Šta je novo?

Dronovi i ostali bespilotni vazduhoplovi

Ima li ovdje iskusnih u vožnji mavic mini drona.Da pojasni malo nama početnicima neke stvari oko te stvarčice...kao npr.kako je najbolje čuvari bateriju i puniti..
Imam hub punjač koji puni tri baterije i zanima me slijedeće.
- Prvo punjenje baterije na usb kabal a daljnje punjenje na taj hub ,ima li kakve probleme baterija kasnije da oslabi.
ili bi se uvjek trebala puniti na taj usb kabal
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719086#p719086:2xjq9hjt je napisao(la):
Bulbulderac17 » Pet Mar 20, 2020 12:40 pm[/url]":2xjq9hjt]
nenad83":2xjq9hjt je napisao(la):
srdjanprpa":2xjq9hjt je napisao(la):
Gledam da kupim Mavic mini jel moze par informacija, jel ima onu foru da mu zadas par tacaka na mapi na koje treba da ide, koja je max udaljenost na koju moze da ode, koja je max visina na kojoj moze da leti i da li ima onu foru da prati coveka ili auto?
Prepoznaje li prepreke neke ili ce da se zalepi u banderu :)
Nema nista od navedenog. Nije namenjen za neke velike razdaljine, nego da snimas stvari oko sebe na line of sight udaljenosti.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Ovo nije tacno, po fabrickim specifikacijama Mavic Mini ima domet i do 4km po FCC standardizaciji i do 2km po CE standardizaciji. Naravno ovo su daljine ukoliko nema nikakvih ometanja i prepreka u realnosti je to svakako manje ali svakako nije line of sight.

Sto se tice visine ide i do 800m u realnosti do 450m

Sto se tice ostalog sto se naveo..moze mu se zadati komanda da prati objekat ali ne objekte koji idu velikom brzinom kao npr auto...takodje ima predefinisana snimanja kao sto su hover, rocket itd...

Inace pre nego sto sam presao na Mavica imao sam Sparka koji je takodje podrzavao sve ovo sto sam naveo..i radio je to mnogo dobro...bez problema je isao sa daljinskim do 350m visine...

Inace Macic mini je odlican poluprofesionalni dron i u ovom trenutku ti ne treba nista vise ukoliko se ne bavis ozbiljnom video produkcijom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tako je mavic ide čak i dalje ako mu otključaš opcije a za otključabanje imaš i tutorijale na youtubu kao i nadogradnja..no mislim da je tvornička opcija što može po daljini i visini sasvim dovoljna biri za korištenje ovog drona...makar nije dozvoljeno korištenje i prekoračenje svega bez dozvola mnogi se ne drže toga ..sbe jedno mislim da je i to što je tvornički ostavljeno čisto dovoljno za naše potrebe i amatere
 
Ja mislim da bi več imao pravo kao član kluba amatera u avio klubu ali opet sve ovisi kako gdje
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=742877#p742877:21ouoek4 je napisao(la):
vradovic » Čet Maj 28, 2020 6:18 pm[/url]":21ouoek4]Ovaj se meni svidja
https://www.dji.com/mavic-air-2?site=brandsite&from=nav
naravno da je dobar aliiii..na žalost ne možeš ga iskoristit u njegovom maxumumu više nego i ovaj mini..10km nečeš nikad koristiti a i visinu koju može postič jer ti za to treba posebna dozvola ...osim opcije koje su dozvoljene a to je ništa više nego i na miniju..puno novaca a iskoristivost mala ..da je mrak je ..da je i lijep je ,aliii korištenje samo debelo ispod granica..na žalost...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719148#p719148:17zv700s je napisao(la):
zoran_m » 20 Mar 2020 03:53 pm[/url]":17zv700s]https://www.youtube.com/watch?v=FN1AQQz0Fgs
Decko ubija kako radi, fokus mu je na "ekstremnom" snimanju.
vise snimaka na instagramu: @filip.petronijevic
Ovo ne može da se radi sa "autopilot" dronovima tipa phantom i mavic. U pitanju su praktično trkačke letelice. Pogledajte youtube Johnny FPV ili instagram @johnny_fpv
 
Pozdrav svima.
Da se upišem. Ponosni sam vlasnik Mavic Mini-Fly More Combo.
Za sada Prezadovoljan.
Inače, i mene interesuje sta mogu snimati bes problema. Trenutno sam u Nišu i hteo bih snimati spomenik u centru tj Trg kralja Milana. Mislim da to ne bi trebao da bude problem?

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
 
Pozdrav Joco. Ako nisi siguran koje su zone dozvoljene, sedi negde u obližnji park ili miran prostor i odatle digni drona gde te niko ne vidi. Mislim, realno nema razloga da ne bude dozvoljeno, tu ne lete avioni, ne ugrožavaš avio saobraćaj, jedino ako ima neka vojna, policijska ili sl zgrada koja kao ne sme se snima, ko kad su priveli one strance pre 2-3 god u Bg-u kad su snimali blizu vojske u Kneza Miloša. Ali ako negde iz daljine, parka ili sl to odradiš gde te niko ne vidi, mirniji si da ne razmišljaš.
 
To je centar grada, kao Trg Republike u Beogradu.
Odustao sam I otišao do tvrđave, tao sam bio u crvenoj zoni. Morao sam da prizemljim. Dobro je, videh i to kako izgleda.
Buni me ona plava zona? Koliko sam razumeo trebaš se uclaniti na DJI sajt i uneti svoje podatke. Moguće li je kr**** e u plavoj zoni?
 
Po meni je bitno samo da te ne uhvate. Znači, skloni se negde gde je mirno, odatle digni drona i on kad ode 400m gde snimaš niko neće znati da ti njime upravljaš, posebno ako ga digneš iznad 30m, onda ga retko ko i vidi sa zemlje. Brzo se diže, kad ga upravljaš preko upravljača na telefonu svi misle gledaš telefon, jedino si izložen kad ga spuštaš jer tu treba malo više vremena i više se primeti. To kad si u gužvi grada, a van grada ne moraš brineš, samo dalje od aerodroma. Ja ne bi DJI-u davao nikakve svoje podatke.
 
Čudno, ja nemam opcije za snimanje Helix, Rocket I Drone?
Nije da treba update neki.
Ja skinuo Assistant DJI za komp i kad treba da uradim update za drajvere piše da nema nreze

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
df22d398eb901a9ca7e5bb6fe88088fa.jpg
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_qgECsVSSaE[/youtube]
 
Јако леп видео, Београд изгледа прелепо.

Видео једино може да се гледа преко јутјуба:
"Видео је недоступан
Гледајте овај видео на YouTube-у.
Власник видеа није дозволио пуштање на другим веб-сајтовима."
 
Pozdrav,

evo i ja da podelim svoja iskustvo, korisnik sam dji mavic mini fly more combo drona već 6 meseci.
Odilčan dron iako je entry level u dji paleti. Oni koji kupuju sada ili planiraju kupovinu po meni je odličan izbor mavic air 2 i mini 2.
Sa minijem ste mirni zbog zakonskih regulativa. Što se tiče zabranjenih zona i tu isto nećete imati problema jer jednostavno dron će davati obaveštenja kao i to da neće dozvoliti da priđete npr aerodromu i sl kao da udarate u nevidljivu barijeru. Mavic mini koji mi ovde nabavljamo ima malo problem sa konekcijom tj dometom i ja uvek pred svaki let tel prebacujem u airplane mode kao i manuelno biranje frekvencije 5.8 kada ste u gradu, 2.4 kada ste na otvorenom. Kupio skoro preko alibabe pojačivač i sa njim sam leteo nepunih 2 km kada sam snimao Bg obilaznicu.

evo i jednog od snimaka

https://www.youtube.com/watch?v=MPiJkJW7-Do

bilo šta da treba javite se ovde ili na PP
 
Hvala na informacijama, ja sam planirao da uzmem mini, al sam posle bio u fazonu da sacekam mini 2 i sad kad si napisao videh da je izasao. Sad samo treba da sacekam da se otvori granica sa Madjarskom da odem po njega ;)

Taj pojacivas sto si uzeo, to je za bateriju ili za domet i jel mozes da mi kazes koji si uzeo?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801951#p801951:3b3ynpvr je napisao(la):
srdjanprpa » Pet Dec 11, 2020 9:50 am[/url]":3b3ynpvr]Hvala na informacijama, ja sam planirao da uzmem mini, al sam posle bio u fazonu da sacekam mini 2 i sad kad si napisao videh da je izasao. Sad samo treba da sacekam da se otvori granica sa Madjarskom da odem po njega ;)

Taj pojacivas sto si uzeo, to je za bateriju ili za domet i jel mozes da mi kazes koji si uzeo?

Da kao što sam rekao uzmi mavic mini 2 jer je značajno unapređen u odnosu na osnovni model. Sad ja sam kupovao preko kp-a i mavic mini 2 je već u prodaji oko mesec dana(nešto manje od 600 ojra). Obavezno fly more combo.

E sad ako uzmeš mini 2 ovo sa antenama tebe ne interesuje jer je promenjen sistem komunikacije drona (OcuSync a na kecu je wi-fi) i daljinskog upravljača i krajnji domet mu je 10 km.

Ja samo uzeo ovaj pojačivač pojačava signal i kači se na antene daljinskog upravljača.

https://www.amazon.com/RCGEEK-Extender- ... B0895XJPJX

Važna napomena je to da svaki put pre leta isplaniraš kuda ćeš leteti jer sam ja 2,3 puta zamalo zakačio dalekovode i to kada je dron bio preko 300 m od mene a žice su skoro ne vidljive u trenutku leta, to sam video tek kada sam seo kući i snimake prebacio na komp. Znači da dok letiš nemaš nekoga ko stoji tu pored tebe priča sa tobom i odvlači ti pažnju i sl. Mada čim digneš dron preko 50-tak metara tu si manje više miran. Moj brat je svoj mini okačio na drvo na adi, jer nije imao dobar osećaj koliko je dron daleko od krošnje gledajući na samom telefonu.
 
Hvala na informacijama, bas juce smo komentarisali da li vredi dodati pare za dvojku, ali po specifikacijama i tvom misljenju vredi.
 
Sovo pazario sam DJI Mini 2, prekljuce mi je stigao i tek sam ga danas upalio i leteo 5minuta, uopste nije lagano upravljati kako sam ocekivao, ne mogu da se naviknem da gledam na telefon a ne u njega gde leti :D

Posle letenja sam gledao podesavanja za upravljanje, jesi menjao neka podesavanja kako da reaguju dzojstici, video sam da imaju modovi i osetljivost dzojstika?

Od koliko preporucujes memorijsku karticu da uzmem, gledao sam od 128gb, kontam da je ona i vise od dovoljno da moze da izdrzi sve tri baterije snimka?


btw zovi kad budes isao da snimas obilaznicu pa da je snimimo iz svih uglova :)
 
Kapacitet je sekundaran, pazi koju uzimas, vidi na DJI sajtu koje preporucuju zbog brzine i pazi na standarde brzine. Oni preporucuju samo top modele koji u istom kapacitetu mogu biti i tri puta skuplji.
Usput pitanje za sovu-koju karticu imas i kako radi?
Ja imam 256 gb san disk extreme ali stariji model V30. Vidim da od 256 preporucuju samo nove top modele V30 a1 i v30 a2.
 
Da to znam po GoPro kameri, gledao sam SanDisk Extreme V30 A2 samo se razmisljam izmedju 128gb ili 64gb.
 
Za gopro 1 u HD sam koristio razne kilave kartice i to za ono vreme, bez problema. Ali sad sa ovim kvalitetima, bitrejtom, rezolucijom...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=803951#p803951:1vev6rgx je napisao(la):
srdjanprpa » Sre Dec 16, 2020 9:52 pm[/url]":1vev6rgx]Sovo pazario sam DJI Mini 2, prekljuce mi je stigao i tek sam ga danas upalio i leteo 5minuta, uopste nije lagano upravljati kako sam ocekivao, ne mogu da se naviknem da gledam na telefon a ne u njega gde leti :D

Posle letenja sam gledao podesavanja za upravljanje, jesi menjao neka podesavanja kako da reaguju dzojstici, video sam da imaju modovi i osetljivost dzojstika?

Od koliko preporucujes memorijsku karticu da uzmem, gledao sam od 128gb, kontam da je ona i vise od dovoljno da moze da izdrzi sve tri baterije snimka?


btw zovi kad budes isao da snimas obilaznicu pa da je snimimo iz svih uglova :)

Bravo,
gde si uzimao preko kp?
Pa i ja sam u početku gledao u njega a ne u telefon, zaj**** je kada je okrenut ka tebi onda su komande suprotne. Gledaj da u početku budeš u najsporijem režimu rada tada su komande najtromije. Kada ga digneš na 50tak m gledaćeš u tel jer ga više nećeš videti golim okom :) . U sport tek kad malo uđeš u fazon, jer u tom modu kada pustiš komade on još par m driftuje u pravcu u kome si se kretao. Letim već neko vreme ali i meni je problem što ne mogu baš dobro da procenim na telefonu udaljenost od objekata i zato ne prilazim suviše blizu, jači modeli imaju senzore na sve strane pa su oni bezbedniji.


Ja imam sandisk extreme pro U3 od 32gb(kupljena preko aliexpresa) i završava mi posao mogu lagano 3*3 ciklusa da izguram sa njom a uvek snimam na max rezoluciji(snimao sam par puta Obilaznicu i nisam je napunio skroz). Sad bitna stvar je što kec ide do 2,7k a kod tebe 4k ali kapiram da bi i kod tebe radila normalno. Pored nje imam i samsung 64 gb klasa10 ali sa njom ne mogu više od par sekundi da snimim kao da ima neki bag, u telefonu radi normalno. 64 gb završava posao ali ako si pri šutu 128 gb je super.

Ova :
https://www.aliexpress.com/item/4000228 ... web201603_

Još jedna stvar kada puštaš dron uvek da je okrenut od tebe, baš zbog komandi jer je u suprotnom sve kontra. Ja moj kada spuštam, spuštam ga na ruku jer nema nogice a može da se desi da zadnji propeleri zakače travu i sl i spuštam ga gde nema prašine ne želim da prašina završi na njemu.
Samo polako biće sve to ok.
 
Skini app UAV Forecast koja je free prati parametre a najviše obrati pažnju na vetar.

Označi baterije nekim stikerom 1,2,3 i troši ih ravnomerno koliko god možeš.
 
Vrh