Šta je novo?

Dronovi i ostali bespilotni vazduhoplovi

Hteo sam da odem do madjarske da uzmem, al mi ispalo jeftinije preko KP, jos se dogovrio sa nekim covekom za malo bolju cenu nego sto ih prodaju na KP.

Hvala na savetima, sad cu za vikend da idem do nekog fudbalskog stadiona pa da vezbam, vidis to za baterije mi nije palo na pamet, bas cu da ih obelezim i da ih trosim ranomerno.

Uzeo sam combo i kad sam ga otpakovao smorio se sto mi nisu spakovali treci kabal (usb c - lightning) za kacenje na dojstik trazio po kutiji i onoj torbi jedno 5 puta a dobio sam ga u vakum pakovanju nije bio otvaran uopste i kao ok narucicu preko ali-a i tek kasnije kad sam uzeo da ga ukljucim provalim da je taj kabal u dzojstiku vec :)
 
Sto se tiče upravljanja da nije lako, ko je igrao Sony Playstation igrice brzo se navikne. Npr u GTA San Andreas, se voze razne vrste aviona, helikoptera, pa i neki mali aviončići slični drpnovima, i sl, i meni je dosta slično upravljanju pravim dronom. Pa nek neko kaže posle da igrice nisu korisne :D
 
Slazem se zemljani, ja sam ceo zivot igrao igre na kompu, kupio proslo leto ps4 a klinja igra GTA 5 ali ne bih mu dao da leti sa dronom ako me razumes. Meni su podesavanja na standardu ima jos 2 moda cini mi se ali ovako mislim da je najbolje bar je meni tako.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2EEKGJzl_f4[/youtube]
 
Zanimljivo ali sramota za senzor 1/2.3” CMOS manji je i od pocket 2 koga su nedavno izbacili.
 
Da da slažem se...i baterija sa 20 min deluje jako slabo..pogotovo ako se bude koristio u sport modu.

Ali svakako ovo VR upravljanje sa novi upravljačem je nešto novo i vredi probati ...:)

Ali opet kažem ipak je ovo solidno za jedan amaterski dron


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Скроз заборавиох да поставим овај чланак из „Ало“, обљављен још у децембру 2020., а везано за дронове, малопре га пронађох у документима.

Па дронаши опрезно са тим сокоћалима у близини аеродрома „Никола Тесла“, постављено је девет сигурносних скенера за откривање дронова у ваздуху и на земљи.

BLINDIRAN AERODROM NIKOLA TESLA! 9 nevidljivih očiju motri svaki pokret, na prvi šum pali se ceo sistem!
Beogradski aerodrom "Nikola Tesla" postavio je devet sigurnosnih skenera i sistem protiv dronova kako bi održao bezbednost vazdušnog saobraćaja.
AUTOR: Alo.rs/exyuaviation/J.N. DATUM I VREME: 16.12.2020. 13:43

https://www.alo.rs/beograd/aerodrom-nik ... 65534/vest
 
Ne znam da li sam to već negde pisao ali DJI dronovi koji su najviše zastupljeni imaju te blokade prilaska i letenja blizu aerodroma, jačak dobijam i upozorenje kada sam leteo na BG obilaznici da je u blizini aerodorm? Prošle godine zamalo da ostanem bez drona jer sam upao u džep u blizini Mostarskog aerodroma, dron nije reagovao na komande i nije hteo da krene nazad ni na RTH dugme, pred kraj baterije sam provalio da ga treba spustiti koji metar i onda brzo nazad. Iako ima barijeru treba izbegavati takva mesta.

Nego da li zna neko da li bi carinici u Turskoj na aerodromu pravili problem ili ne daj bože konfiskovali dron ako probam da ga ponesem tamo. Iako je u pitanju dron od 249gr i da po njihovom zakonu za isti ne treba dozvola?
 
Nije samo kod aerodroma...blokada je i kod stadiona Jna i Marakane...to su nofly zone za BG.

Možeš u Tursku...neće ti praviti problem...ne možeš samo u ručni prtljag...i oazi gde letiš...imaju dosta vojnih objekata po centru i oko Aja Sofije...tu dežuraju i vojnici sa puškama za obaranje dronova.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
у преводу ниси ти власник дрона него је дрон власник тебе

*Ричард Столмaн гледа с гађењем*
 
Pozdrav svima, planiram da kupim dron , ali imam dosta nedoumica, kako po pitanju pravila kod nas tako i u inostranstvu.

1. Da li je neko imao iskustva sa upotrebom drona u Grčkoj? Koliko su tamo stroge regulative u smislu da li mora da se pribavlja dozvola za svaki let i da li je tačno kao što sam čuo da ne može da se leti dronom iznad arheoloških nalazišta (npr. Delfi) i nacionalnih parkova (Meteori gde su manastiri)?

2. Koliko je dugačka i stroga procedura da se dobije dozvola za duži let tokom kod dron nije u vizuelnom kontaktu sa operaterom drona (npr. let je dug 5km)

3. Da li je lako dobiti dozvolu za let koji uključuje let u naseljenom području, ljude, državne institucije itd? Na primer ako se snima promotivni spot o Beogradu koji bi bio komercijalizovan na YouTube.

4. Da li je dozvola za upravljanje dronom koja se dobija od Direktorata za civilno vazduhoplovstvo priznata u drugim državama (EU)?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=861953#p861953:3alzfbwb je napisao(la):
Ronche » Sub Jul 03, 2021 10:51 am[/url]":3alzfbwb]Pozdrav svima, planiram da kupim dron , ali imam dosta nedoumica, kako po pitanju pravila kod nas tako i u inostranstvu.

1. Da li je neko imao iskustva sa upotrebom drona u Grčkoj? Koliko su tamo stroge regulative u smislu da li mora da se pribavlja dozvola za svaki let i da li je tačno kao što sam čuo da ne može da se leti dronom iznad arheoloških nalazišta (npr. Delfi) i nacionalnih parkova (Meteori gde su manastiri)?

2. Koliko je dugačka i stroga procedura da se dobije dozvola za duži let tokom kod dron nije u vizuelnom kontaktu sa operaterom drona (npr. let je dug 5km)

3. Da li je lako dobiti dozvolu za let koji uključuje let u naseljenom području, ljude, državne institucije itd? Na primer ako se snima promotivni spot o Beogradu koji bi bio komercijalizovan na YouTube.

4. Da li je dozvola za upravljanje dronom koja se dobija od Direktorata za civilno vazduhoplovstvo priznata u drugim državama (EU)?

1. Svaka zemlja ima svoja pravila https://uavcoach.com/drone-laws-in-greece/ ja sam nosio dron u Tursku i nije bilo problema, s tim da je bio u koferu a ne u ručnom prtljagu. Mislim da nećeš imati problema s tim da ja ne letim gde baš ima puno ljudi, ne prilazim blizu i sl.

2. Ovo ne znam, ali u procedurama se pominje (Srbija) da dron mora biti u vizuelnom kontaktu sa operaterom, s tim da ja dron ne vidim posle nekih 100 m više. POred dozvole potrebno je ja mislim i osiguranje drona.

3. Za ovo se obraćaš direktoratu za civilno vazduhoplvstvo i čekaš od njih odobrenje.

4. Konkretno za Tursku po njihovim pravilniku moraš tražiti dozovlu za let s tim da dron do 250 gr (mavic mini) nema potrebe za dozvolom ali kao i kod nas moraš leteti u vizuelnom kontaktu. S tim da Turci nisu u EU.

Nadam se da sam bar malo pomogao.
Pozdrav,
 
Zdravo svima. O dronovima ne znam ništa, a kupila bih jedan jeftiniji, treba mi samo za letovanje, nema potrebe da ide mnogo visoko ili daleko, a ne bih da dam mnogo para, ne bih preko deset hiljada. Da li za te pare može da se kupi neki koji će moći iole kvalitetne fotografije da pravi? Unapred vam hvala na svakoj preporuci, značila bi mi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865038#p865038:ts6adeug je napisao(la):
Dragana M. » Sub Jul 17, 2021 12:37 am[/url]":ts6adeug]Zdravo svima. O dronovima ne znam ništa, a kupila bih jedan jeftiniji, treba mi samo za letovanje, nema potrebe da ide mnogo visoko ili daleko, a ne bih da dam mnogo para, ne bih preko deset hiljada. Da li za te pare može da se kupi neki koji će moći iole kvalitetne fotografije da pravi? Unapred vam hvala na svakoj preporuci, značila bi mi.
https://www.eponuda.com/dronovi-cene/ry ... ena-464912
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=864605#p864605:2bfry1hg je napisao(la):
ĆoRaVa_SoVa » 15 Jul 2021 01:47 pm[/url]":2bfry1hg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=861953#p861953:2bfry1hg je napisao(la):
Ronche » Sub Jul 03, 2021 10:51 am[/url]":2bfry1hg]Pozdrav svima, planiram da kupim dron , ali imam dosta nedoumica, kako po pitanju pravila kod nas tako i u inostranstvu.

1. Da li je neko imao iskustva sa upotrebom drona u Grčkoj? Koliko su tamo stroge regulative u smislu da li mora da se pribavlja dozvola za svaki let i da li je tačno kao što sam čuo da ne može da se leti dronom iznad arheoloških nalazišta (npr. Delfi) i nacionalnih parkova (Meteori gde su manastiri)?

2. Koliko je dugačka i stroga procedura da se dobije dozvola za duži let tokom kod dron nije u vizuelnom kontaktu sa operaterom drona (npr. let je dug 5km)

3. Da li je lako dobiti dozvolu za let koji uključuje let u naseljenom području, ljude, državne institucije itd? Na primer ako se snima promotivni spot o Beogradu koji bi bio komercijalizovan na YouTube.

4. Da li je dozvola za upravljanje dronom koja se dobija od Direktorata za civilno vazduhoplovstvo priznata u drugim državama (EU)?

1. Svaka zemlja ima svoja pravila https://uavcoach.com/drone-laws-in-greece/ ja sam nosio dron u Tursku i nije bilo problema, s tim da je bio u koferu a ne u ručnom prtljagu. Mislim da nećeš imati problema s tim da ja ne letim gde baš ima puno ljudi, ne prilazim blizu i sl.

2. Ovo ne znam, ali u procedurama se pominje (Srbija) da dron mora biti u vizuelnom kontaktu sa operaterom, s tim da ja dron ne vidim posle nekih 100 m više. POred dozvole potrebno je ja mislim i osiguranje drona.

3. Za ovo se obraćaš direktoratu za civilno vazduhoplvstvo i čekaš od njih odobrenje.

4. Konkretno za Tursku po njihovim pravilniku moraš tražiti dozovlu za let s tim da dron do 250 gr (mavic mini) nema potrebe za dozvolom ali kao i kod nas moraš leteti u vizuelnom kontaktu. S tim da Turci nisu u EU.

Nadam se da sam bar malo pomogao.
Pozdrav,

Hvala na odgovoru. Pokušavam da skontam kako se traži dozvola za let u Grčkoj pošto na linku koji si stavio piše da za udaljenost 50m+ od operatera, neophodno je dobiti dozvolu, a hvala Bogu ovo što sam do sada našao kod njih je samo na grčkom jeziku.

Genearlno, svakako su odgovori bili od pomoći. Čak mi je i Turska na radaru ove jeseni i vidim da ću morati da tražim dozvolu jer sam u međuvremenu kupio dron DJI Air 2S koji je težak skoro 500 gr.
 
Problem kod tih dozvola je koliko sam video da uvek letiš 50tak m kao što si i sam rekao, tako da sa takvom dozvolom malo možeš snimiti ako poštuješ pomenute propise. Znači ne možeš dron da pustiš 1 km od tebe.

Ako gledamo striktno propise i ja sam prekršio naše propise kada sam snimao BG obilaznicu jer nisam uvek leteo i imao vizuelni kontakt sa dronom.

Da ja imam dron kao tvoj koji je za broj veći od minija a opet nije kao fantom leteo bih bez dozvole, naravno tamo gde nije sam DJI zaključao(aerodromi, vojni objekti i sl).

Snimao bih tako da ako su u pitanju meteori postavio bih se negde dalje od samog lokaliteta i pustio dron odatle pa onda leteo tamo, pogotovo što tvoj dron ima neuporedivo bolju vezu sa kontrolerom od mog minija. Na plažama i sl isto bi se pozicinirao negde gde ima malo manje ljudi i snimao odatle.
Što se Turske tiče ja sam malo snimao po Alanji ali je ometanje bilo jako i nisam mogao mnogo da snimam. Dron sam dizao u samoj luci gde opet nema mnogo ljudi. Negde sam pročitao da je u Istanbulu policija opremljena puškama za obaranje dronova pogotovo oko Aja Sofije i tu ne bih mnogo eksperimentisao.
 
Pozdrav,

Planiram da uzmem neki Dji dron sa Kupujem Prodajem i sad se dvoumim da li da uzmem nov Dji Mavic Mini 2 ili polovan Dji Mavic Pro za sličnu cenu(Oba su Fly More Combo).Ako se neko razume dobrodošao bi mi predlog :D
 
DJI Mavic Pro je naravno bolji, i kao nov je mnogo skuplji od Minija 2. Ako je polovan u dobrom stanju i baterije dobro drže, ja bih izabrao Mavic Pro.
 
Jel imaš dozvolu?
I ako oćeš da letiš slobodnije uzmi mini 2.
Mi kad smo zvali da najavimo let sa mini-jem 2 oni su nam odgovorili da nema potrebe za najavljivanjem leta jer dron teži ispod 250grama.
Ako nećes da se cimaš da polažeš i da najvljuješ let onda mini 2.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=866527#p866527:3bfxg6yd je napisao(la):
ĆoRaVa_SoVa » Čet Jul 22, 2021 11:02 am[/url]":3bfxg6yd]Problem kod tih dozvola je koliko sam video da uvek letiš 50tak m kao što si i sam rekao, tako da sa takvom dozvolom malo možeš snimiti ako poštuješ pomenute propise. Znači ne možeš dron da pustiš 1 km od tebe.

Ako gledamo striktno propise i ja sam prekršio naše propise kada sam snimao BG obilaznicu jer nisam uvek leteo i imao vizuelni kontakt sa dronom.

Da ja imam dron kao tvoj koji je za broj veći od minija a opet nije kao fantom leteo bih bez dozvole, naravno tamo gde nije sam DJI zaključao(aerodromi, vojni objekti i sl).

Snimao bih tako da ako su u pitanju meteori postavio bih se negde dalje od samog lokaliteta i pustio dron odatle pa onda leteo tamo, pogotovo što tvoj dron ima neuporedivo bolju vezu sa kontrolerom od mog minija. Na plažama i sl isto bi se pozicinirao negde gde ima malo manje ljudi i snimao odatle.
Što se Turske tiče ja sam malo snimao po Alanji ali je ometanje bilo jako i nisam mogao mnogo da snimam. Dron sam dizao u samoj luci gde opet nema mnogo ljudi. Negde sam pročitao da je u Istanbulu policija opremljena puškama za obaranje dronova pogotovo oko Aja Sofije i tu ne bih mnogo eksperimentisao.

Retko ko u Srbiji to poštuje.
Kada smo pitali puteve Srbije koliko možemo otići u daljinu kada budemo snimali Moravski Koridor, oni su samo odgovorili "Koliko Vam je neophodno, toliko idite"
Onda smo mi otišli 1800m.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=867421#p867421:1qoxhruq je napisao(la):
SCS » Pon Jul 26, 2021 10:27 pm[/url]":1qoxhruq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=866527#p866527:1qoxhruq je napisao(la):
ĆoRaVa_SoVa » Čet Jul 22, 2021 11:02 am[/url]":1qoxhruq]Problem kod tih dozvola je koliko sam video da uvek letiš 50tak m kao što si i sam rekao, tako da sa takvom dozvolom malo možeš snimiti ako poštuješ pomenute propise. Znači ne možeš dron da pustiš 1 km od tebe.

Ako gledamo striktno propise i ja sam prekršio naše propise kada sam snimao BG obilaznicu jer nisam uvek leteo i imao vizuelni kontakt sa dronom.

Da ja imam dron kao tvoj koji je za broj veći od minija a opet nije kao fantom leteo bih bez dozvole, naravno tamo gde nije sam DJI zaključao(aerodromi, vojni objekti i sl).

Snimao bih tako da ako su u pitanju meteori postavio bih se negde dalje od samog lokaliteta i pustio dron odatle pa onda leteo tamo, pogotovo što tvoj dron ima neuporedivo bolju vezu sa kontrolerom od mog minija. Na plažama i sl isto bi se pozicinirao negde gde ima malo manje ljudi i snimao odatle.
Što se Turske tiče ja sam malo snimao po Alanji ali je ometanje bilo jako i nisam mogao mnogo da snimam. Dron sam dizao u samoj luci gde opet nema mnogo ljudi. Negde sam pročitao da je u Istanbulu policija opremljena puškama za obaranje dronova pogotovo oko Aja Sofije i tu ne bih mnogo eksperimentisao.

Retko ko u Srbiji to poštuje.
Kada smo pitali puteve Srbije koliko možemo otići u daljinu kada budemo snimali Moravski Koridor, oni su samo odgovorili "Koliko Vam je neophodno, toliko idite"
Onda smo mi otišli 1800m.

Slažem se ali ako se gledaju propisi po ps-u teško da bilo šta snimili, ja sam isto tako jednom uspeo da dobacim oko 1800 m na samoj obilaznici.
 
Poštovanje svima i hvala vam što postojite. Da ne dužim, oduvek sam hteo da imam dron, volim video klipove, sad sam konačno zaradio neke pare koje mogu da odvojim za svoju dušu pa bih kupio air mavic 2. Trenutno sam u Americi, pa me samo zanima kako bi bilo najbolje da spakujem dron, da li smem da ga stavim u ranac gore sa sobom a baterije dole (pošto sam kao čitao da baterije mogu da budu problem) ili moram sve dole u kofer da stavim? Ovde je inače oko 980$ fly combo, što je opet jeftinije nego kod nas pa bih zato uzeo ovde. Imam još pitanja ali ovo mi je za sad bitno. Hvala na pomoći u svakom slučaju!
 
Vrh