Kuvanje žaba se nastavlja, udbaši ne odustaju:
У Аустралији стартовала контроверзна апликација за праћење
Аустралијска влада покренула је данас у оквиру борбе против коронавируса контроверзну апликацију за праћење, обећавши да ће законски обезбедити приватност оних који се добровољно пријаве да је користе.
Апликација за паметни телефон, базирана на сингапурском софтверу „TraceTogether”, користи блутут сигнал за евидентирање блиских контаката између људи.
Аустралијска влада, која жели да се за добровољно учешће у пројекту пријави најмање 40 одсто становништва како би имала ефекта, истиче да је апликација безбедна, преноси Ротерс.
Како је наведено, прикупљени подаци са апликације омогућиће званичницима да открију људе за које је могуће да су били изложени инфекцији.
„Помоћи ће нам док покушавамо да се вратимо у нормалу, аустралијском начину живота. Нико неће имати приступ подацима, чак ни ви сами. Само ће званичници државне службе за јавно здравље имати приступ подацима”, рекао је министар здравља Грег Хант, преноси Танјуг.
Групе за заштиту људских слобода критиковали су употребу апликације оценивши да представља задирање у приватност.
Неколико земаља, међу којима Јужна Кореја и Израел, користе сличне методе које подразумевају праћење локација људи путем мобилнох мрежа, али се такав вид надзора у многим земљама сматра неприхватљивим, наводи Ројтерс.
http://www.politika.rs/scc/clanak/45295 ... a-pracenje
Кина не губи време - развија технологију за препознавање лица под маском
Кинеска компанија развија прву технологију препознавања лица под хируршким маскама, које, због епидемије коронавируса, последњих месеци носи велики број грађана те земље.
Кина користи неке од најсофистициранијих светских система електронског надзора, укључујући препознавање лица, пише Танјуг.
Коронавирус, који се у провинцији Хубеи појавио крајем прошле године, довео је до тога да готово сви носе хируршке маске, што представља проблем због надзора.
Једна тамошња фирма саопштила је да се појавила технологија помоћу које се успешно могу препознати људи чак и када носе маске.
Фирма са седиштем у Пекингу саопштила је да је тим од 20 запослених у раду користио технологије развијене у последњих 10 година, а узорак је била база података од око шест милиона непознатих лица и много мања база података маскираних лица.
http://www.politika.rs/scc/clanak/44952 ... pod-maskom