Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,3%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 79 25,3%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,4%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,8%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,9%

  • Ukupno glasača
    312
Krizni štab danas je doneo mere u korist ekonomije. Medicinski deo tog tela koje nam kroji živote prošle nedelje slao je signale da nije vreme za popuštanje mera. U petak je održana sednica na kojoj je odlučeno da oštrije mere ostanu na snazi i u vikendu za nama. Ipak, čini se da je pobeda medicine nad ekonomijom bila kratkog daha. Svanuo je ponedeljak, a sa njime i nove mere - popuštanje i dozvola tržnim centrima, svim uslužnim i ugostiteljskim delatnostima da rade do 20h, umesto do 17h. Samo bez muzike i pevanja u kafićima, molim!

Od 4. decembra, pa do danas sve je radilo do 17 h, a vikendom smo bili u potpunosti uskraćeni za odlazak u šoping ili kod frizera. Nove mere i produžetak radnog vremena stupaju na snagu danas, da se ne časi ni časa. Mere će biti na snazi do petka, do novog zasedanja Kriznog štaba.

“Ovih pet dana će nam služiti da procenimo i ocenimo epidemiološku situaciju i da li će te mere biti produžene, promenjene ili eventualno dopunjene. Došlo je do blagog pada broja pozitivnih i obolelih. Naglašavam, vrlo blagog”, rekao Branislav Tiodorović, nakon zasedanja Kriznog štaba, obrazlažući popuštanje mera.

Blagi pad broja zaraženih, ali ne i toliko blago popuštanje mera, rekli bismo. Ipak, neće baš sve biti kao pre, biće tiše. Naime, u kafićima neće biti muzike.

“Naravno, sve će raditi uz poštovanje mera koje su već dobro poznate. Smatra se da se, ipak, uz muziku ljudi opuštaju, ne poštuju mere i virus se lakše prenosi u tim usloviuma”, kaže Tiodorović.

Nagoveštava nam de ovo popuštanje mera, prati i popuštanje tenzija u bolnicama, gde, kako navodi, ima manji broj pacijenata, a manje je i pregleda u kovid ambulantama. Ipak, protekle nedelje slušali smo neke drugačije tonove i upozorenja koja su nam stizala iz Kriznog štaba. Ipak, ti tonovi i čvrsti stavovi su izdržali vikend, ali ponedeljak nisu preživeli.

Slušali smo o tome kako je struka restriktivnija od političara, ali je ta restriktivnost, čini se, utihnula, baš kao i muzika u kafićima.

Epidemiolog Predrag Kon juče je izjavio da je medicinski deo kriznog štaba apsolutno protiv popuštanja bilo kakvih mera, ali da je “realnost takva kakva je”.

I tokom cele protekle nedelje slušali smo protivljenje ublažavanju mera.

“Medicinski deo Kriznog štaba je restriktivniji i to je normalno, ne možemo da vodimo računa o ekonomskim stvarima, mada smo svesni da je to važno”, rekao je Kon prošle nedelje, Ipak, zarad opšteg interesa Kon se založio za “primirje”, pa se, po svemu sudeći, baš to i desilo.

“Neko čuva privredu, neko zdravstvo. Različiti su aspekti. Ako se napadamo nismo ništa uradi, jer virus vršlja”, rekao je Kon. Na pitanje da li će biti opuštanja mera, doktor Kon je pre rekao da to nije realno. Ipak, postalo je krajnje realno i stvrano.

“Mislim da su to dobre želje i namere, sve mislim najbolje o tome, ali ne mislim da je realno. Nikom od nas nije lako, u ovoj situaciji je izuzetno važno da se relaksiraju intenzivne nege u bolnicama, da se kriva dovoljno spusti da bismo mogli da govorimo o opuštanju mera”, kazao je Kon.

Još oštriji i izričitiji bio je Konov kolega iz Kriznog štaba Srđa Janković.

“Trenutna situacija ne dozvoljava i ne opravdava relaksiranje mera”, smatrao je Janković, pre samo nekoliko dana.

Međutim, izgleda da su jači bili glasovi koji zagovaraju stranu privrede i interese onih koji već dugo ili ne rade uopšte ili rade uz drastična ograničenja.

“Mislim da je veoma važno da smo omogućili privredi, trgovinama i ugostiteljskim objektima da prihoduju, jer to znači više novca za firme, radnike i državu, izjavio je danas predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež reagujući na odluku Kriznog štaba da Vladi preporuči produžetak radnog vremena do 20 časova ove nedelje. Od trgovine odećom, obućom, belom tehnikom i ostalom robom, osim hrane i lekova, prošle godine u ovo doba u budžet se slilo 38 miliona evra, rekao je Čadež za TV Prva.

Ocenio je da će takva preporuka o radnom vremenu trgovina omogućiti onima koji od toga žive da makar u decembu zabeleže manji pad poslovanja nego što su očekivali. “Njihova očekivanja su, inače, bila da će se poslovanje prepoloviti u odnosu na prošli decembar”, napomenuo je Čadež.

“Niti su epidemiolozi protiv privrede, niti je privreda protiv epidemiologa – važno je da sačuvamo zdravlje i delimo informacije”, poručio je Čadež i napomenuo da je trenutno zbog bolesti kovid-19 iz trgovina odsutno 2,7 odsto zaposlenih.

“To je relativno mali broj, zato što se mere poštuju a inspekcija kontroliše radnje”, ocenio je Čadež i dodao da je situacija daleko složenija kod ugostitelja, i da se u njihovom slučaju mora daleko više raditi na sveobuhvatnoj kotroli primene mera.

Kada je reč o novogodišnjim praznicima, rekao je da se kao neko ko je tu da štiti interese privrede, zalaže za što manje ograničavanje kretanja i što sveobuhvatniji rad ugostiteljskih objekata, ali “da ne treba živeti u bajci, jer ove godine se sigurno neće slaviti kao prošle”.

Ovakav stav još protekle nedelje podržao je i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić. On se založio i apelovao na Krizni štab da se nađe način da vikendom rade maloprodajni i ugostiteljski objekti. Vesić je upozorio da se ovi sektori nalaze u jako teškom stanju. Krizni štab ga je očigledno čuo.

“Imamo razumevanja za očuvanje javnog zdravlja, ali moramo, kao i uvek, da nađemo meru između očuvanja zdravlja građana i rada privrede. Ako privreda ne bude radila neće biti novca ni za čuvanje javnog zdravlja”, rekao je Vesić za Studio B, prenosi Beoinfo.

On je istakao da je važno da u predstojećim mesecima očuvamo privrednu aktivnost, jednako kao i zdravlje ljudi.

“Republika Srbija je do sada više od šest milijardi evra dala privrednicima i građanima kako bi lakše preživeli sve posledice epidemije. Zato će stav Beograda za predstojeću sednicu Kriznog štaba biti podrška Privrednoj komori da se omogući rad vikendom, makar do 17 sati koliko je i radnim danima i to ne samo maloprodajnim objektima već i ugostiteljima”, kazao je Vesić.

Klackalica između očuvanja ekonomije i očuvanja života danas je pretegnula na stranu ekonomije. U petak se očekuje nova sednica Kriznog štaba, pa ćemo videti ko će tada biti jači – novčanici ili respiratori. Ekonomija je danas dobila bitku protiv medicinske struke, a videćemo ko će dobiti rat.

izvor: Nova S
 
Preminula dr Danijela Gordić, pulmolog iz crvene zone

doktorka01-725x518.jpg


Noćas je, od posledica koronavirusa, u 48. godini života preminula mag.sci dr Danijela Gordić.

Dr Danijela Gordić je pulmolog iz Kraljeva, koja je radila na prvoj liniji fronta borbe sa koronavirusom, u takozvanoj “crvenoj” kovid zoni.

Preminula je u bolnici u Beogradu od posledica izazvanih koronavirusom.

Vest o preranoj smrti dr Gordić objavile su njene kolege na društvenim mrežama, a zvanično je potvrdila i Opšta bolnica “Studenica” u Kraljevu.

“Iz crvene kovid zone, s prve linije. Troje male dece ostaju bez majke. Divna mlada doktorka s blagim osmehom večitog deteta otišla je među anđele. Nedostaju reči. Samo beskrajna tuga i žalost”, napisala je na svom Tviter nalogu dr Slavica Plavšić, specijalista za plućne bolesti u penziji i jedna od potpisnica otvorenog pisma “Ujedinjeni protiv kovida”, koja je još letos na Tviteru ponudila pomoć svim građanima koji imaju medicinske probleme, a ne znaju kome da se obrate.

izvor: Nova S
 
Mogu da se kladim da je jedan od faktora koj je izdejstvovao ovo besmisleno produženje do 20h bio i Vesić.
 
Вероватно. И свака му част. У Србији је од власти једино гора опозиција коју представљају Веса Симоновић и nova.rs.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=805578#p805578:4oeqb8yj je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pon Dec 21, 2020 12:29 pm[/url]":4oeqb8yj]Mogu da se kladim da je jedan od faktora koj je izdejstvovao ovo besmisleno produženje do 20h bio i Vesić.

pa naravno.
To je tako blisko narodnim shvatanjima "daj malo da lova kapne, posle ce vidimo sta cemo".
Sad, udri brigu na eselje.

To sibicarenje, **anisanje, taj nedostatak koniztentnosti ce skupo da nas kosta.
Pokazuje se da su sve drzave u regionu daleko ozbiljnije od nas.
 
Sa jedne strane, ovo sa ovakvim donosenjem mera je glupost prve klase.

Opet, sa druge strane - ako trzni centri rade do 8, ne znaci da ljudi moraju da idu tamo. Jednostavno, to pokazuje nivo nase svesti. Ko se cuva virusa, izbegava guzve u zatvorenim prostorima bez obzira da li rade ili ne, a ko ne haje za virus, ako mu se zatvori trzni centar, kafic, splav stagod, napravice kucnu zurku.

I dalje ne razumem toliko potenciranje ugostiteljskih objekata, kao da nam cela ekonomija zavisi samo i iskljucivo od toga.
 
Švedski model je propao, odustali su i Šveđani od njega. :mrgreen:
 
То је сасвим нетачно. Читајте шведске медије (има на енглеском), не међународне, јер они воде Гебелсовску кампању против Шведске, као ономад... знамо већ. Наши званично-окупациони медији (Б92, Блиц), наравно, лажу локално. Медијска сатанизација Швеђанима сад не прија, али, шта да им радим, јели су ономад и они... што не треба.

Дакле, у Шведској је уведена препорука да се маске носе у јавном превозу, током шпица - толико су "одустали од модела". У болницама нема никакве катастрофе: у највећој је, на интензивној нези, трипут мање људи него током пролећа. Њихови министри на питање - шта даље, не говоре "Пропадосмо!", него "Снаћи ћемо се" (за ово прво, треба да се иде у затвор).

Немојте веровати свему што прочитате, медији лажу - стално, зар то треба да се понавља...
 
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/mozem ... ut/3srlxly


"MOŽEMO DA IM ISCRTAMO SNEŠKA BELIĆA I JELKICE" Doktor iz Niša ponovo šokira, ovaj put OŠTRE REČI uputio svim onima koji bi da lumpuju za Novu godinu


Lekar iz Niša, Dejan Hristov još jednom je šokirao javnost svojim oštrim porukama upućenim javnosti. Ovaj put indireknu poruku uputio je svima onim akoji bi da slave Novu godinu.

Na pitanje novinarke da li ima još slobodnih mesta u bolnici u Niškoj banji u kojoj je zaposlen, doktor Hristov je odgovorio uz primetnu dozu ironije.

- Kako da ne. Pošto vidim da se očekuju proslave Nove godine, ja posle samo da pozovem Beograđane da dođu za Božič ili posle 10 dana kod nas na Institut, mi ćemio da ih lečimo. Možemo da im iscrtamo Seška Belića ili jelkice da im bude prijatnije u skafanderima. Ako neko stvarno misli da je normalno u ovim okolnostima slaviti Novu godinu, onda stvarno nemam reči - kazao je on.

Podsećamo, reči mladog niškog lekara Dejana Hristova podeljene su u velikom broju puta i pre nedelju dana.

Hristov, koji je tokom borbe s korona virusom u prvim redovima i sam bio zaražen ranije ove godine, zaposlen je u Institutu Niška banja.

Njegov tekst upućen svima onima koji ne veruju u postojanje korona virusa, teoretičarima zavera, antimaskerima, posvećen "Slavici", kako se na društvenim mrežama u žargonu nazivaju osobe koje pišu neproverene informacije koje se kose sa zdravim razumom.
 
Videh ovaj tekst joz pre par dana.

Gospodin doktor mladi iz Nisa kao zove Beogradjane u obilazak bolnica a pravi se mutav pred cinjenicom da u jednom Cacku pored umrlica zrtava Kurone kace oglase za poslave Nove godine.

Beogradjani dezurni zlikovci i krivci za sve lose u Srbiji.
 
Ja sam to razumeo drukčije. Razumeo sam da je sarkazam u pitanju. Da doktor aludira na to da se Beogradjani neće uzdržati proslave Nove godine, te da će biti toliko ljudi zaraženih, da neće moći da ih prime sva Covid bolnice u Bg, nego da će morati da ih šalju u druge gradove, koji će takodje biti pod opterećenjem zbog lokalnog stanovništva.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=805657#p805657:pidzzxt3 je napisao(la):
Пантограф » 21 Dec 2020 04:29 pm[/url]":pidzzxt3]То је сасвим нетачно. Читајте шведске медије (има на енглеском), не међународне, јер они воде Гебелсовску кампању против Шведске, као ономад... знамо већ. Наши званично-окупациони медији (Б92, Блиц), наравно, лажу локално. Медијска сатанизација Швеђанима сад не прија, али, шта да им радим, јели су ономад и они... што не треба.

Дакле, у Шведској је уведена препорука да се маске носе у јавном превозу, током шпица - толико су "одустали од модела". У болницама нема никакве катастрофе: у највећој је, на интензивној нези, трипут мање људи него током пролећа. Њихови министри на питање - шта даље, не говоре "Пропадосмо!", него "Снаћи ћемо се" (за ово прво, треба да се иде у затвор).

Немојте веровати свему што прочитате, медији лажу - стално, зар то треба да се понавља...

Evo sa zvaničnog sajta Agencije za javno zdravlje Švedske. Imaju i na Bhs-u deo informacija na sajtu ali je ipak engleski sigurniji. Velim da je bolje da se informišemo direktno nego da mediji naklapaju.
Published 19 Dec 2020 12:11

This article is a part of: Bekräftad information om coronaviruset

The government is tightening restrictions before the Christmas weekend

The government is tightening a number of restrictions ahead of the Christmas and New Year weekend. Most restrictions apply from December 24 to January 24.

A maximum of four people can sit together at the same table in restaurants. Valid from 24 December.
Alcohol sales may not take place after 8 pm. Valid from 24 December.
The maximum number of people who visit shopping centers, larger stores, gyms, etc. is limited. The exact number is governed by the size of the room.
The Public Health Agency of Sweden urges all physical stores to refrain from the traditional after-Christmas sale in order to reduce congestion.
The Public Health Agency of Sweden recommends face masks in public transports in connection with work commuting and at other times when it is difficult to avoid congestion. The new guidelines will apply from 7 January.
Everyone who is able to, should work from home. This applies to the state, regions, municipalities and the private sector. Valid immediately and until January 24.
All activities within the state, municipalities and regions that are not necessary should be closed immediately until 24 January. This applies, for example, to bathhouses, sports halls and museums.
Upper secondary schools will use distance education until January 24. The upper secondary special school is exempt.

https://www.krisinformation.se/en/news/ ... as-weekend

:dil:

Prikaz u trajanju od 14 minuta njihove strategije pristupu pandemiji iz jula ove godine.

https://www.youtube.com/watch?v=svlHD2m ... =emb_title
 
Вијести: Министарство здравља Црне Горе забранилo организоване дочеке Нове године
понедељак, 21. децембар 2020.
Забрањено је организовање дочека Нове године на отвореном и у затвореном простору, саопштило је у понедељак поподне Министарство здравља Црне Горе које је донело нове мере у циљу спречавања ширења вируса корона.
 
Atak na ljudska prava, sram da ih bude. Sreca pa mi imamo Vesica, pa ce moci kod nas da proslave ko ljudi.
 
БЕОГРАД - Први контигент Фајзерове вакцине, 4.800 доза, стигао је данас у Србију и преузет је на београдском аеродрому.
Авион са цепивом слетео је нешто раније на аеродром "Никола Тесла".
Србија је прва земља у региону у коју је стигла вакцина компанија Фајзер и Бионтек.

Da podsetimo, radi se o vakcini koja se skladisti na izmednju -80 i - 70 stepeni C.
Ovo naravno zahteva specjalne frizidere koje moramo da uvezemo.
Zato je nasa elita odlucila da uvezebas ovu vakcinu, dok je recimo Madjarska odlucila da proizvodi rusku vakcinu koja je standardna i ne zahteva posebno skladistenje.
Shvatate li poentu?

Ne treba reci da se mi nismo odlucili za proizvodnju. Proizvodnja je za seljake, mi smo aristokratija Evrope.
 
Dobro, to još ne mora ništa da znači jer mi obični ljudi ne možemo da znamo sve detalje i prednosti i mane svake vakcine. Siguran sam da ni 95% doktora ne zna i neće znati, jer je to stvar koja se tiče imunologa, mikrobiologa i hemičara.

Ali da ima svakakvih muljačina, vala ima. Ne samo kod nas nego generalno. Te ona belgijska kokoška ''slučajno okači'' na Twitter cene svih vakcina, te jedni nude svoju za 2e a drugi ne daju ispod 50, te jedni tvrde da je njihova svemoguća a drugi pokazuju da nije, pa ovo, pa ono...

Gde se umešaju: 1) komercijalizam i 2) politika, tu logika i dobronamernost nestaju. A ovde se mešaju upravo i prvi i drugi. Najgora kombinacija.

Zato mene te vakcine neće videti bar do leta. Neka fala, neću da budem zamorče. Pogotovu kad se uveliko radi na lekovima.
 
Lol pa i da 'oces da primis vakcinu neces moci pre sledece jeseni/zime ako nisi u rizicnoj grupi ili doktor/penzioner.
 
Ok verujem. Samo kažem da i ako bude pre, ja vala neću biti u onom prvom ''talasu'' koji čeka da je primi. :p
 
Upravo mi je stigao pozitivan rezultat PCR testa. Sutra ću biti i ja deo omražene kovid statistike :) Prve simptome sam osetio u subotu, kovid ambulantu, rentgen, lab i testiranje, prošao u ponedeljak. U toj standardnoj proceduri, čini mi se da je 15 zdravstvenih radnika bilo angažovano oko mog slučaja. Svaka im čast, u kakvim uslovima rade. Nemam predstavu kako sam se zarazio - jedino može biti neka prodavnica u pitanju, jer znate već.... pridržavao sam se svih mera,

I pored toga što se već nekoliko dana osećam kao da su me Zuma, Pantograf, Earthmoving, Astrodule i Berislav pretukli (a Igor ih nije sprečavao), i dalje ne vidim drugog rešenja do da se većina, pre ili kasnije, prokuži. Cenim, oko 4 miliona doza vakcina, ili još dva epidemiološka talasa, ili neka kombinacija toga.
 
Vrh