Zuma
Professional
- Učlanjen(a)
- 19.05.2009.
- Poruke
- 10.926
- Pohvaljen
- 26.182
Бистрица, наша, само наша, капацитетима и много јефтинија Ђердапа -3
Slažem se da je Bistrica prioritet, ali mi izgleda da će nam, dok uspemo da ih pustimo u rad, već trebati obe. I Bistrica i Đerdap 3. Zbog potrebe balansiranja varjabilne proizvodnje drugih izvora i potrebe za akumulacijom energije, bez velikih kapaciteta reverzibilnih elektrana ne smemo dopustiti da imamo bitno veći udeo obnovljivih izvora struje. A oni će nam ako treba i silom biti nametnuti.
Mislim da sam ranije prilično detaljno opisao problem koji ćemo imati sa nametanjem cene za emisiju CO2. Sada je to zbog rata u zapadnim medijima potisnuto i odloženo, ali globalno zagrevanje i uopšte zagađenje u širem smislu je najveći problem savremene civilizacije. Ideja obaveznog plaćanja svih zagađenja, a pogotovo emisije CO2, je ranije bila odložena i relativizovana uglavnom zbog Trampa i bivše dominacije Republikanaca dok je on bio predsednik. Čitav smisao takvog stava Republikanaca je naravno bio istovremena borba protiv Američkih Demokrata koji zastupaju zelenu agendu i privlačenja donacija od strane fosilnih korporacija. Drugi kočničar je bila Kina koja još nije bila spremna za zelenu revoluciju. I treći kočničar je bila sama EU, koja takođe nije bila spremna za konkurenciju jeftinijih stranih proizvoda koji su napravljeni uz korišćenje prljave, ali zato (tada još) jeftine energije. Zato do sada nije bilo ni moguće da se svetu prosto nametne obaveza plaćanja emisije CO2. A onda su i ogromne zagađujuće emisije naših termoelektrana prolazile bez kažnjavanja.
Međutim sada se SVE promenilo. Kinezi su dobro shvatili šta će biti neophodno, pa su prilično odmakli i u pripremi za svoju tranziciju i u tome da ONI budu izvoznici zelenih tehnologija. Amerikanci su takođe shvatili da je to zaista neminovno, i to ranije nego što su mislili (uz ne malu pomoć Elona Maska i njegove električne revolucije koja je bukvalnu uništla biznis model kompletne svetske auto industrije). A sada je došao i rat u Ukrajini, gde su Evropljani zbog Američkih strateških razloga nasilno odsečeni od jeftnog Ruskog gasa. Prvo političkim pritiskom, a posle i sabotažom cevovoda. Sada Evropa više uopšte nema ni izbora ni vremena za postepenu, polaganu i bezbolnu tranziciju na zelenu energiju, kao što su ranije nameravali. Oni sad MORAJU NAGLO i kompletno da se prebace na kombinaciju zelene i nuklearne energije. A to onda znači, ne samo da mogu, nego da MORAJU da sankcionišu sve čija se proizvodnja i dalje bude oslanjala na energiju iz fosilnih goriva, pogotovo ako ih još jeftino dobijaju. Ne samo zbog političkih razloga, nego i zbog konkurentosti Evropskih proizvoda u koje će biti ugrađena u početku nužno skuplja zelena energija. Plus što politički lepo zvuči da se kaže kako Rusi prodaju gorivo koje "uništava planetu". To bi moglo da uspe tamo gde "price caps" verovatno neće uspeti. Iz svega ovoga sledi da će dugo odlagana puna primena ideje o obaveznom plaćanju SVIH emisija CO2 u atmosferu ponovo dobiti podsticaj i biti usvojena čim se i Evropa i svi događaji oko ovog rata malo stabilizuju.
Iako se to još godinama neće desiti u punom obimu, više i nije tako daleko. Uzevši u obzir koliko traje projektovanje i gradnja velikih reverzibilnih hidroelektrana kao što je Đerdap 3, taman dok se napravi i on će nam postati neophodan budući da samo tako možemo dopustiti više solarnih i vetro elektrana, pa čak (ako se sušni period nastavi) i više običnih hidroelektrana. Ako budemo i dalje previše zavisili od energije dobijene iz uglja, svi naši proizvodi će pre ili kasnije biti opterećeni žestokom CO2 taksom, pa ćemo postati previše skupi i nekonkuretni. To je nešto o čemu već sada treba misliti.