Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,7%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    315
Znate i sami da govorimo da će mnogi umirati i zbog toga što ne mogu da idu na redovno zakazane preglede. E pa taštu zvali iz Doma zdravlja i rekli da je pregled otkazan jer nemaju ni jednog raspoloživog lekara za nju. Identičnu stvar sam pročitao i na tviteru za još jednu osobu.

Govorili smo o neorganizovanosti. Šta je problem da se zaposle (za stalno) apsolutno svi medicinski radnici koji su na birou po hitnom postupku? Sigurno postoje poslovi koje i oni mogu da rade i popune rupe koje su nastale. Nadležni stalno govore da smo u ratu, pa eto, i u ratu ljudi sa iskustvom napreduju, a zamenjuju ih neki sa manje iskustva.

Dolazimo do one idiotske zabrane zapošljavanja u javnom sektoru - nadam se da ona nije glavni razlog zašto ne možemo zaposliti nove ljude.
 
Do sredine jula ostalo je još 5 dana. Ako je tačno ono što je rekao profesor doktor Branimir Nestorović, za 5 dana ova tema više neće imati ni svrhe jer će Korona biti deo istorije.

Izvor: https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3491 ... everovatno

Znači ljudi, izdržimo još 5 dana. A onda svi na Adu uz Cecu i Acu Lukasa da slavimo još jednu (naprednjačku) pobedu nad virusom. :)
 
@astrodule

Е, да. А шта је проблем да, привремено, као у Америци и у више земља, екипу хитне помоћи чине искључиво техничари, а да се лекари преместе на друга радна места? Треба убрзана обука од месец дана? Није било времена за то? Кажеш, рат је. Шта бисмо ми сад да је рат, са овим нивоом нефлексибилности и неагилности? Са 28.000 лекара и укупно 100.000 медицинског особља једини кукамо не због недостатка респиратора - од чега се сви други плаше - него због недостатка кревета и особља... А да удари катастрофалан земљотрес? Онда се деси да треба збринути десетине хиљада људи. Уђосмо у Први светски рат са 500 лекара и то се показало као проблем, али овај наш ниво затупљености је нова врста проблема.

Нажалост, наша јавност допушта овакво поигравање са памећу. То је иста она површна, незрела паничарска јавност која се с почетка кризе дивила конфузном Кону због имиџа београдског господина, или Дарији К. због њене "лепоте".
 
Organizacija je naravno problem. Dajte na bitna mesta obučene menadžere, a ne lekare koji su iz hirurške sale prešli u direktorsku fotelju.

Gde je Sektor za vanredne situacije? Oni bi to "hendlovali" mnogo bolje nego političari i nestručni direktori (bez organizacionih sposobnosti).

Lakše pacijente u privremene bolnice na Sajmu i Areni i tamo da rade neiskusniji radnici koji "samo" treba da prepoznaju kada se stanje pogorša.

Eto, to za Hitnu pomoć - potpuno logično.

Imam drugara koji je na specijalizaciji u kasnim 30-im jer je pre toga mnogo radio kod svojih u privatnoj ordinaciji i kada krene da mi priča o neorganizovanosti i ljudima koji su njemu nadređeni, a lik zna sve moguće lekare jer je njegov ćale poznati lekar, a keva načelnik u jednoj bolnici. Plus što ne koristi to, pa prolazi isti put kao i "obični" specijalizanti. A uz to ima i "žicu" za programiranje, pa ima odličan mozak da primeti sve nelogičnosti u sistemu.
 
I moja žena je na specijalizaciji u četrdesetim, pa znam dobro kako to sve izgleda. Organizacija, dabome. Upravo je tim dobrih menadžera umesto tupog tipa kakav je Lončar i ostalih birokrata potreban da podigne sistem na noge. Svaka firma bi propala da se vodi na taj način. Svaka.
 
Setimo se da je Predsednik pre neki dan rekao da utakmica sa 20000 ljudi nije bila nikakav epidimiološki rizik jer se navijači nisu ljubili jer je bilo malo golova.

Ali zato protest jeste
"Ko je kriv za broj zaraženih? Govorili su o izborima, a nijedan skup nismo održali. Sinoć je bilo 4.000 ljudi na ulicama, što je 50.000 novozaraženih, jer ti ljudi idu kućama i tamo zarazuju svoje", objasnio je on.

Kazao je da je tri dana zaredom bilo 4.000, 3.000 i 1.500 ljudi na ulicama.

Predsedniče, upravo si priznao da si odgovoran za najmanje 250000 zaraženih (ako gledamo linearno 4000 -> 50000 => 20000 -> 250000, a pošto se gleda eksponencijalno, njegovom logikom dolazimo do sigurno milion)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=755707#p755707:3u89up39 je napisao(la):
astrodule » 10 Jul 2020 13:52[/url]":3u89up39]Setimo se da je Predsednik pre neki dan rekao da utakmica sa 20000 ljudi nije bila nikakav epidimiološki rizik jer se navijači nisu ljubili jer je bilo malo golova.

Ali zato protest jeste
"Ko je kriv za broj zaraženih? Govorili su o izborima, a nijedan skup nismo održali. Sinoć je bilo 4.000 ljudi na ulicama, što je 50.000 novozaraženih, jer ti ljudi idu kućama i tamo zarazuju svoje", objasnio je on.

Kazao je da je tri dana zaredom bilo 4.000, 3.000 i 1.500 ljudi na ulicama.

Predsedniče, upravo si priznao da si odgovoran za najmanje 250000 zaraženih (ako gledamo linearno 4000 -> 50000 => 20000 -> 250000, a pošto se gleda eksponencijalno, njegovom logikom dolazimo do sigurno milion)
I ne samo protest nego i pozorište na otvorenom na Tašmajdanu, sa po 500 ljudi. A bude li, tj. kada bude rekao da su protesti jedini krivac što imamo porast broja zaraženih i što beograd nema više kapaciteta da smešta sve zaražene, nego ih "razbacuje" po Srbiji, i kako smo neodgovoran narod i kako nam zdravlje nije uopšte bitno i briga za ostatak naroda, samo će još veći broj ljudi da izađe na ulice. A ukoliko bude dodao i još koju restiktivnu meru na sve to...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=755630#p755630:2ket8529 je napisao(la):
Earthmoving » Пет Јул 10, 2020 10:22 am[/url]":2ket8529]Dobro, to bi moglo otvoriti dublju temu sta je Kovid, zasto su nekome bili negativni testovi, a imao ga je ili obrnuto, zatim polemike šta registruju testovi: da li virus ili kao što neki tvrde odgovor organizma itd. U krajnjem slučaju nema usaglašenosti šta je virus? Što se mene tiče dugo sam učio i čitao te zvanične definicije koje su mi uvek bile nejasne i nelogične, ali teorije koje sam skoro čuo da virus može biti sam odgovor organizma na neke po njega loše stvari mi je zanimljiv. I zaista, kad imam grip, imam slične simptome kao kad treniram: rast temperature, malaksalost bol u mišićima i sl, što naravno u slučaju treninga brže prođe.
PCR тест региструје генетски материјал вируса. Серолошке реакције региструју имунолошку реакцију организма. Вирус је инфективни агенс који се репликује само у ћелији домаћина. Сваки агенс који нападне организам има одређену реакцију организма на његово присуство, био то вирус, прион, бактерија, разноразни паразит (протозоа, пантљичара, црв, бува) или неки отров, страно тело...
Раст температуре је основна реакција организма на било који агенс. Бол мишића је ту због различитих хемикалија које се стварају током запаљенске реакције у организму.
 
Eventualne posledice protesta u broju zaraženih možemo videti za 10tak dana. Posledice protesta na broj umrlih za nekih 25 do mesec dana.
Ljudi koji su danas preminuli su se verovatno zarazili oko ili još i pre izbora. Kada je korona "oslabila" i bila "na pragu nestajanja".
 
I evo zanimljivosti. Pik u Italiji je bio tačno mesec dana posle čuvene utakmice koja je smatra glavnim rasadnikom.

Šta mislite koliko je dana prošlo od derbija? TAČNO 30!
 
Ok, znači, ako je derbi sa 20.000 ljudi epidemološki rizik onda su i demonstracije sa toliko ljudi epidemološki rizik. Treba znači očekivati za 30 dana novi pik?
 
Није искључено. Поготову што сумњам да су се људи придржавали мера дистанце и заштитних маски када је кренуло батинање.
 
A epidemiološki rizik punih kafića? Za istim stolom 4 osobe, svi blebeću non stop jedni drugima u lice na manje od metar rastojanja. Rekao bih da je veći rizik u kafiću nego na protestu.

Jeste, na otvorenom se teže prenosi, ali ti sat vremena sediš preko puta nekoga i ne zatvarate usta, naravno da ćeš se zaraziti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=755757#p755757:1nq8qpd7 je napisao(la):
Marioneta » 10 Jul 2020 04:21 pm[/url]":1nq8qpd7]Ok, znači, ako je derbi sa 20.000 ljudi epidemološki rizik onda su i demonstracije sa toliko ljudi epidemološki rizik. Treba znači očekivati za 30 dana novi pik?
Naravno da jeste potencijalni rizik, ali glavna razlika je u tome što na derbiju, kao i na drugim kasnije održanim utakmicama i proslavama titule, skoro niko nije nosio maske. Em navijači zaraženi, em fudbaleri i stručni timovi. Dok na protestima daleko više ljudi nosi maske. Naravno, ne znači ni da je protest bezbedan, ali je jasna razlika u merama koje su ljudi preduzeli da zaštite sebe.
 
Kafići jesu problem, ali tu obično dolazi proverena ekipa. LJudi se uglavnom znaju. Ali, na derbi ili na protest tu imamo gomilu ljudi koji se deru i izvikuju parole lansirajući oko sebe hiljade kapljica na slabo poznate ili nepoznate ljude. Definitivno ta masa je izuzetno rizična posebno jer se ne uspeva održati distanca od 2m
 
Pa šta ako se znaju u kafićima? Čim nisu iz istog domaćinstva, oni su rizik jedno za drugo.

Ako bih morao da pravim poređenje opasnih dešavanja onda je najveći rizik utakmica, pa samo malo ispod kafići (jer tu niko ne nosi maske), a protest gde sigurno 50% nosi maske bih stavio mnogo niže na lestvici rizika (negde na sredinu).
 
Danas Brnabićka kaže da je Šabac među najteže pogođenim gradovima a Vučić pre neki dan optužio gradonačelnika Šapca da izmišlja epidemiju da bi sačuvao vlast.
 
Ne razumem toliko veliku potrebu da se brane kafići po cenu života, da se figurativno izrazim. To što je pojedincima jedini lek od zatvaranja i zbog toga što su "fijuknuli" nabijanje u kafiće, ne znači da treba sada da pustimo kafiće da rade non stop i da njih proglašavamo kao jedino bezbedno mesto, a da sve drugo karakterišemo kao izuzetno opasno. Niti treba da slušamo kako kafići moraju da rade, zato što maltene čitave porodice žive od toga i kako je sada kasno bilo šta menjati, iako je loše što nam je ekonomija u velikoj većini zasnovana na ugostiteljstvu. Ima nas sasvim dovoljno ovde na forumu koji vidimo šta se dešava, i koji nemamo IQ2 pa da verujemo u priče koje pokušavaju pojedinci da proture. Ovim se još jednom samo dokazuje da su pojedinci uspešno ubeđeni u mantru da su kafići najbezbednije mesto na kugli zemaljskoj za zaštitu od Korone, a sve drugo toliki rizik da će matene u roku od odmah da odu Bogu na istinu.
Šta god mislili o tome da li je Korona stvarna ili izmišljena, i na stranu šta mislim o zatvranju ulica svaki čas, ovi protesti su dobra stvar, jer je narod, jedan deo, pokazao da im je dosta da ih prave budalama. Kada je ljudima fitilj skroz izgoreo, počeli su sa lupanjem u šerpe, pa kada je viđeno da ništa nije postignuto sa navijačima i paljenjem baklji, proglašena je pobeda nad virusom i pušteni smo napolje. Zatim se krenulo sa kampanjom kako je sve i više nego max bezbedno, pa su nam organizovali utakmice sa dozvolom da istim prisustvujemo, otvoreni tržni centri i kafići, kao i noćni klubovi, dozvoljene mature i proslave babina i dedina, kao i slična druga dešavanja, a sve u cilju vrhunca 21. juna, da bi nam već narednog dana počeli sa pričama o krajnjoj neodgovornosti nas samih i da smo mi sami krivi što se baš eto, 22. juna desio taj neverovatni skok. A na sve to je pridodata i priča kako se niko nije zarazio ni na jednom od onih dešavanja koja su oni organizovali, uključujući i proslavu 21. uveče, nego na nekim sasvim trećim mestima. I sad još kao vrhunac 'oće da nam "zavuku" ponovni policijski čas. Evo im ga sada taj njihov policijski čas. Čak i da proglase vanredno stanje na teritoriji Beograda i onda imaju pokriće za uvođenjed policijskog časa, i uvedu policijski čas, narod, onaj misleći deo, neće to prihvatiti. Trenutno im jedino preostaje da se šetaju po televiziujama i održavaju konferencije za medije gde će kao papagaji da ponavljaju da će braniti izbornu volju građana, kao i da ne razumeju smisao ovih protesta, te da dodatno svaljuju krivicu na građane, kako ne misle uopšte na svoje bližnje i na one odgovorne građane, i kako na ovaj način samo šire koronu i prave nepotreban dodatni haos u već prebukiranim bolnicama, uz pokušaje da sa infiltriranim nezadovoljnim demonstrantima izazovu nerede i batinanje običnih građana od strane milicije, pošto ne mogu da prišiju Đilasu i opozicionarima da su kolovođe, jer su i oni oterani sa protesta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=755766#p755766:1gfr6cgd je napisao(la):
unedfined » 10 Jul 2020 16:44[/url]":1gfr6cgd]Po kafićima ne iskašljavaš dušu od suzavca
Plus što tačno svakog posetioca kafića u kome sediš, znaš ko je i odakle je, i da nije uopšte zaražen koronom, pošto si do najsitnijih detalja upućen u njegovo kretanje, dok na skupu ne znaš nikog, čak ni oni sa kojima si došao, ne znaš da li su zaraženi ili ne, i da je tamo opasno biti čak i sa maskom, dok u kafiću možeš da budeš potpuno opušten bez maske.
 
A sta bi sa cuvenim prokuzavanjem? Ovo je odlicna prilika za to. Jesen mozda nece biti tako gadna. Ako je naravno istina da se covek ne moze dvaput zaraziti
 
Koliko sam ja cula samo oni teski slucajevi imaju antitela par meseci posle toga nista. Bas je nezgodno sto se apsolutno nista sa sigurnoscu ne zna.
Jedno je sigurno testirali ili ne, potvrdiili da je dnevno 300 ili 1300 slucajeva bolnice su pune. U Ue kazu da su dostigli maksimum, u Pz se puni bolnica na Savincu. https://www.uziceoglasnatabla.com/prema ... na-virusa/
 
Sad sam došao od Liona do centra. Grad je danas neuobičajeno prazan. Još od podneva je bio.
 
Vrh