ima negativne efekte jer su sve vakcine radjene na brzinu.
Jednostavno, moguca steta od vakcina izgleda mi manja od moguce stete od Covida.
Ne možeš poći od veštački napravljene jednakosti između svake dve tvrdnje o kojima recimo u početku ne znamo ništa. Ispravan stav je da se kaže:

"ne znam ništa o tome, i ne mogu donositi nikakve odluke ili imati određeno mišljenje na osnovu neznanja"

a ne:

"istina je verovatno negde na sredini"

Obično NIJE na sredini.

Ko kaze da je na sredini. U slucaju neizvesnosti moze se uraditi procena rizika sto svako radi implicitno, sto sam i ja uradio.
Moj post uopste nije bio o tome nego o ideoloskoj iskljucivosti i jednih i drugih.

I dok se od antivaksera glupost ocekuje, isti nivo gluposti i naivnosti pokazuju i obrazovani vakseri.

Vidimo sada da Kon i ekipa hoce vakcinaciju maloletnika i to bas Fajzerovom vakcinom?
Zasto bas sa njom?
Nije li to sumnjivo?
Mozda ce epidemija nestati i sa ovoliko vakcinacija koje su odabvljene na punoletnim osobama.
Mozda je vakcinacia maloletniak nepotrebna.
 
Tvoja procena da je bolje uzeti vakcinu je ispravna, ali ne razumem kako su to vakseri "ideološki isključivi" da bi po tvom zaključku "demonstrirali jednu istu nepromisljenost" kao i antivakseri. Po čemu ove dve strane demonstriraju ISTU nepromisljenost i pokazuju "isti nivo gluposti i naivnosti"?

Vakseri su sasvim svesni da su vakcine pravljne na brzinu i da su negativne reakcije moguće. Ali su takođe svesni da je bolest gora, pa su isto kao i ti napravili proračun rizika na obe strane, i zatim izabrali manje zlo. Gde je tu nepomišljenost? Tako i treba raditi.

Što se tiče "Kona i ekipe" oni ne rade ništa što ne pročitaju da se preporučuje ili radi negde u inostranstvu. Problem je što noviji proračuni stalno dižu granicu kolektivnog imuniteta (zbog sve gorih sojeva virusa) pa se sad uglavnom spominje bar 70%, a ne 60% kao u početku. Ali je onda tu već i na osnovu statističke raspodele brojnosti raznih uzrasta jasno da je 70% skoro nemoguće postići bez vakcinacije dece uzevši u obzir mnoge koji ne smeju da je prime iz medicinskih razloga i mnoge zadrte koji je ni po koju cenu ne žele primiti. Takođe, deca su tradicionalno veliki prenosioci zaraza, pa je prekidanje i tog kanala širenja virusa ionako bilo očekivano pre ili kasnije. Do sada su decu izostavljali prvo zbog toga što su (do sada) imala najmanje posledice čak i ako se zaraze, i drugo, zbog uobičajene opreznosti gde se deca po defaultu štite u najvećoj mogućoj meri kad god postoji bilo šta što nije do kraja poznato. Međutim pošto je prošlo dovoljno vremena i vakcinisano dovoljno miliona odraslih, pa se videlo da vakcine zaista ne ostavljaju ozbiljne loše posledice, sada rizik vakcinisanja dece nije više tako veliki pa neke države polako razmišljaju da počnu i tu fazu vakcinisanja. Da li je pri tome bolja jedna ili druga vakcina zaista ne znam, i to će verovatno biti predmet daljih istraživanja.
 
I taman sam napisao da bi 60% vakcinisanih moglo da bude nedovoljno, kad evo ovakve vesti:

Zemlja sa najviše vakcinisanih na svetu vraća restriktivne mere

Sejšeli, koji su u potpunosti vakcinisali preko 60 odsto svog stanovništva, usred porasta broja novih slučajeva zaraze, ponovo uvode epidemiološke mere.

Ostrvo s gotovo 100.000 stanovnika zabeležilo je gotovo 500 novih slučajeva u tri dana do 1. maja te trenutno ima oko 1000 aktivnih slučajeva, piše BBC.

Trećina aktivnih slučajeva odnosila se na osobe koje su primile dve doze vakcine, objavila je državna novinska agencija.

Ostali su ili primili samo prvu dozu ili nisu bili vakcinisani.

"Situacija je kritična"

Škole su zatvorene, a sportske aktivnosti otkazane na dve nedelje. Barovi, restorani i trgovine rade po skraćenom radnom vremenu, a okupljanja su zabranjena.

"Uprkos svim naporima koje preduzimamo, situacija s koronavirusom u našoj zemlji trenutno je kritična", rekla je juče ministarka zdravstva Pegi Vido na konferenciji za novinare.

Više od četiri petine aktivnih slučajeva bilo je među stanovnicima Sejšela, dok su ostatak činili stranci.

Sejšeli, čija većina prihoda dolazi od turizma, počeli su da vakcinišu stanovništvo u januaru kineskim vakcinama. Vakcine su im ustupili Ujedinjeni Arapski Emirati.
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1852893
Pri tome su oko 60% vakcinisanih imali još od početka Marta, dakle već dva meseca. Doduše jednom dozom. Možemo samo da se nadamo da je u njihovom slučaju u pitanju skup posebnih okolnosti. Možda mala populacija zbog čega je prevelik uticaj slučajnosti, nereprezentativni skup vakcinisanih ili bolesnih, sporost Kineske vakcine ili nešto slično. Videćemo. Evo kako izgledaju njihovi grafici.

Seychelles slucajeva.jpg

Seychelles vakcinisani.jpg
 
Sada je više od polovine odraslih u SAD vakcinisano najmanje jednom dozom. No, dok dnevne stope vakcinisanja padaju, među naučnicima i stručnjacima za javno zdravstvo postoji široko prihvaćen konsenzus da prag kolektivnog imuniteta nije dostižan - barem ne u doglednoj budućnosti, a možda i nikada, navodi NYT.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=05&dd=04&nav_category=78&nav_id=1852048

Čini se da ćete ipak morati da živite sa ovim virusom i da izađete iz mišje rupe kad-tad, i na Sejšelima i u Srbiji (živeli vaši preci sa jektikom, mojne kmečite ko tetke).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847336#p847336:k0r9bqvu je napisao(la):
Zuma » Sre Maj 05, 2021 6:06 pm[/url]":k0r9bqvu]Tvoja procena da je bolje uzeti vakcinu je ispravna, ali ne razumem kako su to vakseri "ideološki isključivi" da bi po tvom zaključku "demonstrirali jednu istu nepromisljenost" kao i antivakseri. Po čemu ove dve strane demonstriraju ISTU nepromisljenost i pokazuju "isti nivo gluposti i naivnosti"?

Pa evo. Vakseri uglavnom pokazuju bezuslovnu veru u vakcine. To je prvi stepen nepromisljenosti.
Drugo, veruju korporacijama ciji je cilj i sada prvo profit, a zdravstvena zastita je kolateral.
Trece, naivno je verovati u saopstenja drzava o bolesti, kada znamo da su brojke ceto namestene.

Sad, da li je ta nepromisljenost ista, ili druge prirode, tu mogu da prihvatim tvoju zamerku, ali nepromisljenost jeste ako covek veruje nekome ko iznosi price koje budu demantovane svakih nekoliko dana.

Setimo se istrazivanja koja su pokazivala da se "virus zadrzava na povrsinama", pa neophodnost dezinfekcije ruku, pa virus u mesu od lososa, pa teorije o tome, pa teorije kako sunce i toplota unistavaju virus (eto im Indije). Sve smuti pa prospi. Sve su to price eminentnih lekara i naucnika.

Uzmimo npr teoriju vakcinasa da 90% efikasnosti neke vakcine znaci da 90% vakcinisanih nece imati simptome, a 10% da ce imati blaze simptome.
Cuveno ispitivanje iz Kragujevca je ovo demantovalo, znamo da 1-2% onih koji su primili Fajzer ili SPutnik ipak zavrse u bolnici.

Zatim teorija o tome kako treba prvo vakcinisati starije, u nasim uslovima uglavnom Sinofarmom.
A ispostavilo se da su mnogi ipak umrli. Licno znam za coveka koji je u 70oj godini umro 5 nedelja od revakcinacije Sinofarmom, a zena mu je prezivela.

Te, steci cemo imunitet, samo da budemo strpljivi, a sada kazu da mi koji smo primili Sinofarmmoramo da dobijemo i 3. dozu, mozda i 4.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847350#p847350:25iq6hdh je napisao(la):
Пантограф » 05 May 2021 07:06 pm[/url]":25iq6hdh]
Sada je više od polovine odraslih u SAD vakcinisano najmanje jednom dozom. No, dok dnevne stope vakcinisanja padaju, među naučnicima i stručnjacima za javno zdravstvo postoji široko prihvaćen konsenzus da prag kolektivnog imuniteta nije dostižan - barem ne u doglednoj budućnosti, a možda i nikada, navodi NYT.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=05&dd=04&nav_category=78&nav_id=1852048

Čini se da ćete ipak morati da živite sa ovim virusom i da izađete iz mišje rupe kad-tad, i na Sejšelima i u Srbiji (živeli vaši preci sa jektikom, mojne kmečite ko tetke).
Pronašao sam originalni tekst bez zaštite od čitanja. Evo ga

Reaching ‘Herd Immunity’ Is Unlikely in the U.S., Experts Now Believe

Widely circulating coronavirus variants and persistent hesitancy about vaccines will keep the goal out of reach. The virus is here to stay, but vaccinating the most vulnerable may be enough to restore normalcy.

http://archive.today/2021.05.04-004328/ ... ccine.html
U pitanju je mali trik sa naslovom i ovde nema ništa neobično i senzacionalno. Prvo, misli se da je u AMERICI kolektivni imunitet za sada teško dostižan (zbog političke podele), ništa se ne kaže za druge zemlje. I drugo, kaže se da je on teško dostižan u smislu očekivanja da zaraze više uopšte neće biti kad se on postigne, ma koliki da je. Umesto toga, smatra se da jeste sasvim dostižno da virus zbog vakcinacije ubuduće bude i dovoljno redak i da najosetljiviji budu zaštićeni vakcinom (možda i pre tog procenta kolektivnog imuniteta), što će ga učiniti praktično neprimetnim i bez ozbiljnih posledica po zdravstveni sistem, tj da će tada moći da se živi normalno i da će redovni kapaciteti u bolnicama biti dovoljni. Pošto ne znam da je neko kod nas ozbiljno i očekivao da će kolektivni imunitet potpuno izbrisati virus, ne znam šta je ovde novo i nepoznato.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847268#p847268:vcvw9jf7 je napisao(la):
marrecar » 05 May 2021 11:41 am[/url]":vcvw9jf7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847262#p847262:vcvw9jf7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 05 May 2021 12:13 pm[/url]":vcvw9jf7]
Želimo da dođemo do kolektivnog imuniteta kako bismo se posvetili radu, rekao je on.

Ova recenica objasnjava u cemu je stvar. Kao sto ne dele novac zato sto vole narod nego da bi promrdali ekonomiju, tako i ovo sad rade da bi sto pre smanjili epidemiju a sto pre vratili ekonomiju na kolosek.

Sto je i razumljivo. Godinu i po dana. Dosta vise. Da se povakcinisu jos ovi sto se neckaju ili boje, pa da zavrsavamo vise s ovim. Mislim ovim rezimom (ne)zivota.
A šta je to tačno sad u prekidu pa da ekonomija toliko propada? Koliko sam informisan, jedino gastronomija ne radi i dalje starim radnim vremenom (do kasno u ili celu noć), kao i turizam, odnosno hoteli (ili i to radi?). Ovo prvo je razumljivo, ali opet dovoljno rade, a turizam, pa Srbija ionako nije neka jaka turistička sila pa da pati od takvog zatvaranja. Sve drugo mi se čini da radi koliko toliko normalno, ili grešim?

Štošta ti Bender napisa posle, ali ipak neću njemu direktno da odgovorim. :) Pametnije bi bilo da odgovorim svima onima koji hvale ili kritikuju (da, obe strane) opšte vođenje ove nesrećne zemlje, i to mnogo pre ove pandemije.

Da se razmišljalo o adekvatnoj primeni mnogih već odavno dostupnih tehnologija (koje su samo prividno nove) danas ne bi bilo takvih komentara. Jednostavno drugačije bi se živelo pre pandemije, a mi bi se vremenom prilagodili dovoljno brzo, svakako znatno lakše nego sada. Pošto je status kvo naglo prekinut mnogi ne razmišljaju ni o čemu drugom osim o vraćanju na staro, usput ignorišući brojne indikacije da to staro možda više nikad neće biti postignuto, niti preispitujući da li je to uopšte neophodno za dobar život (ipak je to samo životni stil koji se da promeniti).

Ako je prirodno stanište goveda livada, šta je toliko prirodno u štali? Kao što smo zaključili iz Benderovog posta i ljudi imaju svoju štalu, a bogami i lanac, koje igrom slučaja nazivaju kancelarijom i kravatom. Zna se šta mazohista traži. Setih se slike evolucije. Ponovo sedimo zgureni od jutra do sutra, ovog puta pred kompjuterom za kancelarijskim stolom. Vodimo abrove, karabasimo se, dižemo pritisak sebi i drugima, a bogami i nepto drugo dok ne dođe do razvoda. Neki su se sada setili šta su dosad zapravo radili a šta sve nisu, neki opet vape za starim, očito neprirodnim životnim stilom. Za promenu nam nije bila potrebna korona, već sopstvena volja.

Aj sad, živi i zdravi bili. :vops: Ko preživi indijski soj pričaće.
 
ko rano rani dve srece grabi tj. 6000 din (3000 od TC+3000 od AV) :laugh:
Na drugom spratu TC "Ušće" u Beogradu organizovan je novi vakcinalni punkt koji počinje sa radom sutra od 9 sati. Planirano je da radno vreme tog punkta bude od 9 do 21 sat.
Prvih 100 koji sutra dođu da se vakcinišu dobiće vaučere od 3.000 dinara. Prvih 50 koji dođu u petak ujutru dobiće vaučere od 5.000 dinara, a prvih 50 koji dođu u subotu vaučere od 3.000 dinara.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/prvih ... ce/7862lfs
 
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2273739

Srbijanska premijerka Ana Brnabić ljude pokušava potaknuti da se cijepe najavama certifikata za cijepljene, a neki ugostitelji uz cjepivo dijele besplatnu hranu kako bi ubrzali vraćanje njihove djelatnosti na normalu (za sada mogu raditi samo na terasama). Pritom treba imati na umu da je Srbija podijelila oko 52 doze na 100 stanovnika, dakle tek nešto manje od broja koji bi Hrvatska mogla podijeliti do kraja lipnja.

Neki komentari iz Ministarstva zdravlja i neke analize provedene u Hrvatskoj sugeriraju da bismo i mi u Hrvatskoj mogli imati problema s kolebljivošću prema cijepljenju.

Primjerice, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Silvio Bašić je u razgovoru za RTL izrazio žaljenje što ljudi ne pokazuju očekivani interes za mogućnost cijepljenja po principu drive-in, ali i preko platforme Cijepise.

"Ljudi koji su pokazali interes da se žele cijepiti na platormi Cijepise, nešto više od 200 tisuća, od tih 200 tisuća procijepljeno je nekih 50 tisuća, malo više", rekao je.

"Povećava se broj na dnevnoj bazi, ali zanemarivo. Neke dvije-tri tisuće, tu negdje", dodao je. U prosjeku procijepljeno tek nešto više od 30% medicinskih sestara

Prema podacima Hrvatske komore medicinskih sestara, u prosjeku se procijepilo tek nešto više od 30% posto medicinskih sestara, iako su, zbog izloženosti virusu, bile svrstane u prioritetnu, rizičnu skupinu. Komora je nedavno objavila tumačenje da to nije tako strašno loše kada se uzme u obzir da je oko 25% medicinskih sestara preboljelo covid-19. Međutim, kako smo već istaknuli, cijepljenje je preporučeno i onima koji su preboljeli, barem s jednom dozom, a s vremenom i drugom. Također zabrinjavaju podaci Ministarstva znanosti i obrazovanja prema kojima čak 64% nastavnika i drugog školskog osoblja nije izrazilo želju za cijepljenjem, iako su svrstani u prioritetnu, rizičnu skupinu.

Baš me zanima da li će Hrvati imati svoje Paniće, Dr Kona i Biljane Srbljanović. Sam ton u ovom tekstu koji opravdava medicinske sestre je drugačiji od svakog mrziteljskog napisanog kod nas. Tačno čoveku proradi inat zbog njih i oni mogu samo da doprinesu da broj bude manji, a ne da se poveća broj vakcinisanih. Eto sad bar imamo 3000 za gospodu i gospodze sutra pa će da budu zadovoljni i mogu da nastave da svakodnevno ponižavaju ovaj narod! Ovi drugi, protiv kojih se ovo dvoje pomenutih navodno bore, im u tome velikodušno pomažu.
 
Sta se to desava na Sejselima?
Da li to pokazuje da vakcien ne pobedjuju covid?

Ako kolektivnog imuniteta nema, ond anam vakcine daju samo predah.

Placanje ljudima da se valkcinisu je sjajan potez dobrih ljudi.
Taj novac je od kredita i nista ne kosta vlast.
Sa druge strane moze da se zaradi i na provizijama.

Mislim da kod Kona i ekipe postoji jedino licni interes i da zato rade taj posao. Javno zdravlje je kolateral njihovog biznisa.
 
iskreno ne verujem u tu njihovu dobrotu za 3000. Ok neki ce se vakcinisati zbog toga ali se sve nesto mislim da bi unistenje neiskoriscenih vakcina bilo skuplje od tih 3000din. Ko zna sta je u pozadini.
 
Marikse, država hoće da zaštiti svoje stanovništvo od respiratorne zarazne bolesti. Znam, strašna pomisao.
 
Ma znam, evo ubi se da nas zastiti :) skupljaju mrtve po podu i te seme dok za to vreme umiru ljudi od drugih bolesti. Pitam se sto niko ne stiti njih... Znam, strasna pomisao da mozda nece biti respiratora za nekolicinu pa je to sasvim ok.
 
Kod nas funkcioniše samo novac. Apeli ne pomažu, samo kazne.

Videli smo za glasanje, ljudi se prodaju za 1000 dinara.

Isto i za vakcinaciju. Mada, dobar je bio odziv i do sada, sad polako grabimo ka preko 70%.

Garantujem da bi svi počeli da recikliraju kada bi dobili 5 dinara po flaši ili konzervi, a o dobrovoljnom davanju krvi da ne govorim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847451#p847451:36kof5il je napisao(la):
vucko » Čet Maj 06, 2021 10:01 am[/url]":36kof5il]Marikse, država hoće da zaštiti svoje stanovništvo od respiratorne zarazne bolesti. Znam, strašna pomisao.

Zar zaista iskreno verujes da drzavna organizacija koja se zove Republika Srbija zeli da zastiti svoje stanovnistvo?
 
Njima je u ovom slučaju samo ekonomija bitna. A i 3.000 din je lep način da se kupi još par hiljada glasača. Pogotovu penzosa ili onih koji ne znaju za bolje.
 
Vrh