Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Ono što priliči Bogu ne priliči volu.
Kada volovi shvate da nisu Bogovi, onda će shvatiti zašto za Plenkovća i ostale Bogove nema izolacije, a zašto je drugačije za one iz autobusa.
Najnelogičnije u celoj priči je da neko ko je iole racionalan u ovoj situaciji odluči da autobusom krene na letovanje u Grčku.
Negiranje problema, sumnja u nauku i pamet a srljanje u glupost, kao i mnogo puta do sada skupo će nas koštati
 
Deo članka našeg pulmologa koji je "pobegao" u Sloveniju, koji kratko i jasno opisuje suštinu problema kod nas.

Pulmolog iz Slovenije: U Srbiji je nemoguće pratiti obolele

"Zbog ogromnog broja obolelih u Srbiji ne postoji mogućnost bilo kakvog praćenja čak ni svih obolelih, a kamoli kontakata. Ne samo da je testiranje od samog starta očajno organizovano, nego sada ima i toliko ljudi koji imaju indikacije za testiranje da je praktično nemoguće sve ih testirati". Tako epidemiolološku situaciju u Srbiji za Nova.rs komentariše Srđan Lukić, beogradski pulmolog koji je radi u Sloveniji.

U trenutku nove eksplozije koronavirusa u Srbiji, Lukić objašnjava kako se Slovenija bori i šta bi Srbija trebalo da uradi. Naš sagovornik kaže da smo ovde gde smo zbog “šarlatanskog Milano pristupa” i nema neka ohrabrujuća predviđanja niti rešenja kada je borba protiv pandemije u Srbiji u pitanju. Neki će reći: lako je njemu da pametuje i mrači iz udobne Slovenije – ipak, i njima savetujemo da pažljivo pročitaju to što doktor Lukić ima da kaže.

Koje mere Slovenija sada preduzima protiv korone i kako ih upoređujete sa Srbijom?

– U ovaj drugi nalet Slovenija je krenula iz bolje pozicije od Srbije tako što je nakon prvog naleta svela broj novozaraženih bukvalno na 0-2 po danu tako da je bilo moguće pratiti svaki novi slučaj, uraditi kompletnu epidemiološku anamnezu, registrovati sve kontakte, testirati ih i na taj način izolovati i sprečiti dalje širenje infekcije. Kada je COVID po drugi put krenuo da divlja po Balkanu, prvenstveno u Makedoniji i Srbiji, primećen je uvoz dvocifrenog broja slučajeva iz balkanskih država. Slovenija je svaki slučaj tretirala pojedinačno, kontakti, testiranja, izolacija, a donete su i mere karantina za sve koji dolaze iz nebezbednih država (ne samo sa Balkana) kako bi se predupredili novi uvozi. Srbija, za razliku od Slovenije, niti u jednom momentu nije imala kontrolu nad preostalim slučajevima nakon obuzdavanja prvog naleta, niti je imala nameru da je uspostavi već se išlo na varijantu “valjda će to da se sredi samo od sebe”. Nije se sredilo samo od sebe.

Kojom opremom raspolažu tamošnje zdravstvene ustanove i zdravstveni radnici i kakvi su protokoli za kovid?

– Nije to nikakva svemirska oprema, ista je kao i u Srbiji. Ono što se razlikuje je organizacija koja je vodila računa i o najsitnijim detaljima – gledalo se da se izbegava ukrštanje puteva između COVID i drugih pacijenata, timovi lekara i sestara koji su naizmenično radili sa COVID pacijentima su čak međusobno izbegavali jedni druge kako ne bi svi bili kompromitovani u slučaju zaraze jednog člana jednog tima.

Ako su zdravstveni radnici imali nebezbedan kontakt odmah su testirani i bili stavljani u (samo)izolaciju kako ne bi proširili dalje virus u ustanovi u kojoj su radili. Testiranje ne samo što je bilo opsežno već je bilo i brzo (testovi su u COVID ustanovama za sumnjive pacijente stizali za par sati kako ne bi opstruisali rad). Propusti su napravljeni u nekim staračkim domovima u koje se virus uvukao i najviše žrtava je i bilo u tim domovima. 55 odsto od svih preminulih u Sloveniji je bilo starije od 85 godina. Od 111 ukupno preminulih samo četvoro je bilo mlađe od 65 godina što sve govori da su bili efikasni i u lečenju, a ne samo u sprečavanju širenja epidemije. Ono što je pomoglo je i to da je Slovenija odmah na početku reagovala, nije slala svoje građane na šoping u Milano. Takođe, nije bilo disonantnih tonova u porukama koje je država slala. Građani su u svakom momentu bili sinhronizovani sa merama koje je donela država i pridržavali su ih se čak i kada su ih veoma kritikovali, kao što je to npr. bila mera zabrane izlaska iz opštine u kojoj imaju prebivalište. Sada je situacija mnogo bolja nego u prvom naletu virusa, trenutno ima samo 15 hospitalizovanih pacijenata obolelih od COVID, od kojih nijedan nije u intenzivnoj jedinici. U celoj Sloveniji samo jedna bolnica ih trenutno leči, Infekcijska klinika u Ljubljani, a od danas je i u Mariboru otvoreno jedno COVID odeljenje. I to je sve, za sad, do sada preduzete mere drže situaciju pod potpunom kontrolom.

Šta biste predložili u Srbiji, kako suzbiti rast broja zaraženih?

– U ovom momentu to izgleda gotovo nemoguće. Zbog ogromnog broja obolelih ne postoji mogućnost bilo kakvog praćenja čak ni svih obolelih, a kamoli kontakata. Ne samo da je testiranje od samog starta očajno organizovano, pa se na rezultate čeka po nekoliko dana, nego sada ima i toliko ljudi koji imaju indikacije za testiranje da je praktično nemoguće sve ih testirati. O kontaktima da i ne govorim. U takvoj situaciji ne postoji način da se ciljano i efikasno preduzimaju epidemijske mere izolacije. Jedina opcija bi bila zatvaranje svih građana na 14 dana, što je nemoguće iz više razloga, nije potrebno da to objašnjavam. Preostaje opcija da sami građani shvate da je neophodno da poštuju nekoliko prostih mera (maska, distanca, higijena ruku), ali to je još manje moguće nego da svi budu zatvoreni na dve nedelje. Ni to ne moram da objašnjam zašto. Treća opcija bi bila da vlast smisli neke konstruktivne i podsticajne mere, a ne samo da zabranjuje i preti kaznama, ali to je tek viša matematika pošto iz iskustva znamo da je vlast u Srbiji sposobna samo da uspešno osvaja izbore od nivoa mesne zajednice do predsednika. I da polugama sile dovodi građane u red kada pomisli da joj je to što je osvojila ugroženo.

Šta je, prema Vašem mišljenju, doprinelo širenju i novom porastu broja zaraženih u Srbiji?

– Ne može se to posmatrati bez šireg konteksta. Sve je počelo od šarlatanskog Milano pristupa. Zatim je tu bila patološka potreba vlasti da se pokaže kako radi najbolje od svih na svetu u organizaciji borbe protiv COVID, a što je dosta odudaralo od stanja na terenu. Setimo se, jedna od najpompeznijih akcija je bila lična isporuka respiratora novopazarskoj bolnici, a koja se prva raspala u drugom naletu virusa. Od početka je ovladavanje epidemijom bilo prvenstveno u cilju promocije vlasti, kao i uostalom sve što se dešava u Srbiji, tako da je zbog izbora proglašena “pobeda nad COVID-om”, što je dovelo do sveopšteg opuštanja uz podgrevanje festivalske atmosfere organizovanjem sportskih događaja sa masovnim prisustvom publike. Sve to niko nije ni pokušao da vrati u kolosek dok se nisu završili izbori. Nakon toga je bilo prekasno, epidemija se ponovo raširila po mnogim gradovima, a i za bilo kakve nove mere više nisu postojali uslovi jer je vlast izgubila svaki autoritet kod građana. Sve to je iz revolta otišlo i u drugu krajnost, pa su građani namerno kršili i najosnovnije mere. To je naravno dodatno pogoršalo već lošu situaciju. Trenutno se pokušava opet sa nekim zabranama, pretnjama i najavama kažnjavanja što je u potpunosti jalovo jer sam siguran da nisu sposobni ni da iskontrolišu nošenje maski u zatvorenom prostoru, a kamoli nešto više. I na kraju da dodam još jednu veoma važnu stvar, iako daleko da je to poslednja (ima toga još, ali malo je prostora sve da se navede): nastupi nekada uvaženog profesora Nestorovića su redovno urnisali šanse da se i pomisli da će kontrola nad epidemijom biti uspostavljena.

Kakva je Vaša poruka građanima kako da se ponašaju?

– Svako mora da vodi računa o svom ponašanju. To naravno nije dovoljno ako se mnogi drugi ponašaju neodgovorno, ali je osnov. Ljudi koji pripadaju rizičnim grupama da se distanciraju od drugih ljudi što je više moguće. Rodbina, komšije i prijatelji koji nisu u riziku da se organizuju kako bi ih (uz poštovanje mera, naravno) redovno snabdevali. To sve ne znači da ljudi iz rizičnih grupa treba da se zatvore u kuće i stanove – nužno je zarad psihofizičkog zdravlja svakodnevno da izlaze napolje. Šetnja uz držanje distance, prvenstveno od onih koji ne nose maske i samim tim se ponašaju bahato, ne nosi sa sobom rizik, čak naprotiv. U slučaju da saznate da ste bili u kontaktu sa nekim kome je potvrđen COVID nema mesta panici – izračunajte koliko je vremena prošlo od poslednjeg kontakta i barem do 8. ili 9. dana od tada vodite dodatno računa da nekome ne dišete u lice (i ostalo što može preneti virus). Ukoliko dobijete simptome i znake bolesti, opet bez panike, prijavite se za testiranje i odradite to (ako je moguće, naravno zbog gore pomenutih ograničenja), pošto se na rezultat čeka nekoliko dana.

https://nova.rs/drustvo/__trashed-132/
 
Ja bih uputio poruku anglomanijskoj Srbiji: Sta fali danasnjem danu i gde su danas na Adi svi oni ljudi sto su juce bili? Bezite u stanove cim se prvi oblak pojavi, a kad sunce grane, jedni na druge svi, milion ljudi svuda. Posle ce da bude virus kme kme. Em sto slabite imunitet izlazenjem svake prestupne godine, em sto kad tad jednom izadjete, trpate se svi jedni na druge.
 
I dalje je na snazi odluka da se ne dozvoli privatnim laboratorijama da rade testove na COVID19. Ne razumem koja je tačno logika iza te odluke, privatne laboratorije kažu da su opremljene i da imaju obučeno ljudstvo.
Imam utisak kao da vlast namerno želi da se epidemija proširi, ne mogu drugačije da objasnim ove i druge nelogične odluke.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756027#p756027:2y0uf0jb je napisao(la):
Kailan » 11 Jul 2020 04:02 pm[/url]":2y0uf0jb]
Screenshot-1.png


Не знам да ли сте приметили али на сваких 7 дана имамо пад броја тестираних. Сутра је следећи, ако опет буде око 5000-5500 тестова при стопи oд 4%-5% заражених од тестираних то би значило да ће сутра бити мање од 300 заражених

Да запишем овде да остане забележено као предвиђање :)
Da, u graficima koje sam ovde objavljivao to je bilo nešto što me je iritiralo od početka. Pravilnost je previše redovna i javlja se bez izuzetaka da bi se mogla objasniti bilo kakvim slučajnim izborima na strani građana. Jedino prihvatljivo objašnjenje je da u sred epidemije većina laboranata i laboratorija ne radi subotom i nedeljom, budući da su ti dani minimuma uvek baš subota i nedelja. Verovatno rade samo neke dežurne laboratorije za testiranje. Posledica bi bila da se vikendom naš kapacitet za testiranje bitno smanjuje pa se testovi prebacuju u sledeće radne dane, što rezultuje ne samo kašnjenjem nego i neravnomernim, stalno promenljivim kašnjenjem indikatora širenja zaraze (uz mnoge druge razloge kašnjenja), pa se i u broju pozitivnih prave virtuelni pikovi koji nikakve veze nemaju sa stvarnošću. Ne znam na osnovu čega taj krizni štab uopšte donosi odluke ako ažurno nije informisan šta se događa? Kako naprimer precizno računa trendove, što im je najvažnije, ako se oni na ovaj način sistematski kvare toliko da postaju neupotrebljivi, sem usrednjavanjem u dužim periodima vremena tipa nedelja dana? Pri čemu bi oni morali da reaguju u roku od dva, ne više od tri dana. Ali na osnovu kojih kvalitetnih podataka kad ih nemaju? Zašto se ili odavno nisu pobunili, ili to u tišini ispravili, ili obavestili javnost da ne mogu zato što im ne daju?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756254#p756254:29i025u9 je napisao(la):
Beki » 12 Jul 2020 02:15 pm[/url]":29i025u9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756238#p756238:29i025u9 je napisao(la):
mradulovic » Ned Jul 12, 2020 1:01 pm[/url]":29i025u9]Korona nije crna kuga, ali poređenje sa gripom je doslovno uvredljivo infantilno, posle ova 4 meseca pandemije. Kada smo to zbog gripa usred jula imali po 10 smrti dnevno i 130+ ljudi na respiratorima? Da ne govorimo o ljudima koji trpe druge bolesti jer su bolnice pune i doktori na vanrednim pozicijama u Kovin centrima. A svi znamo da ovi naši u bolnice šalju samo najteže slučajeve pa smo i tako napunili sve kapacitete.

A krizni štab je smesa bu**** koja je sve vreme služila vučićević ličnim interesima. Oni govore samo što im se kaže.
Stvar je u tome da mozemo imati i 1000 ljudi mrtvih sutra, a i nula. Argument od 10 ljudi ne znaci nista kada to nisu stvarni podaci.

Zato treba srusiti ovu vlast i videti sa cim se stvarno borimo kada se pravi ljudi stave na funkcije pa onda ako treba karantin od godinu dana, ok, idemo godinu dana u karantin.

ja sam siguran da oni i dalje friziraju na dole brojeve. Ali ako su sposobni da priznaju 10 mrtvih, to ipak znachi da korona nije "samo neki grip". Kada smo imali poslednji put, pa cak i zimi, sve bolnice popunjene bolesnima od gripa?? Koliko znam, trenutno, u gradu Beogradu van kovid rezima su samo VMA i Urgentni centar.

"A dobro, necu se raspravljam, prelezacete mozda i sami pa cete videti da je obican grip, doduse u julu kad mu vreme nije." - da li smesh da odesh u Bezanijsku ili bilo koju drugu bolnicu i da kazesh nekom pacijentu na respiratoru ili savesnom lekaru to u lice. Opet kazem, ovo nije ebola, ali izjednaciti koronu sa gripom je sebichno i infantilno, ma sta ti mislio o vakcini. Sto se mene tiche ne mora da se vakcinisete...ako hocete to da bude stvar izbora, onda budite iskreni i priznajte da nije stvar izbora i to sto je sada neko zarazen i na aparatima ili sto ce mozda da umre za koji dan od te iste bolesti. Kada su mladji ljudi umirali od gripa u julu mesecu?
 
Odakle ti ideja da ja idem da kazem nekome nešto na respiratoru ili lekaru? Jesi ti/neko dolazio meni da kaze kada su pre 3 godine od gripa umrle 3 osobe koje sam znao? Sta, to nije bilo na Vuckovom tv Videodromu pa si bio anesteziran, a sad te ukljucili u struju pa mahnitaš. Mislim ok, ti veruj Vučku i njegovim starleta doktorima, njegovim medijima, ali nemoj terorises druge da moramo svi verujemo u te gluposti u koje ti verujes, ovo još uvek nije religijska džamahirija. Mada mi vakcinaši i tv zombiji deluju fanatičnije od Mudžahedina. Mislim, ne volim na ovaj nacin razgovaram, al kad me neko za nesto sto sam preziveo pocne vredja omalovazava da sam infntilan i da on bolje zna od mene sta sam preziveo, ok umem pricam i na tom nivou. A ja sam se lepo ogradio da je to moje misljenje, nikom nista ne namecem za razliku od ovih religijskih fanatika.
 
ti si taj koji kaze da je korona obican grip - ja mislim da nije i pitam te da li se secash, ikada, da je u julu mesecu 90 procenata beogradskih bolnica, bilo popunjeno "obichan grip" pacijentima i kada, prema zvanichnim informacijama, (koji u vucicevoj srbiji su sigurno umanjeni jer zivimo u "zlatnom dobu" i niko ne sme da pomisli da situaciju ne drzimo pod kontrolom i da su najbolji ljudi ikada na pravim pozicijama), umre barem 10 ljudi poslednjih 7 dana. Moze Vucic da izmislja brojeve i da niko ne umire danima da bi napravio od korone bauka (ali opet imamo problem sa ciframa iz zemalja poput Makedonije, Bosne, Rumunije, Bugarske koje govore da postoji smrtnost od korone), ali kako je izmislio ovolike obolele u bolnickim krevetima i na respiratoru?
Po svemu tome, tesko da iko racionalan moze da kaze da je korona obican grip. Da, nije ebola, neki ce je prelezati na nogama kao i obichan grip, ali ocigledno mnogo vishe ljudi zavrshi u bolnickim krevetima, u julu mesecu, nego od nekog gripa ZIMI.
 
Ali druze, ja ne znam sta hoces od mene, optuzujes me sto iskreno govorim svoje i iskustvo drugih koje licno znam da su imali simptome iste gripu? Ne razumem, sta hoces da kazem, da nisu? Pa ja sam u svom zivotu 15 puta bolovao od skupa simptoma koji su se uvek nazivali istom recju - grip. Sta sad treba da idem unazad i da otkrivam koji je bio 15 koji 13 koji 7b... i da trazim razlike? Od tih 15 gripova koje sam licno prelezao ovaj je imao jedne od najsalbijih simptoma jer raniji su mi cak 3 puta kao klincu otisli na uplau pluca, a drugi su imali vecu temepraturu od ove koja je bila 37/8. Ja govorim licna iskustva, a ti mi govoris da sam infantilan jer ono sto sam doziveo se razlikuje od slike koju su ti Vucic i Kon rekli.
 
Srecom tvoji simptomi su blagi, da kucnemo u drvo, i nadam se da niko od tebi poznatih i dragih nece imati probleme sa koronom. Ali ocigledno mnogi imaju velike probleme sa koronom, usred leta, i mnogi umiru, mnogo vishe nego sto bi se umiralo od "obichnog gripa" u istom periodu. Zato je ekstremno neodgovorno, (pa i infantilno jer se tako ponasaju deca koja nemaju mnogo svesti o drugima i misle da su neunistiva) i samozivo svoditi koronu na nivo obichnog gripa, jer tvoji simptomi su tvoji i nisu simptomi mnogih koji zavrshe u bolnicama ili na grobljima ovih dana.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756264#p756264:3gofkirs je napisao(la):
roland » Нед Јул 12, 2020 3:51 pm[/url]":3gofkirs]I dalje je na snazi odluka da se ne dozvoli privatnim laboratorijama da rade testove na COVID19. Ne razumem koja je tačno logika iza te odluke, privatne laboratorije kažu da su opremljene i da imaju obučeno ljudstvo.
Imam utisak kao da vlast namerno želi da se epidemija proširi, ne mogu drugačije da objasnim ove i druge nelogične odluke.

Показао би се пун обим ове пандемије која хара а то им није на руку. Замисли одједном се испостави да у Србији има по више хиљада заражених дневно, ем немају капацитета да им се помогне 5,6 месеци након што смо сазнали за овај вирус ем што би било свима јасно да су катастрофално водили пандемију од старта и да смо ми одавно у "италијанском сценарију" само што се то крије. Србија би врло брзо скочила при врху листе по броју заражених на милион становника, друге земље би затвориле границу према Србији без размишљања, сво фолирање режима би моментално пало у воду и чак би и најглупљој баби било јасно да људи масивно умиру због њиховог безочног лагања. И на све то, били би криви што нису раније пустили људима да се тестирају код приватних капиталиста.
 
Мислим да је овде главни проблем јако дуготрајан опоравак заражених који имају толико јако изражене симптоме да захтевају хоспитализацију. Највећи део њих остаје по 2-3 седмице у болници а многи чак и дуже, без обзира на исход. То значи да у периду када расте број заражених имате много већи број пријема него отпуштања из болница и јако брзо дође до преоптерећења система, и да је потребно да прође 2-3 недеље након достизања пика да почне да опада или бар стагнира попуњеност болница.
Иначе пошто свакодневно пролазим поред ковид амбуланте у Земуну, приметио сам да је претходних 10-15 дана гужва заиста била огромна испред амбуланте, али да је у четвртак и петак тај број био знатно мањи. То не мора да значи да је ситуација "попустила", могуће је да су убзали са прегледима или се на нек начин боље органозовали, али могуће да је и мало "попустило", видећемо то тек за 5-6 дана.
 
Earthmoving - me možeš ozbiljnost bolesti da meriš po sopstvenom iskustvu i iskustvu svojih prijatelja. To je statistički suviše mali skup da bi bio relevantan.
 
Cekaj Mradulovic (i WK ), ne razumem sta hoces da kazes, naravno da su moji simptomi uvek moji, tvoji uvek tvoji itd. Danas je neko umro, juce se neko rodio, sutra cu ja da umrem... naravno da je svacija sudbina razlicita, sta se time dokazuje? Kao da sam ja kriv sto kazem da sam imao simptome blazeg gripa, zato sto je neko juce umro, pa to ima neke veze sa mojom neodgovornoscu. Mislim ja razumem da farmakomafija ide na tu logiku: on se nije cuvao vakcinisao i sl pa krivite njega sto su se drugi razboleli. Ja znam da sistem koristi tu taktiku, upoznao sam je jos u vojskci gde porucnik kaze vojsci e sad posto je on rekao da je trava zelena a ne zuta, sada svi necete dobiti slobodan vikend, pa vam je on kriv naskocite na njega. Ali ja ti kazem, svoj fokus napada ka meni da sam kriv ili infantilan pomeri sa mene i uperi na onoga ko je zaista kriv, ko upravlja zemljom i krizom. On je kriv i sto ljudi nemaju tacnu sliku dal je uglavnom blazi grip, sto se kriju brojke. Jer ako je od recimo od 100.000 zarazenih ljudi 100 na repsiratorima, onda to uopste nije veliki procenat. Ali onda bi morao da se otkrije broj od 100.000 koji se krije. A onda bi se postavilo pitanje ko je i kako upravljao krizom. A onda bi se videlo da je vodja bio najnesposobniji mozda cak i u svetu...
 
drzava kao drzava, svi znamo kako je kod nas, ali tvoj stav "korona je obichan grip" je veoma opasan jer zbog takvih stavova neki ljudi ne nose maske ili ne postuju mere izolacije (da ne pricamo o npr ugostiteljima kojima je ok da se dupke napune lokali) a zarazeni (ima takvih ovih dana koliko hocesh)....a onda drugi, koji ne znaju za stanje zarazenog, provode sate u kancelarijama ili drugim prostorima jer nemaju izbor (jer maska stiti vishe druge od tebe nego tebe od drugih). Pa kad se zaraze, onda se mnogi suoce sa simptomima koji su mnogo gori od gripa i mnogo cesce je ishod fatalan nego sa "obichnim gripom". Opet te pitam, kada je zbog gripa 90% bolnica u Beogradu, usred leta, bilo "Grip" bolnica i da smo zbog gripa poceli ljude da saljemo u Pancevo, Pozarevac itd?

zato je to stav "korona je obichan grip" na osnovu iskustava par ljudi, opasan i samoziv.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756287#p756287:28bhrt4n je napisao(la):
Earthmoving » Ned Jul 12, 2020 5:35 pm[/url]":28bhrt4n]Ali druze, ja ne znam sta hoces od mene, optuzujes me sto iskreno govorim svoje i iskustvo drugih koje licno znam da su imali simptome iste gripu? Ne razumem, sta hoces da kazem, da nisu? Pa ja sam u svom zivotu 15 puta bolovao od skupa simptoma koji su se uvek nazivali istom recju - grip. Sta sad treba da idem unazad i da otkrivam koji je bio 15 koji 13 koji 7b... i da trazim razlike? Od tih 15 gripova koje sam licno prelezao ovaj je imao jedne od najsalbijih simptoma jer raniji su mi cak 3 puta kao klincu otisli na uplau pluca, a drugi su imali vecu temepraturu od ove koja je bila 37/8. Ja govorim licna iskustva, a ti mi govoris da sam infantilan jer ono sto sam doziveo se razlikuje od slike koju su ti Vucic i Kon rekli.
Jel ti stvarno mislis da vise znas od ljudi kojima je to struka, koji su godinama studirali medicinski fakultet i godinama/decenijama radili na klinikama za respiratorne bolesti ?

Evo sta kaze pravi strucnjak i to pre nego sto je krenulo sve ovo, dok su se ovi bolidi iz vlasti cerekali na nasjmesniji virus, svaka rec mu vazi i dan danas:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=b3qI1dCGrTQ[/youtube]
Prava vrednost njegovih reci je sto je ovo rekao pre 4 meseca, lako je danas biti pametan.
Samo mi je krivo sto ovaj covek i njemu slicni nije umesto Kona i ostalih u kriznom stabu...
 
Pa covek prica isto sto i ja:
1. na 1:04 "izgleda klinicki kao najbanalnija respiratorna infekcija". Jesam ja to rekao pa sam kritikovan da je mnogo teze? Jesam
2. na 2:27 "on je mozda vec ovde (snimak postavljen krajem februara), samo kad cemo mi to saznati, to cemo videti". Jesam ja rekao da sumnjam da su moje komsije i porodica imale to krajem januara? Jel "strucnjak" istu sumnju izrazaca? Izrazava
Sto implicira odgovor na pitanje dal msilim da sam stvarno tako pametan? - Po ovome gore, ispada da jesam. E jedino sto nemam tetove kao ovi strucnjaci, svrseni lekari...
 
Što se ozbiljnosti kovida tiče, pročitajte ovo. Bukvalno svakog dana otkrivaju još jedan nov deo tela koji virus TAKOĐE napada. Trenutno aktivni spisak uključuje: pluća, bubrege, jetru, srce, mozak, kožu i gastro-intestinalni trakt. Plus imuni sistem. To je više teško i voditi kao "respiratornu bolest". Ovde se tvrdi da se mora posmatrati kao "multisistemska bolest". Ljudi koji i dalje ponavljaju priču o "gripu" su više nego nedogovorni: samo sam ja ovde poslao gomilu linkova na naučne - a ne političke - članke o tome koliko je kovid opasniji. Jednostavno su izvukli statistku posledica jednog i drugog, pa je već i samo iz toga sve jasno. U situaciji kad se državi sa pravom ne veruje, veoma je važno da bar mi imamo više odgovornosti nego inače.

Coronavirus damages not only the lungs, but the kidneys, liver, heart, brain and nervous system, skin and gastrointestinal tract, doctors said Friday in a review of reports about Covid-19 patients.

The team at the Columbia University Irving Medical Center in New York City — one of the hospitals flooded with patients in the spring — went through their own experiences and collected reports from other medical teams around the world.

Their comprehensive picture shows the coronavirus attacks virtually every major system in the human body, directly damaging organs and causing the blood to clot, the heart to lose its healthy rhythm, the kidneys to shed blood and protein and the skin to erupt in rashes. It causes headaches, dizziness, muscle aches, stomach pain and other symptoms along with classic respiratory symptoms like coughing and fever.

"Physicians need to think of COVID-19 as a multisystem disease," said Dr. Aakriti Gupta, a cardiology fellow at Columbia who worked on the review, in a statement. "There's a lot of news about clotting but it's also important to understand that a substantial proportion of these patients suffer kidney, heart, and brain damage, and physicians need to treat those conditions along with the respiratory disease."

Much of the damage wrought by the virus appears to come because of its affinity for a receptor — a kind of molecular doorway into cells — called ACE2. Cells lining the blood vessels, in the kidneys, the liver ducts, the pancreas, in the intestinal tract and lining the respiratory tract all are covered with ACE2 receptors, which the virus can use to grapple and infect cells, the Columbia team wrote in their review, published in the journal Nature Medicine.

"These findings suggest that multiple-organ injury may occur at least in part due to direct viral tissue damage," the team wrote.

Coronavirus infection also activates the immune system. Part of that response includes the production of inflammatory proteins called cytokines. This inflammation can damage cells and organs and the so-called cytokine storm is one of the causes of severe symptoms.

"This virus is unusual and it's hard not to take a step back and not be impressed by how many manifestations it has on the human body," Dr. Mahesh Madhavan, another cardiology fellow who worked on the review, said in a statement,

Blood clotting effects appear to be caused by several different mechanisms: direct damage of the cells lining the blood vessels and interference with the various clotting mechanisms in the blood itself. Low blood oxygen caused by pneumonia can make the blood more likely to clot, the researchers said.

These clots can cause strokes and heart attacks or can lodge in the lungs or legs. They clog the kidneys and interfere with dialysis treatments needed for the sickest patients.

Damage to the pancreas can worsen diabetes, and patients with diabetes have been shown to be at the highest risk of severe illness and death from coronavirus.

The virus can directly damage the brain, but some of the neurological effects likely come from the treatment.

"COVID-19 patients can be intubated for two to three weeks; a quarter require ventilators for 30 or more days," Gupta said.

"These are very prolonged intubations, and patients need a lot of sedation. 'ICU delirium' was a well-known condition before COVID, and the hallucinations may be less an effect of the virus and more an effect of the prolonged sedation."

The virus affects the immune system, depleting the T-cells the body usually deploys to fight off viral infections. "Lymphopenia, a marker of impaired cellular immunity, is a cardinal laboratory finding reported in 67-90% of patients with COVID-19," the researchers wrote.

Doctors need to treat all of these effects when coronavirus patients show up in the hospital, the Columbia team said.

There is some good news.

"Gastrointestinal symptoms may be associated with a longer duration of illness but have not been associated with increased mortality," the researchers wrote. Many of the skin effects, such as rashes and purplish, swollen "Covid toes," also clear up on their own.
https://edition.cnn.com/2020/07/10/heal ... index.html

Naučni rad:

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0968-3
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756306#p756306:3d37oggm je napisao(la):
Earthmoving » Ned Jul 12, 2020 7:47 pm[/url]":3d37oggm]Pa covek prica isto sto i ja:
1. na 1:04 "izgleda klinicki kao najbanalnija respiratorna infekcija". Jesam ja to rekao pa sam kritikovan da je mnogo teze? Jesam
2. na 2:27 "on je mozda vec ovde (snimak postavljen krajem februara), samo kad cemo mi to saznati, to cemo videti". Jesam ja rekao da sumnjam da su moje komsije i porodica imale to krajem januara? Jel "strucnjak" istu sumnju izrazaca? Izrazava
Sto implicira odgovor na pitanje dal msilim da sam stvarno tako pametan? - Po ovome gore, ispada da jesam. E jedino sto nemam tetove kao ovi strucnjaci, svrseni lekari...
Ako si pazljivo odgledao klip, video bi da je takodje spomenuto:
- ovaj virus uopste nije naivan
- nemojte ici u Italiju na zimovanje (anti-hint Nestor)

Ti rece da je ovo kao grip, a evo par pitanja za tebe:
- da li je proglasena vanredna situacija u celom svetu zbog gripa ?
- da li je od gripa umrlo za par meseci i pored svih zatvaranja vise od 500.000 ljudi ?
- da li je ikada u Americkoj istoriji usledio lockdown zbog gripa (osim mozda 1918.) ?
itd... mrzi me vise da pisem...

Jedino ako si mislio na Spanski grip, e onda izvini, slazem se, ali ti ga ionako nisi imao.

https://www.youtube.com/watch?v=inEZQFr94O8
Na 27:40
"Ovo je virus na steroidima"
Znaci tvoja rec, protiv reci upravnika Klinike za plucne bolesti, hm, kome verovati...
 
Da li ima smisla kratkotrajno boraviti u blizini zarazenih da bi se ostvarila neka vrsta imunizacije malom koncentracijom virusa?
 
Ne. Tu vrstu imunizacije /možda možeš da ostvariš u svakodnevnoj cirkulaciji na otvorenom, pa eventualno da zakačiš malu koncenctraciju. Doduše i to je u nivou nagađanja.
Inače, čula sam za dosta ljudi sa ''stomačnim virusom'' u mojoj okolini, ja mislim da je to korona, blaga verzija.
 
Pojedinim prepametnim trolekspertima na ovoj temi bi i Tramp pozavideo. Ljubomorni su na njega što se oni prvi nisu setili terapije domestosom. Možda su sa tom terapijom i preležali virus ali neurološke posledice su nažalost ostale
 
Zuma, ako smo svi ovde podjednako zivi, i svako od nas odrzava kompleksni organizam od stotna miliona celija, svi smo strucnjaci (da to nestrucno radimo, ne bi bili sad zivi). Imas ljude koje bi oznacio "nestrucnima", al u praksi rade nesto bolje da zive duze od "strucnjaka". Ako to ne mozes znati i predvideti, ne mozes onda ni odrediti ko je strucnjak. Jer sto bi ljudi koji zele dugo da zive pratili tvog "strucnjaka" ako ce on ziveti 70 godina, a ne nestrucnjaka koji ce ziveti 90? Ako strucnjak ne moze sebe izleciti da zivi duze i kvalitetnije, kakav je on strucnjak? Evo moja baba 95, zivi duze i kvalitetnije od predsednika Amerike, ko je veci strucnjak? Mislim, hocu kazem da je ta prica o "strucnjacima" manipulativna.
Chiko, ja nisam u fazonu da trazim da mi verujes , niti da nekome nesto namecem (tipa da te kljukam ko je strucnjak kao neki). Ti naravno veruj kome zelis, ja sam iznosim svoje misljenje. Sto se tice brojki, mama mi radila u Statistici, ucio sam to na faxu... i ja nisam najveci vernik u brojke koje daje sistem. Hocu reci ja uopste ne znam kolko se ljudi zaista razbolelo od ovoga, kolko je zaista umrlo (a ne neceg drugog pride), kolko je u Srbiji bolesnih... ja nista od brojeva ne znam. E posto nista ne znam, verujem svom instinktu. Pa i ako me zezne, bolje on da me zezne, nego Vuciceva vakcina. Jer mene Gejst, SZO & Co ne interesuje, ja zivim u Srbiji, pa mi je kriv onaj ko upravlja Srbijom, jer na njega bi trebali mogli uticati i vrsiti pšritisak, a na ove druge nemam alat uticaja ni pritiska, niti oni imaju vlast nad ovim narodom i teritorijom, pa me ni ne interesuju. Preciznije receno zato se i borimo protiv globalizma da oni neizabrani od nas ne bi mogli nama da odredjuju, a vidimo pokusaje da nas ubede u kolonijalnom smisli da su UN i SZO pravila iznad nasih. Zato je napustanje SZO od strane Amerike svetla vest za covecanstvo, a tuzna za ove sa glavom u solji domestosa
 
Vrh