Šta je novo?

Energetika

Ja sam jednu TA pec zamenio inverter klimom tako da mi je racun manji za nekih 250-300KW mesecno. Uspeo sam da dobijem one popuste na racionalnu potrosnju u oktobru i novembru 30%, a u decembru 20%. I pored toga racun za struju mi je veliki izdatak, a mogu da mislim nakon svih poskupljenja u ovoj godini kako ce to da izgleda. Bukvalno ce u Srbiji barem 2miliona ljudi biti u ozbiljnom problemu da plate racun. Dok ce da nas bombarduju vestima kako nam je struja najjeftinija u Evropi.
Зима је таква да сам и ја добио попуст јер ми је потрошња 22% мања.
 
Ja sam video primer gde u zastaklenom hodniku bilo 5-6 celicnih buradi obojenih u crno.
Burad su bila ispunjena tucanikom.

Leti se roletne spuste da se burad ne bi zagrejavala.
 
NA ovoj temi, evrofanatici su cesto lagali o mogucnostima da Srbija uskoro dobije prvu min nuklearnu elektranu kakve planira B. Gates.
Medjutim ovo dole je status prve takve elektrane koja se gradi u USA.
Prvi modul takve elektrane se planira da proradi tek 2029.

The DOE and NuScale will build a demonstration power plant with SMRs in 2025, with the first power module operating by 2029.
 
Зима је таква да сам и ја добио попуст јер ми је потрошња 22% мања.
A ja sam od ove godine u proširenom sastavu + 2 tako da mi je potročnja 150% veća. Ispade da sam "nesavesni" potrošač. Ove zime smo ubacili jednu TA. za dogrevanje je obična klima ili grejalica u slučaju da zima bude jaka ali do sada ništa nije paljeno. Račun za decembar 2022. 7000dinara.

Dok sam živeo saam, grejao sam se samo na običnu klimu jer većinu vremena nisam provodio kući. Zimski račun od 2800 dinara prošle zime je bio rekord :D Ovo su sve alternativne metode grejanja u podstanarskom režimu, sa rešavanjem stambenog pitanja moraću da se posvetim i energetskom ulaganju. Ako u pitanju bude kuća, prva stvar će biti solarni kolektor za vodu.
 
Ispade da sam "nesavesni" potrošač.
Pa naravno da jesi, zar nisi slušao Predsednikova, a i izlaganja nekih njegovih ljudi ovde na forumu. :)

Ako:
1) Mesečno koristiš veš mašinu više od jedanput
2) Mesečno koristiš mašinu za pranje sudova više od jedanput
3) Mesečno držiš TV, radio ili kompjuter upaljen duže od 30 sati
4) Bi da jedeš bilo koji termički obrađen obrok kod kuće češće od 1 nedeljno
5) Se tuširaš toplomvodom svakog dana
6) Želiš topao dom kada se vratiš kući sa posla i kada spavaš...

... ti uveliko ispunjavaš kriterijum da budeš proglašen za nesavesnog potrošača, zagađivača i rasipnika energijom. :D(y) To bi trebalo da ti je već jasno, mislim naša je dužnost kao građana da znamo koliko smo grešni i rasipni, i da činimo sve što možemo da to ispravimo. A zato su tu EPS, Predsednik i njegovi ljudi ovde na forumu, da nas zalaganjima za Evropske cene struje (na srpke plate :) ) nateraju da budemo racionalniji i štedljiviji. Milom ili silom. Za naše dobro, naravno. :) Sve je to za naše dobro, to se podrazumeva.

U međuvremenu, pogledajmo kako ove zime izgledaju neki savesni potrošači, koje država povremeno i javno pohvali, te ugledajmo se na njih:
20230108_163805-jpg.152077

_img_000000_000000-3-jpg.148868

kladionica-ilustracija.jpg

215591_viber-image-2021-12-06-10-30-09-858_orig.jpg

splav-River-najbolji-nocni-provod-gde-izaci-beogard-nocu.jpg

dck%20bitcoin%20mining%20center%20cryptouniverse%202018%20getty.jpg


Vidiš, ovi entiteti sa slika iznad nikad nisu dobijali kritike, ni Predsednika, ni EPSa, ni Predsednikovih ljudi ovde. :) Jer su oni savesni i produktivni članovi društva. Za razliku od nas sitnih jajara i razmaženih nezahvalnika koji bismo da jedemo kuvano, tuširamo se toplo, operemo odeću i spavamo u pristojnim temperaturama. :)
 
Smanjio si utrosenu ali da li ti je racun stvarno manji jer inverter koristiš po skupoj struji?

Smanjio sam utrosenu, a odnos skupa-jeftina promenio na nepovoljnije.
Ranije sam trosio 400KW skupe i 900KW jeftine
Sada trosim 500KW skupe i 600KW jeftine.

E sada to je posebna prica naseg tarifnog sistema kako mozes sa manjom potrosnjom da napravis veci racun :rolleyes::ROFLMAO:
Jbg Srbija.
 
Можда би идеална била комбинација ТА + Инвертер. При нашем систему наплате не треба се одрећи ТА, осим можда из естетских разлога. Ја користим само ТА и у децембру ми је однос био 200+1100.
 
Ја бих сваком ко направи такав однос скупа/јефтина тј већи од 5 давао попуст на балансирање система.
 
Можда би идеална била комбинација ТА + Инвертер. При нашем систему наплате не треба се одрећи ТА, осим можда из естетских разлога. Ја користим само ТА и у децембру ми је однос био 200+1100.
Moderne TA su bukvalno dimenzija radijatora, JBG sad što mi koristimo starinske što zauzmu pola sobe :D

Kolega recimo greje etažno na jeftinu, ima bojler od jedne tone koji noću zagreva, a danju pumpa tu vodu u sistem. TA etažno :)
 
Srećno svima koji slave




Bager preživeo ovaj put
 
Dok je 2020. EPS završio sa pozitivnim rezultatom – dobit od 110 mil. EUR, u 2021. je gubitak iznosio
-127 mil. EUR, a za prvih 9 meseci 2022. čak -678 mil. EUR (realni rast za enormnih 377%);

Dug EPS-a je samo u 2022. povećan za 50% i posle tri kvartala 2022. premašio je 1,5 mlrd. EUR.

U 2020. EPS JE PROIZVEO 34.009 GWh, u 2021.33.834 GWh, i za prvih devet meseci 2022. 25.525 GWh. Nedostaje mu oko 10% proizvodnje u 2022. (najmanje 3.500 GWh), koju je neophodno nadomestiti iz uvoza.

Izvor: https://api.pks.rs/storage/assets/MAT 335 2022-12.pdf
 
Очигледно је да ће пробати да продају ЕПС, вероватно ће и успети јер се нико не буни. Ко год је у ситуацији да може, одлична је инвестиција у своју струју и грејање. Ја сам решио проблем топле воде тако што сам кроз бојлер од инокса провукао димоводну цев од инокса. Сад ми загреје и тај и бојлер који је на струју. па имам бар 120 литара топле стално. Не палимо грејач на веш машини за први део програма, прикачимо на топлу воду, а други део на хладну. Тако да је је потрошња струје само рад инвертерског мотора. Свеједно систем морам повећати на 10 киловата панела. да би када је облачно и лоше време извлачио бар 500 вати, што ми је довољно за дневене потребе пре свега фрижидера и замрзивача, плус лап, светла, остали апарати. Генерално, битно је у зимском периоду што мање укључивати било шта са грејачем. Наравно то тражи промене навика пре свега. Стално пазити на потрошњу и сл.
 
Moja predviđanja oko privatizacije EPSa. Nemam neke insajderske info niti ništa, samo naglas razmišljam.

EPS će se privatizovati. Ovi što su došli norvežani šatro, oni su kao krizni neki štab, iz porodičnog blaga ili korone, kako kome odgovara. Ne planiraju preuzimanje rukovodstva niti ništa, više su savetodavna usluga, i rade poslove revizije. Privatizovaće je neka američka firma. Eventualno neka evropska. Narativ će biti da treba 10, pa 15, pa 25, pa 30 milijardi evra da bismo došli na zelenu granu, i da mi te pare nemamo. Ili da možemo da uložimo u energetiku al onda nema putevi, nema plate, nema penzije, nema za sve, ovako, oni će da ulažu u energetiku, a mi imamo za sve ostalo. Pa će biti priča kako će doći strani eksperti i nećemo više imati čistačice s platama od soma evra u kolubari, bagere što rade 25 sati danas, i slično. Pa će prodati većinski paket, recimo 70 posto epsa, ostatak će ostati državni. Novac će podeliti preko besplatnih akcija stanovništvu, pa će da trljaju obraze ljudi i da viču bravo Vučiću, kuća ti pevala. Kad se bude potpisivao ugovor, pisaće neka cifra lupam 5 milijardi, od kojih 1 je za kupovinu, 4 za investicije u narednih 10 godina. Ali u informerima će pisati neverovatan uspeh Srbije, uspeli smo pet milijardi da uzmemo za EPS. Neposredno pre prodaje će biti priče kako mi baš i nemamo previše uglja, i kako za 30 godina, što je za energetiku sutra, nećemo imati ćumura ni roštilj za prvi maj da naložimo. Investicije će biti u Bistricu, solarne farme na odlagalištima, i slično. Broj zaposlenih će sa 25 000, spasti na 15 000. U tim prvim godinama se priprema regulativa za modularne nuklearne elektrane koje smo već pominjali, al smo skontali da ne bismo znali ni da ih upalimo. Oni će da ih naprave, i da upravljaju s njima. Cena kwh raste recimo 10% godišnje, a Srbija od svog profita finansira da struja bude jeftinija nego na tržištu, subvencije za energetsku efikasnost i slično.
 
Ниси далеко од истине, ја мислим да ће за становништво бити шипак! Просто невероватна производља од 6 GWh. Мада воде има ненормално за овај период, а и ветра, чуда разних види човек!
 
Danas je u Blic objavio lažnu vest pod sledećim naslovom: KO KOLIKO PLAĆA STRUJU PO EVROPI Srbija na poslednjem mestu (Infografika)

Blic - Cena struje - Lažne vesti - Fakenews.png



Proverom sajta Eurostat-a, dolazimo do podatka da su najjeftiniju struju u Evropi plaćali Holanđani, i to 0.0595 evra po kilovat času, tj. 26% manje nego što se plaća u Srbiji!!! Novinar Blica (ili ko god je poslao informaciju) je namerno izbacio podatak za neka tržišta.

Eurostat - ko stvarno plaća najjeftiniju struju u Evropi.png
 

impressive-very-nice.gif

Kamo sreće da samo to lažu i prećutkuju...

Hrana u Srbiji najskuplja u regionu​


Minimalac u Srbiji među najnižim u zemljama regiona i Evropi​

eurostat-minimalci-2-970x607.png


Kupovna moć građana Srbije među najnižim u Evropi​


DP8AUJBDP.png


Građani Srbije kupuju najskuplje gorivo u regionu​

1666029769-cene-goriva-2048x1152.jpg

 
Poslednja izmena:
Ja sam jedan od retkih koji podrzava svaki oblik vlasnistva i upravljanja ako taj oblik vlasnistva i upravljanja ne zahteva dotacije iz budzeta.

Sta mi imamo od toga sto je EPS drzavni kada cemo morati da iskesiramo milijardu evra (verovatno iz kredita) da bi pokripili rupe? Bolje da vlasnik uplacuje ekstraprofit u budzet nego drzava da daje iz budzeta da bi pokrivala njihov minus.

Opet podsecam Bugarska je privatizovala sve TE (osim jedne), pa jel su propali??? Nisu. Za nas su energetska sila. Struja za domacinstva je skuplja nego u Srbiji za 10%, a verovatno cemo ove godine nakon planirana tri poskupljenja da ih prestignemo sa cenom. Kod njih je struja u 2022 poskupela svega 3%.

Inace ta jedna TE koju Bugari nisu privatizovali (Marica Istok 2) naravno pravi ogromne gubitke i stalno ispada sa mreze, vecina blokova ne radi, imaju ogroman socijalni problem tu, nakaceno je na drzavni kazan nekoliko hiljada zaposlenih koji bukvalno prete da ruse drzavu ako se odluci da bilo sta menja, zagadjenje katastrofalno.... dok u susedstvu imate Marica Istok 1 i Marica Istok 3, privatizovane i odmah druga prica. Napravljeni novi blokovi, napravljena postrojenja za odsumporivanje, nema ispadanja sa mreze itd.
 
Ma o cemu ovde stalno pisu, strateske kompanije, to se ne prodaje za EPS i telekom. Sta ako bude ovo, sta ako bude ono. Pa ako bude bilo sta to se za sat vremena opet nacionalizuje. Sta je bilo sa ruskim kompanijama na zapadu? Za dan su postale zapadne. Isto III sv. rat ako vec nije u toku, samo proglasis nacionalizaciju, postavis svoje ljude i gotovo. Odmah na prodaju EPS, Telekom, SD Crvena Zvezda i SD Partizan.
 
Ja sam jedan od retkih koji podrzava svaki oblik vlasnistva i upravljanja ako taj oblik vlasnistva i upravljanja ne zahteva dotacije iz budzeta.

Sta mi imamo od toga sto je EPS drzavni kada cemo morati da iskesiramo milijardu evra (verovatno iz kredita) da bi pokripili rupe? Bolje da vlasnik uplacuje ekstraprofit u budzet nego drzava da daje iz budzeta da bi pokrivala njihov minus.

Opet podsecam Bugarska je privatizovala sve TE (osim jedne), pa jel su propali??? Nisu. Za nas su energetska sila. Struja za domacinstva je skuplja nego u Srbiji za 10%, a verovatno cemo ove godine nakon planirana tri poskupljenja da ih prestignemo sa cenom. Kod njih je struja u 2022 poskupela svega 3%.

Inace ta jedna TE koju Bugari nisu privatizovali (Marica Istok 2) naravno pravi ogromne gubitke i stalno ispada sa mreze, vecina blokova ne radi, imaju ogroman socijalni problem tu, nakaceno je na drzavni kazan nekoliko hiljada zaposlenih koji bukvalno prete da ruse drzavu ako se odluci da bilo sta menja, zagadjenje katastrofalno.... dok u susedstvu imate Marica Istok 1 i Marica Istok 3, privatizovane i odmah druga prica. Napravljeni novi blokovi, napravljena postrojenja za odsumporivanje, nema ispadanja sa mreze itd.

Ne, to je pogrešan pristup. Cena energije koja ne zavisi od nečega što se kupuje u inostranstvu u početku mora da sledi kupovni moć našeg naroda, tj moć naše privrede, a NE cene na međunarodnom tržištu energije. Ti resursi su naši i u osnovi besplatni: voda, ugalj, Sunce, vetar. Dakle u energiju je u najvećoj meri uložen samo rad NAŠIH ljudi, pa zato i MOGU da se usaglašavaju samo sa cenom rada u Srbiji, jer je to jedini veliki tržišni input. Kad budemo dovoljno razvijeni i budemo imali prihode kao i stranci, onda sve može da ima međunarodne cene. Pošto je cena energije ugrađena u sve, onda mora da bude podređena opštim razvojnim interesima društva, dakle da bude instrument razvoja države, a NE zarade stranaca koji kapitalizuju na našim sirovinama i na jeftinoj ceni rada kod nas. Sve velike države, uključujući i SAD i Britansku imperiju, su u vreme svog razvoja imale protekcionističke mere kojim su štitile sopstvene strateške grane, tj unutrašnje tržište. A mnoge to imaju i sada, recimo poljoprivreda, visoka elektronika, itd. MMF priče da zemlje u razvoju moraju da otvore svoje tržište u svim granama je čista laž i metod eksploatacije. A pogotovo ne shvatam argumente kako neko javno preduzeće ne radi dobro, pa tobože mora da se proda strancima. A da ga neko namerno ne uništava upravo zbog toga? Takođe, zar onda nije logično da se PRVO vidi šta u njemu ne valja, pa da se prvo TO ispravi, pošto bi takvo saznanje bilo korisno i drugde, a svakako bi onda i eventualna prodajna cena bila više, a ONDA može da se razmišlja da li je prodaja i dalje jedno rešenje. Preplavljeni smo klasičnim neokolonijalnim lažima čija je jedina svrha pretvoriti sve države u razvoju u ekonomske kolonije najjačih. Razvijene države to nisu radile kad su same bile u istoj situaciji kao i mi. Kako su to onda odjednom doživele prosvetljenje, pa zaključile da sve druge moraju da rade suprotno od onoga što su same radile?
 
Poslednja izmena:
Ne, to je pogrešan pristup. Cena energije koja ne zavisi od nečega što se kupuje u inostranstvu u početku mora da sledi kupovni moć našeg naroda, tj moć naše privrede, a NE cene na međunarodnom tržištu energije. Ti resursi su naši i u osnovi besplatni: voda, ugalj, Sunce, vetar. Dakle u energiju je u najvećoj meri uložen samo rad NAŠIH ljudi, pa zato i MOGU da se usaglašavaju samo sa cenom rada u Srbiji, jer je to jedini veliki tržišni input. Kad budemo dovoljno razvijeni i budemo imali prihode kao i stranci, onda sve može da ima međunarodne cene. Pošto je cena energije ugrađena u sve, onda mora da bude podređena opštim razvojnim interesima društva, dakle da bude instrument razvoja države, a NE zarade stranaca koji kapitalizuju na našim sirovinama i na jeftinoj ceni rada kod nas. Sve velike države, uključujući i SAD i Britansku imperiju, su u vreme svog razvoja imale protekcionističke mere kojim su štitile sopstvene strateške grane, tj unutrašnje tržište. A mnoge to imaju i sada, recimo poljoprivreda, visoka elektronika, itd. MMF priče da zemlje u razvoju moraju da otvore svoje tržište u svim granama je čista laž i metod eksploatacije. A pogotovo ne shvatam argumente kako neko javno preduzeće ne radi dobro, pa tobože mora da se proda strancima. A da ga neko namerno ne uništava upravo zbog toga? Takođe, zar onda nije logično da se PRVO vidi šta u njemu ne valja, pa da se prvo TO ispravi, pošto bi takvo saznanje bilo korisno i drugde, a svakako bi onda i eventualna prodajna cena bila više, a ONDA može da se razmišlja da li je prodaja i dalje jedno rešenje. Preplavljeni smo klasičnim neokolonijalnim lažima čija je jedina svrha pretvoriti sve države u razvoju u ekonomske kolonije najjačih. Razvijene države to nisu radile kad su same bile u istoj situaciji kao i mi. Kako su to onda odjednom doživele prosvetljenje, pa zaključile da sve druge moraju da rade suprotno od onoga što su same radile?
Jel mozes i zlato da kupis povoljnije u recimo Rusiji od Svajcarske?
Ti sto imas uslove za proizvodnju energije to ne znaci nista jer za sunce ti trebaju litijumske baterije i solarni paneli, za vetar ti trebaju elektrane i da neko ulozi $$ u to a ROI (ako placas trzisnu cenu) je 15 godina, voda je jedino realno resenje da ROI (ako se placa trzisna cena struje) bude 7-8 godina ali onda imas ove placenike iz inostranstva sto organizuju proteste i slicno. Tako da nije sve bas tako.
 
Kad bi se sabrali svi početni investicioni troškovi i svi dalji tekući troškovi proizvodnje i distribucije električne energije u Srbiji (termo i hidro elektrane, dalekovodi, gradska razvodna mreža), pa se to podelilo sa životnim vekom centrala i distibucionog sistema, ispalo bi da udeo onoga što se od toga mora kupiti u inostranstvu, po međunarodnim cenama, nije veliki. Tokom čitavog životnog veka celog tog sistema glavni deo troškova je plaćanje rada naših ljudi koji su to prvobitno napravili i koji to zatim održavaju. Zbog toga je stvarna proizvodna cena električne energije u daleko najvećoj meri zavisna od cene rada u Srbiji. Električna energija je zato pre svega domaći proizvod, a ne uvozni. I zato nema ekonomske potrebe da cena struje za naše unutrašnje tržište sledi inostrane cene (sem ako to mi zbog nečega baš želimo).

I dalje, čak i kad ne bi bilo tako, u nekim posebnim slučajevima se isplati neku robu u početku prodavati ispod proizvodne cene ako to za posledicu ima veću zaradu kasnije, ili na nekom drugom mestu (recimo u drugim granama privrede). Naprimer to je čitava logika davanja velikih povlastica prvim investitorima koji žele da dođu i otvore svoje pogone u nekim nerazvijenim krajevima Srbije, ili kad firme svoj prvi model nekog proizvoda prodaju ispod cene sve dok se ne probiju na novo tržište. Takvih primera ima puno, a cena energije, ili cena hrane, su neki uobičajeni primeri. Od cene struje zavisi bukvalno sve. Pa je efikasnije subvencionisati cenu JEDNOG domaćeg prozvoda, struje, nego ili subvencionisati SVE ostalo u šta je ona ugrađena, ili trpeti drastično smanjenje obima čitave privrede zato što je osnovni input, energija, drastično skuplji nego što to domaća kupovna moć može da izdrži. Tako da čak i duža prodaja struje ispod proizvodne cene može imati čvrstu i zdravu ekonomsku logiku. Nismo mi jedni koji su to radili. Međutim, kao što sam rekao, naš trenutni energetski miks u proivodnji struje (ugalj + hidro) je u najvećoj meri domaći proizvod zavistan skoro isključivo od cene domaćeg rada, pa nema razloga da sledi inostrane cene sa kojima nema veze.

Sasvim je druga stvar neefikasno upravljanje javnim preduzećima. To je već naš politički problem koji ionako MORAMO SAMI da rešimo, a ne ekonomski. Nadam se da ne mislite da se politički problem Srbije može rešiti prodajom Srbije strancima? Da ćemo tako tobože biti "efikasniji"? Nećemo, nisu stranci Deda Mraz da naivnoj deci deli poklone, a tek kapitalističko međunarodno tržište NIJE "pravedno" i "neutralno" pa da nekom poklanja nešto za šta se prethodno sam nije izborio. To je neokolnijalistička propaganda koja veze nema sa stvarnošću.
 
Poslednja izmena:
Vrh