dragan
Professional
Животна средина
Da li ste zadovoljni radom ovog sekretarijata i šta možemo sami da učinimo za bolju životnu sredinu u Bgd.
Obeležavanje Dana planete Zemlje
Predstavljen projekat valorizacije šumskih potencijala grada
Šuma je strateški resurs prestonice
.....................................................................................................
http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1514Београд већ три деценије поклања посебну пажњу заштити животне средине. Године 1974. основан је Градски комитет за урбанизам и заштиту животне средине чиме је први пут у оквиру органа Града Београда организован рад и праћење стања у овој области.
"Секретаријат за заштиту средине" као посебан орган за обављање законом поверених послова основан је 1990.....itd.
Da li ste zadovoljni radom ovog sekretarijata i šta možemo sami da učinimo za bolju životnu sredinu u Bgd.
EkoForum : http://www.ekoforum.org.yu/index/vest.asp?vID=1453Uprava za zaštitu životne sredine Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije i Društvo za pomoć osobama ometenim u razvoju "Stari grad" organizuju akciju "Živimo zajedno" povodom međunarodnog Dana planete Zemlje u nedelju, 22. aprila, u 9 časova, Trg Republike u Beogradu. ...itd.
Predstavljen projekat valorizacije šumskih potencijala grada
Šuma je strateški resurs prestonice
Glas : http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/bg07042202.shtmlBeogradu nedostaje čak 34 hektara šume da bi dostigao stepen šumovitosti od 27 odsto koji ima Srbija. Predloženo da se sa druge strane Avale uradi asfaltni put
U prestonici je pod šumom 36 hektara, od čega je u državnom vlasništvu 20 hektara, dok su ostatak privatne šume. Beogradu nedostaje čak 34 hektara šume da bi dostigao stepen šumovitosti od 27 odsto, koji ima Srbija. Šumi treba posvetiti pažnju jer ona nije više samo sirovinski resurs, kao što se tretirala do polovine prošlog veka, koji treba da služi za seču. Svako drvo i zelenilo je višestruko korisno za zdravu životnu sredinu i zdravlje čoveka.
Druga faza projekta "Integralna valorizacija šumskih resursa Beograda" koja je obuhvatila prigradske šume, Sremački Rit i Goricu, Lipovicu, Avalu, Trešnju, Kosmaj, Obrenovački zabran, Bojčinsku i Guberevačku šumu, završena je nedavno.
Autori ovog projekta su stručnjaci Instituta za šumarstvo, na čelu sa Draganom Dražić, a učestovali su i saradnici Šumarskog fakulteta, Instituta za biološka istraživanja, Centra za multidisciplinarne studije i Gradskog zavoda za javno zdravlje. Prilikom predstavljanja šuma najavljena je i izrada katastra zelenih površina Beograda. Stručnjaci su u drugoj fazi projekta između ostalog predložili da se sa druge strane Avalske šume uradi asfaltni put, kao i da se napravi put pogodan za turističe obilaske, a odgovarajuće mesto na Avali trebalo bi, po njihovom mišljenju, da se nađe i za novi sportski centar.
Prema rečima Branislava Božovića, sekretara za zaštitu životne sredine, cilj ovog projekta je da se utvrdi u kakvom su stanju šume u prestonici.
- Istraživanje će biti zaokruženo do 2008. godine, kada bude završeno istraživanje antropogenih šuma u Beogradu. Dužni smo da naučimo kako da uredimo, štitimo, gradimo i pametno iskoristimo naše šumske resurse - smatra Branislav Božović.
Inače, uskoro će biti urađena i karta Avale. U prigradskoj šumi Trešnja, koja ima površinu od oko 200 hektara, postoje dva dela. Jedan je lovište, a drugi turistički. U ovoj šumi, ali i u mnogim drugim, nalazi se dosta bespravno podignutih vikend objekata koje bi trebalo što pre ukloniti, smatraju nadležni, kako bi se šumi povratio prvobitan izgled. Ovakvi objekti, ne samo da narušavaju estetski izgled šume, već je i zagađuju.
Prva faza projekta "Integralna valorizacija šumskih resursa Beograda" realizovana je 2005. godine, a obuhvatila je Zvezdaru, Banjičku šumu, Topčider, Torlak, Košutnjak, Miljakovac, Makiš i Adu Ciganliju i šume uz autoput Beograd - Zagreb do Surčina. Treća faza koja će početi naredne godine obuhvatiće antropogene šume.
.....................................................................................................