Šta je novo?

Energetika

Bolje da nam je sto gore.
To ce povecati pritisak na vecinu populacije koja glaa za Hulju.
 
U NTP, gde radim primetne su mere štednje. On pripada ministarstvu prosvete. Rasveta po hodnicima je redukovana na minimum, ventilacija i krilimatizacija je potpuno isključena, što se do sada nikada nije desilo. To je verovatno privremeno jer sa početkom grejne sezone mora se pokrenuti ponovo jer je centralizovan sistem...
 
U NTP, gde radim primetne su mere štednje. On pripada ministarstvu prosvete. Rasveta po hodnicima je redukovana na minimum, ventilacija i krilimatizacija je potpuno isključena, što se do sada nikada nije desilo. To je verovatno privremeno jer sa početkom grejne sezone mora se pokrenuti ponovo jer je centralizovan sistem...
Ako imate LED sijalice stednja na osvetljenju je gotovo besmislena
 
Jutros TE svega na 2000MW.
Znaci da se covek krsti levom i desnom rukom.
Sta nama onda radi?
TENT A je 1766MW
TENT B je 1300MW
Kolubara 239MW
Morava 125MW
Kostolac A 310 MW
Kostolac B 697MW

E onda vidite koja je to katastrofa kada sve ovo gore pobrojano daje svega 2000MW.
 
Pa sa ovih linkova iz prethodnih poruka je skoro pa jasno šta se dešava. 2 bloka u TENT A su u redovnom remontu. 01.09 su preuzele Novosadske TE-TO da ispeglaju to. Radile su do 12.09 kada su oba bloka ispala zbog kvara. Juče ujutru je ispao i jedan blok u TENT B od 650MW. Od tada su odvrnuli hidroelektrane na max. Sasvim je jasno koliko se održavaju postrojenja i u kakvom su stanju sa toliko havarijskih ispadanja.
Da ne bude sve crno vodostaj je sasvim dobar, dopunice akumulacije, a i 2 bloka u TENT A se vraćaju na mrežu od 02.10.2022. Plan je do kraja meseca da se vrati i ovaj blok u TENT B.
Do tada zna se, prazni ionako prazna jezera i kupuj struju jer je logično da se manje novca potroši na kupuvinu struje nego na održavanje i remonte. Gori su od skakavaca, skakavci bar nešto ostave iza sebe....
 
Ako imate LED sijalice stednja na osvetljenju je gotovo besmislena
rasveta je kombinacija LED i Fluo. Jeste besmislena ako si ugasio jednu sijalicu ali zgrada od 15 000 kvadrata ima led rasvete bar desetinu KW.


A taman ovo što je palo kiše da ispraznimo dok TENT ne vrate u normalu.
 
A sad nešto razmišljam, ako je izvesno da nam je sistem u havarijskom režimu rada, da li bi bilo realno da su restrikcije bile još letos kada je raspust i toplo a da se ta redukcija koristi za povećanje zaliha uglja i koliko toliko punjenje akumulacija i pripremu za zimu?
 
Перућко језеро, ниво је бар 3-4 м пао. ХЕ изгледа ради пуним капацитетом!

IMG20220922085713.jpg
 

Prilozi

  • IMG20220922090009.jpg
    IMG20220922090009.jpg
    227,8 KB · Pregleda: 133
Овде се види колико се расипа новац. Тј колико га има и колико се ненаменски троши.
Јер, ове глупости што се тале са разним банкама директно утичу на бдп, а поправци и одржавање и истраживање и експропријација не улазе у статистику. Толико је опасно што се играмо финансијског тржишта под палицом Малог, да не видимо колико се читава та игра може окренути против нас при првој већој економској кризи. Продали смосе за фиктивни осећај "бољег" живота.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
A sad nešto razmišljam, ako je izvesno da nam je sistem u havarijskom režimu rada, da li bi bilo realno da su restrikcije bile još letos kada je raspust i toplo a da se ta redukcija koristi za povećanje zaliha uglja i koliko toliko punjenje akumulacija i pripremu za zimu?
A ja se već duže vreme pitam, nego nisam hteo da iznosim na forum da ne bih bio pesimista: AKO bude restrikcija, u koje vreme u toku dana će da ih uglave?

7:00 - 17:00 otpada jer danas fala bogu ima sijaset firmi koje polu-divljački rade i operišu iz stanova. Uz to, svi su sada poludeli za radom od kuće kao za Zlatnim runom, tako da ako nestane struje od npr 12 do 14h, nestaje 2 sata produktivnog rada od neopisive vrednosti za sve firme koje mogu da rade daljinski (a danas je takvih pun brod)
17:00 - 19:00 ljudi se tada vraćaju sa posla ili odmaraju. Hoće da spreme ručak/večeru, da čuju vesti, da otvore net, itd...
00:00 - 7:00 ovo je period kada važi jeftina tarifa struje (uz određene varijacije, negde je do 8:00), i mnogi ljudi koriste upravo te sate da: skuvaju ručak za sutra, uključe veš mašinu, uključe mašinu za sudove, zagreju bojler, neki i da tada puste grejanje da radi dok je jeftina struja. Ako bi se restrikcije uvele bilo kad u tom periodu, narod bi im ... mamu jer mu otkidaju od vremenskog prozora koji im omogućava znatne uštede.

I onda tako kao opcija ostaje samo period od 19:00 do 00:00, da tu negde uglave 2 ili 3 sata. A zimi mrakčina pada već u 16h, što znači da u 19:30 možeš samo da zazjavaš u mrklom mraku doma svog. 😄:rolleyes:

A takođe me kopka i pitanje koliko će te restrikcije imati uticaja. Zato što se mnogo toga promenilo u odnosu na 99'. Na primer - ukućanin zna da će u 21:00 da bude isključenje. On će pre toga da napuni svoj laptop i svoj mobilni telefon, da bi imao da ih koristi dok nema struje. Nisu to neki veliki potrošači, ali KWh po KWh po KWH, baterija po baterija po baterija... nakupi se. 1999. maltene nisi imao šta da puniš, skoro sve je bilo vezano za utikač ili je radilo na potrošne baterije. Sada mnogo toga ima svoje baterije odnosno akumulacije. Što znači da će svako pred isključenje da napuni svoje i time nadoknadi deo kobajagi ušteđene struje.


Takođe ostaje pitanje kako će se odlučivati koji delovi grada i zemlje će se kada isključivati. Kao i problematika brojnih firmi koje su smeštene u stanove ili stambene zgrade. Evo znam baš jednu zgradu sa notarskom kancelarijom dole i stanovima na spratovima. Šta se dešava kada se takvoj zgradi isključi struja od 12h do 14h? Ili recimo šta sa svim ovim koji rade od kuće i očekuje se od njih da budu online i dostupni od 9 do 17h?

A da ne pričam tek o problemu ovih koji rade za klijente na drugim stranama sveta. Pa recimo očekuje se od njega da bude online sa šefom od 20h do 3 ujutru. A ima toga.
I onda se njemu kaže neće imati struje od 00:00 do 2:00. I šta onda s takvim slučajevima? E to će tek biti problem ako se krene sa restrikcijama.
 
Inače, austrijanci su shvatili suštinu i jedan od korena problema, pa malo zategnuše propise i preporuke za tržne centre:

Kada je reč o osvetljenju, radnje treba da pređu na LED sijalice, i smanje intenzitet osvetljenja, odnosno da češće koriste senzore koji bi usled kretanja ljudi aktivirali svetlost.
Kada je reč o klima-uređajima, predlaže se smanjenje temperature prostora i optimizacija hlađenja.
U oblasti ventilacije postrojenja za ventilaciju ne treba više da rade 24 sata, već samo da se uključuju povremeno i potpuno posle radnog vremena.
Što se tiče električnih uređaja, savetuje se korišćenje uređaja energetske klase "A", to jest štedljivih aparata.


Kod nas niko od nadležnih ne sme još ni da pomene tržne centre. A i kako bi, kad najveći od svih pripada vladajućoj Braći Inc. A verovatno će i kockarnice i kladionice da ignorišu jer mora odnekud da se isisavaju pare iz naroda. A kladionice sa jeftinim vašarskim blještavilima i rekvizitima su drugi dom za armije patoloških kockara u Srbiji.
 
Mislim da će takve firme sada krenuti da kupuju male kućne agregate. Igor je poslao linkove za nekoliko takvih.

Domaćinstva bi mogla da kupuju UPS-ove. To može da napaja računar i neko LED osvetljenje. Takođe će zaštititi računar ako napon postane nestabilan ili u mrežu počnu da se probijaju velike impulsne smetnje zbog čestih uključivanja i isključivanja pojedinih delova električne mreže. Ja sam kupio dva metra LED trake i sebi napravio relativno jaku trakastu svetiljku koja može kvalitetno, jako i bez senki da osvetli radnu površinu. Minimum je 15 do 20 W sa najsvetlijim diodama. Ako je uključena samo takva LED traka, UPS može da izdrži celu jednu smenu isključivanja (recimo 6 časova). Ako treba da napaja i desktop računar onda manje, što zavisi od potrošnje. Laptopovi obično troše manje od njih, pa su za vreme isključenja bolji.

Problem je međutim Internet. Ako ga imate preko koaksijalnih vodova, oni zahtevaju lokalne pojačivače u zgradama, pa ako se zgradi gde se on nalazi isključi struja nema ni Interneta, čak i ako vi sami imate modem na UPS-u. Bolje rešenje je optika ili bežični uređaji. To bi trebalo da radi i tokom isključenja, bar neko vreme.
 
Проблем ће настати и што многи репетитори неће имати струје, већина није на посебним водовима!
 
Deluje mi da tv/internet i mobilni operateri nisu spremili akcioni plan u slučaju restrikcija.
 
Проблем ће настати и што многи репетитори неће имати струје, већина није на посебним водовима!

Ako je tako, onda najsigurnija opcija izgleda Internet preko optičkog kabla. I oni na određenim mestima imaju pojačivače signala kojima treba napajanje, ali koliko sam shvatio većina takvih lokacija ima bekap napajanje pošto ti pojačavači ne troše puno, a i nisu toliko česti kao na koaksijalnim kablovima, pa oprema može biti ozbiljnija i bolje zaštićena u posebnim prostorijama. Međutim za takve stvari ipak treba pitati provajdera pošto su ovakva uopštavanja nezahvalna.
 
У време бомбардовања 99-те је доста тога пребачено на посебне водове, шта је било после не знам. Ван градова где је интенет углавном мобилни биће јако тешка ситуација јер ниједан репетитор нема посебно напајање, значи неће бити ни мреже ни интернета као што се сада дешава када је невреме! Зато је лепо имати за ближе удаљености до неколико км дуалбенд радио станице, КТ за слушање на много већим даљинама и комуницирање на истим!
 
Deluje mi da tv/internet i mobilni operateri nisu spremili akcioni plan u slučaju restrikcija.
A meni deluje da se država neće igrati s time da njima, njihovoj infrastukturi, zaposlenima i objektima isključuje struju. Jer ako to uradi, SBB samo izda saopštenje ''znate, čak i ako vi imate struje u stanu, mi ne možemo da Vam isporučimo kada naša oprema ne radi'' a onda raja krene ka SkupSlini i Andrićevom vencu pa se ponovo desi jul 2020.

Zvuči kao da preterujem ali ne preterujem. Na žalost ili na sreću, ljudi su se toliko navikli na internet uslugu i mobilnu telefoniju da je to nešto što se podrazumeva, recimo kao snabdevanje vodom 99'. Prosto se ne dovodi u pitanje. Ono - ok nema struje, ali vodu očekujem da mi isporučite.

E danas je isto sa internetom. Pristup internetu i mobilnom se podrazumeva uvek i svuda. I zbog zabavnog karaktera i zbog mnogih koji rade od kuće, i za strance i za domaće. Tako da ako država odluči da restrikcijama ugrozi rad mobilnih i internet operatera, u roku od par dana će imati 50.000 besnih ljudi pred SkupSlinom. Verovatno i više od toga ako se pridruže i Rusi i Ukri koji se taman skloniše ovde od bede, i da spase svoje poslove, a onda sve to počne da hramlje jer Nelečeni i Nuklearni krmak nisu opravili EPS. Realno, i ja da sam izbegao iz Rusije ili Ukrajine i ovde preneo svoj posao, svoju porodicu, svoj život, svoje poreze... i onda mi dođe neki pajser i kaže ''moraćemo da gasimo internet jer kladionice i tržne centre ne smemo'', pa izašao bih da im jm iako sam gost i stranac u datoj zemlji. Jer taman pobegoh od jedne muke i depresije a treba sad ovde da preživljavam drugu samo zbog aljkavosti države i političmara. Ja bih na njihovom mestu pobesneo.

A i realno gledano, nismo ni mi ni internet provajderi krivi što je država nesposobna, pa da nam isključuju takve usluge. Jbg, nek se snađu. Hteli su vlast. Evo im je. Neka se snađu.


Jedina sreća u ovoj nesreći je što postoji realna šansa da SNS toliko razbesni narod da se ponovi ono iz jula 2020. a možda i jače, pa i da izbiju veliki neredi i da se skinu više sa trona. Ali i sam SNS zna to - ogromna je to mašinerija sa puno stranih savetnika i drukara - tako da ako zatreba, iscimaće se oni da obezbede koliko god još struje treba po kojoj god ceni. Pa makar dovlačili struju iz Pakistana (za sada je dogovren uvoz iz Azerbejdžana) koju ćemo otplaćivati narednih 10 godina. Ali znaju oni bolje i to. Jer ako bude hladno u stanovima i nema neta i nema mobilnih a na ulicama mrakčina - sledi lomačica ispred SkupSline i Dvora.
 
Poslednja izmena:
Проблем ће настати и што многи репетитори неће имати струје, већина није на посебним водовима!
У Русији тај проблем је решен врло једноставно. У протеклих 7-10 година уведено је јако много камера антена и 4Г репетитора, често на местима где није било могуће довести напајање. Постоје стубови јавног советљења, и са њих је узет кабл, али је проблем што се напајње на стубовима уљкучује ноћу, а лети је то само 4 сата... Дакле, било је пторебно смислити систем који ће се за то кратко време напунити, и напајати опрему у току периода када нема електричне енергије.
Решење је нађено у деривату литијумјонски акумулатора којима треба 1,5ч да се напуне и после тога су спремни да раде 24ч без престанка. Крајње једностанво, али, оптебна су улагања... И што је најгрђе, време.
 
Ево код нас на Тари, бар 15-20 дана годишње нема струје на репетитору јер нема цели крај, углавном због невремена! Нема ни мреже ни интернета. Постојали су акумулатори који су могли 24 часа да обезбеде напајање али након годину дана су пребачени негде , а стављено су неки кршеви који не могу ни 1 сат изгурати. Шта ће бити кад крену рестрикције само Бог зна. Болесни и хитни случајеви, деца ....
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
На Гочу сам прошао поред два репетитора. Оба имају дизеле. Али, треба и гориво да се налије некад
 
Vrh