Šta je novo?

Energetika

Цела поента је да дигну још неколико пута цену струје, док се не заврши продаја епса!
 
1966.
Screenshot (2623).png
 
Krajem 2021 je bio kolaps kada je krenulo sa uvozom uglja i reklo bi se da je 2022 bila kritična kada je uveženo 2.8 miliona tona.

Ali ne lezi vraže. U 2023. je uveženo čak 70% više nego 2022. (4.8 miliona tona)
A u Energetskom bilansu za tekuću godinu se rast nastavlja. Predviđen je uvoz od 5.5 miliona tona za 2024. što je 85% više nego "kritične" '22.

Osim uglja uvozimo i struju. Po Energetskom bilansu u ovoj godini ćemo uvesti 6.401 Gwh, odnosno za 19 odsto više u odnosu na procenjeni uvoz u 2023. godini

izvor
 
Krajem 2021 je bio kolaps kada je krenulo sa uvozom uglja i reklo bi se da je 2022 bila kritična kada je uveženo 2.8 miliona tona.

Ali ne lezi vraže. U 2023. je uveženo čak 70% više nego 2022. (4.8 miliona tona)
A u Energetskom bilansu za tekuću godinu se rast nastavlja. Predviđen je uvoz od 5.5 miliona tona za 2024. što je 85% više nego "kritične" '22.

Osim uglja uvozimo i struju. Po Energetskom bilansu u ovoj godini ćemo uvesti 6.401 Gwh, odnosno za 19 odsto više u odnosu na procenjeni uvoz u 2023. godini

izvor

Za ugalj ne znam ali ovo za uvoz struje mi je sumnjivo. Eventualno da su racunali samo uvoz ali ne i izvoz. Moze da se pogleda na energy flux lako:

https://ems.energyflux.rs/#/dashboard

Do sada su svaki dan izvozili od pocetka godine i to prilicno velike kolicine a znamo da je zima najkriticnije period u smislu potrosnje i opterecenosti celog sistema.
 
ЕПС се намерно упропашћава на сваки начин како би га лакше продали лихварима који ће да нам гуле кожу са леђа.
 
U rumuniji nezvanično curenje.

Edit, prvo sam shvatio da curi u elektrani. Ali tako nešto nema u temišvaru

 
Poslednja izmena:
"Она је подвукла да је смањење губитака на мрежи један од наших приоритета, с обзиром на то да губици тренутно износе приближно 11 одсто годишње, што је висок ниво у поређењу са европским просеком."


To znači da posle svakih 8 KWh onaj deveti bacimo ili mu se nekako "zagubi trag".
 
ЕПС се намерно упропашћава на сваки начин како би га лакше продали лихварима који ће да нам гуле кожу са леђа.
A nije ti palo napamet da ga upropašćavaju iz lične koristi da bi izvukli što više love i natrpali u svoje džepove?
Cela jedna nova pseudoelita sa skupim stanovima, vilama i besnim kolima je iznikla na pljačkanju i uništavanju eps-a...
 
То иде у пакету - аутсорсинг, мито за саботажу и сл.
 
Kakav mito? Pa oni su licno to pokrali i unistili posto su vlast i moze im se a narod je taj koji im je dao tu mogućnost...
Pokrali bi i uništili ga sve i da niko nece da ga uzme cak i za 1dinar ako bi im narod dao mogucnost da to rade...

Pazi boga ti, ne bi oni to ali eto podmitili ih pa sta ce.. lol
 
Па наравно да би, а штеточине и користољупци увек иду на руку лешинарима. Као Срећко Шојић што намешта посао са кантицама и гаћицама господину Трпковићу како би отерао предузеће у стечај да га откупи господин Џорџ. А успут тражи и да ували своје гвожђе господину Трпковићу.
 
Па наравно да би, а штеточине и користољупци увек иду на руку лешинарима. Као Срећко Шојић што намешта посао са кантицама и гаћицама господину Трпковићу како би отерао предузеће у стечај да га откупи господин Џорџ. А успут тражи и да ували своје гвожђе господину Трпковићу.
Aha znači narod daje mogućnost radikalskim skakavcima da unistavaju i pljackaju eps kako bi on bio prodat, zanimljiva teza...
A kad ce to da bude prodat?
Evo ovi ga vec deceniju pljacakju, doveli ga do ruba propasti pa nista
 
Чекају се наплате кредита које нећемо моћи да платимо. Ту онда ступа на сцену хуманитарна организација Блек Рок.
 
Bugari ove godine pustaju jos 1500 MW iz solarnih elektrana. Ukupno sa tim imace 4500MW samo u solaru!!!!!
Mi imamo 40MW i 42.5MW od prozjumera. :cry:



Inace solarne elektrane su za Srbiju mnogo bolje resenje od vetroelektrana. Uopste mi nije jasno kako smo tu tako katastrofalno omanuli, a bile bi idealne za npr racionalnije upravljanje nasim hidrokapacitetima. Bukvalno bi omogucile da uvek imamo pune akumulacije. Njihova proizvodnja je predvidiva, to je velika prednost u odnosu na vetar. Leti je najveca onda kada je i potrosnja najveca preko dana zbog klima uredjaja. Tada bi mogli da stedimo hidroelektrane, a ne da ih koristimo za to vrsno opterecenje. Takodje zimi bi zahvaljujuci njima znacajno manje bio pritisak na hidroelektrane, preko dana bi mogle da idu na minimum, umesto sto gruvaju na max, a onda uvece kada padne mrak da se koriste za vrsno opetrecenje u popodnevnom-vecernjem delu dana. Da ne pricam da bi uz neke ozbiljne kapacitete kao sto imaju Bugari mogli zahvaljujuci solaru da zimi u sred dana cek punimo reverzibilne HE.
 
Jel se neko ko je u materiji svakodnevno ozbiljnije pozabavio iznetim izjavama u ovom intervjuu.
Da li sam dobro razumeo da je izdato dozvola za nekoliko GW solara i da je rok za izgradnju 2 godine.

 
Jel se neko ko je u materiji svakodnevno ozbiljnije pozabavio iznetim izjavama u ovom intervjuu.
Da li sam dobro razumeo da je izdato dozvola za nekoliko GW solara i da je rok za izgradnju 2 godine.


Da ali to ne znaci i da ce biti izgradjeni, a narocito ne za 2 godine. Za neke i solarne i vetroelektrane postoje izdate dozvole vec preko 10 godina pa nije ni zapoceta izgradnja. Takodje neke minijaturne gradimo godinama.
 
Poslednja izmena:
Ovo za solare je istina, prave veliku farmu pored mog sela (ne smem da otkrivam eksplicitno gde, ali dobar deo forumaša zna gde sam🙃.)
Opet, neko muljanje, razne fantom firme, neki zanimljivi i vrlo poznati likovi iz moje okoline koji se vode zvanično na projekat itd...
Znam da su se svi u mom selu "naložili" da će prodati zemlju za visoke pare, no na kraju niko nije dobio, jer je lokacija bila na neočekivano mestu.

Da se vratim na temu uvoza uglja, uvozimo velike količine uglja iz Indonezija, to se pretovaruje na voz u Konstancu i ide za Vreoce.
Jedan od najtežih vozova na našoj mreži, 2100t.
 
Da se vratim na temu uvoza uglja, uvozimo velike količine uglja iz Indonezija, to se pretovaruje na voz u Konstancu i ide za Vreoce.
Jedan od najtežih vozova na našoj mreži, 2100t.

Koliko je to vagona? :)

Zamislite da imamo 2000MW iz solara. Kompletno preko dana zatvorimo ceo drimsko limski sistem i stedimo vodu, a onda uvece kada padne mrak idu na max. Uz dobru hidrologiju mogli bi na godisnjem nivou da smanjimo proizvodnju iz termoelektrana za barem 20-30% bez ikakvog problema.
 
Poslednja izmena:
Pitam se koliko su uštede na gasu zbog toplog vremena
 
Misija Međunarodnog Monetarnog fonda predvođena Donaldom Megetigentom sa Vladom Srbije sutra počinje razgovore o trećoj reviziji aranžmana koji Srbija ima sa Fondom. Razgovaraće se o izdacima iz budžeta za kapitalne investicije, ali i o reformama u državnim preduzećima, kao što su EPS i Srbijagas.

 
Vrh