Šta je novo?

Energetika

Očigledno da su svi nabojani argumenti protiv NE validni, ali, nažalost, ono što je teško uvek ima manju težinu od onoga što se MORA. Posmatrano dugoročno, nisam siguran da mi imamo drugu alternativu za bazni izvor energije. Ne verujem da hidroenergija + solar + vetar mogu biti dovoljni kad budemo bili prinuđeni da potpuno ukinemo proizvodnju iz uglja i gasa. Ugalj je ekološki problematičan, a gas, uz to, još i geopolitički. I šta onda? Pri čemu NE moraju da se planiraju bar 10 do 15 godina unapred za bilo koga ko, kao mi, u svemu polazi od nule.
 
Politika je pre par godina uradila intervju sa nekom profesorkom na Fizičkom fakultetu koja je objassžnila da bi Srbiji trebalo oko 30 godina da izgradi NE i da može samostalno da je održava i odškoluje kadar za to.

Inače, električni automobili i AI neće rešiti nijedan ljudski problem, a samo će stvoriti nove.
 
In October 2022, Poland announced that it had selected Westinghouse to build the first three-unit plant, with construction to start in 2026 and commissioning of the first reactor scheduled for 2033.

Toliko treba Poljacima. Znači 3 x više sigurno, tako da je profesorka u pravu :)

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
E, još da ti stjuardesa referiše: '...on behalf of the crew, cpt. Nikolić, member of SNS, previously SRS, wishes you a pleasant flight', pa i da znaš da izletiš niz tobogan na vreme :LOL:
 
Taj engleski kojim bi takva stjuardesa referisala bio bi u fazonu: velkom turist vi spik inglis
 
Koliko sam ja shvatio ovde se govori o SMR:

Small modular reactors (SMRs) are advanced nuclear reactors that have a power capacity of up to 300 MW(e) per unit, which is about one-third of the generating capacity of traditional nuclear power
reactors.

4x300=1200MW

Vreme izgradnje SMR-a od 2 do 5 godina. Razliciti su podaci po net-u.

Vise o SMR:

What are Small Modular Reactors (SMRs)?

 
Po pitanju nuklearnih elektrana u Srbiji treba konsultovati Dragana Jovanovića.
 
Po toj istoj logici, zamislite avion čiji pilot je Srbin. Da li biste seli u njega?

Ne preterujte.

Naravno, velikom svojom pameću ukinuli smo kod nas ljude koji se razumeju u nuklearnu energetiku, pa će to biti jedan veliki i težak (i skup) posao, s dugoročnim plaćanjem velikog broja stranaca suvim zlatom. Sami smo tako sebi uredili.

'Imamo mi na Kosovu uglja za 1.500 godina...' blablabla
Нисмо се разумели, нема то везе са националношћу већ са стањем друштва.

Пројекат НЕ нема никакве везе са индивидуалношћу, потребна је синергија великог интердисциплинарног тима подржаног целим друштвом у периоду од најмање 20год.

Пројекат НЕ не трпи импровизацију, некомпетенцију, непотију, поликантске одлуке итд. Неопходан је кадар који у сваком тренутку може одбити идиотску наредбу одозго, који ће радити само по ПС-у макар им понудили нову функцију у управном одбору. Како мислите да то да обезбедите код нас?

Припадници светске нуклеарне елите пореклом из Србије покушавају деценијама да покрену нашу власт да нешто уради. Били су исмејани, игнорисани, понижавани па су дигли руке. Докле год не будемо ценили доктора, учитеља, судију више од лопова, мафијаша, тастера, политичара и старлета нема нама спаса. Кад се буде вредновао рад и знање а не "сналажење" онда ће они који раде и знају нешто и направити овде а они који се "сналазе" спавати у затвору.

ПС.
 
Poslednja izmena:
Припадници светске нуклеарне елите пореклом из Србије покушавају деценијама да покрену нашу власт да нешто уради. Били су исмејани, игнорисани, понижавани па су дигли руке. Докле год не будемо ценили доктора, учитеља, судију више од лопова, мафијаша, тастера, политичара и старлета нема нама спаса. Кад се буде вредновао рад и знање а не "сналажење" онда ће они који раде и знају нешто и направити овде а они који се "сналазе" спавати у затвору.
То је све наравно тачно, овде је последњи који је преостао а да је хтео да прича био др Илија Плећаш у Институту Винча - мало, мало, па је човек запомагао да смо направили глупост, и то је трајало деценијама, али самозадовољни старци су по славама причали да смо победили "нуклеарни лоби" - остали стручњаци, укључујући мог комшију са спрата, одавно су се иселили.

Али аргумент "није деликатан посао за нас јер владају радикали" не пије воду и аналогија са ваздушним саобраћајем је добра; још је боље него пилота узети за пример контролу летења, јер је то управо технички сложен систем који захтева висок степен професионализма и организованости. Је л` функционише то у Србији? Функционише, нико не заобилази наш ваздушни простор јер су "радикали на власти". Е, па, ето.
 
Mislim da su finasije veći problem nego ljudi koji će raditi. Proćiće neophodnu obuku, ko god nam proda tehnologiju edkukovaće ptorebni kadar. Svaka država koja ima NEC mora da pristane ne vrlo strogi monitoring ovlašćenih insitucija - IAEA i ostale.
Ali niko od njih se neće brinuti da li imamo dovoljno para da je izgradimo i održavamo.
 
Али аргумент "није деликатан посао за нас јер владају радикали" не пије воду и аналогија са ваздушним саобраћајем је добра; још је боље него пилота узети за пример контролу летења, јер је то управо технички сложен систем који захтева висок степен професионализма и организованости. Је л` функционише то у Србији? Функционише, нико не заобилази наш ваздушни простор јер су "радикали на власти". Е, па, етето.
E pa nije dobra analogija jer u kontroli leta nemaju toliku autonomiju da rade šta hoće i kako hoće tj da kadriraju svoje priglupe jagnjeće brigade kako hoće tj kao što su to radili u eps-u (a ishod toga svi znamo),
kontrola letenja je ipak strogo nadgledana od spolja i prljavi radikali ne mogu tu postaviti nekog svog Grčića...

Za potencijalnu NE nisam siguran i ako tu mogu da mešetare kao u EPS-u, eto nivog černobilja...
 
То је све наравно тачно, овде је последњи који је преостао а да је хтео да прича био др Илија Плећаш у Институту Винча - мало, мало, па је човек запомагао да смо направили глупост, и то је трајало деценијама, али самозадовољни старци су по славама причали да смо победили "нуклеарни лоби" - остали стручњаци, укључујући мог комшију са спрата, одавно су се иселили.

Али аргумент "није деликатан посао за нас јер владају радикали" не пије воду и аналогија са ваздушним саобраћајем је добра; још је боље него пилота узети за пример контролу летења, јер је то управо технички сложен систем који захтева висок степен професионализма и организованости. Је л` функционише то у Србији? Функционише, нико не заобилази наш ваздушни простор јер су "радикали на власти". Е, па, ето.
Да, контрола летења је одлична аналогија једног система који личи на систем управљања НЕ.

Само иако постоји https://www.iaea.org/ за НЕ као еквивалент https://www.eurocontrol.int/ у управљању авио саобраћаја морате схватити колико је драстично већи проблем НЕ због више разлога:
1. IAEA је више за размену знања и саветодавна установа, не може забранити рад појединца или објекта као што може EUROCONTROL;
2. Авиосаобраћај је ускостручан а Пројекат НЕ захтева велики број стручњака свих струка да континуално раде заједно;
3. Развој кадра за НЕ није унифициран и интердисциплинаран (да треба вам и правник за НЕ);
4. Ми школујемо индивидуалце а не тимске играче, то овакви пројекти не трпе.

Не кажем да технички није могуће али је потребна катарза друштва и огромна промена свих нас да би се тако нешто остварило.

Буквално се мора од вртића правити нова генерација.
 
Mislim da su finasije veći problem nego ljudi koji će raditi. Proćiće neophodnu obuku, ko god nam proda tehnologiju edkukovaće ptorebni kadar. Svaka država koja ima NEC mora da pristane ne vrlo strogi monitoring ovlašćenih insitucija - IAEA i ostale.
Ali niko od njih se neće brinuti da li imamo dovoljno para da je izgradimo i održavamo.
Буџет пројекта НЕ 2 х 1,2GW је мањи од "ЕХРО 2027". Али је мањи и кајмак.
 
Ja se nadam da će do realizacije neke NE, radikali otići ma đubrište istorije gde i pripadaju kao jedni od najgorih dušmana srpskog naroda,
E sad možda sam preterani optimista...
 
Буџет пројекта НЕ 2 х 1,2GW је мањи од "ЕХРО 2027". Али је мањи и кајмак.
troškovi variraju okvirno se kreću od $2.03 million per MW to $13.61 million per MW.
Izvor https://rogerpielkejr.substack.com/p/how-much-does-it-cost-to-build-a

Treba dodati i troškove za obuku personala. koji kod nas fali.

ja bih više voleo da se investira u solar i skladištenje energije, reverzibilne HE ili litijumske/natrijumske baterije. Da se pokrije barem trećina potreba, ostalo još uvek može da pokrije ugalj. Pričam za naredne dve decenije, posle ko zna šta će da bude. Mnogo se priča o malim modularnim nuklearnim reaktorima ali koliko znam još je to na početku, nešto petlja Rols Rojs i Gejts, proćiće taman tih 20 godina dok eventualno ne budu dostupne i nama.
 
Izvor https://rogerpielkejr.substack.com/p/how-much-does-it-cost-to-build-a

Treba dodati i troškove za obuku personala. koji kod nas fali.

ja bih više voleo da se investira u solar i skladištenje energije, reverzibilne HE ili litijumske/natrijumske baterije. Da se pokrije barem trećina potreba, ostalo još uvek može da pokrije ugalj. Pričam za naredne dve decenije, posle ko zna šta će da bude. Mnogo se priča o malim modularnim nuklearnim reaktorima ali koliko znam još je to na početku, nešto petlja Rols Rojs i Gejts, proćiće taman tih 20 godina dok eventualno ne budu dostupne i nama.
Eво прецизније економске анализе за НЕ Пакш 2, Ротшилди радили, ЕУР12,5млрд. 2,4GW:

Мале модуларне НЕ производе данас само Руси (РИТМ-200М), сви остали имају само цртеже.

НЕ су за нас прича после 2040 год.
 
Zar nije bila neka priča da cemo da se prišljamčimo uz đarme za Páks 2?
 
kontrola letenja je ipak strogo nadgledana od spolja i prljavi radikali ne mogu tu postaviti nekog svog Grčića...
Nuklearna energetika ti je od svih oblasti na svetu najdirektnije nadgledana spolja, preko Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).

Naravno da nismo spremni trenutno, pa ukinuli smo smer na fakultetu pre 40 godina!
 
Drugo sam znao, tj čuo,
A prvo nisam znao, mislio sam da je to uprsvo kontrola letenja...
 
Taj проблем са недостатком искуства и кадрова поред све тежине и озбиљности који има сматрам да је пренадуван. Наиме, увек се може увести апмет и организација свега, што бар нама није страно. Доведеш на кључна места стручњаке, а своје школујеш, прво за ниже функције, а онда како се они полако укључују у посао обавезна размена знања. Потребан је стратешки партнер, кандидати постоје.
 
Овде се ради о нуклераном отпаду. Немате нуклеарку онда немате ни отпад . Кад направите нуклеарку онда имате и отпад, а тада можете и да скадиштите туђи отпад. Ископате литијум и ту после одлажете и зарађујете ( расте БДП).
 
Taj проблем са недостатком искуства и кадрова поред све тежине и озбиљности који има сматрам да је пренадуван. Наиме, увек се може увести апмет и организација свега, што бар нама није страно. Доведеш на кључна места стручњаке, а своје школујеш, прво за ниже функције, а онда како се они полако укључују у посао обавезна размена знања. Потребан је стратешки партнер, кандидати постоје.
Апсолутно није проблем стручност кадра, зато и сама припрема пројекта траје преко 10 год. пошто се селектују са нижих година факултета људи који се пошаљу на образовање у свет, то је чак део пакета обуке.

Такође се уговара по "ВОТ" моделу (Build, Operate, Transfer) нпр. 5год. извођач управља и обучава наш кадар.

Ако може Египат можемо и ми.

Овде се ради о нуклераном отпаду. Немате нуклеарку онда немате ни отпад . Кад направите нуклеарку онда имате и отпад, а тада можете и да скадиштите туђи отпад. Ископате литијум и ту после одлажете и зарађујете ( расте БДП).

Зато заговарам затворени циклус нуклеарног горива у брзим реакторима IV генерације са оловом као примарним расхадним флуидом (БРЕСТ-1200 тј. БР-1200) који би сагоревао нуклеарни отпад или још боље двокомпонентну нуклеарну електрану БН-1200+БР-1200.

 
Vrh