Zahvaljujući dosadašnjim iskustvima u svetu postalo je savršeno jasno da borba pritiv kovida ima DVE osnovne i jednako bitne komponente: socijalno distanciranje i masovno testiranje. To preporučuje i SZO i iskustva SVIH uspešnih država.
Masovno testiranje je veoma važno jer socijalno distanciranje smanjuje prosečno prenošenje virusa, ali na slepo, kad ne znamo gde se on nalazi, dok testiranje ne samo smanjuje prenošenje, nego nam i tačno kaže gde je virus, pa tako možemo i da ga eliminišemo, a ne samo da sprečimo veće širenje nego što već postoji. To je moguće SAMO masovnim testiranjem. Zato je ono toliko važno. Pa šta se onda pobogu kod nas desilo u vezi testiranja?
U prvoj fazi epidemije naši zvaničnici su nevoljno priznali da nisu imali dovoljno mogućnosti za testiranje, ali da smo zahvaljujući pomoći Kineza i našim dalekovidim kupovinama opreme i materjala otvorili nekoliko novih laboratirija, obučili ljude i kupili reagense, tako da ćemo od sada biti regionalna velesila u broju testova. I to je izgledalo veoma obećavajuće.
I onda, u nekom tajnom i većini nepoznatom trenutku, izgleda da je odlučeno da se kontakti zaraženih VIŠE NEĆE testirati ako usput nemaju i sasvim jasne simptome kovida. Dakle ako samo liče na kovid, to više nije dovoljn razlog za test! Iako se zna da kovid ima ogromnu lepezu ispoljavanja koju često nije moguće prepoznati samo na osnovu simptoma, a pogotovo što u ranim fazama bolesti simptomi mogu biti maltene bilo šta, ili da ih skoro i nema (što se ubrzo menja, ali ne pre nego što je tako odbijena osoba zarazila gomilu drugih).
I sad, kad smo u JOŠ goroj situaciji nego onda kad je to izgleda odlučeno (KADA je odlučeno?), kad smo u novom piku sličnog obima kao i onaj prvi, Lončar kaže sledeće:
"Oni koji su imali kontakt sa zaraženima, ali nemaju nikakve simptome nisu prioritet,
testiraju se samo kontakti sa simptomima. Ostale molimo za strpljenje. Ako ste samo bili u kontaktu, a nemate simptome, ne treba da žurite sa testiranjem jer period inkubacije može da traje više dana", istakao je juče Lončar za RTS.
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1700999
Dakle, ako ste zaraženi a JOŠ nemate ozbiljnije simptome, slobodno idite kući bez testa da bi ste mogli zaraziti JOŠ mnogo više ljudi, pošto mi ... nemamo dovoljno testova !? Ili šta? A pri tome dobro zna da su maltene SVI zarazni PRE pojave simptoma. Tj. širenje virusa je pri ovoj proceduri
zagarantovano odlukom vlade i kriznog štaba!!!
Šta bi sa tolikim laboratorijama, obučenim ljudima i regensima? Zar se nismo dobro opremili, kao što su rekli? To je farsa. Prebacuju slučajnim ljdima da se ne čuvaju dovoljno, iako 99,9999% njih sigurno nema virus, a ovako im same dođu probrane osobe koje imaju snažnu sumnju da imaju virus, što verovatnoću da se test neće "uludo" baciti drastično povećava za čitave redove veličine. A oni ipak neće ili ne mogu da ih testiraju, dok istovremeno imaju obraza da nešto prebacuju narodu gde bi korisni efekat bio bitno manji od testiranja i izdvajanja onih koji se sami nude kao potencijalno zaraženi.
Šta se desilo? Zato i posle nekoliko meseci, posle zatišija i privremenog povlačenja virusa, nismo iskoristili priliku da razvijemo MASOVNI sistem testiranja, što smo znali da će nam biti potrebno, makar za zimu, a ispalo je i sada? Da li su uopšte iskorišćeni kapaciteti koje smo dobili? Zašto Lončar ne govori o TOME?
- ZAŠTO je neophodno da imate simptome da bi bili testirani, iako ste bili u kontaktu sa zaraženim?
- ZAŠTO nećete biti testirani ako nemate baš one "uobičajene" simptome koje ima većina, ali ne svi zaraženi od kovida? Koliko onih sa respiratornim problemima uopšte može da bude u Srbiji?
- Šta je sa onima koji će ubrzo biti sasvim klasični bolesnici od kovida, ali su slučajno došli neporedno pre pojave prvih simtoma, ali posle faze u kojoj već nose toliko virusa da su postali zarazni?