[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855575#p855575:v5hkhkdc je napisao(la):
astrodule » 04 Jun 2021 04:48 pm[/url]":v5hkhkdc]Sa obzirom da ljudi uglavnom imaju višak kilograma, očigledno treba manje jesti. Samim tim će biti i manje potrebe za hranom, pa će se i manje proizvoditi, pa i manje zagađivati u celom tom lancu ishrane.
Naravno, najbolje bi bilo da postoji mogućnost da sav taj višak koji nam realno ne treba prosledimo onima kojima zaista treba, ali to je ipak utopija (na žalost)
Nije to od viška hrane, već od viška kalorija, što dosta otpada na konzumiranje masti, kabohidrata i šećera (masno meso i riba, peciva, alkoholna pića i sokovi, slatikiši). Drugi razlog svakako jeste nedovoljna fizička aktivnost u odnosu na unos kalorija. Može da se jede meso, ali nemasno u razumnoj količini. Može i pecivo, ali ne da se "hleb naš nasušni" trpa gde stigne, čak i kada su pekarske kifle na meniju. Može i da se popije jedna čaša, ali ne gomila flaša piva ili koka-kole. U nekim stvarima se ovde tradicionalno preteruje.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855597#p855597:v5hkhkdc je napisao(la):
Дошљак » 04 Jun 2021 07:09 pm[/url]":v5hkhkdc]У Србији не да нема загађења од сточарства, већ имамо велики проблем са ризиком од губитка фертилности земљишта у Војводини због мањка ст*** чијим стајњаком се ђубре обрадиве површине.
Ако ко треба да размисли о смањењу производње ст***, то су господа Американци, Аргентинци, Бразилци, Кинези, Индуси, Енглези, Шпанци, Холанђани, Немци, Французи, Италијани и остали.
Што се тиче загађења од кланица, ту треба инспекције да раде свој посао, многе кланице немају адекватан третман отпадних вода и на томе треба да се поради.
Ako se uzme u obzir da nam je čitava poljoprivreda u osnovi neefikasna ni stočarstvo ne treba posmatrati kao neki izuzetak. Naša su domaćinstva mala i neefikasna, pri čemu se mešovita poljoprivreda praktikuje u regionima pogodnim za određene tipove uzgoja biljnih i životinjskih vrsta. Ne obraća se pažnja ni na samu metodologiju uzgoja. Stoga treba voditi računa gde se vrši ekstenzivno, gde intenzivno stočarstvo i u kojoj meri zavisno od uslova. Kod nas je način korišćenja poljoprivrednog zemljišta uopšteno neuređen. U tom smislu nismo uopšte uporedivi sa navedenim zemljama. Kad se izvrši komasacija može se razmišljati o nekoj ozbiljnoj primeni tehnologija, metodologije pa te rezultate porediti sa njima.
Naravno, daleko od toga da je samo "poljoprivreda grdna". Ona je samo jedan u nizu faktora zagađenja. Kao što si rekao tu je još i nusproizvod poljoprivrede poput klaničnog otpada, a gde je industrija, saobraćaj i ostale grane privrede. To sve treba posmatrati kao jedan veoma složen višesistemski proces sa veoma negativnim uticajem na nas i na našu budućnost.
Najveći problem proizvodnje mesa jeste metan i u slučaju ekstenzivnog stočarstva prostorna neefikasnost, što se može videti ovde:
https://ourworldindata.org/food-choice-vs-eating-local
Korišćenje prostora:
https://ourworldindata.org/agricultural ... obal-diets
Usevi generišu 5,74% kalorijskog unosa po procentu kopnene mase (čiji bi značajan deo normalno bio pokriven šumama). Nasuprot tome imamo bezmalo 6 puta manje efikasnu, samim tim i "ekološki skuplju" proizvodnju kalorija životinjskog porekla. Koliko tome doprinosi stajsko đubrivo? Značajno doprinosi čitav proizvodni proces koji uključuje i način korišćenja raspoloživog zemljišta. Obrati pažnju na urbane površine (koje obuhvataju i zelenilo). 7 milijardi živi na 1% površine što je smešno. Tehnički izvodljiv smeštaj stanovništva (izgrađen broj kvadrata na dostupnom prostoru) daleko prevazilazi mogućnosti održivog razvoja, noseći kapacitet planete, i sposobnost proizvodnje hrane. Samim tim veličina gradova ne predstavlja toliko prostorni problem koliko korišćenje nepogodnih tehnologija, odnosno prostorna neefikasnost poljoprivrede. Mogu gradovi da se povećaju, da budu gotovo CO2 neutralni, ali opet ukoliko nešto ne učinimo sa efikasnošću poljoprivrednog procesa nećemo imati dovoljno zemlje. Isto važi i za pošumljavanje umesto širenja urbanizacija. Nema dovoljno mesta sve dok se poljoprivreda ne unapredi tako da na što manjem prostoru proizvede što više po što nižoj ceni uz što manji negativan uticaj na životnu sredinu. E to iziskuje dugoročna ulaganja. Sedenjem i kukanjem se ništa neće promeniti preko noći na bolje. Samo na štetu svih. Kod nas veći problem prave periurbane zone nego urbane aglomeracije.
Baltičke su zemlje poznate po šumama. Zašto niže oblasti Balkana, Panonija i crnomorske stepe (Ukrajina, Južna Rusija) nisu? Pa zbog zemljoradnje, i to ne baš efikasne. Od Šumadije samo ime osta. To ne znači da mi više zagađujemo jer oni uvozom i potrošnjom vrše pritisak na druge manje efikasne delove sveta. Sa druge strane sve što oni proizvode izuzetno je skupo. Ispada da uvozom jeftine hrane daju sebi za pravo da upiru prstom na neefikasnost zemalja u razvoju. Usred te priče smo mi, čija mladež neće da "robuje" poljoprivrednom gazdinstvu, dok država prodaje hiljade hektara stranim kompanijama bud zašto. Ta efikasnost može biti unapređena komasacijom i gore navedenim. Nikakvi strani investitori nam nisu potrebni, već sopstvena pamet sa poljoprivrednog i drugih fakulteta.