Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752098#p752098:ate0i3p5 je napisao(la):
MC_ » Sub Jun 27, 2020 4:47 pm[/url]":ate0i3p5]Ako je istina da se antitela gube posle 3 meseca i da je moguce opet se razboleti, kako cemo mi ziveti u buducnosti?
Kako je moguce da se antitela gube, zasto je ovaj virus drugaciji od ostalih?

Verovatno ce se smanjiti zivotni vek.

Mozda je priroda sada konacno nasla nacin da se obracuna sa nama.
Nisa ni lekar ni imunolog... ali valjda je suština da informacija od antigenu i antitelima ostaje u nekim ćelijama imunog sistema i onda kada se antigen ponovo pojavi počne proizvodnja novih antitela. Izguglajte ako hoćete detalje.

Najverovatnije je da će vakcina biti sezonska kao za grip. I još uvek niko ne zna kako će ljudi koji su ove godine preležali virus reagovati na njega kroz godinu dana. Možda će (lepom željom i Božijom milošću) korona za ljude koji je jednom preleže u narednim talasima biti samo običan grip... ne znamo, znaćemo dogodine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752107#p752107:18n9xs7o je napisao(la):
Vladivoje » Sat Jun 27, 2020 6:20 pm[/url]":18n9xs7o]
Zion Williamson":18n9xs7o je napisao(la):
Srecom po Vas sigurno nece Vas niko terati da se vakcinisete ali neke stvari mogu biti uskracene..........tipa ne mozes da putujes van zemlje.......

Neka mi sve bude uskraćeno, ali o SVOM životu i zdravlju samo JA odlučujem. Niko drugi.
Nema razloga za paniku. Treba izvagati rizike. Vakcina će nositi neki rizik. Biti nevakcisan nosi rizik. Trenutno je rizik oko 0.5% da umreš ako se zaraziš, dodatno postoje mnoge komplikacije i ako preboliš. Komplikacije od vakcine će biti nekoliko desetina puta manje. Kako znam? Pa jer inače niko neće pustiti takvu vakcinu koja pravi isto problema koliko i koristi.

Tako da će ti biti u interesu da se vakcinišeš.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752097#p752097:3mmudexa je napisao(la):
Earthmoving » 27 Jun 2020 18:46[/url]":3mmudexa]Zar za Iliju nije bila vest pre neki dan da mu puko cir na dvanaestopalacnom?
Dobio koronu, a nekako istovremeno i problem sa čirom, pa mu se stanje iskomplikovalo.
 
Inače kod nas se jako malo priče o faktorima rizika. Gojaznost je jedan. Kao i povišeni pritisak. Manjak vitamina D. Neregulisani i loše regulisani dijabetes je jako opasan, ima isto povećanje smrtnosti od kovoda kao SIDA.
 
Za Našu Decu

.Napisao sam na fb, ali evo i ovde.

Znam da ovo nije mesto za to, ali hteo bih da obavestim kolege o trenutnom stanju u zdravstvu. Prosle nedelje sam dobio neke simptome korone i otisao sam u kovid ambulantu u Vinci. Pregledali su me i odradili test, bez snimanja pluca. Posto su me tri dana kasnije zabolela pluca otisao sam ponovo na pregled i snimanje. Cekao sam 4 sata i izbacili su me napolje bez snimanja pluca jer jos uvek nisam dobio rezultate. Rezultat da sam pozitivan sam dobio danas, odnosno sedmi dan. U medjuvremenu je i mladji klinac dobio neke simptome. Odvede ga supruga na pregled u Vincu i vrate je jer ne rade sa decom. Odatle ode u dz Grocka kod pedijatra i dobije uput za Dragise Misovica. Ode tamo i kazu joj da ne rade testove i preglede vec da kod njih samo leze deca koja imaju koronu. Odatle je upute u ambulantu u Carlija Caplina i oni je opet vrate u Misovic. U medjuvremenu zovem broj ministarstva i oni potvrde da treba da ga pregledaju u Caplinovoj, sto ovi naravno opet odbiju. Pozovem i dz Zemun koji radi 24 sata i naravno ni oni ne rade sa decom. Onda sam zvao i kovid ambulantu u Knez Danilovoj i ni tamo ne rade sa decom. Zvao sam i Tirsovu i Institut ni oni ne pregkedaju ni ne testiraju.
Na kraju sam pokusao cak i da nazovem Srpsku Naprednu Stranku jer zelim da im postavim pitanje. Nakon kampanje Za Nasu Decu, gde se deca stavljaju na prvo mesto ispostavlja se da su deca na poslednjem mestu. Zanima me gde se deca vode na pregled i testiranje na koronu?
S obzirom da i novinari prate ovu nasu grupu mogu slobodno da prenesu moje pitanje ljudima na vlasti. Gde se lece nasa deca nakon zavrsene kampanje? Zasto su radnici u zdravstvu toliko neobavesteni pa prebacuju loptu sa jednog na drugog? Da li ministarstvo zna da oni rade uz pomoc stapa i kanapa jer gde god da odemo izmedju ostalog kazu nam da nema testova? U Dragise Misovic su nam rekli da nemaju testove da odrade kako bi decu koja su ozdravila pustili kuci. Izvinjavam se unapred kolegama ako ovo smatraju nevaznim, ali morate da znate sta vas ceka ako se ne daj Boze razbolite.
 
Dodao sam i jednu eksponencijalnu funkcije koja približno odražava tempo rasta dnevno pozitivnih na početku epidemije da bi se lakše videla bitna razlika u brzini porasta tada i sada.

Dnevno pozitivnih na testu 2020.06.27 b.jpg
 
Шта ли смо радили, где ли смо били. Три месеца малтретиранције протраћено је неодговорношћу одговорних за свега пар дана.
 
koje nashe strucnjake? jesi li ti pre par dana rekao da znash coveka iz mladenovca koji je umro a nije u statistici? usaglasi sa sobom vishe prichu, iako ne zivish ovde
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752130#p752130:2e4viu57 je napisao(la):
vradovic » Sat Jun 27, 2020 7:46 pm[/url]":2e4viu57]@Xaeul
Zamisli tek kakva je situacija tamo gde nista nisu radili.
https://www.worldometers.info/coronavir ... alifornia/

Meni nikad nece biti jasnoz asto nisu uzeli nase strucnjake da im sve organzuju. Ocigledno je da su mere u Srbiji dale dobar efekat i po meni treba ih vratiti (i ako mi licno ne odgovara).
Na početku je u svim zemljama bilo prilično tačno - deset puta više slučajeva (ukupno) za deset dana. Merio sam na mnogo grafika. Rekao bih da je to inicijalna brzina širenja bez ikakvih sprovedenih mera.

U Kaliforniji je trenutno 2x povećanje za 30 dana, gledajući po grafiku. Pitanje je da li oni trenutno sprovode bilo kakve mere u realnosti. Ako ne sprovode, to je onda brzina širenja u ustaljenom režimu. Za 10 meseci bi ovim tempom broj zaraženih dostigao 20 miliona tj. polovinu populacije Kalifornije. Međutim verovatno će usporiti vremenom.

Ako prebacite grafik u logaritamski mod, ako je kriva prava linija, to znači da je u pitanju eksponencijalni rast.
 
Pogrešio sam u računu - za 10 meseci bi bilo 200 milona zaraženih. 20 miliona će ovim tempom dostići za 6 do 7 meseci.
 
Pošto je očekivani "letnji odmor" od virusa definitvno "ukinut", tu sad polako postaje jasan i jedan dodatni problem, a to je kako će funkcionisati biznis i sve druge bitne interakcije između država u doba korone.

Svaka država će imati ažurno održavane "crne liste" previše zaraženih država, pa će sa njima biti prekinut svaki kontakt. Takve države će biti stavljene u neku vrstu spoljašnjeg, tj internacionalnog karantina, pa niti će njihovi građani biti primani u druge zemlje, niti će se od njih puno robe kupovati. Naprimer, kupci su ionako paranoični da preko uvežene hrane ili predmeta ne uvezu i virus, pa takvu robu ne bi masovno ni kupovali čak i kad bi ih njihovi uvoznici uvozili (recimo afera losos u Kini ili ograničeni uvoz iz Kine u početku epidemije). A pogotovo ljudi iz tih država, makar i poslovni, neće biti previše dobrodošli.

I to je ono što upravo otkrivaju pobornici "hrabrosti" i "otvorenosti" po svaku cenu. Šveđani više nigde nisu dobrodošli, čak, ili pogotovo, ne kod njihovih Nordijskih suseda. Ako je i ekonomija vaše države u punom pogonu uprkos virusa, nemate dovoljno stranih kupaca, pa su gubici bitno veći bez obzira na internu ekonomsku politiku. Plus se vremenom problem javlja i na unutrašnjem planu. Recimo u Teksasu, bastionu Republikanaca, "hrabrosti" i "otvorenosti", žale se da restorani, kafane i manje važne servisne usluge više nemaju dovoljno mušterija (pošto pametni deo stanovništva ne želi da rizikuje ako ne mora), pa rade sa gubicima. Čak se priprema i nešto do sada nezamislivo. Evropska Unija se sprema da Amerikancima zabrani ulazak (u sklopu budućih normativa o tome ko sme da pređe spoljne granice EU u zavisnosti od broja zaraženih "per capita").

Ukratko, od brzog postizanja kolektivnog imuniteta nema ništa, a izbor da li će vaša država da izabere Evropski ili Švedski model regovanja na virus (tobože da ekonomija ne bi patila) realno nema previše značaja za ekonomiju jer ekonomske posledice na duže staze zavise od odnosa međunarodne zajednice prema vašoj državi, a ne od nje. Na taj način čišćenje države od virusa nije samo pitanje života njenih stanovnika, nego i njene ekonomije, prosto zato što to ne zavisi samo od internih odluka koje su posledica prihvaćene ideologije o "slobodi pojedinca", nego pre svega od uklapanja u međunarodnu zajednicu i poštovanja TIH normi. Ovaj naš izborno-virusni fijasko će zbog toga imati i velike negativne ekonomske posledice, a ne samo cenu u životima, u poverenju ili u izgubljena 3 meseca.
 
Predsednici Narodne skupštine Srbije Maji Gojković danas je potvrđen pozitivan test na novi koronavirus, a ona se nalazi u bolnici i prima neophodnu terapiju, potvrđeno je Tanjugu u njenom kabinetu.

Gojković ima upalu pluća, ali se dobro oseća, rečeno je iz njenog kabineta.

Zarazu koronavirusom do sada su potvrdili ministar odbrane Aleksandar Vulin i predsednik Privredne Komore Srbije Marko Čadež.

http://rs.n1info.com/Vesti/a614140/Potv ... virus.html

I Marko Đurić zaražen koronom
https://www.ozonpress.net/zdravlje/i-ma ... c-zarazen/

zarazeni.jpg

sns_210620_foto-Vesna-Lalic-Nova.rs-53-1024x682.jpg

sns_210620_foto-Vesna-Lalic-Nova.rs-37-1024x682.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752142#p752142:3oflnd84 je napisao(la):
Zuma » Sub Jun 27, 2020 9:01 pm[/url]":3oflnd84]
Ukratko, od brzog postizanja kolektivnog imuniteta nema ništa, a izbor da li će vaša država da izabere Evropski ili Švedski model regovanja na virus (tobože da ekonomija ne bi patila) realno nema previše značaja za ekonomiju jer ekonomske posledice na duže staze zavise od odnosa međunarodne zajednice prema vašoj državi, a ne od nje. Na taj način čišćenje države od virusa nije samo pitanje života njenih stanovnika, nego i njene ekonomije, prosto zato što to ne zavisi samo od internih odluka koje su posledica prihvaćene ideologije o "slobodi pojedinca", nego pre svega od uklapanja u međunarodnu zajednicu i poštovanja TIH normi. Ovaj naš izborno-virusni fijasko će zbog toga imati i velike negativne ekonomske posledice, a ne samo cenu u životima, u poverenju ili u izgubljena 3 meseca.

Tesko je shvatiti da jos ima ljudi koji veruju u koncept i postojanje "medjunarodne zajednice".
MIslim da je ta ideja odavno deplasirana.

Sto se tice virusa:
Ako je to sve tako, ako nema letnje pauze, ciscenja drzave od virusa nece biti jer do skoka broja obolelih dolazi cak i u ozbiljnijim drzavama (Slovenija). Nije samo u Srbiji.

Centralnoevropske drzave su smanjile broj obolelih bez pol. casa, ali Srbija ili USA nisu.
Trenutno sve balkanske drzave imaju skok, navodno zbog Srbije.
Da li je to realno?
 
Cisto da znate u toku je talas II povratak nasih iz Kalifornije :)
A evo vidim i iz drugih delova sveta
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/srbi- ... si/z7c9t2q

Ovako ja to vidim.

Prvi talas je udario:
- roditelje koji su kod dece da cuvaju unuke (isticu im vize po 6 meseci)
- studente
- skolarce
- One koji su kratko u inostranstvu pa nisu ni imali neki posao
- One bez resenog statusa

Drugi talas sada ce izgleda da udari:
- Zaposlene u hotelijerstu, ugostiteljstvu, turizmu (do 5-7 godina u USA)
- One koji su uzeli kredite za kucu/stan a sada izgubili posao
- Svi ovi koji ostaju bez naknade za nezaposlene a imaju troskove (ovo je kljuc).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752150#p752150:1cb7tuv6 je napisao(la):
MC_ » 27 Jun 2020 09:43 pm[/url]":1cb7tuv6]
Tesko je shvatiti da jos ima ljudi koji veruju u koncept i postojanje "medjunarodne zajednice".
MIslim da je ta ideja odavno deplasirana.
Pod "Međunarodnom zajednicom" sam u ovom kontekstu mislio na skup pravila u trgovini i međusobnim odnosima koja se pre ili kasnije prošire na međunarodnom planu tako da budu vrlo slična ili u najmanju ruku međusobno kompatibilna. Pa kako god ko želi da shvati način na koji se dolazi do toga. Jer to sada nije tema.
 
Prvo globalni Public Relations fijasko sa Novakom Đokovićem, a sada je zaražen verovatno i dobar deo Srpske vlade.

I to još na proslavi "pobede" na bojkotovanim izborima!

POŠTO su falsifikovali evidenciju o zaraženima, a zatim i sami poverovali da je zvanična verzija tačna :shock:

Pa stvarno ... smejaće nam se ce svet! Postaćemo internacionalni "poster case" za Balkansku glupost i neodgovornost.
Nova sezona Letećeg Cirkusa Montija Pajtona.
 
I to još na bojkotovanim nameštenim izborima.
mada, nije iskuljučeno da je šef tako naredio. Mislim na slavlje.
 
Nekim čudom, Srbija je na provizornoj listi od 19 zemalja kojima je dozvoljen ulazak u EU od 1. jula. Lista treba da bude potvrđena do ponedeljka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752148#p752148:174xkegl je napisao(la):
Zuma » Sub Jun 27, 2020 10:40 pm[/url]":174xkegl]Predsednici Narodne skupštine Srbije Maji Gojković danas je potvrđen pozitivan test na novi koronavirus, a ona se nalazi u bolnici i prima neophodnu terapiju, potvrđeno je Tanjugu u njenom kabinetu.

Gojković ima upalu pluća, ali se dobro oseća, rečeno je iz njenog kabineta.

Zarazu koronavirusom do sada su potvrdili ministar odbrane Aleksandar Vulin i predsednik Privredne Komore Srbije Marko Čadež.

http://rs.n1info.com/Vesti/a614140/Potv ... virus.html

I Marko Đurić zaražen koronom
https://www.ozonpress.net/zdravlje/i-ma ... c-zarazen/

zarazeni.jpg

sns_210620_foto-Vesna-Lalic-Nova.rs-53-1024x682.jpg

sns_210620_foto-Vesna-Lalic-Nova.rs-37-1024x682.jpg

Slike jasno pokazuju ono o čemu je ministar Zlatibor Lončar govorio, da se građani neodgovorno ponašaju, grle, ljube, igraju kolo, slave pobedu i da će biti zbog takvog ponašanja građana biti primorani da uvedu novije mere...

Po njegovoj faci se vidi da će nevoljno to uraditi, ali nemaju kud jer su primorani...
 
Претерано опуштање, чије резултате сада посматрамо, поред лажне реалности приказане у току предизборне кампање последица је и претераних мера које смо пре тога имали. Милиони људи су прво стављени у неку врсту двомесечног затвора а онда истовремено пуштени на слободу, и реакција је мање више очекивана.
Оно што показало као највећи ризик, и са чијим "попуштањем" се требало сачекати, су прославе, ноћни клубови и слично. Ако је тачно да су старачки домови било поштешђени масовног заражавања након укидања ванредног стања, то ипак указује да је лето ублажило способност вируса да се шири, али ако сте у некој загушеној и попуњеној простоји ноћног клуба или изборног штаба владајуће странке ту нема разлике између лета и зиме.
И ако се слажем да је сулудо било и пустити без ограничења присуство и дивљање навијача на дербију и сличним догађајима, не верујем да је то битно допринело масовном ширењу, наравно под условом да нису на полувремено у након утакмице попунили кафиће и ресторане. Нису ли и Америчка истраживања показала да масовни протести код њих нису имала велики утицај.
Највећа жртва у свој овој ситуације је поверење у податке које званично износи кризни штаб. Још у току "првог пика" статистичка правилност је уносила сумњу али сам веровао да колико толико званични подаци одражавају праву слику и трендове. Било је јасно да постоји штеловање података, да се дефиницијом критеријума случаја не региструју многи заражени и да се не дозвољава нагли дневни скок преминулих, али да се више од пола преминулих не помиње искрено нисам веровао. Све то поред тога што је сам председник изјавио да се код нас региструје у званичним подацима сваки преминули који је имао вирус, без обзира да ли је утврђено да ли основни узрок смрти сам вирус.
Оно што би од враћања мера подржао је ограничење рада или по потреби чак и забрана ноћних клубова. Поштовање мера на прославама а у жариштима тотална забрана. Ограничење пристуства публике на спортским и сличним светковинама. Поштовање мера дистанце на радиним местима, а тамо где није могуће обавезне маске. У градском превозу већ постоји обавеза ношења маске, додао бих још и појачану контролу али и појачан сам саобраћај ради смањења гужве. На границама и аеродрому евентуално обавезно тестирања за оне које долазе из жаришних земаља. Све преко овог било би сувишно а реко бих и тешко спроводиво.
Што се тиче вртића мислим да се ту већ ради максимално и не бих ништа затезао. Родитељи не улазе у вртић, остављају децу на улазу уз обавезно мерење температуре како деце тако и родитеља. Сама та процедуре већ довољно компликује ствари и значајно успорава улаз и стварају се гужве у ударним терминима, али то је вероватно жртва коју родитељи морају да истрпе.
Повратак деце у школе у септембру ће бити велики проблем, јер и овако угрожено школство додатним дуготрајни образовањем од куће ни нашта не личи. Мислим да се мора наћи начин да бар пола школске године деца ипак иду у школе.
 
Ma kakvi, nema nista od skole narednih godinu dana videcete. Neizvodljivo je kod nas. Odeljenja imaju po 30+ (m)ucenika da prepolovis pa pravis dve smene svaki dan, nema dodovljno profesora/ucitelja a naravno ne moze jedan da radi od 8 do 8 svaki dan.
 
Нису ли и Америчка истраживања показала да масовни протести код њих нису имала велики утицај.

Masovni protesti i navijačka tribina jesu slični, ali ponašanje i gustina je drugačija. Ono što sam gledao na TV - ti njihovi protesti su smešni u odnosu na "naše" proteste devedesetih ili u odnosu na tribinu. Na tim njihovim protestima ljudi nisu zbijeni, skandiranja su smešna.

Na tribini se ljudi deru, skaču i samim tim više kapljica izbacuju i primaju (zbog ubraznog disanja). Još kada padne gol, tada je emisija kapljica sigurno 2-3 puta veća.
 
Da postoji realna zdravstvena opasnost od korone ovi gore bi to sigurno znali pa bi se ponasali odgovornije, ne da bi dali primer kako treba vec iz straha za sopstveno zdravlje. Da li nam onim slikama gore svesno daju to do znanja ili ne, ko zna...
Treba pratiti medije, oni nam sve kazu.
 
Vrh