Šta je novo?

Državni put Ib reda br. 27: Loznica-Valjevo–Lazarevac (za sada Iverak–Lajkovac)

Kod Pivica sipovi

BRZA SAOBRACAJNICA - VALJEVO LAJKOVAC - 13. jul 2023. 12-26 screenshot.png
 
Misliš da dobijaju nešto ako će preko placa ići vijadukt umesto nasipa?
 
Možda tačka na beskrajno vucaranje po sudovima ?
 
Ajmo jedno pitanje na ivici morala i etike.

Dali poddržavate da država prilikom uglavljenih sudskih sporova primeni i "ostale" metode za pritisak prema vlasnicima zemljišta kako bi "odobrovoljila" njihova suradnja. Kad već neko želi da se obogati i svesno zaglavi državni značajni projekat. Primer, državni posao..., inspekcije za privatni biznis... Možda retroaktivno oporezivanje za sve godine unazad. Ako porez na imovinu je recimo 1% od ukupna pazarna vrednost, a ti smatraš da ti imot vredi puno više, onda rettroaktivno ti se re-preračuna porez kao 1% od tog "puno više", plus kazna za porezno zatajivanje jer si sakrivao "prava" vrednost imovine godinama, plus kamata. Pa budi frajer i pametuj dalje i pokušavaj da slomiš državu. Da ne nabrojavam dalje, znate na šta mislim.

Ako postoji zasebni thread za eksproprijacija, onda bih zamolio administratore za ovaj komentar prebace.
 
Da, u potpunosti podržavam da se u zemlji bezakonja ukine i vlasničko pravo kao jedno od poslednje netaknutih. Po mogućstvu da nabijemo klince pod nokte seljaku jer nam je dunulo da proteramo put kroz njegovu kuću.

Ideja da neko hoće da se obogati je u potpunosti ista kao da ti imaš rep. Prva rečenica kad uđeš na pravni fakultet je da je bolje da sto prevaranata izbegne zatvor nego da jedan nedužan zaglavi. Čak i da ima ljudi koji hoće da zavrnu državu, i dalje su u daleko podređenijoj situaciji, jer je došao neko na prečac i rekao im da se sele, pa sam odredio koliko da im se plati, pa su morali sami da angažuju veštaka, pa idu protiv države i suda koji jedno drugom namiguju. Oni koji su "nameštenici", njima je moglo da se isplati 10x više, a onom ko nema vezu ne može ništa. Kao da oni ucenjuju državu, a ne da im je država živote upropastila, i za kuću daje im pola kuće. I za šta služi sud ako ne da presudi pošteno, hoćeš da kažeš da će sud da presudi da mora 10x više da se plati seljaku? Smešno

"Značajni državni projekat" Šta to znači? Ako je značajan, što onda ima po 20ak radnika na 20 km trase? Ako je značajan što se godinama razvlači? Kako će na kraju da se put kroz ravnicu radi 4+ godina 15ak kilometara? Šta bi bilo da nije od tolikog značaja?

I te fore da se glumi krimos haha. Državni posao - nema, čovek seljak, to radi 24/7. Privatni biznis - nema, ima gazdinstvo za koje možeš da ga povučeš, nema seljak knjigovođu, retroaktivno oporezivanje ne postoji. Bilo kakva retroaktivnost ne postoji. Tačno se zna koliko unazad može da se proverava, ti kao veliki stručnjak bi to trebao da znaš. Pritom, ti plaćaš prema poreskom rešenju, kuća je u katastru, nije frilenser koji nešto mulja. Opet kažem, poresko rešenje donosi poreska uprava, i ne određuje seljak koliko treba da plati poreza, nego država. Ako mu vredi više kuća, onda će u sledećem rešenju biti više. Je l to važi i ako vredi kuća manje, da mu se vraćaju pare? "Skrivanje prave vrednosti" haha, druže ja evo uvezem kola, i ja kažem ovaj ferari vredi 100e, i šta carina kaže u pravu si brate plati carinu na vrednost od sto evra, ili kaže čekaj da vidim katalošku vrednost, da procenim ja to?

Jeste, Pivići iz Slovca hoće da slome državu...daj burgija...neće mafijanje ex keramičara i pankera da je slomi, slomiće je lokalni seljak sa dva hektara pod detelinom, što mučenik ne može da se iseli iz kuće dok mu se ne plati, jer nema pare sam da napravi drugu kuću.

Štaviše ništa od ovoga država ne bi smela da uradi čak i kad bi to radilo posao, jer bi radila motka, jedna stvar je kad država navali na jednog čoveka, drugo je kad navali na 200 njih, tu se priča ozbiljno menja.
 
trebalo bi naci sredinu i zavrsiti taj slucaj
znaci niti da se plati nerealno nisko ni da se plati nerealno visoko
mada u nasem drustvu nema sredine
obicno to advokati zavrse nerealno visoko,naravno jer onda imaju vecu zaradu
 
Prošao danas, postavljene grede iznad puta za mionicu. Nisam siguran da su sve grede postavljene, ali bar 90% jesu sigurno ako ne i sve...
 
Kod milionskih projekata naravno da ima i mora da bude buđet za dostojanstvenu eksproprinaciju koja će u potpunosti nadomestiti vrednost imovine, troškovi preseljenja, itkd. Pričam o situacijama gde čitavo naselje, svi "ugroženih" t.e. afektirani, su se saglasili za određenu cenu, i nađe se neki zadnji ko očigledno namjera nije mu poštena. Tu ne radi se o seljacima koji nemaju veze u vlasti, sa dva dekara pod detelinom. Znate da pričam o zadnjih od zadnjih slučajeva.

Kada se gradila skopska obilaznica dvatesetak godina pre, koliko se sećam, za poljoprivredno zemljište u okolini grada neki su prihvaliti 5 eur, bili su druga i treća ponuda do 20 eura. Zadnji tražili su 100, naravno da nisu dobili, pa građevinarci nakon sudske odluke radili su pod policiskom pridružbom.
 
Ljudi... zadnja postena eksproprijacija je radjena u Vreocima posle cega se promenio nacin obracuna.
Na ovoj trasi M.Velikog jedno domacinstvo je dobilo preko 500.000 evra za nesto placa i neuknjizene objekte. Ako neko dobija 1milion, a trazi 4 i ja mislim da je mnogo u Popuckama
 
Pogledajte na netu zašto Kina ima najviše brzih pruga a druge razvijene zemlje nemaju. Jednostavno privatno vlasništvo je svetinja. Prvo iskeširaš pa gradiš. I kavi fazoni poreska uprava. Ja tržim cenu jer je to MOJA deovina ne poreske uprave, ne vlastodržaca. Nije poreska kupila i obrađivala zemlju nego vlasnici. O poreskoj i stručnjacima koji tamo rade bolje ne trošiti reči. A ima rešenja i za to. Zašto nisu ponudili državne oranice u zamenu za ove placeve??? Za mojih 5 daješ 10 hektara ili 20 zavisi od lokacije zemlje. Mi smo patriote samo kad nama odgovara. Da li bi ko dao stan ispod bilo koje cene da bi se zgrada srušila i gradilo nešto od "državnog" značaja. Sutra malko. Treća stvar zašto opštine na čijoj su teritoriji ne isplaćuju i ne uključe u celu priču? Ovde bi svi rušili i oduzimali ali da nije njihova imovina u pitanju.
 
"DEDOVINA" nije nikakva pravna kategorija, već lični osječaj kome samo vlasniku znači nešta imaginarno i nemože se nikako svrstatu u procjena vrednost imovine. Te zloupotrebljavuće emotivne priče, kako si se duhovno povezao sa dva dekara negde u sred polju, su apsolutno nepotrebni. Ako ti treba njiva, odeš u oglasnik, pronađeš, dogovriš se, kupiš. Ako ti ne treba, živiš negde drugde u gradu i ne obrađuješ, prodaj onome ko treba, i to je to. Dokle ćemo sa tim glupim pričama o dedovinama i međe.
 
Upravo.
Seosko domaćinstvo nije samo zemlja ili kuća, pisao sam već...
To je, često, pravo preduzeće. Ljudi su se kućili godinama. Zapravo, generacijama, gse se svaka sledeća nadovezivala na prethodnu. Zato se pominje dedovina, ne kao što neko podrugljivo napisa, srceparajuća emotivna kategorija.
Sve što imaju zidanih ovbjekata prilagođeno je zemlji koju imaju, tome kakva je i gde se nalazi.
Nije moguće otići na oglas i kupiti drugu kao da auto menjaš. A za to je opet, potrebno vreme i novac. I to deranžiranje neko mora da plati. Jedna godina, najmanje, treba ljudima da to sve ispočetka sagrade, pod uslovom da imaju gde. Onda se javlja problem promene udaljenosti kuće i zemlje...
Ko ne razume život sela, ne bi trebalo da komentariše eksproprijaciju sprovedenu na ovaj način.
Državi treba, i to mora da plati, često i više od realnog, jer kako gledati tržišnu cenu za nešto pto nije na tržištu. Nema svakome ista njiva istu vrednost. Meni recimo, kakva god bila, njiva u Popučkama ne vredi mnogo. Daleko mi je, ali zato u komšiluku, i te kako...
 
Mislim da je ovde potrebno razgraničiti 2 slučaja:

1. Seosko domaćinstvo, gdje ljudi žive i rade, obrađuju zemlju, drže stoku... Kao što branik reče, preduzeće. Takvima država treba da plati više nego što njihovo imanje vrijedi tržišno ili poreski ili kako god da se procjenjuje. I naravno da im ostavi dovoljno vremena za normalnu selidbu imanja.
2. Zapuštena njiva koju niko godinama ili decenijama ne obrađuje, a vlasnik se najednom sjetio da mu je to đedovina i naprasno se emocionalno vezao za taj komad zemlje. Takvima država treba da plati samo onoliko koliko ta parcela vrijedi i ni pare više od toga. U ovim slučajevima vjerovatno treba primjenjivati princip da se zemlja može eksproprisati bez čekanja sudskih presuda o visini nadoknade za eksproprijaciju.

Sigurno ima još slučajeva između ovih, ali ovo su neka 2 ekstremna. Vjerovatno i najčešći slučajevi koji se u praksi sreću.
 
О теми пљачкања државе кроз експопријацију могло би се написати пар докторских дисертација ,ми из ових крајева то најбоље знамо....
 
Drzavu pljackaju iskljucivo oni koji imaju veze sa vlascu. Privatna imovina bi trebalo da bude svetinja. Koliko vredi nesto moje ja odredjujem. Naravno ako niko nece da kupi ne vredi nista ali nuditi 100eura po aru i cuditi se sto nece da prodaju????
Stete koje su nanete ljudima uz i oko auto-puta su ogromne ko ce to da plati?
 
Vrh