Šta je novo?

Društveni sistem vrednosti u Srbiji

A birokratija koja kolje dodjes u dz kao hitan slucaj cekas 3 h dokt ti prvo nadju karton koga nema
Pa nema citaca pa 2 knjizice papirna i plasticna pa kod dokt opste prakse koji propisuje za specjalistu uput
Kuca zena na kompu pa sve to u karton rucno pa popunjava papr za specjalistu
Pa onda sa djelom papira kod med sestre da dopuni papire A ja u red kod specjaliste a papiri zamnom idu sluzbeno jer pacjent nesmje da nosi karton i papire osim racuna za participacije 2x 50 din
I onda kod specjaliste na kraju pa kod opste prakse za recept da propise bajno nase zdravstvo
Eto da se izjadam malo ocete da pricam o poreskoj upravi ili pio ili rfzo fondu
 
Propustio sam šta je na kraju bilo sa plastičnim zdravstvenim knjižicama...
Ove godine firma nas je instruisala da uplatimo za plastične knjižice, ali zatim je samo podelila nalepnice za overu klasičnih knjižica i cela stvar je pala u zaborav...
Gde su na kraju uvedene plastične knjižice i da li u potpunosti zamenjuju papirne?
 
Ne nosis i jednu o drugu negdje nemaju citac ako imaju komp negdje imaju komp i citac ali nema neta i tako puno stvari treba da se poklopi da bi to radilo
Najveca nebuloza je sto ta nova zdravstvena nema fotku na sebi vec opet ide uz licnu kartu sto je idiotski
 
Mnoge stvari su tumor na telu ovog naseg drustva, dotakli smo se samo nekih. Takođe ljudske i porodične vrednosti koje se sve vise gube su veliki problem.

Zapadni sistem, koji nam namece mahom lose stvari, je poznat po tome da je porodica davno izgubila smisao. U tom sistemu deca ne brinu za roditelje i roditelji ne brinu za decu. Izgubljen je pojam glave i stuba kuće. A sto se kod nas sve vise implementira. Zato sada ima mnogo vise razvedenih brakova, nego ranije. Kao i sto ima vise ljudi koji nikad nisu ni bili u braku. Niko nikoga ne postuje i svako hoce neko svoje pravo, a niko nece obavezu, ni odgovornost.
 
Mislim da je dove dao najbolji doprinos temi sa dva članka iz Novosti koji su izašli 1.1.2014. i koje ću rado još jedanput citirati:

Prvorođena beba, unuka Merime Njegomir, dobila 300.000 dinara, a beba rođena u Narodnom frontu zlatnik!

Presednik Privremenog veća grada Beograda Siniša Mali uručio je jutros poklon Grada - 300.000 dinara Ljubici Njegomir Živić kao pomoć za kupovinu potrepština za njenu bebu Sonju
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... tu-zlatnik

Porodila se u autobusu na liniji 403 na Avalskom putu

Porodila se Maša Vladisavljević (1985), koja je rodila ćerku, uz pomoć vozača i tri putnice, izjavio je Tanjugu dežurni dispečer GSP Beograd Dušan Obradovi
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... lskom-putu

Sve kreće od države koja ima obraza da urušen sistem gura pod tepih i svodi ga na jednu reality narodnu lutriju. A gde je lutrija, tu je i nameštanje sistema, pogotovu kod nas. Kriza porodice i sve ostalo što uz to ide su samo logične posledice urušenog sistema.

Država je dakle, svesno nekome majka a nekome maćeha, sistem je svesno takav da komunalni policajci imaju viša primanja od zdravstvenih i prosvetnih radnika koji nam brinu o deci. Izgradnja stambeno-tržno-estradnog naselja za starlete i polusvet je svesno odabrana kao projekat od nacionalnog značaja za dvomilionsku prestonicu države u kojoj su nerealizovani projekti Kliničkog centra Srbije, železničke stanice, opere, filharmonije...

Ali sami smo birali, kako da se bunimo? I ne, nije ovaj narod ni na jednim izborima birao "zapadni model", već je ovaj šljam koji pripada nekom drugom vremenu i ideologiji po osvajanju vlasti onako šibicarski krenuo da svetini na prevaru uvaljuje nešto što se predstavlja kao zapadni sistem vrednosti, a zapravo je prerušena naša prostota, zaostalost i pokvarenjaštvo.
 
Ja sam rekao da je to sistem sa Zapada, pošto sve vise ličimo na njih. Zbog čega mi uopšte nije drago.
 
Pa donekle nije ni meni, zapadni sistem definitivno ima mnogo loših strana.
Naš problem je što trenutno kombinujemo ono najgore od zapadnog sistema sa najgorim delom naše zaostavštine od starog sistema. Ničeg progresivnog tu više nema.
 
blade, meni su ruskinje najlepse zene na svetu, ruska himna mi je cesto zvono ili budilnik na telefonu, obozavam tu melodiju.. sem dostojevskog nisam sreo pisca ciju knjigu sam pozeleo da procitam opet i opet iznova.. ukratko, gotivni su mi blentavici skroz ali ajde da vidimo sta je to iz njihovog "sitema vrednosti" sto mislis da smo propustili da "usvojimo" a sto bi nam donelo neki boljitak u odnosu na "truli zapad".. i sta je to lose iz zapadnog sistema sto nam zapad namece protiv nase volje? pa evo decenijama slusamo od nasih vodja o evropskoj uniji i blagodetima u vidu kredita, pozajmica i slicno.. to je ono sto priziavamo iz njihovog sistema vrednosti dok npr placanje poreza, postovanje ljudskih i manjinskih prava, tolerancija.. to je zlo koje nam zapad namece!

nije to bas tako pa kao sto si lepo rekao da nije svaka salterusa lenja ili da nije svaki radnik u juri alija sirotanovic tako i ne postoji "zli" zapad " i "dobri "istok", odnosno niko nije svrsen. ja bih pre prodiskutovao koji od tih sistema daje vecu i bolju sansu za pristojan i bezbrizan zivot nekome ko se ne stidi da bude vredan i posten pa bih u tom smislu i pitao konkretno... sta je to na zapadu cega se plasis odnosno sta prizivas sa istoka (ovog blizeg, onaj dalje gde zive mali zuti ljudi skloni radu i stednji nema smisla ni spominjati u kontekstu nasih "drustvenih vrednosti")?
 
Ja sam imao tu čast da godinu-dve provedem među malim žutim ljudima - i to onim "višim srednjim" slojem koji ima kancelarijski posao - i mogu samo da kažem - žali bože taj broj radnih sati koje oni ulupavaju cele božje godine bez neke opipljive svrhe. Ono kad se u firmi redovno i masovno svaki dan ostaje do pola osam, ako ne do pola deset uveče i kad takvo stanje postaje normalno. Ja sam bar imao čvrstu predstavu o tome da se npr. do kraja meseca vraćam kući, a kako sve to izgleda u njihovim glavama, mogu samo da zamislim.

Kako da vam objasnim, to je vam je ono kada svi ljudi na projektu vrlo dobro znaju da su određeni korporativni menadžeri ugovorili neki projekat crtanjem po salveti na večeri, gde se išlo ispod cene i sa nemogućim rokovima da bi se dobio posao. Nakon toga, stotine ljudi će i sa strane kupca i sa strane prodavca provesti dve godine ludački radeći da jure rok koji jednostavno nije moguć. A nakon te dve godine obe strane će proglasiti da je završeno nešto što nije završeno, pa će tek onda krenuti proces i potprojekti uvođenja u upotrebu nečega što je kaobajagi već isporučeno.

U pitanju je naravno bio internacionalni projekat u kojem su zajedno nagrabusili ljudi svih boja i rasa. Tu su se lepo na delu pokazali menadžeri sa istoka i zapada ujedinjeni pohlepom globalnog neoliberalnog kapitalizma. Međutim, glavna razlika između nas prašinara, zapadnjaka i istočnjaka na projektu je bila u tome što zapadnjaci ne daju na sebe, na bezobrazluk i nehebanje žive sile eskiviraju nerazumne zahteve a istočnjaci sve ćute i trpe. Ja sam, naravno, odabrao da budem u zapadnom kampu, po principu ko govori švapski, njega se ne tlači na projektu...
 
Ja se ne sećam da sam nedge pomenuo ,,Dobri Istok, i ,,Zli Zapad,,. Tj. ne mislim da je na Istoku sve ispravno. Naravno da bi trebalo diskutovati o tome koji sistem daje bolju šansu da pristojan zivot. Ali Zapad, pod čijim smo uticajem mnogo više, nego istočnim, nam nameće mahom loše stvari.

Društveno uređenje u većini evropskih zemalja je kapitalizam. Samo zavisi gde kakav. U ekonomski jakim i drustveno uređenim zemljama je to kapitalizam koji je unapređen kroz vreme, pošto je i sve drugo napredovalo. A u ekonomski i društveno neuređenim državama, kao što je naša, to je najgora vrsta kapitalizma, ona kakva je bila kada se njegov pojam prvi put pojavio u istoriji. I to je do te mere, da ga nekad nazivamo i feudalizmom ili čak robovlasničkim društvom.

U društveno uređenoj zemlji mozeš biti kapitalista koliko hoćeš, ali ne možeš prema svojim zaposlenima da se ponašaš kao prema robovima i da imaš dobitak koji se meri stotinama procenata, a da radnicima isplaćuješ platu koja nije dovoljna da se PREzivi. Kao što je u Srbiji moguće. I u tako uređenim zemljama radnici imaju i prava pored obaveza i veća je ponuda posla. Kratko, ceni se rad. Bar više nego ovde.

Ne kazem da zapadni sistem nema svoje dobre strane, naravno da ima. Samo što nam se one ne nameću, kao što nam se nameću loše. Ne nameću nam se veće plate, jeftinije gorivo, pojednostavljanje procedura u administraciji i tako dalje,...A nameće nam se, recimo, održavanje gej parade po svaku cenu, što naša mentalna svest ne prihvata, ali nam se nameće na silu, pod okriljem ljudskih prava.
 
Блејд (каквог ли западњачког ника;),

Србија се од 1804. труди, са мање или више успеха, да достигне тзв. Запад, тј. да постане друштво западног типа. Данас је Србија једно од мање успешних друштава западног типа и то ти је, углавном, то.

А "Запад" као неки хомоген појам, наравно, не постоји. Да ли је исто Италијан и Швеђанин? Наравно да није. И Русија је, наравно, у неку руку "Запад", јер је од времена Петра Великог снажно упрла да то постане, а још пре тога је себе прогласила Трећим Римом, дакле, ни мање ни више него предводником и браничем читаве западне цивилизације.

П. С. Овај твој потпис - Ništa mi nije čudnije od ljudi koji ne vode računa o svom životu - је типично "западњачки"; "источњаци" по правилу мање цене себе и свој живот, то су они што ставе циглу на гас и мисле да их бог чува - ми са таквим животним ставом немамо много заједничког (мада би се, например, у стилу вожње могли препознати елементи турске, или арапске, или кинеске културе у нашем цивилизацијском опусу - о, да, Кинези возе као највеће будале на свету), а међу заслужнима за то су свакако наши просветитељи, попут Доситеја и Његоша. Од овог последњег, тешко да постоји већи Европејац и Западњак међу Динароидима.
 
Odlična tema. Samo da nabacim - kapitalizam nije društveno uređenje, iako na njega bitno utiče. Kapitalizam je ekonomsko ustrojstvo društva, što je ipak samo jedan segment društvenog uređenja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=406972#p406972:1wsngz6q je napisao(la):
Пантограф » Sre Sep 21, 2016 7:18 pm[/url]":1wsngz6q]Блејд (каквог ли западњачког ника;),

Србија се од 1804. труди, са мање или више успеха, да достигне тзв. Запад, тј. да постане друштво западног типа. Данас је Србија једно од мање успешних друштава западног типа и то ти је, углавном, то.

А "Запад" као неки хомоген појам, наравно, не постоји. Да ли је исто Италијан и Швеђанин? Наравно да није. И Русија је, наравно, у неку руку "Запад", јер је од времена Петра Великог снажно упрла да то постане, а још пре тога је себе прогласила Трећим Римом, дакле, ни мање ни више него предводником и браничем читаве западне цивилизације.

П. С. Овај твој потпис - Ništa mi nije čudnije od ljudi koji ne vode računa o svom životu - је типично "западњачки"; "источњаци" по правилу мање цене себе и свој живот, то су они што ставе циглу на гас и мисле да их бог чува - ми са таквим животним ставом немамо много заједничког (мада би се, например, у стилу вожње могли препознати елементи турске, или арапске, или кинеске културе у нашем цивилизацијском опусу - о, да, Кинези возе као највеће будале на свету), а међу заслужнима за то су свакако наши просветитељи, попут Доситеја и Његоша. Од овог последњег, тешко да постоји већи Европејац и Западњак међу Динароидима.

Sto se tiče prvog pasusa...U pravu si.

Drugo...Kada se kaze Zapad u tom smislu, se misli na SAD i države koje su pod velikim njihovim uticajem, mahom na članice Nato pakta i EU. I čemu ta filozofija niokočega??? Jel me tovariš ili...? Izvini, ali tako mi deluje...To nikada inače u zivotu nisam shvatao. Naravno da nije isto Italijan i Šveđanin. Ko je rekao da jeste? Ali su pod istim uticajem. I više liče jedni na druge nego što ličimo mi i oni. I Rusija polako poprima (ne brzinom kao mi, ali poprima) zapadni uticaj, jer prosto, njihova moć uticaja je jača od istočnjačke. U svetu se jasno vidi ko je od dve sile više uticajniji. Amerikanci - nazalost.

Treće...Moj potpis se pre svega odnosi na ponašanje u saobraćaju i naravno da te neće Bog čuvati, ako se sam ne čuvaš. I ako je to dobro u Zapadnom sistemu, trebalo bi prihvatiti, kao i sve ostalo što je dobro. A što ne treba, odbaciti kao škart. Ali da bude naš izbor da li ćemo nešto da prepoznamo kao dobro i prihvatimo ili kao loše i odbacimo. A ne da ti zapadni foteljaši kazu: ,, gej parada mora da se održi i tačka ,, . Što naša srpska svest nikad nece prihvatiti kao normalnu stvar, jer je to bolest i protivprirodno ,, . Nekad bude kod njih, to je njihova stvar, ali zašto se nama nameće na silu ono što ne zelimo da prihvatimo?
Dositelj Obradović jeste bio Evropejac, ali za Njegoša bi više rekao da je bio Rusofil.

Duleja":1wsngz6q je napisao(la):
Odlična tema. Samo da nabacim - kapitalizam nije društveno uređenje, iako na njega bitno utiče. Kapitalizam je ekonomsko ustrojstvo društva, što je ipak samo jedan segment društvenog uređenja.
Mozda se nisam najtačnije izrazio, bolji je izraz ekonomsko uređenje. Jeste jedan i glavni segment, ako ćemo pošteno, tako da i nisam mnogo pogrešio i tako ga nazvavši.
 
fora je u tome da su prava gejeva na paradu i prava svih na pristojan zivot deo jednog paketa. tvoje pravo da od svih tih "zapadnih" tvorevina biras i prizivas samo ona koja bi tebi licno donela neku korist i boljitak u zivotu dok je sa druge strane skart koji neko zeli da ti nametne ali tesko druze da ce igde i ikada postojati pristojna drzava bas po tvojim merilima.. u realnom svetu kad se ti zabrines za prava gejeva oni ce se zabrinuti za tebe,deda za babu, baba za repu.. i onda kada budemo brinuli jedni o drugima uvazavajuci nase razlicitosti (dok ne ugrozavaju druge) imacemo zajednicko pristojno mesto za zivot. dotle druze kaubojstina kod tebe u firme, i na paradi i u bolnici i u skupstini...
 
Блејд,

Нико те не "товари", али морам да ти кажем да су твоји постови понекад изузетно наивне природе. Рецимо, ту тезу о геј-паради - да је то, баш, суштински значајно питање, посебно за српски идентитет - чујем понекад од становништва без довољно додира са савременим животом. Превазиђи то. Реално - ко има право да некој групи забрани да прошета улицама? Где пише да има на то право? Само немој, молим те, ону језиву и јадну аналогију између хомосексуалаца и педофила, јер је то заиста срамна логичка грешка. Имам више кућних пријатеља хомосексуалаца (и жену приде, да не буде забуне), али не бих имао ниједног пријатеља педофила. И не верујем да треба некоме да објашњавам зашто.

Друго, пишеш помало са неким гневом, а ниси баш разумео суштину онога што написах, јер ми опонираш да је Његош био русофил, а не европејац. Наравно да је био и једно и друго (гледе "европејства", у Горском вијенцу, например, човек хвали све који су допринели да пред Бечом "пукне колан Свечевој кобили", и да "Барјактар" не освоји Европу: пољског краља (Собијевски - погрешно је додао ово "в", али `ајде, није имао википедију), војводу Савојског (Евгенија) итд.).
Даље, чини ми се да ти промичу и неке финесе, кад, рецимо, кажеш да су Швеђани и Италијани сличнији међусобно, него са Србима. Нису. Срби су по менталитету (и по генетици) Медитеранци, са Жабарима су врло слични, а Швеђанке су, кажу искусни хетеросексуалци, веома сличне Рускињама, а никако Италијанкама или не дај Боже Српкињама. Руси и Срби, генерално, имају поприлично мало сличности. Овде узми у обзир да ја чак и говорим руски језик (онај предмет у школи из којег је свако имао бар 4, а требало је да цео разред има кеца).

Можеш да приметиш да ја тежим логичкој и што ученијој расправи уз примесе ироније и хумора (чита се савремена књижевност, јбг - поглавито сјајни западни писци - Руси, Норвежани, Французи, али и Кинези блиски западној култури, попут Мо Јена и Ју Хуе, пошто значајних писаца другог кова тамо и немају), па нема разлога да се љутиш ако ти се не свиди манир писања - мене су тако научили.

(Једино је бесмислено у данашње доба, и у складу са класичном књижевношћу (рецимо - са Толстојем, кога сматрам једним од највећих људи који су икада живели), то што је овај пост толико дугачак...
 
Razgrađevinaru,
Brkaš neke stvari i grešiš. Ne da biram šta meni odgovara. To je druga tema. Da plate budu prilagođene cenama, pojednostavljenje u administracijskim i sličnim procedurama, da mladi ljudi mogu da uzmu povoljne kredite kako bi samostalno počeli zajednički zivot i još mnoge stvari koje bi sada naveo, a što u zemljama u zapadnoj zoni uticaja već postoji, ne vidim da i jednom poštenom i radnom čoveku ne bi odgovaralo.

A za ovo sto kazeš za gejeve...Oni ugorazavaju zdrave i normalne ljude. Pošto promovišu nešto što je bolesno i protivprirodno. Nisam ja za to da se ti ljudi diskriminisu, samo da se to njihovo ubeđenje ne prihvata kao nešto što je normalno. Treba uvazavati različitosti, naravno, ali između različitosti i negeč bolesnog, protivprirodnog bi trebalo napraviti razliku. Nije to ja volim Audija, a ti Citroena ili ja volim da se oblačim eleganto, a ti sportski, pa da kazeš ok, svako ima svoj ukus i zelje.

Zapad ti nameće da prihvatiš gejeve kao nešto normalno, a da se sa druge strane izgube porodične vrednosti. I gde je tu normala??? Pogledaj samo koliko se ljudi samo razvodi, ne zeni i ne udaje, nema decu? A koliki je taj broj bio ranije? I šta je uzrok toga, čega pre nije bilo?
 
Госн Блејд, у свим земљама у које бих икада пожелео да се преселим, постоји геј-парада. Није баш та чињеница разлог зашто бих желео тамо да одем, али, шта ћеш, то постоји. Свака од тих земаља је уређенија, моралнија, боља од Србије. Ја заиста не видим предности нашег друштва над, рецимо, шведским. Или немачким. Или словеначким. Не видим, заправо, ниједну предност, јер, објективно, тако нешто не постоји. Јесам Србин и православац, навијам за Звезду и волим све што воле... средовечни Срби, али жао ми је, тако је.

Немој да те тај секс између двојице мушкараца толико депримира - према лезбијкама смо ионако реално одавно толерантни.
 
Realno, kome pored ogromne nezaposlenosti, bede, korupcije, birokratije, lošeg kvaliteta javnih usluga, visokog kriminala i antinarodne vlasti najviše smetaju pederi, taj treba duboko da se zapita šta je on i koji su mu prioriteti u životu. To kažem dobronamerno, bez namere da ikog uvredim. Meni je bitnija egzistencija i bezbednost nego nečija seksualna orijentacija. Ako to nekome izgleda nelogično neka zatraži pomoć, ne od stručnog lica nego od ljudi iz najbliže okoline.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407006#p407006:3fvurg9k je napisao(la):
Пантограф » Sre Sep 21, 2016 9:54 pm[/url]":3fvurg9k]Блејд,

Нико те не "товари", али морам да ти кажем да су твоји постови понекад изузетно наивне природе. Рецимо, ту тезу о геј-паради - да је то, баш, суштински значајно питање, посебно за српски идентитет - чујем понекад од становништва без довољно додира са савременим животом. Превазиђи то. Реално - ко има право да некој групи забрани да прошета улицама? Где пише да има на то право? Само немој, молим те, ону језиву и јадну аналогију између хомосексуалаца и педофила, јер је то заиста срамна логичка грешка. Имам више кућних пријатеља хомосексуалаца (и жену приде, да не буде забуне), али не бих имао ниједног пријатеља педофила. И не верујем да треба некоме да објашњавам зашто.

Друго, пишеш помало са неким гневом, а ниси баш разумео суштину онога што написах, јер ми опонираш да је Његош био русофил, а не европејац. Наравно да је био и једно и друго (гледе "европејства", у Горском вијенцу, например, човек хвали све који су допринели да пред Бечом "пукне колан Свечевој кобили", и да "Барјактар" не освоји Европу: пољског краља (Собијевски - погрешно је додао ово "в", али `ајде, није имао википедију), војводу Савојског (Евгенија) итд.).
Даље, чини ми се да ти промичу и неке финесе, кад, рецимо, кажеш да су Швеђани и Италијани сличнији међусобно, него са Србима. Нису. Срби су по менталитету (и по генетици) Медитеранци, са Жабарима су врло слични, а Швеђанке су, кажу искусни хетеросексуалци, веома сличне Рускињама, а никако Италијанкама или не дај Боже Српкињама. Руси и Срби, генерално, имају поприлично мало сличности. Овде узми у обзир да ја чак и говорим руски језик (онај предмет у школи из којег је свако имао бар 4, а требало је да цео разред има кеца).

Можеш да приметиш да ја тежим логичкој и што ученијој расправи уз примесе ироније и хумора (чита се савремена књижевност, јбг - поглавито сјајни западни писци - Руси, Норвежани, Французи, али и Кинези блиски западној култури, попут Мо Јена и Ју Хуе, пошто значајних писаца другог кова тамо и немају), па нема разлога да се љутиш ако ти се не свиди манир писања - мене су тако научили.

(Једино је бесмислено у данашње доба, и у складу са класичном књижевношћу (рецимо - са Толстојем, кога сматрам једним од највећих људи који су икада живели), то што је овај пост толико дугачак...


Пантограф":3fvurg9k je napisao(la):
Госн Блејд, у свим земљама у које бих икада пожелео да се преселим, постоји геј-парада. Није баш та чињеница разлог зашто бих желео тамо да одем, али, шта ћеш, то постоји. Свака од тих земаља је уређенија, моралнија, боља од Србије. Ја заиста не видим предности нашег друштва над, рецимо, шведским. Или немачким. Или словеначким. Не видим, заправо, ниједну предност, јер, објективно, тако нешто не постоји. Јесам Србин и православац, навијам за Звезду и волим све што воле... средовечни Срби, али жао ми је, тако је.

Немој да те тај секс између двојице мушкараца толико депримира - према лезбијкама смо ионако реално одавно толерантни.


Gospodine Pantografe,

Ne znam da li mislimo na iste stvari. Njih jednostavno njihovi zakoni koji su generalno slični i usklađuju se, teraju da budu sličnog mentaliteta i ponašanja. A nekada su svi bili totalno različitog. Kada neko ima jak uticaj na tebe, vrlo brzo postaješ kao on. Nisam mislio na fizički izgled. Naravno da mi nismo slični ni psihički i ni fizički sa Rusima. Imamo neke zajedničke stvari, ali nismo slični. Ali smo sličniji, nego sa Amerikancima. Da me ne shvatiš pogrešno, ne bi voleo da budemo ni kao jedni, ni kao drugi, mada sam misljenja da su Rusi manje zlo.

Ja sam uvek za logičku raspravu, bez spustanja na lični nivo, pa neka mislimo totalno različito, o svemu moze lepo da se razgovara. Dokle god si ti kulturan prema meni, i ja ću biti prema tebi.

Ne deprimira to mene. Ali neka to rade u svoja 4 zida i neka ne promivišu to kao normalno. Pošto su Bog i priroda stvorili Adama i Evu, a ne Adama i Stevu. Ne moze se prirodi protoviti i reci da je to normalno, pošto nije.

Ja nisam za to da se ti ljudi diskriminisu, ali nisam za to da se to propagira kao porodična vrednost i normalan način zivota, jer to nije. To je nesto sto ugrozava vec dovoljno ugrozen natalitet ovog naroda koji polako nestaje. U prirodi čoveka je da nadje osobu suprotnog pola i da stvara porodicu. Sve što je drugacije od toga se smatra bolešću i poremećajem. A gejevi su bas takvi i tada nema stvaranja porodice, pa kao takvo ne moze biti normalno. I kako takvom mu treba pristupiti. A bolesni ljudi se ne diskriminisu, nego se leče. I gejevima bi trebalo da se omogući lečenje, kao i svim drugim bolesnicima, ali naravno samo njihovom voljom.



tragac":3fvurg9k je napisao(la):
Realno, kome pored ogromne nezaposlenosti, bede, korupcije, birokratije, lošeg kvaliteta javnih usluga, visokog kriminala i antinarodne vlasti najviše smetaju pederi, taj treba duboko da se zapita šta je on i koji su mu prioriteti u životu. To kažem dobronamerno, bez namere da ikog uvredim. Meni je bitnija egzistencija i bezbednost nego nečija seksualna orijentacija. Ako to nekome izgleda nelogično neka zatraži pomoć, ne od stručnog lica nego od ljudi iz najbliže okoline.

Kada sam ja rekao da mi to najvise smeta??? Jesi ti siguran da si čitao moj post? O čemu ti pričaš? I ja tebi dobronamerno da kazem da kao hoces da uđeš u diskusiju sa mnom ili nekim drugim, prvo lepo pročitaš sta je napisao, ako ti nesto nije jasno, pitaš. A ne da ,,prišivaš,, nekome ono što nije rekao kao meni sada.

E vidiš, meni smeta to što pored svega što si naveo, svih tih problema koji su (za moj pojam) mnogo veci od problema bezbednog paradiranja gejeva, vlast bavi baš njima, kao da je to jedini problem ove drzave. Kako se Zapad toliko ne bori da nam nametne bolje plate i poboljša sve ovo što si napisao? Oni su za sve ovo vreme koliko vrše jak pritisak na nas uspeli da održe paradu, ali ove druge stvari ne vidim da su uradili.

Za moj pojam je to sto veliki broj ljudi koji ima decu koju bi trebalo da hrani nema posao i zivi u bedi, daleko veci problem od gejeva. Ali to se ne rešava, a prava gejeva se resavaju. E vidiš...To mi smeta! To propagiraju zapadnjaci, a izvrsava antinarodna vlast.
 
Aman nisam pričao o tebi nego uopšteno o raširenoj pojavi medju nebeskim narodom da više gleda tudja posla za šta su pederi najopštiji ali nažalost i jedan od najviše zabrinjavajućih primera (ne zbog pedera, već zbog ozbiljnosti zapostavljenih tema). Takvih sa tom pričom ima koliko hoćeš. Muka mi je od licemerja i dvostrukih aršina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407071#p407071:226al34t je napisao(la):
Blade » 22 Sep 2016 12:30 am[/url]":226al34t]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407006#p407006:226al34t je napisao(la):
Пантограф » Sre Sep 21, 2016 9:54 pm[/url]":226al34t]Блејд,

Ne deprimira to mene. Ali neka to rade u svoja 4 zida i neka ne promivišu to kao normalno. Pošto su Bog i priroda stvorili Adama i Evu, a ne Adama i Stevu. Ne moze se prirodi protoviti i reci da je to normalno, pošto nije.

Ja nisam za to da se ti ljudi diskriminisu, ali nisam za to da se to propagira kao porodična vrednost i normalan način zivota, jer to nije. To je nesto sto ugrozava vec dovoljno ugrozen natalitet ovog naroda koji polako nestaje. U prirodi čoveka je da nadje osobu suprotnog pola i da stvara porodicu. Sve što je drugacije od toga se smatra bolešću i poremećajem. A gejevi su bas takvi i tada nema stvaranja porodice, pa kao takvo ne moze biti normalno. I kako takvom mu treba pristupiti. A bolesni ljudi se ne diskriminisu, nego se leče. I gejevima bi trebalo da se omogući lečenje, kao i svim drugim bolesnicima, ali naravno samo njihovom voljom.
.....

E vidiš, meni smeta to što pored svega što si naveo, svih tih problema koji su (za moj pojam) mnogo veci od problema bezbednog paradiranja gejeva, vlast bavi baš njima, kao da je to jedini problem ove drzave. Kako se Zapad toliko ne bori da nam nametne bolje plate i poboljša sve ovo što si napisao? Oni su za sve ovo vreme koliko vrše jak pritisak na nas uspeli da održe paradu, ali ove druge stvari ne vidim da su uradili.

Za moj pojam je to sto veliki broj ljudi koji ima decu koju bi trebalo da hrani nema posao i zivi u bedi, daleko veci problem od gejeva. Ali to se ne rešava, a prava gejeva se resavaju. E vidiš...To mi smeta! To propagiraju zapadnjaci, a izvrsava antinarodna vlast.

Nemoj molim te da zezas sa tom pricom o Adamu i Stevi :roll:
Traziti od nekog da zivi svoj zivot medju cetiri zida je nemoralno, pa ako hoces i nehriscanski. To je retorika ugnjetavanja jednog dela populacije, koj moze da rezultira samo nasiljem. Ako ti licno nisi nasilan, neko drugi ce biti i biva umesto tebe, ako se ta retorika produbi.

Iz iskustva zemalja koji imaju visok stepen prihvatanja lgbt populacije govori da to nema nikakve veze sa natalitetom, naprotiv. Mnogo je zdravije i normalnije podizati porodicu u tolerantnoj sredini, pa je tako i natalitet veci, uopste nije sve u parama. Da je Srbija bogata zemlja to i dalje ne bi znacilo visok natalitet. Cak i da nije tako, da je natalitet negativan, ne bi trebalo da se postavljaju pseudo eticka pitanja o pravima fakat malog dela populacije da zive svoje zivote koji bas nikako ne ugrozavaju druge. Ne treba dozvoliti da zbog sveopste lose situacije opet nagrabuse oni slabiji, tako sto cemo na njih da projektujemo svoje nezadovoljstvo.

Drugo, i gay ljudi su deo neke porodice, nisu po nikakvom pravilu "antiporodicni" samo zato sto su gay. Gledam fotke sa parade, to su mahom mladi ljudi, necija deca, vidi se neki entuzijazam, sto je bas retko kod nas. Stavise, mladi ljudi i deca su uzasno zapostavljeni, o tome bi na ovoj temi, izmedju ostalog, trebalo da se govori. I gejevi su u bas istom ekonomsko-socijalnom sosu (bez posla, beda itd.), kao i svi ostali, samo u jos goroj situaciji zbog diskriminacije u sferama koje ti u svom zivotu uzimas zdravo za gotovo. To sto vidis nekog "stilistu" ili aktivistu na TVu da mu bas dobro ide u zivotu, nema nikakve veze sa realnoscu, niti su oniikakvi reprezenti, mozda oni stereotipni.

Nije lako za shvatiti, ni onima najobrazovanijima, to je problem. Diskriminacija je lancana reakcija, danas saljes gejeve u cetri zida, sutra ces doci ti na red zbog bilo cega. Nekako je postenije reci "ne razumem", "gejevi mi se gade", nego pisati o Adamu i Stevi, o natalitetu i "neprirodnom". Homoseksualnost jeste prirodna samim tim sto postoji, samo je pitanje (ne)prihvatanja.

Ni meni, iskreno, ne odgovara to sto je vuciceva garnitura ta koja obezbedjuje iole normalno odrzavanje parade ponosa. Jos jedan u nizu paradoksa u Srbiji. To je zato jer time dobija politicke poene u Srbiji i na zapadu, pa onda izjavi nesto poput "pre bih isao na svadbu gasicevoj sina, nego na paradu" samo da bi se ogradio zbog poena kod populacije koja ne podrzava paradu. To je naravno licemerno, nema tu nikakve zelje za slobodom i ljudskim pravima, ocito, samo kalkulacija i interes. Nije bas da lgbt u Srbiji mogu da biraju koja ce im vlast obezbediti sigurnu setnju, isto kao sto ti od svake vlasti ocekujes sigurnost i osnovna ljudska prava, sada, a ne sutra ili 2022 godine.
 
E vidiš, meni smeta to što pored svega što si naveo, svih tih problema koji su (za moj pojam) mnogo veci od problema bezbednog paradiranja gejeva, vlast bavi baš njima, kao da je to jedini problem ove drzave. Kako se Zapad toliko ne bori da nam nametne bolje plate i poboljša sve ovo što si napisao? Oni su za sve ovo vreme koliko vrše jak pritisak na nas uspeli da održe paradu, ali ove druge stvari ne vidim da su uradili.

E, ovo jeste ključna stvar. Ljudi imaju bes i zavist prema relativno malobrojnim grupama drugačijeg identiteta (LGBT, Jevreji...) upravo zato što su frustrirani svojom materijalnom egzistencijom i time što im stanje u društvu srozava standard ispod granice dostojanstva.
Iritira ih to što se elite ovih manjinskih grupa probijaju u društvenu elitu disproporcionalno svom procentualnom učešću u stanovništvu, a ne vide da su oni obični mali ljudi (pa bili oni LGBT, Jevreji ili šta god) u jednakoj bedi i krizi kao i svo ostalo "strejt" stanovništvo.

Ja u korenu svega toga ne vidim ništa drugo osim podsvesnog zahteva za preraspodelom - pošto smo bedni kao "zemlja i narod", hajde da sprečimo da se te manjinske grupe probijaju na pozicije moći i uticaja, da bi više pozicija ostalo "za nas većinske", jer sad je situacija u društvu takva da ionako nemamo dovoljno prilika za prolazak prema gore.

Gde je greška u takvom rezonovanju? Jednostavno u tome što se zaboravlja da nas u provaliju guraju upravo oni koji se deklarišu kao Narodna, Srpska itd. opcija, a posle su nam neke manjine krive. Da bismo se distancirali od svih Drugačijih, prihvatamo negativnu selekciju.
 
Ne diskriminisem ja njih. Oni su za mene mentalno bolesni i poremeceni ljudi. A hoce da javno propagiraju tu svoju bolest kao normalan način zivota. Jel vi vidite o čemu pisete i sta branite? Zamislite da ljudi koji boluju od raka javno izadju i kazu da rak ne treba da se leči, nego da bi trebalo da se zivi sa rakom? Pravim vam poređenje sa necim drugim, sto je takođe bolest. I naravno da ih ne treba diskriminisati i drustvu, kao sto se ni jedan drugi čovek koji je bolestan ne diskriminise. Kao i svima treba im omogućiti lečenje od strane lekara koji potrebni, naravno pošto dobrovoljno pristanu.

To nije različitost, to je bolest. Objasnio sam zasto, ponavljao se ne bi. Objasnio sam plastično i sta je različitost. Nije shvatio samo onaj ko nije hteo da procita.
 
Meni ne smeta ako ti nešto smatraš za bolest, ali savremena medicinska nauka to ne tretira baš tako. Onda se postavlja pitanje ko je taj što ljude treba da upućuje na lečenje, da li doktori ili narodne mase, tipa ja i ti pratimo TV Pink i šaljemo SMS-ove za i protiv lečenja, pa će na lečenje biti upućen onaj koji za to dobije većinu glasova publike...

Ti i ne znaš da li neko od tvojih kolega na poslu ima, recimo, rak ili AIDS. I ne treba da te se tiče, jer svi oni imaju pravo da rade svoj posao dok god su radno sposobni. Ali kad bi neki kolega "priznao" da ima AIDS, to bi bilo nezgodno, neke kolege bi se možda plašile za svoju sigurnost pa bi taj koji ima AIDS mogao da bude diskriminisan.
Isto je i sa LGBT manjinom. I oni imaju pravo da rade svoj posao i sve što mi radimo, tim pre što ni njihova "bolest" nije prelazna. E sad, ti se pitaš odakle im svake godine taj čudan poriv da ŠETAJU. E možda upravo zato što ih ti smatraš bolesnicima, a oni žele da budu prihvaćeni kao normalni ljudi. Ti si protiv diskriminacije i verovatno bi im dopustio da imaju posao, ako treba i da budu ministri, ali oni ne žele da se o njima govori kao o ministru bolesniku, ili kao o nekakvom zaposlenom sa dijagnozom (a pritom dijagnozu ne uspostavljaju doktori, već TI).

Ti se ne zalašeš za diskriminaciju, ali treba da shvatiš da je je diskriminacija i kada osuđuješ nekoga ko nije dokazano kriv, kao i kada šalješ na lečenje nekoga ko nije dokazano bolestan.
Ako bismo doneli zakon po kojem su LGBT bolesnici sa pravom na zaštitu od diskriminacije, onda bi sledeći korak možda mogao da bude donošenje zakona po kojem LGBT osobama treba da prestane radni odnos na državnom poslu i da za njihovo dobro budu upućeni na lečenje, ukoliko na birou postoje Normalni Srbi odgovarajućih kvalifikacija koji čekaju na posao. To bi se moglo pravdati, recimo, kao vanredna i privremena mera zbog teške ekonomske situacije.

Eto, to je suština priče "nisam za diskriminaciju ali to nije normalno". Danas se zalažemo da diskriminacije ne bude, ali želimo da neke stvari budu obeležene kao nenormalne i onda samim tim imamo neke ljude "u rezervnom sastavu" za diskriminaciju u budućnosti, ako nam tako u budućnosti bude politički odgovaralo.
 
Ja se za mnoge stvari u zivotu drzim one Kantove: ,,Postupaj tako da princip tvoje volje moze vaziti kao zakon za sve ljude,,. Ako to primenimo na homoseksualizam, to je kraj ljudske vrste, kraj porodice, kraj svega. Jer, ko nema porodicu, nema ništa. Kroz to pravilo mozes da ispitas mnoge stvari u smislu da li su ispravne ili nisu.

Evo ja priznajem da ne bi mogao da imam prijatelja koji je peder, kao što ima Pantograf. A da li je peder moj kolega sa posla, sef, podređeni, direktor,... To je njegova privatna stvar, koja mi ne smeta, dokle god ne utiče na posao koji obavlja.
 
Vrh