Šta je novo?

Energetika

Moguće je da se ide na sigurnost napajanja, pošto će i u evropskim zemljama biti verovatno problema sa strujom.
 
Auuuu. Pa mi nismo normalni. I niko ne odgovara kod nas sta god da uradi na funkciji i za cije interese.....pa nije ni cudo sto toliko ljudi emigrira.
 

plus novonajavljeni uvoz. E sad mozda je cifra od 3 milijarde namerno preuvelicana pa kad umesto 3 bude 2 onda će da ispadne da su spasioci jer su smanjili na "samo 2". Nije prvi put da preokreću
 
 
Јел била киша у Европи? Можда ће мало да се подигне Дунав
 
Zašto smo pod sankcijama, ko nam je uveo?


Ovo je poznato već mesecima, jer je predviđeno ne znam kojim već paketom sankcija EU prema Rusiji. Rečeno već tad, nego novinari sede na ušima. Nismo mi pod sankcijama, nego ruska nafta koja se doprema morskim putem na teritoriju EU od 1. novembra, kao i njen tranzit preko teritorije EU (što nas dotiče).
 
Јел била киша у Европи? Можда ће мало да се подигне Дунав
To sam bas i ja hteo da pitam. Gledam ovde u Srbiji (u kontekstu onih isusesnih jezera sto su ljudi kacili) - vec cetiri dana veci deo vremena pada kisa. I bilo je i povecih bujica i kratkotrajnih poplava. Znam da je 4 dana malo naspram 40 koliko nam verovatno "fali" cele ove godine. Ali bolje ista nego nista. Ako je i u ostatku Srbije padalo kao sto je padalo u Beogradu od subote, onda to nije mala kolicina. Dobro dodje i to.

Nadam se da cemo imati srece i na jesen, da bude bogato padavinama pa da bar obnovim akumulaciona jezera pred zimu. Daj Boze.
 
Od ovo kiše što je palo po Srbiji, ne bi trebalo očekivati podizanje nivoa ni reka ni jezera dugoročno. Zemlja je isuviše suva da bi se bilo gde, osim na asfaltu po gradovima, uvećao bilo koji vodotok.
A punjenje jezera, i to bez povećane potrošnje (što je nemoguće) trajaće mesecima, ako ne i više od godine. Sve zavisi kakva će nam jesen i zima biti.
 
Znaci ugalj je bugarski i rumunski...
Da. Cuo sam inasjdersku pricu da je ugalj za ejdnu od nasih elektrana, valjda Obrenovac iskljucivo strani.
Naseg uglja vise nema, bolji ugalj je rasprodat, ostala su polja jalovine.

D ali postoji neka procena o tome kakve ce biti restrikcije i na koliko sati?
 
Stiže i ruski ugalj, ne u ogromnim količinama kao ovo iz Rumunije i Bugarske, ali stiže i on.
 
Da li se sankcije za eu tranzit odnose i na druge energente ili vazi samo za naftu?
 
Da li postoji neka projekcija vezana za rezerve gasa u nasim toplanama?
 
Da. Cuo sam inasjdersku pricu da je ugalj za ejdnu od nasih elektrana, valjda Obrenovac iskljucivo strani.
Naseg uglja vise nema, bolji ugalj je rasprodat, ostala su polja jalovine.

D ali postoji neka procena o tome kakve ce biti restrikcije i na koliko sati?
Pozdravi "insajdera"
 
Insajeder mozda ne govor istinu, ja to ne mogu da proverim.
Covek pored toga i dosta pije.
 
,, .... Restrikcije su skoro potpuno izvesne.... ,,

E pa kako za koga ,
Na primer
Ajd sad koliko giga, mega troši rudnik u Boru. ? Kinezi samo pojačavaju kopanje i preradu jer cena obojenih metala ode u nebo,
čik da im iko smanji struju ( proizvodnju)
Pre ce Bgd da bude u mraku, nego Bor da dobije koj kilovat manje
To je jedan primer, a di su ostali.
Zima nije daleko, živi mi bili pa videli 😀
 
Ovu analizu je još zanimljivije pročitati sada, posle 8 meseci:
 
Interesantno je da imamo skuplje energente u maloprodaji nego dobar deo zemalja u okruzenju koje su vec "mesecima na kolenima" jer zive bez ruske nafte.
 
Nisam ja jedini koji ima nekoga iz EPS/EMS


Odmah zatim i demantij
 
Sve "insajder do insajdera" pa mora EPS da demantuje te "pouzdane izvore".

Niko ne zna kakva će biti zimma i da li će biti dovoljno struje za kupovinu na tržištu. A, pogotovu kolika će biti cena, pa nije čudno ako se razmatra i neka vrsta restrikcija od nap. 2h, jer će biti potpuno nenormalno kupovati struju po 15 puta većoj ceni od one koja je sada za domaćinstva.

Ako mnogo bogatije države već sada govore o štednji i mogućim restrikcijama, pa trebalo bi i mi da se pripremimo za takvu mogućnost. Cena gasa je već sada 3.000$, a to indirektno utiče preko gasnih elektrana i na cenu struje. Drugi problem je da li će gasa biti dovoljno zbog sumanute samoubilačke politike EU.

 
Poslednja izmena:
Vrh