Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

Ali sta se to menja svake godine? Zasto je sve gore i gore?
Recimo Leskovac, zagadjenje kao u najgorim oblastima Indije? Zasto?
Leskovac je vrlo daleko od termoelektrana?
 
Individualna ložišta. Oduvek je smrdelo, ali su ljudi to prihvatali kao normalno. Sada imamo vizuelizaciju u vidu indeksa zagađenja.

Uvek ističem primer da je ovaj smrad isti onaj koji sam oduvek osećao zimi u Grockoj gde mi živi rodbina.

Sada se to oseća i u Beogradu mnogo češće. Pre se osećalo samo kada su meteo uslovi baš nepovoljni (magla), a sada češće. To jedino mogu da objasnim lošijim energentima (vlažni, glinavi lignit i neosušeno drvo) i padom standarda.
 
Kako padom standarda kad ima sve vise automobila i ljudi sve vise putuju (izuzimajuci 2020.)
 
To je jedan drugi problem. Siromašnim ljudima su glavni prioriteti u životu da imaju kola i odu na Halkidiki. I onda postaju još siromašniji jer kola nisu jeftina (kao ni servisi, ni gorivo), a za letovanje se zadužuju (podižu kredite), i onda gledaju kako da najjeftinije prođu za ogrev. Malo sam uprostio, ali tako otprilike mislim.
 
https://www.danas.rs/ekonomija/lignit-v ... agadjenje/

– Do devedesetih godina se taj ugalj predviđen za sagorevanje u industrijskim postrojenjima, koja poseduju tehnologiju koja ga prilagođava za tu svrhu, nije koristio kao ogrev u domaćinstvima. Za to se koristio kvalitetniji ugalj iz Bosne i Hercegovine. Raspadom Jugoslavije tog uglja za te svrhe više nije bilo te se od tada umesto njega koristi lignit iz Kolubare koji je slabijeg kvaliteta. Što je ugalj slabijeg kvaliteta on proizvodi više čađi, što u većoj meri stvara aerozagađenje. Prema saznanjima koje imam, po svemu sudeći se iz Rudarskog basena „Kolubara“ firmama koje na tržište plasiraju ogrev, kao i individualnim potrošačima, plasira i ugalj predviđen da se koristi samo u industrijskim postrojenjima. Taj ugalj se čak ne koristi za proizvodnju električne energije u termoelektranama, jer mu je kvalitet veoma loš i kao takav je neefikasan u tom procesu. Ugalj u kome ima gline uopšte nije namenjen sagorevanju u individualnim ložištima građana. Jednostavno nije predviđen za tu svrhu a u velikoj meri zagađuje. Prema onome što sam čuo to se ipak dešava i upravo je to uzročnik velikog aerozagađenja u Srbiji – kaže Vigor Majić.

I neki komentari:

Koristim ugalj za kotao oduvek, zadnje dve godine od kupljenog uglja trecina je glina, tako da tvrdnje iz teksta su sušta istina

Javna tajna je da su Nemci koji su vršili istraživanje naslaga uglja u Crljenima omašili. Pošto je ogroman novac dat za otkup kuća i zemljišta isplaćen, nastavljena je eksploatacija, ali se u TE taj lignit obogaćuje visokokaloricnim ugljem iz Kostolca. EPS je za to morao da napravi luku, i to je još jedan trošak lošeg poslovanja, preko naših leđa. Ubiće nas EPS.

Kancer Kolubarske regije i Beograda je pogon Sušara uglja Kolubara, neverovatne količine fenola se decenijama ispuštaju u atmosferu. To svi znaju i osećaju koji prolaze magistralom pored Vreoca. Mislim da je ovo poslednja fabrika u Evropi ove namene ili bar ove tehnologije. Fenol je izuzetno kancerogeno jedinjenje. Katastrofa pored Lazarevaca i okolnih sela, a sve na 30 km vazdušne linije od Beograda. Naravno mafija upravlja javnom prodajom uglja. Opasna seljačka mafija.
 
Ova prica o Velikim Crljenima bi trebalo da bude interesantna novinarima, ukoliko oni jos postoje u Srbiji.
 
Evo, ja se grejem na struju u zgradi pravljeno 60tih sa 40 stanova jer u celom mom kraju osim dve ulice sa oko 400 stanova u starogradnji nema niti je planirana toplifikacija. Kod mene u zgradi deo ljudi koristi plinske boce koje garant nisu ispravne pa me je strah zato dok je zagađenje zanemarljivo. Veći problem je nekoliko komšija koje se greju na drva i ugalj na lokaciji gde su sada ovi stanovi procenjeni na oko 1500 m2.

Po meni bi trebalo zabraniti grejanje čvrstim gorivom u gradskim opštinama a pogotovu u zgradama, ali toplifikacija je spora i nema nekih prednosti od uvođenja centralnog grejanja.
 
Mozes li ti ,kao novinar, da saznas nesto o tome sta se desava u Velikim Crljenima?
 
Ne bavim se tom oblašću jer sam usko specijalizovan za drugu oblast, ali ću kontaktirati kolege novinare koji se bave enegergetikom i ekologijom i ukazati im na tu temu. Autor teksta je moj prijatelj, baš ću ga pitati da li ima nekih novosti od kada je tekst objavljen u novembru.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825166#p825166:2soet78k je napisao(la):
vucko » Ned Feb 21, 2021 3:28 pm[/url]":2soet78k]Ne bavim se tom oblašću jer sam usko specijalizovan za drugu oblast, ali ću kontaktirati kolege novinare koji se bave enegergetikom i ekologijom i ukazati im na tu temu. Autor teksta je moj prijatelj, baš ću ga pitati da li ima nekih novosti od kada je tekst objavljen u novembru.

Hvala!
 
Радојичић: Акциони планови за зелени град и одрживу енергију и климу основ даљег развоја Београда

Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић присуствовао је данас презентацији акционих планова за зелени град (GCAP) и одрживу енергију и климу (SECAP). Градоначелник је том приликом истакао да су ови стратешки документи основ даљег развоја Београда, а пре свега у смислу екологије и развоја животне средине.

– Београд се инфраструктурно много гради, али аспект који се тиче животне средине је значајан колико и целокупни инфраструктурни развој Београда. Од индустријске револуције па до данас, питање енергије једно je од кључних када је реч о развоју привреде и економије. Последњих деценија, уз аспект потрошње и производње енергије, питање екологије и животне средине је неодвојиво од те теме. Потписивањем Споразума градоначелника за климу и енергију, обавезали смо се да до 2030. године смањимо емисију угљен-диоксида за 40 одсто, а до 2050. године цела Европска унија има циљ да се та емисија смањи на нулу. Захваљујем људима из Града, свим секретаријатима и онима који су били укључени у израду ова два плана, с обзиром на то да се показало да постоји велика енергија, знање и интересовање људи који брину о граду – рекао је Радојичић.

Позвао је суграђане да шаљу своје идеје и сугестије како би ови планови изгледали још боље.

– Део акционог документа тиче се и производње и рационалне потрошње енергије, што је изузетно важно. Са друге стране, тиче се и целокупног стратешког планирања развоја Београда на пољу екологије, подразумевајући различите правце и питања. Такође, бави се и третманом отпадних вода и отпада уопште, развојeм зелених површина, као и свим осталим аспектима који се тичу квалитета живота једног града – казао је први човек престонице.

Он је нагласио да се у оба документа налазе конкретни пројекти који треба да се реализују у наредном периоду. Ради се о инвестицији од 5,2 милијарде евра за период од 10 година, са идејом да се половина тог новца инвестира у наредних пет година.

– Ови стратешки документи акценат стављају на то да транспорт у Београду, али и саобраћајнице које измештају саобраћај на рубове града, заузимају приоритетно место. Планом је предвиђено да се око 770 милиона евра инвестира у третман отпадних вода, 300 милиона евра у енергетску ефикасност, 100 милиона на озелењавање и подизање процента површина под шумом на 20 одсто, 40 милиона на позицију линијског парка и развој зелених површина које ће омогућити здравији живот у природи на модеран начин. Важан део пројекта су и четири центра за сакупљање и рециклажу отпада, као и два центра за сакупљање отпада у укупној вредности од 20 милиона евра – казао је градоначелник.

Он је нагласио да Град Београд има добру сарадњу са Европском банком за обнову и развој, те да је са њима договорен пројекат рехабилитације четири зграде, а ради се и на припреми техничке документације.

– Део тог пројекта је потпуна реконструкција студентске поликлинике и студентског стационара, као и изградња зграде хитне помоћи и реконструкција зграде библиотеке. Развијаћемо и нашу привреду јер је то основ за развој економије путем „зелених радних места” и „зелене економије”. За мене је ово један од најзначајнијих докумената на којима Град Београд ради, с обзиром на то да трасира пут ка позиционирању Београда на мапи „зелених градова” у наредних десет година. На тај начин ћемо поправити квалитет живота наших суграђана и створити добру основу да наша деца остану да живе овде, али и да живе у здравијој животној средини и по свим европским стандардима – објаснио је Радојичић.

Жужана Харгитаи, директорка ЕБРД за Западни Балкан, навела је да је веома поносна на стратешке документе, а да јавност, грађани, асоцијације и невладине организације сада треба да их погледају и дају свој суд и сугестије.

– Планови ће одредити какве ће све мере Град уложити за будућност грађана и деце, а обухватају многе аспекате развоја Београда. Улагања су јасно прецизирана по приоритетима и фазама, а Европска банка за обнову и развој ће бити ту уз Град да финансира појединачне пројекте. Београд је члан велике породице „зелених градова”, којих има више од четрдесет – казала је она.

Планови ће бити три недеље на јавној расправи, након тога ће одлучивати скупштина, а потом би требало да почне и имплементација, додала је Жужана Харгитаи. Она је на крају захвалила Влади Јапана која је финансијски помогла израду докумената.

Консултант „Mott MacDonald”-а Душан Савковић одржао је презентацију о акционим плановима за зелени град (GCAP) и одрживу енергију и климу (SECAP), те указао на значај, али и разлике између ова два документа.

Презентацији су присуствовали и главни урбаниста Марко Стојчић, директор ЈКП „Зеленило – Београд” Слободан Станојевић и градски секретар за јавни превоз Јовица Васиљев.

izvor: beograd.rs
 
Vec sam pisoa o padu pokretljivosti sperme, narocito na Zapadu.
Najvise zbok kozmetike (zene se sve vise groz emuskog znoja), onda pesticida i ostalog.

Miranda Bryant
https://www.yahoo.com/news/falling-sper ... 09320.html
Falling sperm counts and changes to sexual development are “threatening human survival” and leading to a fertility crisis, a leading epidemiologist has warned.
Writing in a new book, Shanna Swan, an environmental and reproductive epidemiologist at Icahn School of Medicine at Mount Sinai in New York, warns that the impending fertility crisis poses a global threat comparable to that of the climate crisis.
It comes after a study she co-authored in 2017 found that sperm counts in the west had plummeted by 59% between 1973 and 2011, making headlines globally.
Now, Swan says, following current projections, the median sperm count is set to reach zero in 2045. “That’s a little concerning, to say the least,” she told Axios.
 
Manite me zapada, danas komšija od 25 godina iz ulice je imao takav napad astme u sred ovog zagađenja da je došla hitna pomoć po njega. Ne treba nam strani neprijatelj, sami će se istrebimo
 
Као асматичар вам могу рећи да претходних дана имам много више проблема него иначе, прилично сам сигуран да то има везе са загађењем.
 
Juče žena briše terasu (redovno to radi) to radi i krpa crna! Obično bude sivkasta, ali baš crna - ne pamtimo.

A primetio sam još jednu stvar na https://www.iqair.com/serbia/central-se ... vi-beograd U poslednje vreme (i to baš posle smene onog stručnjaka koji je baš bio zadužen za merne stanice) dešava se da ponekad piše da je vazduh savršen, a sat vremena pre toga je bio "u crvenom". Evo i sada piše da je sinoć u toku jednog sata vazduh bio zelen, a sat ranije i sat posle crven.

Takođe, često mapa na http://www.amskv.sepa.gov.rs/index.php prikazuje sve stanice u sivom (kao da ne radi).

Po mom mišljenju mislim da namerno čačkaju API i smanjuju podatke u nekim trenucima da bi prosek bio manji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826996#p826996:2dqyh7gi je napisao(la):
vucko » Sub Feb 27, 2021 12:45 am[/url]":2dqyh7gi]Manite me zapada, danas komšija od 25 godina iz ulice je imao takav napad astme u sred ovog zagađenja da je došla hitna pomoć po njega. Ne treba nam strani neprijatelj, sami će se istrebimo
I mi smo Zapad, i mi trosimo NIvea sapune. I mi bi u Pariz na kroasane. Delimo iste snove.
Zato se i trujemo na isti nacin.
 
“Ministarka, da li će pluća ispred Doma omladine pocrneti?”

Grupa građana "Kreni - Promeni" postavila je kod Doma omladine u Beogradu bilbord sa velikim belim pamučnim plućima kako bi ustanovili za koliko će dana ona pocrneti.

Na velikom bilbordu nalazi se i senzor kojim se meri zagađenje, a čije rezulatate građani mogu da provere na sajtu istaknutom na bilbordu.

IMG_2702-1024x683.jpg


Ova grupa građana zajedno sa Udruženjem za zaštitu ustavnosti i zakonitosti, Beogradskom otvorenom školom i Eko stražom sakupila je preko 51.000 potpisa podrške incijativi Rešenje za zagađenje.

Ta inicijativa predviđa da se sredstva iz budžeta predviđena za subvenciju električnih i hibridnih vozila usmere na ložišta.

Pomenute organizacije traže i od ministarke za zaštitu životne sredine Irene Vujović da direktno podrži ovu inicijativu.

“Iako je Irena Vujović dopisom načelno podržala aktivnosti tražimo konkretne i čvrste garancije. Da li će pluća pocrneti pre nego što ministarka Irena Vujović odgovori?” pitaju ove nevladine organizacije.

izvor: Nova S
 
Комунална милиција затражила је уклањање билборда са памучним плућима, који су активисти поставили у центру Београда како би установили за колико дана ће поцрнети, саопштила је у понедељак група грађана "Крени - Промени".РЕКЛАМЕ *
Иако је добијена дозвола за постављање билборда на седам дана, из комуналне полиције су звали извршну директорку тима “Крени – Промени” и тражили да се билборд данас уклони у преподневним сатима, као и да ће активисти бити кажњени, наводи се у саопштењу.

Mislili ste da Vesic pada na te konceptualne NGO fore?
Mislite da se tako pokrecu stvari?
 
Upravo ovako se pokreću stvari. A ne da se ćuti i piše kako narod voli ovakvo stanje. Taman eto povoda N1 da pišu o sramnom potezu Vesića. Bukvalno u nekim situacijama i jedni i drugi daju povoda za kritikovanje od suprotne strane.
 
Po meni je ovo očigledan dokaz da neko u Sepi šteluje podatke u trenutku kada IQAir preuzima podatke sa naših mernih stanica.

Na taj način se obara dnevni prosek i vazduh se prikazuje kao manje loš.

Ovo je primer sa merne stanice u Omladinskih brigada, konkretno za PM10 čestice. Satni podaci na IQAir imaju pad koji se nikako ne može objasniti (osim ljudskim faktorom), dok na Sepinom sajtu nema nikakvog naglog pada.

nbg-stelovanje-sepa.jpg
nbg-stelovanje-rezultata.jpg
nbg-stelovanje-2.jpg


Ovo se dešava već nekoliko dana unazad.

Kako ovo rade? Pa tako što neko ručno krene da brlja po podacima i krene da obara vrednosti na nekoliko minuta nadajući se da će IQAir u tom trenutku pokupiti podatke sa merne stanice. IQAir podatke uzima verovatno jednom svakog sata i smešta u svoju bazu, a Sepa zvanično apdejtuje na jedan sat.

Nije nikakav problem uzimati te podatke, i ja ih uzimam u svojoj aplikaciji http://dusanpopovic.com/airapi/

Pokušaću da napravim program koji uzima podatke svakog minuta, pa ću to beležiti u bazi pa da vidimo da li će se podaci menjati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=827728#p827728:15owpxnw je napisao(la):
solecar » Pon Mar 01, 2021 11:41 pm[/url]":15owpxnw]Upravo ovako se pokreću stvari. A ne da se ćuti i piše kako narod voli ovakvo stanje. Taman eto povoda N1 da pišu o sramnom potezu Vesića. Bukvalno u nekim situacijama i jedni i drugi daju povoda za kritikovanje od suprotne strane.

Veruj da Vesic zna kako se pokrecu i zaustavljaju stvari.
Vesic ih radi kao mlade majmune. Sta sada? Jos jedna internet inicijativa?

Јутрос у 6:40 активисти су приметили да је билборд са памучним плућима који мери загађење нестао. Јуче у току дана комунална инспекција тражила је уклањање билборда и поред тога што су издате све дозволе. Након што је правни тим Удружења за заштиту уставности и законитости контактирао надлежне службе прво је заказан састанак у 10 ујутру у општини како би се расправили правни аспекти, а онда су представници комуналних служби прекинули комуникацију и постали недоступни.
 
Крени-промени: Нестао билборд за мерење загађења у центру Београда

Организација „Крени-промени” саопштила је данас да је из центра Београда нестао билборд са памучним плућима, који мери загађење у главном граду.

„Јуче у току дана комунална инспекција тражила је уклањање билборда и поред тога што су издате све дозволе. Након што је правни тим Удружења за заштиту уставности и законитости контактирао надлежне службе, прво је заказан састанак у 10 ујутру у општини како би се расправили правни аспекти, а онда су представници комуналних служби прекинули комуникацију и постали недоступни”, наводи се у саопштењу, преноси Бета.

Та организација је додала да након што је данас примећен нестанак билборда, правним заступницима се јавила комунална инспекторка која је истакла да комуналне службе нису уклањале билборде, да им је јасно да немају правни основ за то и да је билборд вероватно украден.

Билборд је био део кампање Решење за загађење у оквиру које је сакупљено 51.000 потписа а којом је тражено да се непотрошена средства којим се субвенционише куповина електричних и хибридних возила преусмере на замену кућних ложишта за сиромашна домаћинства.

izvor: POLITIKA
 
Upravo radim test svoje aplikacije koja uzima Sepin API.

Činjenica je da sam primetio u poslednje vreme da su podaci potpuno zbrkani. Evo, poslednjih sat vremena pokazuje podatke za danas koji nemaju nikakve veze.

Takođe je činjenica da nisam čačkao izvršni fajl od januara 2020.

Takođe je i činjenica da ponekad pokazuje podatke koji se poklapaju sa Sepinim sajtom u decimalu.

sepa-podaci-api-cudno.jpg


Evo, koga ne mrzi, može da testira http://dusanpopovic.com/airapi/

Zanimljivo da trenutno aplikacija pokazuje i podatke za sutrašnji dan (a API radi 365 dana unazad), a za jučerašnji prikazuje PM10 kao da je čist vazduh.

ps: datum je prikazan u MM-DD-YYYY formatu

edit> kao da postoji neka greška kod mene što se tiče datuma jer pokazuje iste podatke za 3.1. i 1.3 (isto kao i za 2.3. i 3.2) Eto meni malo posla (možda je lažna uzbuna)
 
Verovatno su napravili skript kojim povremeno upisuju lazne vrednostiu fajlov i "popravljju" kvalitet vazduha.
 
Vrh