Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 80 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    313
Evo Nestorović svečano izjavio da 1.6. nema šanse da bude epidemija prisutna u Srbiji. Još par nedelja ovako, i još nekoliko da se vuče po par zaraženih dnevno...

To je osnov za plan A skoro cele Evrope, a ja se iskreno nadam da će tako i biti.
 
Da, čudo je šta taj priča unaokolo.

Elem, vučko, molim te, javi se i izvini se zbog informacije o sestri sa Zvezdare, da bi mogli ovi što su izbegli tviteru da prestanu da troluju.

(Pogrešna je bila informacija, shvatili smo)
 
Gradonačelnik Radojičić: Sve opštine danas dobijaju tankove sa sredstvima za dezinfekciju zgrada

Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić istakao je jutros za TV Prva da su opštine Zemun, Palilula, Novi Beograd, Stari grad i Čukarica dobile tankove sa dezifekcionim sredstvima natrijum-hipohlorita, namenjenim za dezinfekciju stambenih ulaza, a tokom dana dobiće ih i preostale opštine.

– Imamo ukupno 18 tankova, a u narednom periodu ćemo ih još dodavati u skladu sa procenom situacije. Sugrađani koji preuzimaju sredstvo, dobiće i detaljno stručno uputstvo za postupanje. Suština je da se očiste sva ona mesta na kojima se može zadržati virus, kao što su gelenderi, poštanski sandučići i prekidači – rekao je Radojičić i dodao da se na ulazu u zgradu preporučuje postavljanje krpe natopljene dezinfekcionim sredstvom, kako bi se sprečilo da se virus unosi u stambene jedinice.

Gradonačelnik je ukazao da je ovo samo jedan od segmenata kako se virus napada dezinfekcijom, što je u Beogradu izazovbudući da se radi o dvomilionskom gradu.

– Opštine su dobile instrukcije da angažuju privredne subjekte koji će se baviti dezinfekcijom ulaza i zgrada ako za tim postoji potreba. Zatim, Zavod za biocide i medicinsku ekologiju će u okviru svojih aktivnosti deratizacije i dezinsekcije, koja počinje uskoro, ujedno raditi i dezinfekciju. Poslednja stvar, sa kojom se počelo pre dva dana, jeste dezinfekcija međublokovskog prostora koju sprovode ,,Gradska čistoća” i ,,Zelenilo”– kazao je Radojičić.

On je istakao da svako u svom segmentu treba da da svoj doprinos u borbi protiv virusa korona.

– Sve počinje pranjem ruku i nošenjem zaštitnih maski i rukavica. Takođe je važno i održavanje distance, i to je nešto o čemu svako od nas mora da vodi računa – zaključio je gradonačelnik.

Predsednik opštine Zemun Dejan Matić istakao je da je obezbeđena odgovarajuća ambalaža u kojoj će dobijati dezinfekciona sredstva.

– Na sugrađanima je da dođu u Oopštinu Zemun, evidentiraju se, potpišu potrebnu papirologiju i preuzmu sredstva. Važno je da se pridržavaju svih uputstava i da samo predstavnik zgrade dođe po sredstva – rekao je Matić.





izvor: beograd.rs
 
Изашао сам јутрос око 11 сати да купим пар ствари, и морам рећи да сам, након пређашњег позитивног искуства, прилично разочаран оним што сам видео.

Број људи на улицама је знатно већи него пре - што је свакако делом последица пријатнијег времена, а делом најављених мера - али оно што ме је посебно запрепастило било је присуство знатног броја седокосих суграђана, који су кршили забрану кретања. Што је најгоре, од десетак старијих суграђана које сам срео, више од пола није носило маске нити се придржавало правила о држању прописаног одстојања од других. Једног дедицу, без маске, морао сам чак да замолим да се мало удаљи од мене - и то за његово добро - што није прошло без гунђања.

Мој општи утисак јесте да ниво дисциплине опада и да се прописане мере не спроводе у задовољавајућој мери. Већина и даље носи маске, и углавном не придржава мера - што је за похвалу! - али расте број оних који то не чине, или их просто носе као "огрлице" око врата, док су им уста и нос "ослобођени" како би могли лакше да пуше, разговарају преко телефона и слично. Такође, размак међу људима у редовима је све мањи, посебно пред самопослугама и зеленарама које привлаче највећи број муштерија. До пре пар дана је то било пристојних 1-1.5м; данас је то 0.5-1м.

Као главног кривца за ово видим скоро потпуно одсуство чувара јавног реда и мира на улицама. Ја сам провео око сат времена напољу, и то највећим делом чекајући у редовима. За то време нисам видео ни једног јединог полицајца или војника.

Ако се овако настави, не пише нам се добро.
 
Glavni krivac za sve to je pretnja najavljenim merama, koja je izazvala paniku da neće moći da se izađe do prodavnice.
 
Кривицу је увек најлакше пребацити на другога, али не нужно и увек оправдано.

Најављене мере свакако јесу кривац за већи број људи на улицама, али не и за кршење забране кретања од стране старијих - требало је да сачекају мање од једног дана да би изашли на улице без кршења закона - одсуство или непрописно ношење маски (што ипак није обавеза), игнорисање правила о држђању међусобног растојања итд.
 
Uplašili se ljudi. Zastrašilo ih. Pisali smo da će tako biti, i bilo je. Nije bilo teško pretpostaviti.

Elem, gostovanje Nestorovića na Prvoj je apsolutni hit, da ne kažem ludilo u ovoj situaciji: 'Ja šetam koliko hoćeš, izađite slobodno i šetajte' (?!); govori da vakcina možda neće biti potrebna a da bi vakcinisanje preporučio samo rizičnim grupama - čovek je, inače, protivnik MMR vakcine, ali javno ne govori to; kaže da Korona ima smrtnost maltene kao grip; hvali Igora Rudana (koji govori da je sve ovo prevara)...

Obavezno pogledati.

Da li je ovo realno?
 
Па, кад су тако страшњиви, како ни смрт 56,767 људи не успева да их уразуми и наведе на поштовање прописаних мера?

Занимљиви су ти људи које најављене мере сузбијања пандемије плаше више од саме пандемије.

Можемо да причамо шта хоћемо, али нема изговора за старије који бахато крше мере забране кретања дан пре најављене дозволе кретања (шта им тих пар сати значи?) и све оне који игноришу све остале савете од којих зависе животи најугроженијих, а то нису сами они изнад 65 година, већ и сви они чији имунитет је компромитован, укључујући и 100,000 суграђана који се лече од рака.
 
Gladovanje od 14 dana zaista zvuči gadnije od mogućnosti zaraze. Trebalo je biti ekspert, pa izvući iz rukava jednog od jahača apokalipse, da se njime suzbija drugi.
 
Злонамерни сте и свесно изврђете и политизујете ствари.

Постаје јасно да Ви заправо немате појма какве се мере најављују, и да овде коментаришете из искључиво политичких побуда.

Људима попут Вас могу речи само ово: размислите о последицама ваших несувислих коментара и бахатог кршења предузетих мера. да ли сте спремни да носите нечију смрт на својој души?

Претходно сам Вам рекао да Вам се више нећу обрађати (тек сам сад препознао да сте то Ви), па завршимо дискусију.
 
Čoveče, nisam prekršio nijednu meru, niti bih.
Jesi li ti svestan uopšte koliko si iritantna pojava?
 
Хаеул":1k2huke9 je napisao(la):
Злонамерни сте и свесно изврђете и политизујете ствари.

Постаје јасно да Ви заправо немате појма какве се мере најављују, и да овде коментаришете из искључиво политичких побуда.

Људима попут Вас могу речи само ово: размислите о последицама ваших несувислих коментара и бахатог кршења предузетих мера. да ли сте спремни да носите нечију смрт на својој души?

Претходно сам Вам рекао да Вам се више нећу обрађати (тек сам сад препознао да сте то Ви), па завршимо дискусију.
Gde piše da krši preduzete mere? Ja potpuno razumem razlog zašto bi stariji ljudi toliko manično izlazili uprkos zabrani. Stavite se u njihovu kožu gde vam je zabranjeno da se krećete, da nemate nikoga da vam pomogne ili vam je zdravstveno stanje takvo da morate da se šetate kako biste preživeli. Zamislite da vam neko preko televizije preti da neće biti dovoljno grobova, da ćete svi redom umreti, da uzdiše, plače, viče, itd. Naravno, pri tome nikako ne podržavam to što zaista izlaze i ne pridržavaju se mera, ali razumem zašto se neki jednostavno - plaše, i zbog toga izlaze.
 
Evo jos jednog zanimljivog poredjenja sa Hrvatskom.
Kod njih se rezultati testa na koronu dobijaju za 24 sata, kod nas za 5 dana.
A radi se o veoma vaznoj stvari.
Zasto mi nemamo brze testove?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=723794#p723794:2r8ocl7w je napisao(la):
Хаеул » 03 Apr 2020 07:06 pm[/url]":2r8ocl7w]Кривицу је увек најлакше пребацити на другога, али не нужно и увек оправдано.

Најављене мере свакако јесу кривац за већи број људи на улицама, али не и за кршење забране кретања од стране старијих - требало је да сачекају мање од једног дана да би изашли на улице без кршења закона - одсуство или непрописно ношење маски (што ипак није обавеза), игнорисање правила о држђању међусобног растојања итд.
Da, krivicuje uvek najlakše prebaciti na drugoga, ali ne uvek i opravdano. Pre prebacivanja krivica na starije treba se zapitati da li su se starijim sugrađanima posle par nedelja možda već istrošile ne samo zalihe hrane. nego i lekova, kućne hemije, lične higijene i mnogih, mnogih drugih potrepština, a ne samo zaista osnovnih namernica, i kom procentu je proradio sistem snabdevanja za više desetina ili stotina hiljada zaključanih ljudi, bukvalno svačim, i za više nedelja ili meseci? Hoće li neko šetati po gradu da im ponekad kupi i neku salatu i voće? Pregorelu sijalicu? Pastu za zube? Koliko u gradu ima tih dobrovoljaca koji sve to traže i donose? Oni treba da obezbede logističku operaciju snabdevanja "do praga" čiji je obim bez presedana u Srbiji. Da li je neko igde video tu moćnu volontersku organizaciju i njene toliko brojne članove?

Ako stariji šetaju, to verovatno znači da bar 80% mora da šeta. Ja mislim da je njima prvima jasno da je u njihovim godinama izlazak i zaraza jednaka osudi na smrt. Možda samo nekoj maloj i izlapeloj manjini ne. Ali za veliku većinu bih rekao da su, sudeći po riziku, napolju samo zato što moraju. Pa je njihov izlazak jednak optužbi drugih, a ne njih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=723788#p723788:bq3ut4ur je napisao(la):
Хаеул » Pet Apr 03, 2020 6:57 pm[/url]":bq3ut4ur]Изашао сам јутрос око 11 сати да купим пар ствари, и морам рећи да сам, након пређашњег позитивног искуства, прилично разочаран оним што сам видео.

Мој општи утисак јесте да ниво дисциплине опада и да се прописане мере не спроводе у задовољавајућој мери. Већина и даље носи маске, и углавном не придржава мера - што је за похвалу! - али расте број оних који то не чине, или их просто носе као "огрлице" око врата, док су им уста и нос "ослобођени" како би могли лакше да пуше, разговарају преко телефона и слично. Такође, размак међу људима у редовима је све мањи, посебно пред самопослугама и зеленарама које привлаче највећи број муштерија. До пре пар дана је то било пристојних 1-1.5м; данас је то 0.5-1м.
Ако се овако настави, не пише нам се добро.

Sto su mere ostrije teze ce se odrzati.
Video sam Rome koji prodaju na divlje povrce.
Oni vise ne mogu da izdrze, nemaju oni para da 10 dana nista ne rade.

Starim ljudima je tesko da gledaju u 4 zida.
Pogotovo ako su sami.
U odredjenom trenutku ljudi ce da izadju, pa makar umrli.

Zasto nisu podelili prema maticnom broju populaciju na grupe, pa da svi imaju sat vremena za setnu. Ili dva.
 
Eno ih 8500 ljudi (dobro ima tu i duplih naloga) koji sad imaju malo više slobodnog vremena pa neka raznose robu.

Ili su zauzeti otvaranjem novih naloga?
 
mene su doktori i vrhovni oboleli smorili. posle dve nedelje svakodnevnog druzenja meni je ocigledno da su oni, svi zajedno, ali bas nespremni da se na pravi nacin nose sa ovim i da jedino sto umeju je da uvode restriktivne mere za stanovnistvo. kako stanje bude gore, a bice, oni ce da stezu jos vise posto nista drugo ne umeju i ne znaju da rade. definitivno zavrsavamo u zatvoru, samo je pitanje kada.

sagledao sam svoju situaciju i sta me od problema ocekuje i resio da preuzmem odgovornost na vreme, pre nego sto stvari odu dodjavola. moj dlakavi prijatelj je od jutros u pansionu u okolini beograda, da se ne bih dalje nervirao i strepeo od svake konferencije resio sam da je najpametnije evakuisati pseto dok je to moguce. rastanak nam je tesko pao ali ce ponovni sastanak tim biti sladji

sad sam miran i spokojno ocekujem eskalaciju ludila u narednih nekoliko dana. nervirao sam se na pocetku ovog filma katastrofe ali sam se izgleda navukao, sad sam vec pohvatao likove, zaplet je malo glup sli sve deluje realno, jedav cekam sta ce da bude dalje...
 
sto se tice pasa, to mora da je pakao jer psi imaju svoje navike
 
Kad je u pitanju kašnjenje testova, ispalo je da je Kon o tome pričao na konferenciji, i to veoma dugo. Pri tome je u svom maniru, bez uvijanja, rekao da se to dešava, da to ništa ne valja, da je ustvari testiranje postalo osnovni problem koji skoro obesmišljava njihove napore, da on nema predstavu zašto se to dešava, ali da očigledno neko ne radi kako treba, i da su čak razmišljali da testiranje (nekih ljudi?) počnu ponovo! Poslušajte od ovog trenutka

https://www.youtube.com/watch?v=H5tJwlGo35w&t=2538
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=723829#p723829:1ro6m3aa je napisao(la):
Zuma » 22 minutes ago[/url]":1ro6m3aa]Kad je u pitanju kašnjenje testova, ispalo je da je Kon o tome pričao na konferenciji, i to veoma dugo. Pri tome je u svom maniru, bez uvijanja, rekao da se to dešava, da to ništa ne valja, da je ustvari testiranje postalo osnovni problem koji skoro obesmišljava njihove napore, da on nema predstavu zašto se to dešava, ali da očigledno neko ne radi kako treba, i da su čak razmišljali da testiranje (nekih ljudi?) počnu ponovo! Poslušajte od ovog trenutka

https://www.youtube.com/watch?v=H5tJwlGo35w&t=2538

Tako je to kada stručnjak zavisi od amatera i nestručnih ispod njega. Lanac puca na najslabijoj karici.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=723829#p723829:2zmwp2ys je napisao(la):
Zuma » 03 Apr 2020 08:00 pm[/url]":2zmwp2ys]Kad je u pitanju kašnjenje testova, ispalo je da je Kon o tome pričao na konferenciji, i to veoma dugo. Pri tome je u svom maniru, bez uvijanja, rekao da se to dešava, da to ništa ne valja, da je ustvari testiranje postalo osnovni problem koji skoro obesmišljava njihove napore, da on nema predstavu zašto se to dešava, ali da očigledno neko ne radi kako treba, i da su čak razmišljali da testiranje (nekih ljudi?) počnu ponovo! Poslušajte od ovog trenutka

https://www.youtube.com/watch?v=H5tJwlGo35w&t=2538

postoji problem zvani raspad sistema. oni ne mogu da iskontrolisu i obrade podatke koji pristizu kao da se radi o milionima a ne o par stotina osoba dnevno. pa meni da su dali mobilni telefon i kontakt osobu u svakoj laboratoriji ja bi im to obradio dok kenjam, umesto da igram igrice. mozda ne bih pogodio u broj al bi bilo priblizno.
 
Пантограф":1od4ac76 je napisao(la):
Na temu kadrovske politike u zdravstvenim ustanovama, epizoda GAK Narodni front (pronađite direktora):

https://www.blic.rs/vesti/tema-dana/nemar-doveo-do-smrti-bebe/wwlt59j

(Krene suđenje, kolege neće da veštače, zaboravi se...)
Ok, ovde sam itekako kompetentan da ostavim komentar...moze da dolazi ko god hoce po mene i da me vodi gde god hoce...


Ova persona, ne mogu izvinite...znam da ce Igor cenzurisati ovaj deo...ova st***...je direktno ugrozila zivot osobe koju najvise volim, koju gledam svaki dan 24 sata kad nije u 24h smeni u ovoj ustanovi...da istina je sto, kako ih zovete proDjilasovi novinari, kazu...ovaj covek je zabranio nosenje maski, jer cuj ovo, dize paniku medju zenama...tim postupkom u najgorem mogucem trenutku epidemije ovog virusa direktno ugrozio zivote svih zaposlenih, njihovih bliznjih, i ko zna koliko jos ljudi!

I evo jos jedna info...i sam trenutno ne radi jer ima povisenu temperaturu zamislite....

i opet napominjem ne podrzavam nikog ko ima ispred imena politicar...ali moram da kazem jedno veliko hvala novinarima N1 sto su potegli ovo pitanje...jer je ono ucinilo to da se ovim ljudima, koji su u prethodnom periodu stavljali glavu u torbu svaki dan kada su odlazili na posao radeci posao koji donosi novi zivot na ovaj svet, omogucila kolika tolika zastita....sada vec verujem...da je slicna situacija bila i u KCV...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A šta tek da pomislimo kako traže sve osobe sa kojima je zaraženi bio u kontaktu?

Ja zaista ne verujem da postoji neko sposoban da to izvede na pravi način. Ne znam da li ste gledali "Zarazu" kada gledaju kamere iz kockarnice i tako utvrđuju sa kime se Gvinet Paltrou dodirivala. Naravno, ne očekujem baš to u Srbiji, ali takva ispitivanja bi zahtevala da se svaki zaraženi ispita i da onda neko uzme da zove sve potencijalno zaražene da dođu da se testiraju.

Plašim se da kada se sve slegne da će mnoge stvari da izlaze na videlo. Još više se plašim da neće biti ništa preduzeto da se to ubuduće ne dešava (osim što će da se formira radna grupa koja će utvrditi sve propuste)
 
koliko je ebeno tesko izracunati i reci.

danas smo istesrtirali xxx ljudi. njihove rezultate znacemo tad i tad i bice saopsteni tad i tad
danas su pristigli rezultati uzoraka uzetih na dan zzzz, xxx je pozitivnih, yyy negativnih,
u poslednja 24 casa umrlo x ljudi, yy hospitalizovano.

ne, nego ajmo dranje, drama i patos, guranje stolica i demonstrativni odlasci pa onda red smirenog kona koji je i dalje umereni optimista. mrs bre
 
Pa to. Ja se iskreno plašim da im ta razlika koja nije konstantna između trenutka testiranja i dobijanja rezultata pravi dosta problema jer ne mogu da izvuku nikakve zaključke.

Može se dosta zaključiti i pojedinih Konovih izlaganja da ima dosta problema u celom tom lancu od testiranja do Infektivne. Shvatam ja da se u hodu radi, ali mislim da je očigledan nedostatak stručnih u celom lancu
 
Vrh