Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843090#p843090:11an3cx2 je napisao(la):
nex999 » Pon Apr 19, 2021 9:47 am[/url]":11an3cx2]Koji gas?

U svakom slucaju, ruski gas je vec ovde, zavisimo od njega odavno. Ako nismo u stanju da prihvatimo nuklearke, a jelte obozavamo bracu Ruse - ne vidim problem.

Obavezali smo se da cemo smanjiti kupovinu ruskog na razcun uvoza gasa drugih proizvodjaca ciji je gas skuplji.
 
Pa isto kao sto smo se "obavezali" i za ostale stavke u tom Trampovom "ugovoru" koji gazda nije ni procitao do kraja.
 
Na uglu Cara Dusana i Cara Urosa nalazi se dvorise jedne srednje skole. Malo drveca, jedan senoviti prostor od par storina kvadrata bio je dovoljan da zadrzi neke zivotinje. Veverice, gugutke, vrapci, cak i cvorci se mogu videti na tom prostoru. Na platanima u Cara Dusana, koje su tako okrutno posekli naprednjacki neimari besmislene rekontrukcije nekada je takodje bilo veverica...
 
Zdravo svima, cesto vas citam, ali ovog puta imam pitanje vezano za buku koju prave radnici gradske cistoce.

Da li oni moraju postovati kucni red ili mogu dolaziti i prazniti kontejnere kad god to zele? Da li je to kod nas uopste definisano? Dodao bih da je u pitanju 10 kontejnera...

Hvala, pozdrav
 
Vrlo dobro pitanja. I ja se to pitam. Baš prave buku svaki put i to u sred noći.
 
A da rade to preko dana, onda bi opet bilo jel moraju to da rade preko dana, da blokiraju ulice i sl.
 
To je život u gradu. Kao što reče solecar, preko dana bi blokirali ulice i zato je noć najoptimalnija. Šta da vam kažem - koristite čepiće za uši ako vas takve stvari bude ili se preselite.
 
da en budemo razmaženi, nije to tolika buka da bi smetala. Isprazne oni brzo te kontejnere. Meni lično ne smetaju, imam razumevanja. I što već rekoše bolje noću nego danju
 
Naravno da je gradski život "bučniiji", ali zašto da preterujemo?
 
Pa ako već ne treba da preterujemo, zašto onda insistiramo da noću bude kao na selu, gde se čuje zvuk noćnih ptica i huk lišća na povetarcu? Ovo je grad, i uz to grad koji je specifičan po tome što "živi" i danju i noću. Da je preglasna muzika u pitanju, primedba bi bila OK i maltene ne bi ni bilo ovakvih reakcija koje su usledile. Ovo me podseti na jednu situaciju gde se žena žalila na gradski prevoz koji joj smeta, jer je budi u 4h. Kaže da tandrče gore nego neispravan kamion, a ionako se niko ne vozi prevozom u to vreme.
 
Gospodo draga iz grada, a ne sela, ne biste tako pricali da se to desava ispod vaseg prozora i da vam ta buka i lomljavina svaku drugu, trecu noc budi malu decu, takoreci bebe.

Lepo sam pitao postoji li neki propis ili ne, nisam trazio nicije licno misljenje, a pogotovo ne nerazumevanje na koje sam naisao...

Obzirom da ne dolaze svake noci, vec dolaze i danju, ocigledno da nemaju plan da kontejnere prazne iskljucivo nocu, pa time teorija o guzvi i blokiranju ulica preko dana pada u vodu.

Hvala u svakom slucaju
 
Izvini što ću zvučati grubo, ali što si postavljao pitanje ako si već i dao odgovor na njega?
Drugo, imam ja razumevanje za probleme male dece, ustupam ljudima sa decoim mesto u prevozu, tražio da se uredi prilaz pešačkom prelazu u mom kraju, koji koriste dosta majke sa decom u kolicima, a u blizini je i vrtić...
Očekivati da će biti uvek mirno i tiho u gradu, pogotovo u nekom kao što je Beograd, je iluzorno. Kome smeta buka, treba da potraži mirniji kraj, jer možda je to rešenje. Jednostavno, svaki deo grada ima svoje mane i prednosti, i ko god je u mogućnosti da bira, ako nije zadovoljan sa onim štio mu određeni kraj nudi, treba da potraži drugi koji mu odgovara. Apropo buke, često se desi da noću čujem sirene lokomotiva, ali sam se navikao na to, jer živim tu od rođenja. Mada, može biti i da je to što mi nikada takve strvari nisu smetale, zato što sam od malih nogu naviknut da živim sa time.
Kod mene recimo, retko kad se desi da danju dolaze đubretari, u 99% slučajeva je noću.
 
Meni su kontejneri ispod prozora, kao i magacin od Maksija, pa mi defiluju kamioni non stop tokom dana. Prilagodili smo se tome.

Ako su problem deca, zatvoriš prozore u njihovoj sobi kada se prazne kontejneri - neće im biti ništa sat vremena u zatvorenoj sobi.

Kao što rekoh već sto puta - sve su to cene života u gradu i na nekim lokacijama. Ili se prilagodiš, ili se odseliš? Ako očekuješ da će promeniti vreme pražnjenja kontejnera - grešiš u startu.
 
Pitao čovek da li ima propis, ja mislim da nema, a i da ima vidiš koliko ga se pridržavaju.
 
Емисије сумпор-диоксида из термоелектране Костолац Б су током 2018, 2019, али и 2020. године вишеструко прекорачивале максималне дозвољене вредности које прописује Национални план за смањење емисија (НЕРП), наведено је у саопштењу Регулаторног института за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ).
Уместо смањења емисија, ТЕ Костолац Б је у 2020. емитовала готово 16.000 тона више сумпор-диоксида него 2019. године, наводи се у њиховом саопштењу.

Mozemo samo da kazemo sa sigurnoscu da ce sledece godine biti jos mnogo gore jer je kvalitetnog uglja sve manje.
 
I sta ce taj RERI da uradi povodom toga? Gde su kazne? Gde su nadoknade za domacinstva koja se nalaze u neposrednoj blizini i cija su zdravlja bila ugrozena?
 
Nema to veze sa kvalitetom uglja koji se ovde toliko potencira. Kostolac B je manje radio u 2019 samim tim manje i zagađivao nego u 2020.
Problem je zapravo u postrojenju za odsuporavanje koje nepostoji na većini naših elektrana, a u svetu je to standard već decenijama. Inače baš za Kostolc B je napravljeno to postrojenje, ali još nije zvanično ušlo u pogon jer sve teče jako kilavo. Postrojenja za odsuporavanje za TENT A i B su u izgradnji i biće gotova tek za par godina, dok manje termocentale verovatno nisu ni u planu.
 
Postrojenje za odsumporavanje ne radi.

Medjutim, taj isti ugalj koji treba odsumporavati kupuju od 2014. i domacinstva.
Time su ljudi sa najnizim primanjima bespovratno vezani za stranku na vlasti.
U Srbiji sve moze. Zar ne?
 
Moze. Kao i 6 novih termoelektrana - sve na ugalj (osim jedne na gas)



A za ovaj broj KW od mini hidrocentrala - to je vrv imaginarni cilj onih 250+ predvidjenih Zoraninim sumanutim planovima
 
Postoje dva problema
1. odusmporavanje
2. prodaja vlaznog i prljavog lignita privatnicima

Prvi se tice elektrana i dotice EU jer se radi o gasovim akoji odlaze u vise slojeve atmosfere i stizu i do EU.
Drugi se tice privatnih lozista i odgovorni su za najveci deo zagadjenja koje osecamo i trpimo zimi.

Drugi problem nece biti resavan.
 
http://www.politika.rs/scc/clanak/47789 ... 0%BC%D0%B0

Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас, приликом обиласка постројење за одсумпоравање у блоку Б Термоелектране „Костолац”, да су емисије сумпор-диоксида и прашкастих материја из тог постројења ниже него у Европској унији (ЕУ) и да су у складу са оним што је прописала Енергетска заједница.

„Упркос поплавама и економским проблемима, донели смо тада одлуку да 130 милиона долара уложимо у први филтер за одсумпоравање. До данас смо уложили 600 милиона евра у оваква постројења, како бисмо осигурали чистији ваздух и санирање последица термоелектрана”, рекла је Брнабић.

Ne mogu sada da nađem gde sam pročitao, ali rečeno je da fiter radi od oktobra 2020.
 
Postrojenje jeste pušteno u probni rad pre par meseci, ali još uvek ne potpuno.
@MC Sirovi lignit iz Kolubare nije nešto posebno prljaviji od ostalih vrsta uglja, čak ima i najmanji udeo sumpora. A sto se vlage tiče, ugalj se kupuje par meseci ranije i suši se prirodnim putem do grejne sezone.
Lignit naravno nije kvalitetan ugalj, ali sa aspekta ekologija nijedan ugalj nije dobar. Jednostavno treba zabraniti upotrebu svih vrsta u gradskim sredinama i rešen problem.
 
Ugalj Kolubara 7,500.00 din.
Kolubara je lignitni, najpoznatiji i najrasprostranjeniji ugalj u Srbiji. Njegova granulacija je komad i veličine je od 80 do 150 mm. Za razliku od kostolačkog uglja, on ostavlja znatno manje pepela, posle sagorevanja, i pali se na nižoj temperaturi ali je slabiji po kaloriji.Toplotna moć, „sirove kolubare“ je 7500 KJ/kg. Sirova Kolubara, dobija se površinskom eksploatacijom, i karakterističan je po tome što nema veliku kaloričnu moć i može se ložiti i u šporetima ili pećima na čvrsto gorivo u kombinaciji sa drvima.Najbolje efekte postize kada se kupi u ranim letnjim mesecima, i do početka grejne sezone ugalj izgubi dosta vlage i postize bolju toplotnu vrednost.

Ugalj Kostolac 8,500.00 din.
Kostolac je drveni ugalj.Koristi se za peći na čvrsto gorivo .Po kaloriji je bolji od sirove Kolubare ali ostavlja više pepela i šljake a slabiji od Kovina.Moze se koristiti za centralno grejanje, kao i za obične peći i šporete.Zadnjih godina ne proizvodi se granulacija kocka već samo komad.Komad je veličine 80-300 mm.Kostolac ima dobru separaciju tako je dosta čist i kaloričan ugalj.Toplotna moć ovog uglja je 10000 KJ/kg.
 
Vrh