Šta je novo?

Dronovi i ostali bespilotni vazduhoplovi

Ja mislim da koliko god oni ubacili više senzora na novijim verzijama, DJI dronovi ne mogu da zaobidju kablove odnosno ne registruju ih.
Brzu popravku želim.
 
Ja mislim da koliko god oni ubacili više senzora na novijim verzijama, DJI dronovi ne mogu da zaobidju kablove odnosno ne registruju ih.
Brzu popravku želim.
Управо тако! При том, критеријуми поузданости, тачности и доступности система који се уграђују у такве дронове нису критеријуми који важе за ваздухопловне системе, већ стандардни индустријски критеријуми, као за фен или миксер, односно 10 на -3, у бољем случају 10 на -4 (тј. прихватљив је потпуни отказ система једном у хиљаду, односно десет хиљада сати рада).
 
Pre neki dan sam i ja vozio i vidim na kameri da su kablovi bas blizu senzori nisu radili, to je mana kablove ne vidi, dalje u gradskim uslovima ne moze mnogo daleko da ode od mini 2 i ako ima te antene na kontroleru ne vidim neki boljitak, na otvorenom se vidi razlika u dometu, kada je jako sunce moram da smanjim EV na -0.7 jer i ako je na auto mode podesen za boje kada se postavi na youtube malo se vidi belilo, to je za sada, javljam ako vidim jos neke nedostatke... svakako bi ga opet kupio 😀 Ja sam presao sa mini 2 na mini 4 pro pa mi je samo upravljanje velika razlika i digitalni kontroler koji ima super sliku i ekran
 
Zato sto senzor moze da registruje nesto sto je reda velicine zgrade, drveta ali ne moze da vidi kabl koji je sirok samo cm.
Zapravo moze da ga registruje u sekundi kad senzor predje preko njega vec u sledecom trenutku ga ne registruje jer je dron u pokretu i kaze dronu da nastavi pravo.
Na kraju se samo nabije u njega i game over.
Znaci pravilo broj 1 kad se neko zadesi u zoni kablova je da se ne oslanja na senzore vec iskljucivo na vizuelni domet onoga sto vidi na ekranu.
 
Poslednja izmena:
Zato sto senzor moze da registruje nesto sto je reda velicine zgrade, drveta ali ne moze da vidi kabl koji je sirok samo cm.
Zapravo moze da ga registruje u sekundi kad senzor predje preko njega vec u sledecom trenutku ga ne registruje jer je dron u pokretu i kaze dronu da nastavi pravo.
Na kraju se samo nabije u njega i game over.
Znaci pravilo broj 1 kad se neko zadesi u zoni kablova je da se ne oslanja na senzore vec iskljucivo na vizuelni domet onoga sto vidi na ekranu.
Уф, ја бих био још ригорознији. Ослањати се само на властите очи.

Летење у домету видљивости (VLOS - Visual Line of Sight) подразумева непрекидно посматрање дрона и околине својим очима, без икаквих помагала, са изузетком наочара или контактних сочива. Неке ваздухопловне власти иду још даље (нпр. швајцарска) и под VLOS подразумевају способност пилота да види дрон не само као тачку на хоризонту, већ да “тера дрона” само онолико далеко док може да види положај дрона у односу на осе нападних и управљачких површина (тј. да види да ли је и колико искошен). Није ово без соли, јер само тако може да се гарантује тачан и ефикасан маневар избегавања.

На ово треба додати да дрону треба веровати не колико се верује авиону, већ колико се верује миксеру или фену за косу.
 
Zato sto senzor moze da registruje nesto sto je reda velicine zgrade, drveta ali ne moze da vidi kabl koji je sirok samo cm.
Zapravo moze da ga registruje u sekundi kad senzor predje preko njega vec u sledecom trenutku ga ne registruje jer je dron u pokretu i kaze dronu da nastavi pravo.
Na kraju se samo nabije u njega i game over.
Znaci pravilo broj 1 kad se neko zadesi u zoni kablova je da se ne oslanja na senzore vec iskljucivo na vizuelni domet onoga sto vidi na ekranu.
Objekti na ekranu i ako se cine blizu nisu uopste, danas bas gledam u ekran i cini se da je kran blizu kad pogledam direktno u poziciju drona i krana ima dosta mesta da preleti i ako se cini da je jako blizu na ekranu :)
 
Slazem se, i to utice na percepciju prostora oko drona.
Ja isto imam taj trip kad mi je dron blizu neceg, uvek mislim da je to nesto blize nego sto jeste i da cu udariti a u stvarnosti nije tako.

Konkretno kod kablova je tesko videti koliko si blizu njih time sto ces gledati direktno u dron jer daljina moze da vara.
Zato mislim da kod kablova je najbolje pratiti na ekranu.
A najveci problem, bar meni, je taj da ih ponekad ne uocim odmah pogotovu ako snimam nisko neku ulicu, tj ako ga teram izmedju zgrada gde ima puno kablova i ako to radim velikom brzinom onda tu mora da se pazi dosta.
 
Sto je najgore mislio sam da sam iznad tih kablova, moja greska sto nisam gledao na displej vec sam gledao u njega jer je bio udaljen 5,6 metara od mene.
Sutra ga saljem u servis pa cemo videti za 3,4 dana sta kazu.
Razumem da nisam nikad vozio dron, pa da sam udario, al toliko kablova i objekata sam obisao i da ga srusim u dvoristu na 5,6 metara od mene mi i dalje ne ide u glavu...
 
Sto je najgore mislio sam da sam iznad tih kablova, moja greska sto nisam gledao na displej vec sam gledao u njega jer je bio udaljen 5,6 metara od mene.
Sutra ga saljem u servis pa cemo videti za 3,4 dana sta kazu.
Razumem da nisam nikad vozio dron, pa da sam udario, al toliko kablova i objekata sam obisao i da ga srusim u dvoristu na 5,6 metara od mene mi i dalje ne ide u glavu...
Meni je Mini 2 pao kada sam ga spustao na krov od auta, nesto se zamislio i samo vidim da ce da udari u ivicu auta a vec je krenuo da se spusta (landing je vec izgovorio) i ja levo desno i udari u ivicu od krova i padne dron na ledja i nista se ne osteti hahah al ono najmanja moguca nepaznja bukvalno na najvecu glupost mozes da sje*******es dron, nema pravila kad ce se to desiti...

Ja sam bio otkupio jedan mini 2 koji je upao u reku, uzeo fly more combo i poslao dron na servis u Belu Crkvu kod Vlade, ali nije mu bilo spasa, nije se isplatilo popravljati, ali mi je dao dobru cenu tipa 7000 za neispravan dron... ostao mi je mini 2 sa 6 baterija i 2 hub-a, zao mi da ga prodajem a kad bolje razmislim bolje i da ostane ako se ovoj 4orci nesto desi, jer nikad se ne zna :)

Moze sve da se popravi samo u vodu da ne ode, to mu je kraj :(
 
Jedina stvar koja me brine kod mini jeste tezina zbog vetra i tu se lomim. Mada sam gledao da su cetvorku testirali i da izdrzi dosta, naravno da nije oluja u pitanju


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jedina stvar koja me brine kod mini jeste tezina zbog vetra i tu se lomim. Mada sam gledao da su cetvorku testirali i da izdrzi dosta, naravno da nije oluja u pitanju


Sent from my iPhone using Tapatalk
Trpi vetar mini 4 pro do 38 km/h uz dosta naprezanja motorića i baterija odlazi brže zbog stabilizacije, ja ne letim kada je vetar preko 20km/h da ga ne bi forsirao... generalno se ljudi zeznu puste dron on dobije vetar u ledja odu daleko a kada treba da se vrati dron jedva nazad jer vetar bije pravo u njega, onda samo sport mode pomaže da se vrati donekle, tad se baterija troši u sekundama, spustis koliko god možes visinu jer gore je mnogo jači vetar i ako imaš sreće da ga vratiš ili spustiš na neko mesto pa da odeš po njega, desilo mi se jednom pa se više ne zezam :D
 
Da se i ja pridružim klubu 😁

IMG_1836.jpeg


Za daljinski sam uzeo ovu zaštitu, odlična je - ne moram da skidam ono metalno sokoćalo sa upravljača:

IMG_1844.jpeg


Prva slika:
DJI_20240215180653_0004_D.jpg
 
Negde videh, al nisam jos testira, da ovaj punjac od cetvorke, moze da "puni" bateriju sa jedne baterije na drugu, tacnije ako je jedna baterija fazon na pola istrosena, a druga ispod pola, on ce napuniti ovu na pola da bude skoro cela, ako je tako to je super stvar, meni uvek ostane nesto baterije i onda na tri zamene, moze da mi napuni bar pola jedne baterije.
 
Koje bi preporucili sd kartive za mini 4, citam da i sand disk ili samusng, v30 i sa oznakom pro


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Fina zastita ali me interesuje da li ometa antene priliko signala, meni jedina zamerka na sve je trajanje baterija sto kod drona tako i kod kontrolera


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne ometa antenu nimalo, štrči sasvim normalno van te zaštite.

Danas sam bio na terenu sa decom, ja im isplanirao misiju oni izvršili 😎

IMG_1901.jpeg


Inače torbica koju isporučuje DJI je prilično tesna i malo sam razočaran što je tako knap pa sam je batalio. Uzeo sam samo hard case za drona i sve zajedno sam strpao u ranac.
 
Znaci nisam jedini koji je razocaran u torbicu, bukvalno kad sam prvi put izvadio dron-a iz torbice, pomislio sam pa mogli ste malo vecu torbicu da napravite.
 
Ne ometa antenu nimalo, štrči sasvim normalno van te zaštite.

Danas sam bio na terenu sa decom, ja im isplanirao misiju oni izvršili

Pogledajte prilog 189833

Inače torbica koju isporučuje DJI je prilično tesna i malo sam razočaran što je tako knap pa sam je batalio. Uzeo sam samo hard case za drona i sve zajedno sam strpao u ranac.

Oicno, onda narucujem


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Znaci nisam jedini koji je razocaran u torbicu, bukvalno kad sam prvi put izvadio dron-a iz torbice, pomislio sam pa mogli ste malo vecu torbicu da napravite.
Bolje ni da je nisu isporučivali toliko je beskorisna, praktično ista torbica koju sam imao i sa dji mini 2.

Još jedno zapažanje u vezi 360° sfernih fotografija u okviru drona. Pored pojedinačnih fotografija DJI i sam krpi fotografije u jednu veliku sfernu fotografiju, međutim ne krpi baš najkvalitetnije i vide se ne baš lepi prelazi između pojedinačnih fotki, na primer:

1708415970171.png


Bolje je stitchovati sve to u eksternom programu na računaru, ovakav mi je rezultat preko jednog desktop programa:

1708416023908.png
 
Poslednja izmena:
Vrh