Флаше царују обалама
Велики зарђали шлепови и бројни сплавови испод Бранковог моста задржавају тоне отпада. – Пловило дневно сакупи 30 кубика разноразног смећа, тврде у „Зеленилу”
Недопустиво запуштено приобаље (Фото Л. Вулетић)
Обалама градских река и даље господаре напуштени сплавови, кућице на води и полураспаднуте олупине оковане смећем и зарасле у врбаке. Суграђани очигледно нису сасвим поносни на своје реке, чим не брину у довољној мери о њима и олако бацају отпад и шут где год стигну. Сава и Дунав јесу затрпани смећем, али је незаобилазно питање: где су они који брину о одржавању чистоће дуж приобаља. Обала испод Бранковог моста, атрактивна локација у центру града, нажалост није понос престонице, већ њено ругло. Предузећа, дисконти прљаве индустрије начичкани уз обалу отпадну воду пуштају у реку, а огромни зарђали шлепови, усидрени годинама на том месту, задржавају тоне отпада. Баш на том месту радници „Зеленила” су покренули акцију уређења приобаља.
Надлежни из ове комуналне куће кажу да је, захваљујући пловилу које је набављено пре месец дана, приобаље дневно „лакше” за тридесетак кубних метара отпада.
– Задатак се састоји у чишћењу плутајућег отпада који је насукан међу сплавовима. Иако су приватни власници објеката на води задужени да одржавају чистоћу и готово свакодневно уклањају смеће из свог „речног дворишта”, већина њих нема потребну механизацију за то. Зато су наше екипе ту да обављају тај део посла. Пловило може да покупи „у цугу” два кубика отпада, после чега се такозвани лаки плутајући нанос, тако прикупљен, пребацује у камион са пресом који сабија отпад. Смеће са приобаља завршава на депонији у Винчи – објашњава Слободан Станојевић, руководилац Службе за заштиту природних добара, обала и приобаља у „Зеленилу Београд”.
У току дана помоћу пловила може да се сакупи око 30 кубних метара отпада. У „Зеленилу” потврђују да највише посла имају управо испод Бранковог моста, где је још давно никла права депонија на води.
Упоредо са коришћењем пловила, у овој комуналној кући недавно су покренули и акцију физичке заштите приобалног дела престонице. Ограђивањем зелених површина дуж шеталишта, од Земунског кеја све до мостова на Сави, биће спречено даље оштећивање приобалног кутка града, уверени су надлежни. Радници „Зеленила” више од месец дана раде на постављању ограде, а, како сазнајемо од Владимира Богићевића, техничког директора овог предузећа, посао вредан 18 милиона динара састоји се у постављању три врсте ограде – дрвене, металне и ограде у облику дрвених стубића. Тиме ће, између осталог, бити спречено даље оштећивање зелених површина од несавесних возача, који аутомобиле паркирају одмах уз шеталиште и зону бициклистичке стазе. Дуж обале, ускоро ће бити завршено постављање три-четири контролне рампе, које ће искључиво служити за пролазак ватрогасних, доставних и возила задужених за одржавање зелених површина.
М. Р. Б.
[објављено: 02.07.2007.]