[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826024#p826024:13gwxte4 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 24 Feb 2021 02:12 pm[/url]":13gwxte4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826021#p826021:13gwxte4 je napisao(la):
Zuma » Sre Feb 24, 2021 2:06 pm[/url]":13gwxte4]
Recimo to što, u takvoj situaciji, nemaju bitno veći broj zaraženih nego što imaju. Kakva bi bila situacija kod nas da imamo toliko zaposlenih koji dolaze iz Arapskih zemalja? Ili, recimo, šta će biti u sledećoj epidemiji kad se ovde svi Balkanci izmire, pa uz otvorene granice i zajedničku ekonomsku zonu svi nezaposleni Albanci sa čitavog Kosova budu radili u Srbiji?
Paaa... svi ćemo pomreti.
Mislim realno. Svako ko se rodi, kad tad će i da umre, zar ne? Dakle, sledi zaključak -> svi ćemo da pomremo. Eto. Statistika i verovatnoća na delu.
Ako neko misli da se zezam, greši. Ja samo iznosim zaključak u skladu sa onim što nam se servira (globalno) već godinu dana. Izjave i zaključci u fazonu ''ko ne premine, on će preživeti''. I čuveno ''može da bude a i ne mora''. Pa dobro. Onda po toj logici, odgovor na svako pitanje je isto - može da bude a i ne mora.
Ne, kad je pitanju filozofija koja stoji iza mnogobrojnih varjacija sličnih izjava koje se svuda šire kao poplava, onda nisu statistika i verovatnoća na delu nego neznanje na delu. Već smo mnogo puta rekli da su političke izjave i medjske prezentacije nauke nešto sasvim različito od nauke. A što se same nauke tiče, ja stvarno ne mogu da razumem one koji veruju i uporno ponavljaju sve te stereotipne priče o statistici koja "laže", "nauci koja ne zna ništa", medicinarima koji menju izjave, itd, itd.
Čitava ta priča je prazna, ne samo pogrešna nego i duboko manipulativna. Da, naravno da se može lagati statistikom, kao i bilo čim drugim što prosečnom čoveku nije opšte poznato. Onoga ko ne zna je moguće prevariti na beskrajan broj načina. A onoga ko zna nikakva statistika ne može prevariti. To su debilne priče iz Američih Republikansko-desničarsnih kuhinja, usmerene protiv obrazovanijeg dela Amerike koji više vuče na levo i ka Demokratama. Poenta je da se kreira nepoverenje u čitav taj profil obrazovanog dela Amerike da bi se neukom delu Američke radne snage stvorili automatski Pavljovljevi refleksi prema "libtard-ima" (čak su im i pogrdno kafansko ime smislili), tj da bi PRE RAZMIŠLJNJA osetio apriornu i instiktivnu odbojnost prema obrazovanima uopšte, a prema svom ličnom obrazovanju posebno. Pošto samo tako mogu da veruju u sve idiotarije koje im servira gigantska mreže desnih medija koji samo tome služe.
Iz iste familije je i žalba da nauka ne zna ništa sigurno. Da naravno, odlika skoro svakog znanja o izrazito kompleksnim pojavama je da su veliki delovi takvih pojava nužno još nepoznati, budući da i dalje nismo postali Božanstva kojima je sve poznato, i da je praktično sve samo verovatno, a maltene ništa savršeno sigurno. Ali to ne znači da su i u takvim uslovima odluke slučajne, tj da je nemoguće znati koja odluka ima veće izglede da bude ona prava. Želja za apsolutnom sigurnošću koja čak ni u prirodi ne postoji (recimo kvantna neodređenost), je odlika neznanja. Neznanje ne želi kompleksnost i nesigurnost, želi da potroši ne više od tri sekunde na bilo koji problem, pa da onda tako savršeno sigurno u sebe i svet koji je uvek jasan, jednostavan i nema tajni, lepo odu u kafanu mirne duše i svaki dan se dobro provode. To je njihov ideal ispunjenog života i dobre zabave.
Svet ipak nije tako trivijalan da bi bio po meri neznanja i sigurnosti na TOM nivou, a i ne treba da bude takav. Korona virus je još nov i nepoznat, i deluje na samim osnovama biohemijskih reakcija koji su temelj funkcionisanja ćelije, pa dakle i same osnove života. To znači da se mora očekivati da ima puno toga što se jednostavno još ne zna.