Šta je novo?

Energetika

Bugarska će do 2024 imati 4 GW od PV, Bugarska verovali ili ne. Sada imaju oko 2,5 GW samo od sunca ukupno instalirano 12 GW, ugalj 4.5, nuklearna 2GW, gas 0,6, ostalo je hidro. Energetska velesila na balkanu. Plan im ja da dignu kapacitete na 24 GW, traže pare od EU za elektromrežu kako bi mogla da izdrži
 

‘The world should be worried’: Saudi Aramco — the world’s largest oil producer — just issued a dire warning over 'extremely low' capacity.​


Da je saudijski kapacitet z aproizvodnju opao, znalo se pre tri godine samo u uskim ukrugovima vrhunskih analiticara.
Ja sam to saznao od gospodina Sjekloce.
Sada je to javna stvar.

Skupa nafta znacice manje voznje automobila i poskupljenje svega.
 
Bugarska će do 2024 imati 4 GW od PV, Bugarska verovali ili ne. Sada imaju oko 2,5 GW samo od sunca ukupno instalirano 12 GW, ugalj 4.5, nuklearna 2GW, gas 0,6, ostalo je hidro. Energetska velesila na balkanu. Plan im ja da dignu kapacitete na 24 GW, traže pare od EU za elektromrežu kako bi mogla da izdrži

Dok prosecan Srbin zivi u ludilu zvanom "ne treba nam EU i Putin je nas brat"
 
Godisnja doba u Srbiji.jpg
 
Novosti, 12.10.2022.

"NOVOSTI" SAZNAJU: Pomeren početak grejne sezone za 31. oktobar

Početak grejne sezone, koja je godina unazad počinjala 15. oktobra, biće pomeren na 31. oktobar, nezvanično je potvrđeno "Novostima".

Kako saznajemo, svim toplanama i gradskim upravama prosleđeno je pismo o merama štednje, a u skladu sa tim je pomeren datum početka grejanja.

Ovu odluku će zvanično sutra doneti Vlada Srbije, zatim će je saopštiti premijerka Ana Brnabić, uz navođenje razloga donošenja ove odluke.

Pre nego što se odlučilo na ovaj potez, proveravana je i vremanska prognoza do kraja oktobra, koja ide na ruku odlaganju početka grejne sezone. Uz to, a u skaldu sa energetskom krizom u svetu zbog rusko-ukrajinskog sukoba, biće odlučeno da radijatori "prorade" poslednjeg dana oktobra.
Надам се да ово није истина јер ће тако само повећати потрошњу струје. Обданица је све краћа па је ујутру и увече хладно у становима и људи укључују климе. Знамо и колико су дугорочне прогнозе поуздане. Врло лако се може десити да средње дневне температуре буду испод 12 степени иако највиша дневна буде 18 или 19 па су и формално у обавези да греју. На крају, шта ћемо са плаћањем? Да ли ће да умање рачуне?
 
Umanjiće naravno, sve trče. Srpska država je poznata po fer pleju. Pogotovu firme poput EPSa i Toplana.
 
P.S.
Nije neka uteha ali ajd... Ima ovaca gorih i od nas. Screenshot najnovije vesti i top komentar ispod koji ubada suštinu:
Pogledajte prilog 146807

U Nemačkoj grejanje je već pušteno, makar u Berlinu mada je dosta skuplje nego ranije. Bolje bi bilo da se pitate što je u Srbiji pomeren početak grejne sezone ili što se ograničava vreme dostpnosti tople vode u studentskim domovima (ukoliko je vest tačna, danas se ničemu ne može verovati).

Nemci su bolesno štedljiv narod, tu štedljivost naš čovek često ne može ni pojmiti i zato se nemojte brinuti kako će preživeti zimu ili dve u teškim uslovima.
Savet svima u Srbiji, zaboga gledajte svoja posla , manite se (polu) lažnih vesti o Nemačkoj.
 
Mislim da imaš pogrešnu sliku o meni i mojoj poenti.

Ja nisam od sorte ljudi koja urla sve u šesnaest ''Sramota me koliko nam je dobro'' i ''Nemci nam zavide''. (to pišem samo kad sam ironičan, da bih se rugao psihijatrijskim slučajevima koji vode Srbiju). Niti imam imalo lepo mišljenje o našoj vlasti i državi, kao što se da primetiti. Ali to što su naša vlast i država debili, a sa njim i solidno parče našeg naroda koji ih bira, ne isključuje mogućnost da su i Nemci postali debili takođe.

Nemački debilizam 1: Gasimo uličnu rasvetu da štedimo struju, a to što će krimosi da pljačkaju i imigranti da siluju na svakom ćošku... pa dobro jbg... biće to ekološki kriminal
Nemački debilizam 2: Ako treba, ledićemo i klikere pod tušem, ali samo da se istera inat Rusiji
Nemački debilizam 3: Svi smo jednaki i svi moramo da štedimo, ali nećemo se baš svi prati ledenom vodom
Nemački debilizam 4: Dok razni Šortsevi, Makaroni i ostali otpadi Rusiji teraju inat, a dr**ju Srbiju za gluposti, Amerikanci ih ''saveznički'' deru na preprodaji RUSKOG gasa i nafte
Nemački debilizam 5: Dok svet glođe najgora vojno-političko-socio-ekonomska krizetina od Drugog svetskog rata, na ivici da preraste u Treći svetski rat, zelene gluperde u Nemačkoj većaju da li su im nuklearne elektrane dovoljno obnovljiv izvor energije

O nekim drugim idiotizmima, licemerštinama, glupostima, besmislicama i slepilima pred problemima koji su ih glodali još pre 2022, da i ne govorim. Doduše ne treba da čudi, oni su uvek bili skloni sado-mazo igrama i mislima, pa izgleda da zadnjih 20 godina praktikuju više ovo drugo.

Tako da... ne znam kako drukčije i kraće da sročim, ali to što je Srbija zemlja prepuna debila, ne isključuje mogućnost da je i Nemačka. A ovih 5 činjenica govore u prilog toj tezi.
Ali ok, da ne bude da su svi Nemci poslušne povodljive ovce (isto kao i mi), evo i jedne vesti koja pokazuje da polovini njih, polako ali sigurno, postaje malo muka od glumatanja većih Ukrajinaca od Ukrajinaca, na svoj račun, a na dobit Murike:

Some 70% of those polled backed Germany's support for Ukraine, though the number of people who wanted stronger military support dropped to 35% from 44% in early July, found the survey conducted between July 12-14 by broadcaster ZDF.


Čini se da sa svakim stepenom temperature na dole, i glumatanje većih Ukra od Ukrajinaca prati u stopu. Kako smrznuti klikeri znaju da promene percepciju heh... Videćemo u narednim mesecima kako će se promeniti i kada uz temperature, i zalihe hrane odu na dole.
 
Poslednja izmena:
P.S.
Čisto da dodam - daleko od toga da će Rusiji pa da svane od svega ovoga. Jok.

Na kraju će ceo svet, i Srbija, i EU, i Rusija, i Amerika, i Azija proći ovako kao Mujo i Haso u vicu u mom potpisu (zato ga i stavih, zbog aktuelno st(r)anja u svetu, isto kao i avatar). Svi će se najedemo g'ana i razbolimo ali nema veze, bitno da se kapital obrće i kruži. I da su svi isterali svoje ponose. Nelečeni Vučić, Šorts u Berlinu, Makro u Parizu, Dementia Express u Vašingtonu, Furiozni patuljak u Moskvi, Golišavi cirkusant u Kijevu, Vini Pu u Pekingu i Teglica džema u Rijadu.
 
Poslednja izmena:
U Nemačkoj grejanje je već pušteno, makar u Berlinu mada je dosta skuplje nego ranije. Bolje bi bilo da se pitate što je u Srbiji pomeren početak grejne sezone ili što se ograničava vreme dostpnosti tople vode u studentskim domovima (ukoliko je vest tačna, danas se ničemu ne može verovati).

Nemci su bolesno štedljiv narod, tu štedljivost naš čovek često ne može ni pojmiti i zato se nemojte brinuti kako će preživeti zimu ili dve u teškim uslovima.
Savet svima u Srbiji, zaboga gledajte svoja posla , manite se (polu) lažnih vesti o Nemačkoj.

Ovde je kompletna propagandna masinerija upregnuta da nam pokaze kako zli zapad, a narocito Nemacka i Francuska propadaju. Naravno ni rec necete cuti o standardu u Rusiji, o tome da je inflacija u Rusiji vec mesecima duplo ili troduplo veca nego u Nemackoj, da je drzava u recesiji, a da je nekoliko miliona ljudi ostalo bez posla. Takodje ni rec o ruskom minimalcu od 250 evra ili penzijama od 100 evra - ali posto se nasi mediji uredjuju u ruskoj ambasadi pored nevidjene ratne propagande - fazon Ukrajina napala Rusiju, druga ravan je ekonomska - laz kako cela Evropa umire od gladi i smrzavanja.
 
Zaistam ene treba da se brinemo za Nemce. Stedljivi su i disciplinovani. Mogu da trpe.

EU nece propasti brzo. Ali matematicki, zbog visih cena energije posrace nekonkurentna i ugasice se lagano.
Vec sada mnoge firme premestaju proizvodnju u USA.
Amerika i Kina imaju perspektivu.
 
Inače, sad je vreme da se izađe na ulice i nateramo ih da se nikad više ne dogodi da nas puštaju do 15.10. bez grejanja i da se smrzavamo i razboljevamo dok plaćamo cele godine.

Ali jbg.

Mi ćemo umesto grejanja od septembra, dobiti od novembra i ćutati.
 
@Bender Rodriguez Nije bilo upućeno direktno tebi iako sam odgovorio na tvoj post. Više kao generalno stanje u Srbiji jer sam bio tamo nekoliko nedelja i svi me pitaju hoćemo li imati u DE šta da jedemo i kako da se grejemo... Sa druge strane ne priča se mnogo o nelogičnostima u sopstvenoj zemlji.

U potpunosti se slažem sa tvojom analizom nemačkog društva, prilično su ubijeni u pojam višedecenijskom propagandom i nemaju mogućnost da u potpunosto vode nezavisnu politiku. Ipak, i pored svega nemam utisak da u DE svi podržavaju isporuku oružja Ukrajini (tu je čak manjina za to), ali dosta ljudi ne podržava sankcije ka Rusiji, pogotovo u istočnim pokrajinama.
 
@Bender Rodriguez Nije bilo upućeno direktno tebi iako sam odgovorio na tvoj post. Više kao generalno stanje u Srbiji jer sam bio tamo nekoliko nedelja i svi me pitaju hoćemo li imati u DE šta da jedemo i kako da se grejemo... Sa druge strane ne priča se mnogo o nelogičnostima u sopstvenoj zemlji.

U potpunosti se slažem sa tvojom analizom nemačkog društva, prilično su ubijeni u pojam višedecenijskom propagandom i nemaju mogućnost da u potpunosto vode nezavisnu politiku. Ipak, i pored svega nemam utisak da u DE svi podržavaju isporuku oružja Ukrajini (tu je čak manjina za to), ali dosta ljudi ne podržava sankcije ka Rusiji, pogotovo u istočnim pokrajinama.
pa dobro te pitaju. Mnogo vece sanse na kolaps ima DE ili jos gote UK nego Srb. Sasvim logicno.

Po meni UK ce najvise da izgubi.

Samo se nadam da nece nama trziti ugalj da se greju ili jos gore zito.
 
Kada neko u DE izjavi da treba da se nosi džemperi, da se štedi topla voda ili da je neće onda to prenesu svi mediji a ljudi se (polu)skriveno nasladjuju time.

I onda ovo ispod izadje, početak grejne sezone se pomera, na uvoz struje trošimo milione, ali bitno je da će DE i ostali da propadnu.

1665652518648.png
 

Prilozi

  • 1665652415556.png
    1665652415556.png
    633,7 KB · Pregleda: 83
Ovde je kompletna propagandna masinerija upregnuta da nam pokaze kako zli zapad, a narocito Nemacka i Francuska propadaju. Naravno ni rec necete cuti o standardu u Rusiji, o tome da je inflacija u Rusiji vec mesecima duplo ili troduplo veca nego u Nemackoj, da je drzava u recesiji, a da je nekoliko miliona ljudi ostalo bez posla. Takodje ni rec o ruskom minimalcu od 250 evra ili penzijama od 100 evra - ali posto se nasi mediji uredjuju u ruskoj ambasadi pored nevidjene ratne propagande - fazon Ukrajina napala Rusiju, druga ravan je ekonomska - laz kako cela Evropa umire od gladi i smrzavanja.

Da bi inflacija bila trodupla morala bi da bude 30%. A nije.
Ukoliko želiš da čuješ o standardu u Rusiji, pitaj. Ima ljudi koji će i odgovoriti.

Da penzije su mizerne. Da u penziju se ide sa 60 god (žene i pre toga).

Da li je Rusija bogatija od Francuske i Nemačke? Nije.

Da li su Francuska i Nemačka u većem problemu od Rusije? Da. I to ne znači da će se sutra živeti bolje u Rusiji nego u Nemačkoj, samo će se razlika između standarda dva ista čoveka u Nemačkoj i Rusiji 2019. i 2023. smanjiti.

Kod nas ljudi pričaju o Rusiji a da nikad tamo nisu bili. Isto važi i za Nemačku.

Jel postoji razlog da banane budu jeftinije u Rusiji nego što su na Balkanu (Evropi generalno)?

Rusija je pogođena sankcijama jer ne može da nabavi robu široke potrošnje na koju su navikli i mora da se okrene kinezima.

Evropa mora da zameni ruske energente sa višestruko skupljim. Drugi (kinezi) time postaju još konkurentniji (a i bez rata su bili obuzdavani sankcijama jer drugačije nije išlo).

Ko prati organizaciju svetskog prvenstva u fudbalu u Kataru može da dobije uvid u to kako će izgledati Evropa u kome od Katara zavisi energetska sigurnost. Naplatiće to, i naplatiće to maksimalno pa i po cenu da ih na duže staze upropasti.

Evropa šta je imala sa Rusijom (pouzdanost, cenu, količinu) neće naći nigde na svetu.
 
Malo životnog iskustva moje mudre pokojne babe. bogati će uvek manje patiti od siromašnih. Manite se nemačke i engleske postaće one zemlje proleterske, treba da brinemo našu brigu.
 
Bez grejanja ili hlađenja, temperatura u stanovima se posle par dana skoro izjednači sa prosečnom dnevnom temperaturom vazduha izvan stana. Možda asimetrično provetravanje (više danju nego noću, lii obrnuto) to može malo da pomeri, ali sumnjam. Još malo greju i termički aprati pri spremanju ručka recimo, televizori, računari, kao i ljudsko telo koje takođe emituje toplotu. Ali i to je relativno malo. Pošto se u stanovima uglavnom sedi, a malo fizički radi, prosečno ugodna temperatura vazuha u sobi bez fizičke aktivnosti je između 20 i 23 stepena (zavisi od starosti i zdravlja najosetljivijeg ukućana). Dakle ukupna potrošnja energije na dogrevanje u Srbiji će sigurno biti direktno proporcionalna razlici između prosečne dnevne temperature vazduha i recimo 21 stepen. I to je to. Nikakva žongliranja niti admistrativne egzibicije to ne mogu da promene. Ako nema jedne vrste energije trošiće se neka druga. Ako toplane ne greju stanove, onda će se trošiti struja ili ugalj ili drvo. Ako nema tople vode onda će se ona grejati nečim drugim, obično strujom. Možda mogu deo skupe uvezene energije da preusmere na indvidualna, privatna ložišta domaćih fosilnih goriva, ali nije ostalo puno dimnjaka u urbanim sredinama koje pokrivaju najveći deo stanovništva. Zato će to vrlo malo da pomogne.
 
Vrh