Šta je novo?

Energetika

 
Како направити прдекану од града!
 
Počele generalne probe za zimu, izgleda...

Elektromreže Srbije su objavile da će bez struje u određenom delu dana 16.8. ostati građani iz pojedinih ulica sa sledećih opština:
Stari grad, Palilula, Vračar, Savski venac, Rakovica, Novi Beograd, Zemun, Barajevo, Mladenovac, Surčin, Obrenovac i Sopot.

Ceo spisak ulica
 
Poslednja izmena:
Изгледа да морају и да одржавају нешто Бендер. Под напоном нема рада у трафостаницама.
 
Biće veselo. Na Kokinom Brodu više nema jezera, ostala je samo bara. Nisam ga video od kraja juna. Tad je bila katastrofa, a sad ne znam kako da nazovem. Ni u jednom zalivu više nema vode - jezero je ostalo samo u onom centralnom delu.
Sutra ću postaviti slike
 
Перућко је пуно, за Заовине ћу питати комшије, мада овде се најављују велике кише!
 
Da li i dalje pristiže uvozni ugalj? TE proizvodi kao pre potpisivanja ugovora već danima.
 
Ja sam skoro siguran da se taj uvozni ugalj lageruje za kasniji period - što je pametna odluka, zimi može biti problema sa transportom, bolje ga je dopremiti sada i držati negde relativno blizu elektranama, a ne odmah ga spaliti kao da nema sutra.
 
Uvozni ugalj stize, ali koliko sam cuo, to su i dalje smesne kolicine, nekoliko slepera dnevno.
Glavno pitanje je sta ce uopste biti sa njim , kotlovi u elektranama su projektovani da rade na domaci (losiji) ugalj pa ovaj kaloricniji samo pravi probleme. Sad se isprobavaju razne metode mesanja, mlevenja itd, ali rezultati nisu obecavajuci
 
Само Тент потроши милион тона угља за 10 дана. Рецимо да један шлепер превезе 50 тона то му дође 20,000 шлепера. Можда сам омануо у тонажи по шлеперу али то је тај ред величине.
 
Što se transporta tiče, Dunav je vrlo nizak, tu će tek od druge polovine oktobra da krene na bolje. Trenutno može samo iz Turn Severina na iole normalnom gazu da se tovari.

Dodatno: postoji rizik od samozapaljenja, zavisno od tipa uglja. Pre mesec dana se ugalj na 3 barže samozapalio, koji je bio namenjen za TENT. Količina oko 3500mt, i ugašen je na baržama, ali mora da bude natopljen vodom, a Dunav nizak i sad nema prolaska.
U rejonu Ruse/Giurgiu je došlo do zapaljenja.
 
A odakle stiže taj ugalj baržama?
Do sada znamo da su kupili 300 hiljada tona iz Pljevlja i 100 iz Banovića što je dovoljno samo za 4 dana. Potrošnja uglja je okvirno 1,6 tona za MWh
 
Iz Rusije (pretovar sa morskih brodova u Konstanci)/Bugarske/Rumunije.
 
Srbija nije u EU i nije deo sankcija, tranzit kroz EU za sad nije zabranjen.
 
На увоз угља у земље европске уније. Претовар робе и провоз робе се не помиње. Осим тога, у тексту се оставља могућност да мелко и неће да поштује санкције
 
Niste upravu, zabranjen je i reexport, čak EU kompanije ne smeju ni da prevoze niti da osiguraju pošiljku bilo gde u svetu.
Navedena pošiljka je verovatno krenula pre 11.08, posle toga teško sem direktno iz Rusije (što je još teže izvodljivo)...
 
Poslednja izmena:
U glavnom, sa potpisivanjem ugovora o uvoznom uglju proizvodnja TE je povećana gotovo za 1GW, sa oko 2.2 na nešto više od 3. zadnjih 7 dana je opet pala na oko 2- 2.5
 
Сигурно следе рестрикције, јер једноставно неће имати друго решење! Један део се може решити са повећањем цена, али ни то не могу дићи до те мере да нивелишу понуду и потражњу. Имали би бунт! Тако да је неизвесна зима преед нама.
 
Само нека још држе Зорану, остаће без гаћа сви.
 
Biće veselo. Na Kokinom Brodu više nema jezera, ostala je samo bara. Nisam ga video od kraja juna. Tad je bila katastrofa, a sad ne znam kako da nazovem. Ni u jednom zalivu više nema vode - jezero je ostalo samo u onom centralnom delu.
Sutra ću postaviti slike
IMG_20220819_110030.jpg
IMG_20220819_110020.jpg
IMG_20220819_110010.jpg
IMG_20220819_110001.jpg
 
 
Колико још држава учествује у преносу? Њима по проценат такође. Да ли је и даље куповина повољна?
 
Vrh