Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,1%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,5%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 44 13,9%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    316
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727846#p727846:2n16ald2 je napisao(la):
Igor » Uto Apr 14, 2020 7:32 pm[/url]":2n16ald2]Pročistio sam malo temu dok je shodno tome još jedan forumaš trajno udaljen sa foruma nakon opomene.
Ne razumem sto si mi obrisao slike, poenta posta je bila da idem na selo, da slusam muziku, pravim klopu i pijem vino, ne gledam tv i trcim po dvoristu, sto cu i da radim od petka popodne i preporucujem svima koji su u mogucnosti i koji imaju vikendice, kuce na selu... Ako nemate, bar ucinite onaj deo sa muzikom, klopom i vinom i ne gledanjem tv-a i ne citanjem vesti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727848#p727848:3dcjvjct je napisao(la):
Zuma » 14 Apr 2020 07:36 pm[/url]":3dcjvjct]Znači, po tebi, "pokrenemo privredu", stvorimo situaciji u kojoj je Španski i Italijanski scenario čista šala u odnosu na ono što naš čeka, oprostimo se sa roditeljima, napravimo još neko groblje, i onda šta? Koliko ćemo TADA "zaraditi"?

Kome će da prodaju ti što su "pokrenuli privredu? Kome će trebati marketing i gomila budalastih poslova sličnog tipa? Ko će da ide na skupe odmore? Ko će kupovati nameštaj ako je toliko ljudi ostalo bez zaposlenja i novca? Čitav svet će biti recesiji ogromnih razmera, sa poplavom bezvrednih štampanih para. Narod će kupovati samo hranu i to će biti krajnji domet te "ponovo pokrenute privrede". Zar se samo zbog toga isplati platiti cenu u tolikim životima? Zar nije bolje strpiti se dok se virus skoro ne iskoreni u zemlji, pa ONDA, uz karantin na granici, otvoriti privredu do pronalaska boljih lekova ili vakcine?

Taj trade-off ništa ne valja.
U Srbiji je prošle godine umrla 101.000 ljudi. Umiru ljudi, Zuma, imaju taj ružan običaj. Imam, Zuma, oca u devetoj deceniji, koji je pušač negde od 1958, i koji mi, zaključan na šestom spratu stana bez terase, sad već svakodnevno govori da želi da umre. Nadam se da neće da skoči.

Ne z... se narodom i ne čuva mu se život tako što ga se uteruje u grob drugim sredstvima. Nema tog čoveka koji želi da umre kao sužanj, jer ni život sužnja ne vredi ništa.

Godinu i po paralize svega dok se ne pronađe vakcina, dragi Zuma, mnogi ne bi preživeli, i to svi shvataju po svetu, pa shvati i ti. Evo ti još jedan primer. Moja drugarica je vrstan građevinski inženjer, radi u inostranstvu i zarađuje stotinak hiljada evra godišnje. Zahvaljujući tome, ova dobra, najbolja ćerka plaća svom ocu, obolelom od teškog oblika karcinoma, preskupu imunoterapiju. Preskupu znači - desetine hiljada evra po ciklusu. Ako ona spadne na 3.000 evra mesečno, Zuma, znaš šta će se desiti? Umreće čovek u najkraćem roku. Eto.

Realan život i njegova dijalektika, to ti je čudo jedno. Niko neće ozbiljno lečiti devedesetogodišnje žene iz Lombardije inovativnim terapijama, ako tamo bude para kao u Srbiji - jer, naš zdravstveni sistem i počiva na tome da se ne bavi mnogo lečenjem starih, a palijativom do 14 dana. Sva je prilika da će se to desiti i sa italijanskim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727866#p727866:quaglwec je napisao(la):
barni » 14 Apr 2020 08:18 pm[/url]":quaglwec]
Zuma opusti se, postoji sve što treba i oni koji odlučuju imaju sve podatke i alate.

Uoči recimo detalj da se istražuju svi kontakti svakog zaraženog. To bukvalno znači da doktor na terenu traži od koga si se zarazio i sve tvoje kontakte stavlja pod nadzor. Skuplja sve adrese, gde si boravio gde ti je radno mesto i sl. Kad ne uspeva da te poveže od koga si se zarazio to je poseban indikator, ali dalje postupa isto, traži sve tvoje kontakte. Zato je između ostalog i bitno da pravimo što manje kontakta, da bi olakšali rad epidemiološkoj službi.

Kako se dalje podaci agregiraju i obrađuju na višim nivoima detalji prestaju biti važni i posmatraju se određeni indikatori. Opet pre ikakvog zaključivanja sve se proverava i sa kretanjima drugih pojava.

Eto da ne dužim, na kraju krajeva možda te ova kriza i ohrabri da batališ arhitekturu i zaista počneš izučavati statistiku.
Tako bi trebalo da se radi, ali nisam ubeđen da je zaista tako.

Zašto nisam? Jedan primer. Zašto uz kumulativni broj pozitivnih ne objavljuju i trenutni broj bolesnih, dakle bez onih koji su ozdravili, jer je realno gledano taj drugi broj bitno važniji za praćenje zaraze od neke knjigovodstvene statistike koji se broj dobija kad se saberu svi pozitivni rezultati od početka. Pošto te brojeve pre konferencije za štampu prepisuju iz neke Excel tabele, bilo bi im potpuno svejedno da prepišiu i objave i njega, KAD bi ga imali u toj tabeli. Ali ga nemaju, ili bar do njega ne mogu lako doći, pa ga zato i ne objavljuju. Ne vidim drugo objašnjenje tako očiglednog previda.

Pa naprimer, od početka nismo čuli elementarne statističke podatke: koji se procenat njih zarazio od člana porodice, koliko njih na poslu, a koliko negde napolju zbog nepoštovanja distance na javnom mestu. Ili, koji procenet zaraženih zna od koga se zarazio? Ili, koliko se njih zarazilo, a da su nosili bilo kakvu masku? Ovo su ključni podaci koji recimo mogu biti veoma važni da se narod još malo više ubedi da je opasno družiti se, ili da treba više prati ruke, ili stavljati maske, itd.

Međutim NIŠTA. Ni jedan od tih korisnih podataka nismo čuli. Zašto? Verovatno zato što ga nemaju u lako dostupnom obliku, tako da im je uvek pri ruci i da ga mogu iskoristiti na konferncijama za štampu. Teško je smisliti drugi razlog. Iz toga zaključujem da verovatno postoji neki ozbiljan problem u vođenju analitike.
 
Postoje i restriktivne mere koje nisu represivne, ali šta mi znamo? Znamo da u Evropi, testiramo više jedino od Albanije, Moldavije i Ukrajine (gde je tek počela epidemija). Znamo i da nadležni sami promovišu putovanja, kontakte i okupljanja. Znamo i da obilazimo suštinu do imbecilnosti. Znamo i da je drama važnija od pragmatizma, jer drama je kraljica
 
Ja mislim da posle izjave Onog čoveka poreklom iz Bloka 45, a daljim iz Bugojna 'Ja neću da se testiram' sva dalja priča postaje besmislena.

Tom tenkreu treba oduzeti poslovnu sposobnost, čime ne bi mogao više da se kandiduje na izborima.

I više ne bismo ni imali ovakve manijačke mere, koje, na moje potpuno čuđenje, neki ljudi još i podržavaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727873#p727873:11nzq5xc je napisao(la):
Пантограф » 14 Apr 2020 08:40 pm[/url]":11nzq5xc]
U Srbiji je prošle godine umrla 101.000 ljudi. Umiru ljudi, Zuma, imaju taj ružan običaj. Imam, Zuma, oca u devetoj deceniji, koji je pušač negde od 1958, i koji mi, zaključan na šestom spratu stana bez terase, sad već svakodnevno govori da želi da umre. Nadam se da neće da skoči.

Ne z... se narodom i ne čuva mu se život tako što ga se uteruje u grob drugim sredstvima. Nema tog čoveka koji želi da umre kao sužanj, jer ni život sužnja ne vredi ništa.

Godinu i po paralize svega dok se ne pronađe vakcina, dragi Zuma, mnogi ne bi preživeli, i to svi shvataju po svetu, pa shvati i ti. Evo ti još jedan primer. Moja drugarica je vrstan građevinski inženjer, radi u inostranstvu i zarađuje stotinak hiljada evra godišnje. Zahvaljujući tome, ova dobra, najbolja ćerka plaća svom ocu, obolelom od teškog oblika karcinoma, preskupu imunoterapiju. Preskupu znači - desetine hiljada evra po ciklusu. Ako ona spadne na 3.000 evra mesečno, Zuma, znaš šta će se desiti? Umreće čovek u najkraćem roku. Eto.

Realan život i njegova dijalektika, to ti je čudo jedno. Niko neće ozbiljno lečiti devedesetogodišnje žene iz Lombardije inovativnim terapijama, ako tamo bude para kao u Srbiji - jer, naš zdravstveni sistem i počiva na tome da se ne bavi mnogo lečenjem starih, a palijativom do 14 dana. Sva je prilika da će se to desiti i sa italijanskim.
Argument da veoma mnogo ljudi umire iz raznih razloga nije opravdanje da ih umre JOŠ mnogo iz sasvim drugih razloga. Za to bi morao da postoji sasvim dobar dodatni razlog koji nema veze sa brojem umiranja od gripa, raka ili bilo čega drugog. Te stvari jednostavno nisu povezane.

Takođe, život do vakcine sa NEKIM restrikcijma ne znači da ja odobravam OVE mere, niti da će buduće restriktivne mere biti slične tekućim. Već sam objasnio da će sve biti u priličnoj meri normalno sem kratkog karantina pri prelasku granice.
 
Ja mislim da su oni uveli ovako represivne mere jer su one najeftinije.
 
Po svim anketama najveće poverenje kod nas je u vojsku koja je sa vanrednim stanjem "autovana" i poslata u javnost na ulice, pred bolnice i.t.d. Ne mislim da je ovo jedini razlog ali jeste jedan od gore navedenih koji u zbiru su razlog zašto je uvedeno vanredno stanje.
 
ne znam da li da mi bude tuzno sto je glavni u kriznom stabu za jug Srbije - ministar poljoprivrede
 
Navijacka grupa Delije Sever skuplja pare za respirator do sada su prikupili 15.700e.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727889#p727889:3uzcw31i je napisao(la):
vucko » 18 minutes ago[/url]":3uzcw31i]Po svim anketama najveće poverenje kod nas je u vojsku koja je sa vanrednim stanjem "autovana" i poslata u javnost na ulice, pred bolnice i.t.d. Ne mislim da je ovo jedini razlog ali jeste jedan od gore navedenih koji u zbiru su razlog zašto je uvedeno vanredno stanje.

Čemu služi vojska ispred bolnice?

Da nisu možda i ispred Sajma gde su uneli alkohol?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727879#p727879:3byti3ba je napisao(la):
Zuma » Uto Apr 14, 2020 9:54 pm[/url]":3byti3ba]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727866#p727866:3byti3ba je napisao(la):
barni » 14 Apr 2020 08:18 pm[/url]":3byti3ba]
Zuma opusti se, postoji sve što treba i oni koji odlučuju imaju sve podatke i alate.

Uoči recimo detalj da se istražuju svi kontakti svakog zaraženog. To bukvalno znači da doktor na terenu traži od koga si se zarazio i sve tvoje kontakte stavlja pod nadzor. Skuplja sve adrese, gde si boravio gde ti je radno mesto i sl. Kad ne uspeva da te poveže od koga si se zarazio to je poseban indikator, ali dalje postupa isto, traži sve tvoje kontakte. Zato je između ostalog i bitno da pravimo što manje kontakta, da bi olakšali rad epidemiološkoj službi.

Kako se dalje podaci agregiraju i obrađuju na višim nivoima detalji prestaju biti važni i posmatraju se određeni indikatori. Opet pre ikakvog zaključivanja sve se proverava i sa kretanjima drugih pojava.

Eto da ne dužim, na kraju krajeva možda te ova kriza i ohrabri da batališ arhitekturu i zaista počneš izučavati statistiku.
Tako bi trebalo da se radi, ali nisam ubeđen da je zaista tako.

Zašto nisam? Jedan primer. Zašto uz kumulativni broj pozitivnih ne objavljuju i trenutni broj bolesnih, dakle bez onih koji su ozdravili, jer je realno gledano taj drugi broj bitno važniji za praćenje zaraze od neke knjigovodstvene statistike koji se broj dobija kad se saberu svi pozitivni rezultati od početka. Pošto te brojeve pre konferencije za štampu prepisuju iz neke Excel tabele, bilo bi im potpuno svejedno da prepišiu i objave i njega, KAD bi ga imali u toj tabeli. Ali ga nemaju, ili bar do njega ne mogu lako doći, pa ga zato i ne objavljuju. Ne vidim drugo objašnjenje tako očiglednog previda.

Pa naprimer, od početka nismo čuli elementarne statističke podatke: koji se procenat njih zarazio od člana porodice, koliko njih na poslu, a koliko negde napolju zbog nepoštovanja distance na javnom mestu. Ili, koji procenet zaraženih zna od koga se zarazio? Ili, koliko se njih zarazilo, a da su nosili bilo kakvu masku? Ovo su ključni podaci koji recimo mogu biti veoma važni da se narod još malo više ubedi da je opasno družiti se, ili da treba više prati ruke, ili stavljati maske, itd.

Međutim NIŠTA. Ni jedan od tih korisnih podataka nismo čuli. Zašto? Verovatno zato što ga nemaju u lako dostupnom obliku, tako da im je uvek pri ruci i da ga mogu iskoristiti na konferncijama za štampu. Teško je smisliti drugi razlog. Iz toga zaključujem da verovatno postoji neki ozbiljan problem u vođenju analitike.

Ja više zamišljam da oni gledaju u razrađen statistički model, u kojem je svaki pokazatelj ocenjen da li je značajan ili ne.
Da li je procenat ljudi koji su zaraženi od članova iste porodice statistički značajan za kretanje epidemije? Možda, zato se i izračunava koeficijent koji govori koliko je značajan. Moj utisak je da oni najviše gledaju u paramatere, koficijente, numeričke pokazatelje i da uopšte među sobom ne komuniciraju u terminima koje je realno izneti na koeferenciji za štampu kada se ipak očekuje da narod shvati izrečeno. Ovako iz broja zaraženih, preminulih, izlečenih mi dobijamo jasne informacije i shvatamo i nekako poredimo koliko je teško i u Italiji i drugde po svetu.

Jesi li ikada pokušao nekome objasniti šta je mediana? Prebrojiš podatke, poredaš ih po veličini i uzmeš tačno onog koji je po redosledu na sredini, za neke pojave dobićeš broj koji ti mnogo više govori o raspodeli nego prost prosek. Koliko ljudi će te shvatiti kad na konferenciji izneseš podatak o mediani a koliko o prosečnoj starosti preminulih?


--Da dodam primer: Umru tri čoveka: jedan od 90 godina i dva od po 30 godina. Prosek starosti umrlih je 50 godina, a mediana 30 godina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727891#p727891:2buyvev0 je napisao(la):
mradulovic » 14 Apr 2020 09:45 pm[/url]":2buyvev0]ne znam da li da mi bude tuzno sto je glavni u kriznom stabu za jug Srbije - ministar poljoprivrede
Možda je čudno zbog funkcije, ali radi se o jedinom sposobnom čoveku u vladi. Na žalost, sada se vidi rezultat postavljanja raznih Vulina, Stefanovića i onog stručnjaka za genitalije, kada bukvalno jedinog operativnog čoveka postavljaju za sve.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727887#p727887:3tuggme5 je napisao(la):
MC_ » Tue Apr 14, 2020 9:14 pm[/url]":3tuggme5]Ja mislim da su oni uveli ovako represivne mere jer su one najeftinije.
pre bi se moglo reci da su najiritaantnije. Ako ne bude gvozdena disciplina uvescemo vam 24/7.. buuuuhhhhaaa!!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727893#p727893:1t5zx7hj je napisao(la):
Vračarac » Uto Apr 14, 2020 9:46 pm[/url]":1t5zx7hj]Navijacka grupa Delije Sever skuplja pare za respirator do sada su prikupili 15.700e.
Izvor informacije?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727896#p727896:s6ebtdqe je napisao(la):
barni » 14 Apr 2020 09:54 pm[/url]":s6ebtdqe]
Ja više zamišljam da oni gledaju u razrađen statistički model, u kojem je svaki pokazatelj ocenjen da li je značajan ili ne.
Da li je procenat ljudi koji su zaraženi od članova iste porodice statistički značajan za kretanje epidemije? Možda, zato se i izračunava koeficijent koji govori koliko je značajan. Moj utisak je da oni najviše gledaju u paramatere, koficijente, numeričke pokazatelje i da uopšte među sobom ne komuniciraju u terminima koje je realno izneti na koeferenciji za štampu kada se ipak očekuje da narod shvati izrečeno. Ovako iz broja zaraženih, preminulih, izlečenih mi dobijamo jasne informacije i shvatamo i nekako poredimo koliko je teško i u Italiji i drugde po svetu.
A šta narodu govori kumulativni broj pozitivnih na testu? Nije li mu to još apstraktnije i još manje korisno? Deo tih je odavno na groblju, deo je kod kuće, a deo štrajkuje na sajmu. Kakva korist od njega?
Ne, govore baš njega samo zato što ga lako mogu izvući iz statistike koju već imaju gotovu i stalno ažurnu, i to je sve. A ne zato što je značajan, što saopštavaju unapred dobro promišljeni i kompletan izbor osnovih pokazatelja epidemijskog toka. Oni ni posle mesec dana rezultate testa ne mogu da postignu da upišu u računar za 24 časa, a kamoli da se neko sada ozbiljno bavi naukom, obradom podataka i analitikom. Iako je to jedini način da se zna koje bi mere imale najvećeg efekta i najmanje štete.

Ok, dobro, možda i grešim, ali ovo ne uliva poverenje.
 
Gledam snimak one emisije Upitnik kad je Veliki Respirator ( :lol: mradulovic, svaka čast za nadimak :lol: ) bio kod Olivere Jovićević.
U jednom momentu pita ga zašto na Sajmu nema tople vode, zašto se dozvoljava unošenje alkohola... On elegantno iskulira ovo što nema tople vode i pređe na cepidlačenje i cinizam oko alkohola, u fazonu ''Dobro, poslaćemo specijalnu policiju da proverava da li neko unosi alkohol''... :roll:

Gledao sam posle još malo i onda stao. Ne mogu da slušam ona lupetanja. Što je najluđe, ja razumem neke od njegovih/njihovih mera. Ali taj nastup i to teranje svega u krajnost, u cinizam, u svađu... to je ono što me odbija i stalno navodi da i ja dižem gard prema njima.
 
Timu fali ozbiljan data scientist. Srbija je funkcionalno nepismena, o informatickoj pismenosti je glupo pricati. I pored IT sektora koji je dobar ne zbog drzave Srbije nego zbog mladih ljudi koji su gladni znanja i zelje da zarade, mi nismo hteli da ih iskoristimo. Ovo je zapanjujuce da tim nema dovoljno podataka i cak nisam siguran ni da li oni sve shvataju sta im treba da bi mogli da upravljaju krizom. Tim je skup probelmaticne stucnosti koji nemaju dovoljno autoriteta da kazu Predsedniku Republike i Vlade da ostanu kuci i da u saradnji sa timom strucnjaka iz Kine pravi plan koji bi bio prosledjen vrhu ove nesretne drzave na sprovodjenje. Da li neko misli da je Josip Broz upravljao krizom sa variolom verom? Kada ce Predsednik Republike prestati da vodi kampanju i ko ce njemu da kaze dosta? Rezervni potpukovnik ili gospodja sa dekolteom? Kon se trudi, ali je ovo prevelik zalogaj za njega, a ocigledno nema dovoljno profesionalnog kredibiliteta da se odupre pritiscima coveka koga samo vlast interesuje. I cija je jedina briga da ne dodje do otkazivanja poslusnosti.
 
Reakcija jedne beogradske legende pomalo već u zaboravu naroda - ako se ne varam, to je čovek koji nas je naučio da se ne govori Manhatan nego Menhetn, što znači da se baš dugo bavi filmovima - na varvarske mere Grand Ventilatora (alijas Veliki Respirator) i sadistički manir kojim je saopštio njihovo 'ublažavanje':

– Čuo sam večeras loše odglumljenu improvizaciju čoveka koji je, posle osmogodišnje sadističke igre sa ovim narodom (nije potrebno biti psihijatar pa shvatiti da je u mentalnom kolapsu), pokazao da ima saosećanje sa nekim. Empatija se javila posle, kako je naglasio, petnaestog razgovora sa AB, koja je zbog nečeg plakala (hvala joj što je priznala da je glupa), pa je on nju tešio. I onda, u 33. minutu Bastiljinog TV dnevnika prvi put je priznao da ima neke nepravde prema svim starijim od 65 godina. Da nije morbidno smejao bih se do neba – kaže filmski kritičar Milan Vlajčić.
– I onda je posle obećanja da će ljudi sa ljubimcima imati svoje vreme za opreznu šetnju, posle nečije napomene da ima mnogo autističnih ljudi kojima je zatvoreni prostor dodatna patnja, obratio prvi put pažnju na činjenicu da ima 1.700.000 starijih od 65 godina, koje je dosad tretirao kao rogatu stoku. I šta je obećao? Osam sati slobode (u kom razmaku?), potom moguća šetnja 20 minuta u krugu od 200 metara udaljenosti od kuće. Sve će to biti, kako reče u svom meditativnom vapaju, ovih dana. Valjda su Kon i drugari konačno shvatili da onima kojima je ostalo nešto od života valja vratiti mogućnost da ne potonu u beznađe i atrofiju svih mišića – navodi naš filmski kritičar.

– Što se mene tiče, ja trčim po stepeništu moje zgrade gore-dole, silazim u dvorište (a šta sa onima koji su u višespratnicama bez bašte?), te ako dobijem 20 minuta – to ću odbiti kao bednu milostinju. Nešto dostojanstva moram da sačuvam u sebi – zaključuje Vlajčić.
 
Vucic: "Sledeće nedelje odluka o izlasku penzionera, na pola sata i 300 m od kuće". I na povodcu.
 
Vučić: "Kriza će biti teška, ali će Srbija biti uspešnija od drugih". O ne, opet se bori protiv zamisljenog neprijatelja...
 
Ovo se moze objektivno zameriti vlasti

● opste stanje u zdravstvu. hvale se bolnicama a barem 716 medicinara je napustilo ovu zemlju svake godine.

● loše su organizovali testiranje i izgubili su oko dve, tri nedelje dok nisu krenuli sa masovnim testiranjem. Jasno mi je da je bilo tesko naci testove nakon pocetka vanrednog stanja - u svetu je pomama i da imas cime da platish (cena ne moze da bude izgovor na kakve mi gluposti bacamo pare poslednjih godina - 86 hiljada evra za jelku u centru) nema gde da se kupi. Ali u trenutku izbijanja pozara kod nas, epidemija je harala vec mesecima u kini a nedeljama u Italiji i oni su mislili da ce nekako izbeci zarazu jer smo mi "nebeski narod"?!? trebalo je budu kupljene neke kolichine za svaki slucaj.

● nedostatak zastitne opreme i nedostatak direktive da se svuda moraju koristiti kada se dostave. Fakat je da je oprema pocela da stize tek nakon pocetka krize kod nas (setimo se da su u nishu lekari sami morali da kupuju opremu prvih par dana). Dzabe sto je veliki respirator posle morao da moli kineze i da kupuje kada nije bilo opreme na pocetku krize i kada je usla u bolnice i domove, izgleda. Takodje, i kada su imali nesto od opreme SNS postavljeni kadar (direktori i upravnici) su zabranjivali upotrebu - GAK Narodni front, Laza Lazarevic itd....

● imali su onaj blamiranje sa onakvim sms-om, generalnim strasenjem ljudi Sajmom i grobljem sto je dovelo do toga, siguran sam, da mnogi ljudi kriju bolest i svesno je ignorisu, samo da ne bi zavrshili na onakvom mestu. Josh su se hvalili kako je trebalo da bude josh strasnije (veliki respirator). I sada ta ista mesta imaju koliko koristi toliko stete, jer svaki drugi dan izbijaju vesti kako tamosnje pacijente, koji nisu samo iz Beograda, tretiraju kao magarce i teraju da cekaju deset do 14 dana na rezultate u prostoru gde veoma lako mogu da se zaraze iako su usli zdravi. Siguran sam da mnogo ljudi krije simptome, pogotovo po manjim sredinama. Pola je nas mentalitet "stisni zube, deda ti je presao Albaniju" a pola posledica ovakvo ponizavajuceg ponasanja predsednika koji se prema narodu ponasa kao stoci.

● krivi su im gastosi a nisu stigli da se pripreme da na checkpointovima drzave (granice i aerodromi) bude zdravstvena provera ili barem zastita za radnike tamo. kako su se to razboleli vojnici na granici, kao sto kaze Vucic - sigurno nisu morali da pretresaju putnike i budu u nekom blizem, fizickom kontaktu sa povratnicima. Generalno je blacenje gastora sramota i bestidno jer se u srbiju svake godine slije 3 milijarde evra od njih a ova drzava je prva ta koja ih tera napolje, na prvom mestu

● prekasno zatvaranje kafića, restorana - i sada vucic najavljuje da ce prvo otvoriti fabrike i ugostiteljske objekte. Ajde fabrike ali cemu restorani u momentima kada epidemija nije skroz unistena?!?!

● nezatvaranje fabrika na dve nedelje barem na jugu i hapsenje radnika koji su bunili na nedostatak opreme i nezdrave uslove za rad. Nije jura jedina koja tako posluje ali sa druge strane postoje firme kao sto je pirotski Tigar (miselin) koji je zatvorio pogone na dve nedelje i koji pokazuje da je ipak bilo moguce i da drzava ne mora da stoji samo iza krupnog kapitala (koji josh mi kroz budzet dotiramo). Pa se posle pitajmo zasto je sada alarmantno na jugu srbije, gde su mnogi od tih pogona.

● ne zna se ko pricha, ne postoji jasan autoritet u struci nego je jedini autoritet veliki respirator kome je jedino na umu kako da ne izgubi izbore (a i ovako ce ih pokrati ), pa se ne zna nista vishe od dan za dan. da li mogu kucici, da li mogu penzioneri, da li mogu deca sa autizmom itd....sve mora da izadje iz usta jednog psihotichnog coveka koji nema dan radnog staza van politike, osim sto je bio "direktor SC pinkija u zemunu". a svako ko je bio 90tih u zemunu, zna sta je to znacilo. U hrvatskoj se Milanovic nije izivljavao preko medija kao ovde Vucic iako nemaju ove drakosnke mere

● haos po radnjama i redovima. ovako nesto nema nigde u okruzenju - da se stvaraju ogromni redovi ljudi koji na pocetku i nisu imali gde da kupe maske... u hrvatskoj su se na ulazima Konzuma prskale ruke asepsolom...a ovde, budi srecan ako prodavacica ima masku.

● haos po domovima za stare. Kako je usao virus u Gerontoloski dom u Nishu, ako su bile zabranjene posete od momenta uvodjenja vanrednog stanja a nije reagovano dok se nije zarazilo 130 sticenika doma.

● Vulgarno politikanstvo predsednika, koji trazi od naroda ozbiljnost a kada ga neko pita da nosi maske ili se testira ponasa se krajnje drsko.

● organizovanje skupljanja potpisa i mitingovanje po Srbiji u momentima kada u okolini krece epidemioloski haos pocetkom marta.

ne zaboravite, ovo je najsmesniji fejsbuk virus i cene u Milanu su nikad povoljnije.

a ovo sa 200, 300m daljine, oni nemaju nachina i ljudstva da to kontrolishu. Penzosi ne nose mobilne da ih prate preko triangulacije ili gps-a...
 
Vrh