Šta je novo?

Energetika

Idu debeli minusi sve do nove godine u čitavom regionu. Bit će zanimljivo. Kad mislim region mislim na CEE.

Al baš prava zima stigla i ostaje tu sigurno do nove godine.



Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Najviše struje uvozimo iz Bugarske (mada ne mora značiti da su oni i izvor). Zanimljivo je to što uvozimo i iz južne pokrajine
 
Prava crna cenovna zimska energetska idila
aed08f443304f8dfec6fea452ccac2ae.jpg
 
A što je Banatski Dvor prazan i što kupujemo trenutno na berizi kad kao dobismo fer cenu m³?
Čim su rekli da će svega biti, jasno je da nastati frka.
EPS se cele zime ne može oporaviti. Uvoz, tokom ove zime, ako dalje i bude bio moguć, ako bude imalo odakle, poješće cenu jedne elektrane.
Ako sam dobro shvatio, naši vetroparkovi zbog nestalnog vetra, sad više smetaju nego što koriste. U nekom trenutku razigraju se, proizvode, ostala proizvodnja se po tome balansira, a onda iznenada stanu. I onda se taj pad hitno mora da pegla, trošenjem vode iz vršnih ili skupim interventnim uvozom.
 
https://ems.energyflux.rs

14. decembra u 18:40 su prestali da ažuriraju podatke, da li zbog kvara ili pokušavaju da zataškaju koliko uvozimo struje, za sada ostaje misterija. Srećom https://app.electricitymap.org/map i dalje radi bez problema. A ovo što se dešava sa EPSom, voleo bih da mislim da neko pokušava namerno da uništi preduzeće, jer je vrlo zastrašujuće ako je ovo isključivo rezultat aljkavosti.
 
Mislim da je ovde pokazano u praksi šta se dešava kada se postavljaju ljudi na funkcije bez iskustva i kada se vode samo partijskim interesima.

Naravno, ne može da se utiče mnogo na vreme, ali sigurno postoji mnogo stvari koje mogu da olakšaju rešavanje problema prouzrokovanih vremenskm nepogodama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908351#p908351:r1gj6k0y je napisao(la):
Ar4 » 2 minutes ago[/url]":r1gj6k0y]https://ems.energyflux.rs

14. decembra u 18:40 su prestali da ažuriraju podatke, da li zbog kvara ili pokušavaju da zataškaju koliko uvozimo struje, za sada ostaje misterija. Srećom https://app.electricitymap.org/map i dalje radi bez problema. A ovo što se dešava sa EPSom, voleo bih da mislim da neko pokušava namerno da uništi preduzeće, jer je vrlo zastrašujuće ako je ovo isključivo rezultat aljkavosti.


Shvatili da postoji neki Tviter i ljudi koji znaju za taj sajt i da se to širi i da se vidi da uvozimo struju iz skoro svih okolnih zemalja.
 
Sve je postavljeno naopako. Kolubara je naš najveći resurs, i omogućava nam najjeftiniju struju u Evropi. Umesto da to iskoristimo tako što ćemo nešto skupljom cenom struje od socijalne, i stručnim rukovođenjem, investirati u buduće, ekološke i obnovljive izvore, mi se glibimo u blatu, obezvređujući najveće blago, i onako usput trujući same sebe.
 
branik":bakv484o je napisao(la):
A što je Banatski Dvor prazan i što kupujemo trenutno na berizi kad kao dobismo fer cenu m³?
Čim su rekli da će svega biti, jasno je da nastati frka.
EPS se cele zime ne može oporaviti. Uvoz, tokom ove zime, ako dalje i bude bio moguć, ako bude imalo odakle, poješće cenu jedne elektrane.
Ako sam dobro shvatio, naši vetroparkovi zbog nestalnog vetra, sad više smetaju nego što koriste. U nekom trenutku razigraju se, proizvode, ostala proizvodnja se po tome balansira, a onda iznenada stanu. I onda se taj pad hitno mora da pegla, trošenjem vode iz vršnih ili skupim interventnim uvozom.
Obnovljivi izvori bez magacina u vidu baterija ili reverzibilnih hidro kapaciteta nemaju mnogo smisla.Podloga sistema mora biti ili nuklearna ili termo/gasna ili havarijska uvozna interkonekcija a pikovi i havarije moraju imati izvore koji imaju brz odziv.
 
Padao je sneg i ranije, bilo je hladnog vremena, ali domaćinskim upravljanjem i obezbeđivanjem zaliha kvalitetnog uglja i mogućnosti biranja odakle se vadi po potrebi, omogućavan je nesmetan rad.
Mazuta nemamo, i sad blokovi mogu da rade uz mazutnu stabilizaciju vatre. A to košta, to smanjuje kapacitet i uništava skupe elektrofiltere.
Svakkoo, ni približno do odmaklog proleća ne mogu postići visoke kapacitete proizvodnje. Velike količine pepela smanjuju kapacitet koji je i inače bio manji od vremena rekorda iz kraja prve decenije ovog veka.
300€MW/h ćemo još dugo plaćati, a prodavati ovde po 50.
Svakog dana odlazi po škola, renovirana bolnica, izlečena deca na nečiju neodgovornost, bahatost i politikanstvo.
Za trenutni menadžment niz godina u nazad nisu postojali problemi, ali su im zato tepisi po upravi vrlo grbavi. A sad su se na neko od tih sakrivenih brda sapeli.
A cenu, opet naravno, plaćamo mi.
Zaovine i skoro ceo drimsko-limski sistem služe upravo za peglanje vršnog opterećenja i brzo reagovanje. Prvog dana oboren je nivo u Zaovinama i nisam siguran kad će uspeti da ga popune (u vremenu niskog opterećenja pumpaju vodu na Taru, a u vršnim periodima vraćaju i proizvode, ali sad nema prostora za punjenje). Uvačko jezero je prethodnih dana bilo poprilično prazno. Dobra okolnost su bili visoki vodostji zbog padavina pa su hidrokapaciteti u jednom trenutku proizvodili i preko 2400MW/h. Sada su se stabilizovali na nešto preko 2000.
Ne zaboravimo da je više od svakog drugog KW dolazilo iz Obrenovca.
Sve to, poput baterija i tih mikronuklearki za nas daleka budućnost.
Nekada najjači adut Srbije, elektroenergetski kapaciteti i njihova stabilnost zaglavljeni su tom blatu koje se sad pokušava da loži.
Napisah ja pre negde na tviteru da ćemo mi struju od blata praviti. I, evo dočekasmo to, ali u bukvalnom smislu.
I bukvalno, propali smo. Skroz!
 
Naravno da nismo "propali skroz" i daleko smo od bilo kakvog propadanja, jer mi već imamo izgradjene kapacitete u TE i HE, ali moramo bolje da rukovodimo celim sistemom. Sada je trenutak da se u EPSu prvo nadju i kazne odgovorni za ovu skandaloznu brljotinu, ali i smene po dubini svi koji to zaslužuju.
http://www.eps.rs/cir/Pages/Kapaciteti-ElEn.aspx

Stalo se govori o nekoj reorganizaciji i ovo je prilika da se raspišu konkursi za par desetina rukovodećih mesta i postave odgovorni stručnjaci. A sada je svima jasno da moramo da ulažemo u nove elektrane, pogotovu za hitne slučajeve kao što je odavno planirana RHE "Bistrica 2" od 670MW.

 
Evo potvrde za ono što pišem i mislim.
Jeste izjava iz opozicione stranke, ali što Veaić rekao, to vam je tako.
Ako se milioni dnevno daju za uvoz, dokle ćemo tako izdržati.
Cela jedna elektrana otići će zimus na uvoz, umesto da je pametnije rađeno i da smo pola od toga zaradili. A ove zime, kad cela Evropa ili bar Balkan, kuburi sa strujom, bila je idealna prilika. A samo je trebalo da narod otpusti "stručnjaka" i da na sva rukovodeća mesta dođu istinski stručnjaci, ljudi sa iskustvom i integritetom.
Koliko je samo naših kadrova prešlo da radi u Doboj u Hamovićevu elektranu, koliko je iskusnih rukovodilaca svih nivoa skrajnuto i na njihova mesta postavljeni poslušnici. E, zato smo propali skroz, Dragane! Možeš ti i dalje, kao i na ostalim temama da duvaš i razgorevaš ovu vatru što se, srećom, gasi, kao što su se pogasile i vatre u obrenovačkim kotlovima, neminovno će se dogoditi. Pred kolapsom smo. Ne znam kako je danas, ali prethodnih dana smo imali problema sa frekvencom i ako ne podignemo proizvodnju i relaksiramo sistem, može se desiti da nas otkače iz interkonekcije, jer usporavamo sisteme i zrmalja u okruženju i Turske. Od nedelje merim napon nekoliko puta dnevno i za ova tri dana opao je dvadesetak volti. Omov zakon je tu jasan i ma kako da su navikli da krše sve zemaljske, ovaj prirodni, božanski ne mogu i kazna će biti neminovna.
Najgore će biti da se raspadne elektroenergetski sistem, što smo imali već u prošlosti - kad je grafitom napadano 1999.svako veće transformatorsko postrojenje i ranih osamdesetih pre puštanja u rad svih blokova u A elektrani. A sve to pravi štetu, košta mnogo. Najmanji je problem taj trenutni dnevni uvoz. Dok ima para. Šteta je nemerljiva dugoročno i trebaće više godina da se sistem oporavi, bez obzira koja ekipa menadženta će doći nakon ovog nesrećnog pajaca.
https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-eko ... truja.html
 
Slažem se sa svim opravdanim kritikama i podržavam sve konstruktivne predloge u vezi EPSa.

Ali sam protiv nekih katastrofičnih priča o "propadanju skroz", jer to jednostavno nije istina.

Problemi postoje i moraju da se rešavaju. Sada se blokovi puštaju rad i biće svi za vikend.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908417#p908417:3flv774v je napisao(la):
branik » Sre Dec 15, 2021 1:19 pm[/url]":3flv774v]Evo potvrde za ono što pišem i mislim.
Jeste izjava iz opozicione stranke, ali što Veaić rekao, to vam je tako.
Ako se milioni dnevno daju za uvoz, dokle ćemo tako izdržati.
Cela jedna elektrana otići će zimus na uvoz, umesto da je pametnije rađeno i da smo pola od toga zaradili. A ove zime, kad cela Evropa ili bar Balkan, kuburi sa strujom, bila je idealna prilika. A samo je trebalo da narod otpusti "stručnjaka" i da na sva rukovodeća mesta dođu istinski stručnjaci, ljudi sa iskustvom i integritetom.
Koliko je samo naših kadrova prešlo da radi u Doboj u Hamovićevu elektranu, koliko je iskusnih rukovodilaca svih nivoa skrajnuto i na njihova mesta postavljeni poslušnici. E, zato smo propali skroz, Dragane! Možeš ti i dalje, kao i na ostalim temama da duvaš i razgorevaš ovu vatru što se, srećom, gasi, kao što su se pogasile i vatre u obrenovačkim kotlovima, neminovno će se dogoditi. Pred kolapsom smo. Ne znam kako je danas, ali prethodnih dana smo imali problema sa frekvencom i ako ne podignemo proizvodnju i relaksiramo sistem, može se desiti da nas otkače iz interkonekcije, jer usporavamo sisteme i zrmalja u okruženju i Turske. Od nedelje merim napon nekoliko puta dnevno i za ova tri dana opao je dvadesetak volti. Omov zakon je tu jasan i ma kako da su navikli da krše sve zemaljske, ovaj prirodni, božanski ne mogu i kazna će biti neminovna.
Najgore će biti da se raspadne elektroenergetski sistem, što smo imali već u prošlosti - kad je grafitom napadano 1999.svako veće transformatorsko postrojenje i ranih osamdesetih pre puštanja u rad svih blokova u A elektrani. A sve to pravi štetu, košta mnogo. Najmanji je problem taj trenutni dnevni uvoz. Dok ima para. Šteta je nemerljiva dugoročno i trebaće više godina da se sistem oporavi, bez obzira koja ekipa menadženta će doći nakon ovog nesrećnog pajaca.
https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-eko ... truja.html

Nedostatak stručnih ljudi na odgovorim pozicijama je ono što uništava ovu državu poslednjih 30 godina. Ljudski kapital je najvredniji kapital, možeš imati rudnik zlata ali ako nemaš ljude koji imaju znanje i iskustvo to da iskoriste onda nemaš ništa. A prema ljudskom kapitalu je odnos države nikakav, negativna selekcija se uvukla u sve pore društva i kao rezultat imamo trenutnu situaciju. Ovo nikako nije smelo da se dogodi, a događa se u najgorem mogućem trenutku. Šta će se dogoditi ako ne budemo više bili u poziciji da uvozimo struju.

Čime su oni našli da se kockaju.
 
Колико ли ће да скочи цена струје после ових накарадних хаварија, чији раст је иначе одложен због избора?

Знамо да све плаћа крајњи корисник, осим оних који су изузети због своје посебности...

О неефикасности нашег енергетског система, на чијем челу се налазе сомине које се вероватно не разумеју ни у своје првобитне професије, не вреди трошити зубе, тј тастатуру...

Ова превара са блатом и глином траје већ годинама и заслужује најстрожији облик затвора!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908420#p908420:1b9f77r2 je napisao(la):
chiko » 15 Dec 2021 13:30[/url]":1b9f77r2]Ovde treba da lete svi po komandnoj odgovornosti sve do ministra....
A ne, obrnuto
Sve što je ljigavo na pr. riba čisti se od glave
:)
 
Smenjena četiri direktora EPS-a zbog zastoja rada blokova TENT-a

Grcic nece biti smenjen, objasnjeno je. On je od 2017. VD direktora, tako i ostaje, za inat nama.

Medjutim, verujem da bi ogromna vecina podrzavala vlast cak i kad bi permanentno ostali bez struje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908495#p908495:iz6o3gom je napisao(la):
MC_ » Sre Dec 15, 2021 4:40 pm[/url]":iz6o3gom]Smenjena četiri direktora EPS-a zbog zastoja rada blokova TENT-a

Grcic nece biti smenjen, objasnjeno je. On je od 2017. VD direktora, tako i ostaje, za inat nama.

https://rs.n1info.com/vesti/smene-u-eps ... va-tent-a/

Posle analize događaja koji su doveli do zastoja rada blokova u TENT-u u noći između subote i nedelje, Milorad Grčić, v. d. direktora „Elektroprivrede Srbije“, doneo je odluku o smeni odgovornih u lancu proizvodnje uglja i električne energije, saopštio je EPS.

Samo mi nije jasno kako odluku o smeni može doneti lice koje još od 2017. godine nije v.d. direktora preduzeća, izgleda da sam previše glup da razumem kako stvari funkcionišu u EPSu.
 
Neko je morao da plati tu blamažu, pa su smenjeni, ali ko je postavljen na ta mesta?
 
Како ЕПС може да има вршиоца дужности директора, а не законског заступника са пуним овлашћењима и одговорношћу, ево већ четврта година? ЕПС, практично контролише целокупну мрежу производње електричне енергије... Шта је ресорни министар радио 4 године?

Узгред, Драгане, "бламажа" је стварно најосетљивије могуће што си могао да изабереш за ово што се дешава.
Наравно да неће ништа пропасти у амбис, али све ово кошта дебело... Не верујем ни у какве случајности са овима који само из фрижидера не искачу. За њих до даљњег важи презумпција виности.
 
Vrh