Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,1%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,5%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 44 13,9%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    316
Vezano za Kinu jedno je sigurno kineske obične hirurške maske i ove naše galenika made obične hirurške, maske, neuporedivo.

Hvala im na toj donaciji i kamo sreće da sam tada kupio jedno 5 pakovanja.

Malo bih se osvrnuo na statistiku.

Vidim da sad testiraju i čitave sportske klubove, pa kad se budu gasile Covid bolnice najavili su da će sve lekare jedne bolnice testirati 2 puta pre vraćanja u redovan tok rada... I sve to čini statistiku u kojoj metodologiju testiranja stalno menjaju, a tako dobijene neuporedive podatke upoređuju i donose zaključke o toku epidemije... S druge strane i preko 100 novozaraženih može biti manje od 1.5 posto ako dovoljan br. ljudi testiraju, a taj procenat im je glavni parametar kad govore o jenjavanju epidemije.

I sad bi Vučić na ovo rekao, pa odlučite se, prvo ste govorili (on voli tako đuture da nam se obraća) da se testira malo da treba povećati, a sad vam smeta kad se testira mnogo.. I onda napravi onu facu, kao pa ne može vam čovek udovoljiti... Vama mediokritetima koji ne znate šta hoćete, a ja sve znam.

Ne, ne radi se o broju testiranih, nego o nečemu drugom.

Procenti sa početka epidemije i sada o novozaraženima u odnosu na br. testiranih su neuporedivi.

Jedan tip testiranja je postojao na početku, kad ni kontakte nisu testirali nego samo stavljali u samoizolaciju, nekoliko nedelja kasnije, u jeku epidemije kreće druga metodologija proširenog testiranja, i na kraju sad sa potpuno nepredvidivim pravilima za dalje testiraju praktično koga god hoće. Problem je što se tako dobijeni podaci o procentu novozaraženih, koji se možda zaista i smanjuje, ne mogu upoređivati.

Drugi parametri su nužni, ovaj jedan koji se bazira na procentu novozaraženih u odnosu na br. testiranih nije dovoljan (da ne kažem da je u pitanju neprecizan, arbitreran i politički uslovljen parametar) da se donese validan zaključak o toku epidemije.
 
Bender, nije tačno da se ceo Svet ljuti na Kinu, jer za to nema razloga, već se ti ljutiš.
Možda samo poneko hoće da opravda svoju nesposobnost da spreči zarazu ili čisto iz političko- ekonomskih razloga, kao Tramp.
 
Care moj informisani i nepristrasni, evo samo za tebe:

Evropa zahteva od njih da urade istragu i dostave dokaze
Indija birokratski proteruje njihove kompanije
Brazil im traži objašnjenje
Australijanci otkazuju saradnju i ugovore sa njima,
Japanci ih otkačinju

Hoćeš još da nabrajam?

A da, sad se setih... tebi je sve to nebitno i trivijalno. Jer ti si naučio napamet, ko pesmicu, da Kina pravi put kroz Rusiju, i da će da bude 17+1, i da ćemo mi i oni da idemo u svemir, i bla bla bla, Živela Partija, Prolteri svih zemalja ujedinite se, trte mrte... :roll:
 
Postavlja se pitanje kako reakcija država, onih razvijenih, nije bila tako brza kao kad neko prenese ebolu iz Afrike.

Koliko se ja sećam ebola se ne prenosi u periodu inkubacije, a period inkubacije kod ebole traje u proseku 1 dan.

Zato reakcija nije bila brza a i zato što se radilo o Africi.

Ukupan br smrtnih ishoda govori koji je virus opasniji, a ne kolike su šanse preživljavanja za jednog čoveka koji oboli. Drugim rečima, CoViD se pokazao kao smrtonosniji. I parametri su od početka govorili u prilog tome (prenosi se u periodu inkubacije, prenosi se lako, a inkubacija traje relativno dugo; smrtnost od par procenata, u tim okolnostima i sa R0 faktorom većim od ebole je daleko gora od 50% smrtnosti kod ebole)

Jednostavno rečeno, lakše je zaustaviti širenje ebole, zato je manje opasan po čitavo čovečanstvo.

*edit. Pogrešio sam u delu perioda inkubacije kod ebole u proseku je 8 - 10 dana. Ostaje da se teže prenosi od CoViD-19 i da se ne prenosi u periodu inkubacije, što je ključno.
 
@Zuma,

Napisao sam Stokholm, ne Švedska, tako da se brojke menjaju. To oni sami tvrde, kažem, moguće je da preteruju, ali svakako, tu su u prednosti nad 'zaključanim' zemljama. Biće relevantne brojke na kraju pandemije, a kad su Šveđani rekli da je prerano 1942. proglasiti pobednika u Drugom svetskom ratu, odmah sam se setio okupacionog beogradskog dnevnika 'Novo vreme', koji je te godine uveliko pisao da se nalazimo u vremenu 'posle rata'.

Inače, kad smo kod brojki, imajte u vidu da bi pre 30 godina, pre društvenih mreža i ostaloga, ovo sve prošlo gotovo u tišini. Koliko sam mogao da izguglam, u epidemiji gripa 1969/70. umrlo je najmanje 7.000 ljudi u Srbiji, a epidemije iz 1999/2000. se i sam odlično sećam, jer sam preležao sa temperaturom 40. Tada se u Beogradu nedeljama čekalo na sahranu. Niko nije objavljivao broj umrlih na dnevnom nivou.
 
Bender, neću ništa da ti odgovorim na onaj tvoj post, jer nije ovde mesto za opširan odgovor.

Ali u vezi ove teme mogu da dam jednu špekulaciju šta je Kina mogla da uradi da je to htela, kako je neki optužuju. Mogla je da prećuti epidemiju i pusti da se širi još par meseci i za vreme njihove Nove godine, kada iz celog Sveta dodje nekoliko desetina miliona Kineza. Tako bi oni verovatno imali milione mrtvih što bi prikrili, ali kada bi se svi ti Kinezi vratili u države po celom Svetu zarazili bi celo Čovečanstvo.

Naravno, mogli bi i da odaberu koje će države ili delove Sveta zaraziti njihovi gradjani u povratku. Ali, Kini nije u interesu da ruši svetsku ekonomiju u kojoj dobro zaradjuje, pa da vodi neki biološki rat.
Ovo je samo svima opomena šta može da se dogodi, pogotovu ako se koristi još "jači virus" ili ako tako nešto upotrebe naki teroristi.
 
Fina ti je kako kažeš špekulacija pošto praktično priznaješ da su oni izvoznici virusa i priznaješ da bi prikrili. Teško njima ako ih tako braniš :)

Uzgred, virus jeste došao iz kine, jesu prećutali i jeste celo čovečanstvo zaraženo tako da ti špekulacija nije daleko od istine ;)
 
Ja "branim Kinu"?! :) . . sutra zovem Čen Bo da mi uplati odgovarajući honorar. ;)

Pisao sa šta su mogli Namerno da urade, a onda bi to bila nevidjena katastrofa.
 
Dal je moguce da i dalje 6000 ljudi dnevno kod nas ima simptome koviljke? Ko su tih novih 6000 osoba koje se testiraju iz dana u dan? Ili testiraju i ljude koji se jave sa blagim simptomima tipa bol u grlu, temperatura 36.6 ovo ono
 
I ja sam se to pre par dana zapitao ali mi je dat logičan odgovor na forumu da su u pitanju kontakti već zaraženih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=737135#p737135:2g3mnfj5 je napisao(la):
dragan » 10 Maj 2020 15:45[/url]":2g3mnfj5]Ja "branim Kinu"?! :) . . sutra zovem Čen Bo da mi uplati odgovarajući honorar. ;)

Pisao sa šta su mogli Namerno da urade, a onda bi to bila nevidjena katastrofa.
Sva sreća pa je ovo što nas je zadesilo "viđena" katastrofa. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=737141#p737141:lw60goks je napisao(la):
Zion Williamson » 10 Maj 2020 04:05 pm[/url]":lw60goks]Dal je moguce da i dalje 6000 ljudi dnevno kod nas ima simptome koviljke?
Nemaju oni simptome ili neke tegobe, već su sumnjivi jer su bili u blizini zaraženih.
 
Tok epidemije

Pozitivnih, umrlih i procenat smrtnosti 2020.05.10.jpg

Tok epidemije CoViD-19, 2020.05.10, lin.jpg
 
Zuma bilo bi dobro da obeležiš i zavešetak vanrednog stanja, tj ukidanje policijskog časa i vraćanje gradskog prevoza.
 
Данас сам отишао у шетњу. Улице су биле прилично натрпане. Мање од 5% људи носи маске, и свега петоро њих их је носило на лицу.

Пар недеља уназад, преко 90% људи на улицама је носило маске. За овак назадак најзаслужнији су Кон и дружина, међу којима једино онај доктор с коврџавом косом увек носи маску, и исто отворено препоручује и другима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=737156#p737156:19pjh15d je napisao(la):
Igor » 10 May 2020 04:07 pm[/url]":19pjh15d]Zuma bilo bi dobro da obeležiš i zavešetak vanrednog stanja, tj ukidanje policijskog časa i vraćanje gradskog prevoza.

Evo Zuminih grafika sa oznacenim danom ukidanja vanrednog stanja (06.05) i najave "spansko-italijanskog scenarija":

 
Upravo kod Olje Bećković gosti Srđa Janković, Predrag Kon i Zoran Radovanović. Srđa nosi masku, Kon je spustio ispod brade, a Radovanović je drži u džepu. Svaki od njih na rastojanju od 2m. Olja ih je pitala da objasne ovo, zato što se sada toliko stvari pominje, tako da običan svet ne zna više šta da radi, kome da veruje. Tada je Srđa rekao da nosi masku stalno, jer je shvatio da je slao u početku pogrešnu poruku. Kon je objasnio da njemu smeta da sve vreme nosi masku preko nosa, i da je stavlja samo kada prolazi pored nekoga ili kada mu neko priđe, i da je tako radio juče u kafiću, te da to ne radi radi svoje bezbednosti nego radi bezbednosti onih drugih i da je nošenje maske napolju apsolutno nepotrebno. Tom poslednjom rečenicom je upravo izrekao kontradiktornost, jer po tome ispada da ako si napolju, da možeš da nekog i da dodiruješ i da uopšte ne postoji razmak između vas, i da se nećete zaraziti. Radovanović je rekao da nosi masku samo napolju i to zbog njegove žene koja je virusolog, a da je u zatvorenom slabo nosi jer mu se zamagle naočare pa ne vidi i onda dovodi sebe u opasnost da se teže ozledi. Takođe je komentarisao i da je bolje i da ne nosi masku, nego da je svaki čas skida i vraća, kao što to radi Maha Gojković, jer se na taj način kontaminira maska i dolazi do potencijalnog unosa virusa preko sluzokože nosa i usta. A do juče se pričalo o obaveznom razmaku od 2m i na otvorenom i u zatvorenom.
 
Ova država je sprdnja. I danas sam gledao koliko ljudi ima maske, otrpilike manje od 5% čak i stariji od 65 godina ne nose maske. Sva sreća pa nas nije jako udario virus sada u prvom talasu inače bi bilo užasno. Ne znam zašto sam očekivao da će nešto biti ozbiljno i do kraja konkretno u ovoj državi, kao da ne znam gde živim.
 
A, ovo sam malo ispratio - Žex se žali da su dirali njegovo jadno dete (koje je zgazilo drugo dete), Čeda ga teši, a 'stručnjakinje' trepću.

Sa tim, i sa rečenim u Soletovoj poruci o ovoj trojici besmislenjaka sa diplomama iz Utiska nedelje, poželi čovek da, što reko Arsen, izađe i kaže doviđenja, a misli zbogom.

Treba sve da nas je sramota zbog ovog zla od zemlje.
 
Okupila se opozicija, okupila se vlast, okupili se " slucajni prolaznici", malo se bijemo, malo duvamo jedni na druge, moze GSP, moze Hit Tvit bez maski ( u svakoj drugoj emisiji je ovako), skupstina kao cirkus maske na bradi...ima da nam Korona dodje glave zbog izbora garantujem da je sve to razlog svemu. I popustanju mera i divlajnju opozicije, a u principu na obican narod niko ne misli
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=737248#p737248:159ne1q5 je napisao(la):
Пантограф » Ned Maj 10, 2020 10:03 pm[/url]":159ne1q5]A, ovo sam malo ispratio - Žex se žali da su dirali njegovo jadno dete (koje je zgazilo drugo dete), Čeda ga teši, a 'stručnjakinje' trepću.

Sa tim, i sa rečenim u Soletovoj poruci o ovoj trojici besmislenjaka sa diplomama iz Utiska nedelje, poželi čovek da, što reko Arsen, izađe i kaže doviđenja, a misli zbogom.

Treba sve da nas je sramota zbog ovog zla od zemlje.

Svaki normalni stanovnik Srbije ste svakako stidi takve drzave.
 
Vrh