Šta je novo?

Energetika

Србија се систематски уништава, циљ је потпуно је распарчати и утопити Србе у околне народе. Наравно оне који преживе! Ово што се ради са енергетиком није ни за смртну казну, то је преблаго! Просвета је доведена у стање негирања властите нације и безкомпромисног заглупљивања. Здраство се бави разбољевањем и убијањем, наравно кроз зараду. Правосуђе је у стању да су криминалци на челу свега у овој земљи. Због свега горе побројаног ко ће се борити за ове ухљубе, кад они све уништавају.....мрачна нам је судбина ако не дође до радикалне промене!
Marinika, ti li si?
 
Стубови државе су правосуђе, одбрана, енергетика, здравство итд. а темељ је просвета. Генерацијама се граде а веома брзо и лако руше.

Либерализација стубова и темеља државе је занимљиво питање.

Сад када смо уништили просвету неће бити ни наше енергетике а по либералној теорији кад немаш нешто своје па ти купи на тржишту. Ако ти је скупо онда се стисни или цркни.

Liberalizacija temeljnih delova države je nekada bila pitanje za diskusiju. Međutim poslednjih godina tu više nema dileme, jer je sve postalo previše jasno i očigledno. To se ne sme raditi.

Jer to što fali ne možeš kupiti ni na tržištu kad ti uvedu sankcije. Kapitalistička ideja da je tržište neki neutralni i objektivni kontrolni mehanizam je i ranije bila pogrešna, čak i čisto teorijski, jer ono zavisi od zakona, a zakone donosi samo jedna društvena klasa, a ne sve, tj ne celo društvo. Međutim posle početka Ukrajinskog rata sve maske su skinute, pa se niko više i ne pretvara da postoje neki magični, globalni i pravedni nad-nacionalni tržišni zakoni jednaki za sve, koji ne zavise od sile i prinude najačih. Tako da trajno možete zaboraviti na ideju da se bilo šta bitno može kupiti na tržištu onda kad to nekoj velikoj sili ne odgovara. Zbog toga se nikada više ne sme prodavati ni energetika, ni telekomunikacije, ni bazna industrijska preduzeća. To redovno bude samo prividno i privremeno jeftinije.
 
Da ne ponavljam poruku o gasnom energeteskom "ratu" iz druge teme, evo linka.

 
Основа конкурентности једне привреде у међународним односима је цена и расположивост енергије.

Сад ћемо гледати филм спуштања Европе на ниво Ј.Америке у привредном развоју, било би ми лепо то гледати само што ћемо и ми бити ту нека фавела.
 
U EaPS je stanje katastrofalno.
Trenutna ministarska je nadmašila sve stare.
U Obrenovcu već odavno neradi A1, a zaštekso je ovih dana i A3 sa kog ide grejanje Obrenovcu.
Uglja nema na deponiji, istovara se direktno iz vagona i loži. U špicevima onda nije moguće dopremiti toliko.
Problemi su počeli posle poplave i ispumpavanja vode sa kopa, gde je prebrzo voda izbačena, tako je u dubini povukla mulj preko slojeva čistog uglja, a na drugim mestima nije ulagano u otkrivamje, da bi istovremeno moglo da se kopa na više mesta i tako mešano obezbeđuje adekvatan kvalitet. Diletant neki se setio da je jeftinije uvoziti ugalj, ali to su smešne količine i onda imamo da termo proizvodnja silazi u trocifrene vrednosti, a mogla bi da bude oko 4G.
Nije problem u starosti postrojenja, već u remontima koji se ne rade kako treba. Nema ko da ih isplanira i sprovede. Sve stručne ljude, od inženjersa do majstora su razjurili
 
Што је женска лепша мање је вредна. Лепе жене никада не раде. Из богатог искуства тврдим.
 
Da je barem lepa...Toliko je odurna da je mučno slušati, a tek gledati.
 
Вест од септембра 2024, чекам да видим да ли ће резултати студије бити 100% или 95% исти као резултати ЈУГЕЛ-ове студије из 80-их.

Мада постоји опасност да изаберу неке никад направљене папирне реакторе па да плаћамо пуну цену развоја нечије измишљотине.
 
Па ваљда имамо толико мозга да не будемо опитни кунићи? Па развој кошта не виђено моного новца, а кад други плаћа, онда може и да е са роковима завлачи. Ми немамо правнике који су у стању да напишу такав уговор да можемо да наплатимо кашењење и незавршетак послова. Боље је нешто што већ ради.
 
Основа конкурентности једне привреде у међународним односима је цена и расположивост енергије.

Сад ћемо гледати филм спуштања Европе на ниво Ј.Америке у привредном развоју, било би ми лепо то гледати само што ћемо и ми бити ту нека фавела.
Pogrešno. Ulazna cena energije više nije ili ne bi trebalo biti merilo uspešnosti Važilo je ranije na početku i u toku industrijalizacije. Država, tu mislim na ozbiljne države svoju komparativnu prednost treba da traže na drugim poljima - obrazovanje, nauka, nove tehnologije, itd. Primer - Japan decenijama ima skupu energiju pa ima uspešnu privredu, Isto i Tajvan, Južna Koreja, Finska, Danska. Tteško je ali ip izvodljivo
 
Pogrešno. Ulazna cena energije više nije ili ne bi trebalo biti merilo uspešnosti Važilo je ranije na početku i u toku industrijalizacije. Država, tu mislim na ozbiljne države svoju komparativnu prednost treba da traže na drugim poljima - obrazovanje, nauka, nove tehnologije, itd. Primer - Japan decenijama ima skupu energiju pa ima uspešnu privredu, Isto i Tajvan, Južna Koreja, Finska, Danska. Tteško je ali ip izvodljivo
Конкурентности, не успешности.

Цена енергије директно гура цене хране што директно утиче на цену рада.

Да, производи вишег технолошког нивоа и већег обима производње имају мањи утицај трошка радне снаге али 21 век није више као 20-и где си имао тржиште од 5млрд становника неразвијених земаља за себе да им продајеш скупе перле, ђинђуве и пушке, сад мораш да се рвеш са БРИКС-ом за сваког купца.

Такође за производе високог технолошког нивоа због високе цене високостручне радне снаге је потребна економија обима да би били конкурентни.

Кина или САД појединачно имају већи обим производње, веће тржиште, еквивалентан ниво знања и нижу цену енергије од ЕУ.

Да видимо баш шта континент који је своју економију изградио на колонијализму може да уради на нивоу науке и образовања у 21 веку да би остао конкурентан.

Нпр. погледајте ниску конкурентност производа високе технологије (нуклеарних реактора, борбених авиона, ракетних система) ЕУ у односу на САД, Русију, Кину.
 
Velika tema koja zahteva mnogo karaktera. Dosta faktora utiče na konkurennost ekonomije - demografija, energija, geopolitika, geografija, ittd, itd. Nisam hteo da ulazim u sitna crevca i opširnu diskusiju. Pošto je ovde ttema energetika, samo sam hteo da ukažem na to da ozbiljna država ne sme da dozvoli da cene energije budu presudne. Neću reći da ne utiču, naravno da utiču, ali postoje načini da se one amortiziraju, to je u domenu industrijeske politike.
EU mora da menja svoj ekonomski model, koji više nije adekvatan momentalnoj situaciji. Velika je inercija, ima mnogo kočničara, možda se ipak previše raširila i ima previše raznolikih država sa previše različnim ineresima. Ono što ih najviše brine je što ispada da su diktature i autoritatirni režimi uspešniji od demokratije koja zaheva stalna pregovaranja i komrpomise. Dovoljan je jedan Orban pa da ti sve blokira.
 

Predsednikova zapazanja na temu energetike.
Жао ми је што су моја а не власт мојих непријатеља.

Што не стави неку NSFW ознаку, сад морам да попијем нешто за притисак.

ПС. Па није надлежан бре!
ППС. А ни компетентан!
 
Poslednja izmena:
Ево и једног доброг разговора наших старих нуклеараца на тему НЕ:

 
Добра хронологија наше електроенергетике, можете видети како се и колико дуго градило а и који су први објекти изграђени па ће сад бити и први угашени.

 
Da li je samo nama zavrnuta slavina, ili svima?
Ako je svima, mozda je zaista neki kvar.
Sa druge strane, ako je samo nama, onda ocigledno Azerbejdzan preventivno zavrsce slavinu, dok ne vidi sta ce se desavati dalje. Ne zele probleme, a zarada od Srbije im je nedovoljna za pravdanje rizika.
Ono sto nam moze ici na ruku je ako se nas gasovod koristi za tranzit, pa omeksaju da ne bi smo mi to zatvorili sa nase strane.
 
Vrh