Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Bilo odlično da se izgrade još jedna škola i vrtić u našem naselju, jer ima puno dece koja ovde žive i tu stvarno nema puno prostora za priču... zato se se i organizuju protesti.
Problem nisu samo deca iz samog naselja nego i to što Kumodraž II nema svoju školu, pa hajd' u školu u Srtepi, jer je najbliža, pošto više ne moramo da idemo bogu iza nogu do najbliže škole.​
 

SSP Voždovac: Naselje "Stepa Stepanović" - borba za osnovnu školu i vrtić​

Stanovnici naselja Stepa Stepanović godinama vode borbu za dobijanje još jedne osnovne škole i predškolske ustanove. Prilikom kupovine stanova, budućim stanovnicima ovog naselja prezentovano je da će novo naselje imati dve osnovne škole i dva vrtića za 15.000 novih stanara - stoji u saopštenju Stranke slobode i pravde Voždovac.

Prva, i za sada jedina, osnovna škola „Danilo Kiš“, počela je sa radom u septembru 2014.godine. Projektovani kapacitet škole, od 1440 učenika, vrlo brzo je premašen. U školskoj 2019/2020 godini škola je imala 1821 učenika i taj broj nastavlja da raste, jer godinama se u I razred upisuje po deset i više odeljenja, tako da sada ovu osnovnu školu pohađa više od 2100 učenika. Zbog nedostatka prostorija za izvođenje nastave, biblioteka i svečana sala su pretvorene u učionice, a fiskulturnu salu deca nižih razreda mogu koristiti samo jedan čas nedeljno, iako po rasporedu imaju 3 časa fizičke kulture.

Vrtić „Mala sirena“ otvoren 2015, projektovan za 270 mališana, ne zadovoljava ni deo potreba ovog velikog i mladog naselja, pa je tako u njemu upisano više od 500 dece. Grupe imaju po 36-oro dece što je prevelik broj za bilo kakav kvalitetan rad sa decom, a izlazak napolje u dvorište vrtića, vremenski je ograničen po grupama, da bi svoj deci bila omogućena igra napolju.

Stanari naselja su godinama pisali peticije, organizovali proteste sa jedinim zahtevom da dobiju još jednu osnovnu školu i vrtić, ali postojeća gradska vlast je ostala gluva na te zahteve. Pored toga, uz sam obod naselja, na mestu „Transport“-a uskoro će početi da se gradi novi kompleks zgrada, zvučnog imena „Elixir Voždovac“ sa 617 stanova, odnosno preko 2000 novih stanara. To znači da će se pritisak na postojeću osnovnu školu i vrtić u naselju Stepa Stepanović samo povećati.

Godinama podsećamo i tražimo od gradske vlasti da ispune zahteve žitelja ovog dela Voždovca i izgrade još jedan vrtić i osnovnu školu. Pošto nisu sposobni da to urade, SSP garantuje da će nakon smene naprednjačke vlasti u roku od godinu dana, naselje Stepa Stepanović dobiti novu osnovnu školu i vrtić i na delu pokazati kako se vodi odgovorna politika koja u fokusu ima kvalitet života građana - stoji na kraju saopštenja Stranke slobode i pravde Voždovac.


 
Узрочно последично. Недају и њима се не да.
 
Šta je trebalo da se da Prle, da se na mestu malog tržnog centra i Doma zdravlja napravi crkva, da bi se onda pokorni vernici nagradili drugom školom i vrticem koji su projektovani u naselju? Takvo razmišljanje nas i vodi kao društvo u provaliju u koju srljamo …
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: 10k
Šta je trebalo da se da Prle, da se na mestu malog tržnog centra i Doma zdravlja napravi crkva, da bi se onda pokorni vernici nagradili drugom školom i vrticem koji su projektovani u naselju? Takvo razmišljanje nas i vodi kao društvo u provaliju u koju srljamo …

SPC kao komercijalna firma​


Pre nekoliko dana stanari bloka 67a i 67 protestovali su protiv „institucionalnog“ otimanja prostora na kome je trebalo da im se izgrade vrtić i škola. Iako su izmene urbanističkog plana na tom delu usvojene, a celom procedurom, koja je očigledno veoma sporna, rukovodio je glavni gradski urbanista Beograda, stanovnici tog dela grada, ni javnost, o tome uopšte nisu obavešteni.

Kao novi vlasnik PRENAMENJENOG placa pominje se Srpska pravoslavna crkva (prenamena je drugo ime za promenu vlasnika). Ovo, inače, nije prvi put, da SPC otima od građana njihove parkove, radi izgradnje poslovnih i stambenih objekata i crkve.
Isto se pre nekoliko godina dogodilo i u naselju „Stepa Stepanović“, gde su stanovnici – vlasnici stanova, kojima je pri kupovini obećan vrtić, škola, park… kao deo ponude – pogodnosti stanovanja u tom naselju, morali protestima i svojim telima da brane svoj deo grada.

Ironija je da je i tada njihova prava ugrožavala Srpska pravoslavna crkva.
Uvek kada vidim patrijarha Porfirija da učestvuje u srpskoj politici, a to se u poslednje vreme sve češće događa, zabrinem se i pitam šta će sledeće uzeti od naroda.
SPC se finansira iz budžeta građana, iako mnogi od nas nisu vernici te crkvene zajednice. Iz budžeta Srbije u poslednjih nekoliko godina više puta su izdvajane desetine miliona evra za finansiranje crkvenih aktivnosti.
Jedino Srpskoj pravoslavnoj crkvi je restitucija izvršena u potpunosti, dok mnogi građani još čekaju na povraćaj svoje imovine.

Ali, to crkva ne može sama! Odluke o otuđenju narodne imovine donose se unutar aktuelne vlasti, preciznije od strane aktuelnog predsednika.
Tim povodom je za ovaj tajanstveni posao prenamene javnog prostora u korist SPC određen glavni gradski urbanista Stojičić, koji je (kako piše Politika) U IME PATRIJARHA i podneo zahtev za prenamenu. Sednica na kojoj je njegov zahtev usvojen bila je zatvorena za javnost.
Kako tvrdi organizacija „Nova planska praksa“, javnost o predloženim izmenama uopšte nije bila obaveštena. Ceo posao obavljen je tajno, tako da građani nisu imali mogućnost ni da iskoriste zakonsko pravo na prigovore.
Moglo bi se reći da ovo nije ništa novo, jer aktuelna vlast sve radi mimo propisa i zakona koje je sama donela. Zakoni važe samo za građane.
Ali, ono što je skandalozno, jeste učešće Srpske pravoslavne crkve kao vodeće verske zajednice. Umesto da bude uz svoj narod, crkva, kako vidimo, radi protiv naroda.
SPC ovim i svim prethodnim sličnim primerima dovodi u pitanje svoju osnovnu funkcijiu, pretvara se u profitabilnu, komercijalnu firmu. A o ugledu da ne govorimo.

Na javnom prostoru, koji je ovim nezakonitim postupkom od strane vlasti poklonjen, crkva namerava da gradi stambeno-poslovni kompleks površine oko 75.000 m2.
I još jednu crkvu, iako ih na Novom Beogradu već ima četiri.
Ko profitira od novca i zemljišta otetog od naroda?
Da li će se patrijarh uskoro pojaviti na tržištu stanova kao prodavac?
Uzgred, da podsetim, crkva do sada nije plaćala poreze, doprinose… koje svi mi stanovnici Srbije imamo obavezu da plaćamo, čak i pod pretnjom sankcijama.
Ne plaćaju sveštena lica čak ni gradski prevoz.

A sva prava, pa i privilegije, ostvaruju iz budžeta koji punimo mi građani Srbije.
Ne služi im na čast kao božjim izaslanicima!
Srebroljublje je, po crkvenim normama, greh!

 

LOV U MUTNOM! PRIVATNI VRTIĆ OTIMA RODITELJIMA PARE, PODIŽE CENU ZA 6.000! Boravak ide na čak 44.000! EVO U ČEMU JE CAKA!​


Privatni vrtić "Panoramica" s Voždovca u Beogradu najavio je novo poskupljenje od maja, pa će boravak deteta koštati neverovatnih 44.000 dinara mesečno. Poskupljenje je oko 6.000 dinara, tačno onoliko za koliko je gradonačelnik Aleksandar Šapić obećao da će Grad Beograd od septembra roditeljima povećati subvencionisaje boravka u predškolskim ustanovama. Upravo zato roditelji optužuju ovaj vrtić za lov u mutnom i pokušaj otimačine njihovih 6.000!

Roditelji dece koja idu u predškolsku ustanovu "Panoramica" pre nekoliko dana bili su zatečeni mejlom koji su dobili, a u kojem im se saopštava da cena od 1. maja ide na 44.000 dinara, umesto dosadašnjih 38.000. A podsetimo, Šapić je već najavio da će sva deca u Beogradu od 1. septembra imati besplatne vrtiće, što podrazumeva da će Grad subvencionisati roditeljima punu ekonomsku cenu boravka od 28.095 dinara, umesto dosadašnjih nešto više od 22.000. Zahvaljujući tome za decu koja idu u državne vrtiće boravak će biti besplatan, dok će roditelji onih koja borave u privatnim plaćati 6.000 manje nego do sada. Tako bi trebalo da bude. Međutim...

- Kada je gradonačelnik najavio da će i nama, koji zbog manjka mesta nismo uspeli decu da upišemo u državni vrtić, refundacija biti uvećana za oko 6.000, odahnuli smo jer će nam, konačno, kućni budžet bar malo biti rasterećen. I to tim pre što je pre nepunih pet meseci naš vrtić podigao cenu na konto inflacije - sa 35.000 na 38.000 dinara. Isto su uradili i u septembru 2021, kad inflacije, odnosno drastičnog skoka cena nije ni bilo - sa 32.000 na 35.000. A sada najavljuju duplo veće poskupljenje, koje se maltene u dinar poklapa sa iznosom za koji Grad povećava refundaciju. Više je nego očigledno da hoće da nam otmu dodatne pare koje će nam Grad dati. Prevršili su svaku meru! Sve grupe kolektivno pišu vrtiću sa zahtevom da odustane od poskupljenja - kaže za Kurir jedna majka, čije ime je poznato redakciji, a koja želi da ostane anonimna.

Ako vrtić sprovede svoju nameru, ističe ona, od maja će morati za dvoje dece da plaća 44.000 dinara, jer će za jedno, uz dotaciju grada, mesečno davati 22.000! Dodaje da čuju i da su se još neki privatni vrtići dosetili da isto urade, pa će se roditelji udružiti i zajedno ići kod gradonačelnika ako zatreba.

PU "Panoramica" nije odgovorila na pitanja Kurira do zaključenja ovog teksta.

GRAD BEOGRAD: CENE DA BUDU PRIHVATLJIVE
Iz Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu Grada Beograda za Kurir su naveli da će Grad od septembra za boravak dece i u državnim i privatnim predškolskim ustanovama uplaćivati jednak iznos, odnosno iznos u visini ekonomske cene boravka u vrtiću:
- Sekretarijat ne može uticati na određivanje cene koju će privatne predškolske ustanove (PPU) naplatiti roditeljima, s obzirom na to da Grad nije njihov osnivač, već druga fizička ili pravna lica. Svakako ćemo apelovati na PPU da cene boravka dece u njihovim objektima budu prihvatljive za roditelje beogradskih mališana.
RODITELJI PREDLAŽU BOJKOT
"Panoramica" je, ističe majka, već enormno podigla i cene vannastavnih aktivnosti, a sada roditelji predlažu, u slučaju da ne odustane od najavljenog poskupljenja, da svi u jednom danu ispišu decu s dodatnih aktivnosti koje plaćaju, među kojima su sportić, likovno, muzičko, pa i sa prolećne ekskurzije, koja ide nedugo posle zimovanja.
Kurir.rs/J. S. Spasić

 
Veselinović: Za besplatni državni vrtić za svako dete u Beogradu potrebna samo politička volja (VIDEO)

"U Beogradu svake godine više od 6.000 dece ostane uskraćeno za mesto u državnim vrtićima zbog nedostatka mesta. Beograd ima 14.000 mesta u vrtićima, a samo prošle godine se prijavilo 20.000", rekao je šef odborničke grupe u Skupštini Grada koalicije Moramo, Dobrica Veselinović, iz Ne davimo Beograd, na predstavljaju kampanje "Državni vrtić za svako dete".

On je naveo da ta kampanja, pored besplatnog mesta u državnim vrtićima, sadži više elemenata kao što su najbolji vaspitno-obrazovni program za decu, zdrava hrana u vrtićima i plata za dostojanstven život zaposlenih u njima.

Ističući da sve podatke temelji na javno dostupnim izvorima, naveo je da vlast Srpske napredne stranke-Socijalističke partije Srbije u poslednih pet godina izgradila samo pet vrtića, a da je za poslednih deset godina smanjen broj mesta u državnim vrtićima.

"Tokom predizborne kampanje bivši zamenik gradonačelnika Goran Vesić je obećao izgradnju 15 vrtića, za godinu dana od tih obećanja Beograd je dobio nula vrtića", naglasio je Veselinović.

On je istakao da je za godinu dana moguće izgraditi osam državnih vrtića, pre svega u delovima grada koji su zanemareni, a Beogradu nedostaje 30 vrtića.

Po njegovim rečima, da bi se obezbedila mesta za svu decu, pre desetak godina je uvedena "hitna mera": Grad subvencioniše privatne vrtiće, ali je, kako je istakao, neophodno da "fokus" ne bude više na tim vrtićima.

Veselinović je naveo da je za novac koji je Grad dao privatnim vrtićima kroz subvencije, moglo da se izgradi 15 do 20 vrtića. Naveo je da je 2014. godine u Beogradu bio 31 privatni vrtić, a prošle godine čak 321.

"Od ukupne cene vrtića Grad mesečno fiksno subvencioniše mesto sa 22.000 dinara, a roditelj plaća 6.000 za državni vrtić. Ali, kod privatnih vrtića cena boravka nije limitirana, pa roditelje to može da košta puno više nego kod državnog", ukazao je Veselinović.

On je rekao da izgradnjom dovoljnog broja državnih vrtića roditelji neće morati da brinu ima li mesta za njihovo dete, a moći će i dalje da biraju ako žele privatni vrtić.

Gradska odbornica Natalija Stojmenović je rekla da je "smeštno" komentarisati izjavu gradonačelnika Aleksandra Šapića da će od septembra sve deca imati besplatan vrtić.

"Kako se pokazalo kod njegovih izjava o kartama za gradski javni prevoz, jedan dan ustane sa jednom idejom, a već sledeći sa drugačijom", navela je Stojmenović.

Ceo video materijal možete preuzeti OVDE.

 
Na Voždovcu i u Stepi katastrofa kao i svake godine sa mestom u vrtiću i školi za našu decu, još uvek nema bolje za našu decu. Imamo prepune vrtiće i škole, imamo i mesto u naselju da se napavi nova škola i novi vrtić ali neće ništa da učine za našu decu, vlast tera inat sa stanovnicima Stepe i njihovom deceom i to deset godina:

Završen Konkurs za upis dece u državne vrtiće: Najveće interesovanje u Zemunu, Novom Beogradu, Čukarici, Voždovcu

Ovogodišnji Konkurs za upis dece u državne predškolske ustanove u Beogradu je završen, elektronskim putem pristiglo je 20.000 prijava, a spisak primljene dece u vrtiće biće objavljen 24. juna.
"Ove godine na Konkurs za upis dece u državne predškolske ustanove pristiglo je 20.000 zahteva, ali tačan broj imaćemo nakon obrade podataka jer su neki roditelji konkurisali za više vrtića, a neki direktno u predškolskim ustanovama. Ove godine je više od 14.000 slobodnih mesta na raspolaganju. U odnosu na prošlu godinu kapaciteti su povećani za dodatnih 700 mesta, a predškolske ustanove koje imaju prostornih i kadrovskih mogućnosti mogu tražiti dodatno spuštanje crte", rekla je za Tanjug Olgica Subašić, ispred Sektora za preventivnu zaštitu u predškolskim ustanovama Sekreterijata za obrazovanje i dečju zaštitu.

Prema njenim rečima, najveće interesovanje vlada za vrtiće u Zemunu, Novom Beogradu, Čukarici, Voždovcu, Zvezdari, Paliluli i Rakovici.

"Preliminarne liste biće objavljene 5. juna, a rok za podnošenje žalbi je 14. jun. Spiskovi sa imenima primljene dece biće objavljeni 24. juna. Roditelji, čiji mališani nisu upisani, mogu uzeti odbijenicu sa kojom konkurišu za upis u privatni vrtić, uz subvenicju grada”, rekla je Subašić.


 
Poslednja izmena:

Na Voždovcu u planu gradnja više od 500.000 m2 BRGP za stanovanje - Urbanizuje se područje između ulica Braće Jerković, Kružni put, Darvinove i Bulevara Peka Dapčevića​


Planom detaljne regulacije područja između ulica Braće Jerković, Kružni put, Darvinove i Bulevara Peka Dapčevića na Voždovcu, predviđena je gradnja novih kvadrata i povećanje broja stanovnika na tom području 10 puta.

Reč je o površini od oko 20,03 ha, na kojoj se, kako se u planu navodi, prepoznaju dve različite grupacije namena.

- Na delu uz Ulicu Braće Jerković grupisani su slobodnostojeći stambeni objekti u otvorenom bloku, spratnosti P+4 i P+20. U delu ugla Bulevara Peka Dapćevića i Darvinove grupisani su, uglavnom, stambeni objekti lošeg kvaliteta, koji čine nehigijensko naselje. Slični objekti nalaze se i u blizini ugla ulica Kružni put i Braće Jerković. Drugu grupaciju objekata čine privredni objekti, grupisani uz južni deo obuhvata. Na ostatku lokacije je uglavnom neuređen i devastiran prostor - piše u planu.

U planu je da broj stanovnika na ovom području bude povećan sa sadašnjih 1.273 na 13.000.

Prema proceni, bruto površine za stanovanje, sudeći prema planu, u budućnosti bi trebalo da zauzimaju, umesto postojećih 35.105 m2 više od 500.000 m2. Takođe, u planu su i novi komercijalni sadržaji, čija je predviđena BRGP 50.000 m2.

Kada je reč o saobraćajnicama, u planu se navodi da Bulevar Peka Dapčevića (Kumodraška ulica) koji ovaj prostor tangira sa zapadne strane, postaje magistralna saobraćajnica. Darvinova i Ulica Braće Jerković ostaju ulice drugog reda, dok Kružni put voždovački gubi rang ulice prvog i postaje ulica drugog reda.


Inicijativu za izradu plana detaljne regulacije podnelo je privredno društvo JINPROS DOO Beograd, a nosilac izrade je Urbanistički centar doo iz Beograda.

Rani javni uvid trajaće do 12. juna 2023. godine.

I. Ž.

 

УПУТИЛИ СМО ДОПИС ГРАДОНАЧЕЛНИКУ АЛЕКСАНДРУ ШАПИЋУ​

8. ЈУНА 2023. УСНСС
Александар Шапић, градоначелник Града Београда
Драгослава Јовановића 2, 11000 Београд

Поштовани господине Шапићу,

Обраћамо Вам се поводом великих проблема у насељу Степа Степановић. Желимо да Вас обавестимо да је стање у овом делу Београда изузетно лоше, иако су 2018. године грађанима, од стране надлежних, званично и усмено предочени начини решавања проблема у насељу Степа Степановић и у том контексту одређени рокови.
Проблеми са којима се перманентно боримо, од 2013. године када је започета деградација насеља Степа Степановић, не само да се не решавају – они се продубљују. Тренутно је ситуација ескалирала, чему умногоме доприноси нескривена али и недопустива злоупотреба грађана од стране власти. У даљем тексту изложиће се кратак опис актуелне ситуације, поткрепљен чињеницама. Молимо Вас да ово обраћање схватите као истински грађанско и добронамерно.
Наиме, на иницијативу Општине Вождовац, пред изборе 2018. године, одржане су тзв. Трибине (у Сали Општине Вождовац и СЦ Шумице), које је водио председник општине Александар Савић. Већ на првој Трибини, постигнут је договор да се обострано смање вишегодишње тензије између грађана и надлежних. Такође, грађани су тада информисани о одлукама градске и републичке власти, повезаним са завршетком најважнијих послова из домена њихових обавеза према Насељу. Међутим, из ове перспективе гледано, јасно је да су овим само заустављени оправдани протести грађана, тада изузетно добро осмишљени и плански усмерени на градацију радикализације, док од одлука, о којима се тада говорило, до данас ништа није остварено.

У следећем делу овог текста биће наведене чињенице које карактеришу споменуте Трибине одржане пред изборе 2018. године:
  1. Насеље се практично налази на „ничијој земљи“, јер нико нема обавезу да га одржава, што ствара многобројне проблеме. Ово је један од великих дугогодишњих проблема, јер од првих усељења 2012. године, зелене површине, тротоаре и друге јавне површине Град одбија да преузме од Грађевинске дирекције Србије. На Трибини директор Дирекције за имовину Републике Србије Јован Воркапић званично се обратио грађанима насеља Степа Степановић са информацијом да је Насеље коначно предато Граду у власништво. Међутим, испоставило се да је дата информација нетачна; све до данас ово није остварено. Насеље је запуштено, одржавају га ад хоц Зеленило Београд и Градска чистоћа, иако нису у обавези то да чине. Станари насеља самоиницијативно празне жардињере, у контакту са Зеленилом финансирају садњу дрвећа и баве се његовим заливањем, има много смећа које осим станара надлежни не чисте или то раде ретко и неплански. Упркос фактичком стању на терену, званично и директно пред станарима насеља, 20. марта 2018. године, без осећаја одговорности изложена је ноторна неистина, што се може видети на следећем линку: https://bit.ly/2ywK1Vz

  1. На Трибини је „решен“ још један горући проблем – саопштено је званично о скором започињању изградње другог вртића. Ово је преко потребно, услед великог броја деце (овај број је и данас у сталном порасту); вртић се од оснивања Насеља налази у планским документима. Информацију о започињању послова изградње грађанима је предочио секретар Секретаријата за образовање и дечју заштиту Славко Гак. Јасно је најављено да ће након израде пројекта, током 2019. године започети изградња овог објекта. Међутим, све до данас процедура није покренута. Но, пред изборе 2018. године, очито није било проблема да се, без било какве одговорности, станарима насеља званично саопшти ова нетачна информација, која се налази на следећем линку: https://bit.ly/36sCQdz
[Након 10 дана, на следећој Трибини, пред препуном салом СЦ Шумице Славко Гак изјављује следеће: „Ја сам разговарао са господином Стефановићем, министром, везано за вртић (…) ове године ћемо покренути израду Пројекта и све што је потребно да следеће године будемо спремни да радимо тај вртић.“]: https://bit.ly/2AUmRsU

  1. Насеље Степа Степановић је почело да функционише од 2012. године, данас у њему живи близу 15000 грађана. Осим Удружења станара насеља Степа Степановић, које делује од 2012. године, нема других фактора који би се борили за његове интересе. Упркос томе што су политички субјекти до сада само злоупотребљавали Насеље и подржавали оно што је рађено на његову штету, већ неколико године се од стране грађана и Удружења тражи оснивање Месне заједнице. На основу иницијативе Удружења, председник Скупштине ГО Вождовац Александар Мирковић пред грађанима је јасно изјавио да ће Насеље имати Месну заједницу већ наредних месеци. Међутим, све до данас ово није остварено. Пред изборе 2018. године дата је неистинита изјава званичника Општине Александра Мирковића, која се може погледати на следећем линку: https://bit.ly/2X4SXuV
Напомена 08.06.2023: на сајту ГО Вождовац и даље нема инфомације о постојању месне заједнице – https://vozdovac.rs/mesne-zajednice-i-naselja/

  1. Покренуто је и организовање састанка поводом изградње друге школе, такође садржане у планским докуметима Насеља, а за којом, услед изузетно великог броја деце, постоји потреба. Овај састанак никада није реализован. На следећем линку се налази изјава министра Стефановића о започињању процедуре у вези са школом: https://bit.ly/2ASGHom

На споменутим Трибинина су, иначе, присуствовали министри Александар Вулин и Небојша Стефановић. Разлог њиховог присуства, како је предочено, јесте да као носиоци високих републичких функција буду својеврсни гаранти постигнутих договора. Нажалост, ништа од горе наведеног до данас није урађено.

Напомене, 08.06.2023, у вези ургентних потреба за изградњу другог вртића и друге школе:
  • Према урбанистичком пројекту за насеље Степа Степановић број 350.13-13/2010 од 23.07.2010. године, предвиђено је, између осталог да у насељу буду изграђени и 2 вртића и 2 основне школе и за то су одређене парцеле у насељу.
  • Капацитет постојећег вртића „мала сирена“ је 270 деце, а има око 500 уписане деце; многи родитељи из насеља нису успели да упишу своју децу у тај вртић.
  • Капацитет постојеће основне школе „Данило Киш“ је 32 учионице 720 ђака по једној смени (1440 ђака), а тренутно школу похађа 1820 ђака у 66 одељења. У школској 2023/2024 години школу ће похађати преко 1900 ђака у најмање 69 одељења; многи родитељи из насеља нису успели да упишу своју децу у ту школу. Већ сада постоји проблем са боравком најмлађих ђака (1. и 2. разред) у продуженом боравку, а од школске године 2023/2024 ће бити још већи.
  • У поређењу са плановима из 2010. године имамо повећање броја становника у уколини насеља које није било планирано. Наиме, последњих неколико година је изграђено неколико зграда на рубовима нашег насеља са више стотина станова, на пример „Square” са 74 стана, „Square 2” са око 90 станова инвеститора „М Инвест“. Планирана је изградња, у на рубовим нашег насеља, 617 станова по пројекту „Еликсир Вождовац“, око 100 станова („Concrete Consturction“) код окретнице аутобуске линије 49 (у правцу Кумодража)
  • Из свега горе наведеног се види да број деце којима су потребни вртић и школа неће неће опадатати, већ ће само расти

Још од 2012. године смо се континуирано обраћали градоначелницима и њиховим заменицима, градским и општинским институцијама, али одговора није било или су одогвори били формалне природе. До сада ништа конректно није урађено.

Удружење које још од 2012. године представља пример континуитета и упорности у грађанском деловању, до сада своје активности није усмеравало на дневнополитички контекст. Без политичке острашћености само желимо да постојеће проблеме решимо, како бисмо могли да се посветимо „обичном“, мирном животу, како бисмо могли да се посветимо својим породицама. С тога Вас молимо, да као градоначелник града Београда, у коме се наше насеље налази, помогнете у решавању нагомиланих проблема (одржавање насеља, формирање месне заједнице, изградња 2. вртића и 2. основне школе) и вратите поверење станара насеља у институције система.
Изградња окружења у складу са интересима грађана уз поштовање закона, јесте звезда водиља нашег вишегодишњег деловања, идеал на коме истрајавамо и од којег нећемо одустати, без обзира на цену.

У Београду, 08. јуна 2023. године,
С поштовањем,
Удружење станара насеља Степа Степановић

ПОСТОВАНО У: ОБАВЕШТЕЊА

 
Da li je predviđena ta druga škola bliže naselju Kumodraž 2?
 
Šta je trebalo da se da Prle, da se na mestu malog tržnog centra i Doma zdravlja napravi crkva, da bi se onda pokorni vernici nagradili drugom školom i vrticem koji su projektovani u naselju? Takvo razmišljanje nas i vodi kao društvo u provaliju u koju srljamo …

Места за све има. Говорио сам и опет понављам: Црква је потребна. Подсетићу да је у питању била брвнара која се склапа у току највише недељу дана, руски пројекат монтажних цркви које могу лако да се расформирају пренесу на друго место - где је потребна.
Е сад ово за покорне вернике, то је холивудска естетика римокатоличке цркве која нам је кроз деценије насиља ушла у ум. И најважније то тако не функционише.
Понекад је тешко људима далеко од вере објаснити основне принципе метафизике, али ћу покушати овако:
Годинама је у Степи много негативне енергије. Сви су љути, свадљиви, свако има своје приоритет, и због тога ништа и не иде. Нема елементарног нуклеуса, нема јединства. Мала црква на том месту је у стању да то промени. Уопште није потребан велики број верника. После тога, ствара се дух места и преко потребно јединства за борбу за грађевине.

Докле год Степљани не изграде цркву, тј не престану да се буне против градње, неће добити ништа друго. Ето, то тако функционише.
А после ако се испостави да је земља проблем, могуће је сазидати интегрални објекат где би црква била део општег корпуса. Код нас је то доста ретка појава (лично знам само у оквиру теолошког факлутета) а по Грчкој и Русији тога има доста.
 
Докле год Степљани не изграде цркву, тј не престану да се буне против градње, неће добити ништа друго. Ето, то тако функционише.
:ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Znači stanje u državi se samo može rešiti gradnjom što više crkava, ništa putevi, bolnice, škole, vrtići....samo crkve da se grade bajo moj i bog da nas vidi jer ćemo onda biti mirni i produhovljeni
 
Sve je predviđeno i svi znaju da je potrebna... imamo dece... deca su nam u prenatrpanim odeljenima... planira se treća smena u postojećoj školi Danilo Kiš... nema mesta u vrtićima...


Ovo je planirano i obećano:


Borba za još jednu školu i vrtić:
Nisam te uopšte pitao da li je druga škola predviđena ili ne, nego za lokaciju te druge škole, da li je ona bliže Kumodražu 2, obzirom da veliki broj dece iz pomenutog naselja ide u postojeću školu u Stepi? Nakon izgradnje škole u Stepi, stanovnici Kumodraža 2 su počeli da upisuju decu u Stepu jer im je to najbliža škola. Pogotovu što će sva ona deca iz novoizgrađenih zgrada uz Kružni put Voždovački da idu u trenutnu školu, jer im je bliža.​
 
Druga škola je planirana na mestu: Igralište Plato (slika ispod).
Malo bliže Kumodražu u odnosu na postojeću školu....

Screenshot_20230613-155508_Maps.jpg
 
Neko reče da su neizgradjene parcele poput te za drugu školu po osnovu restitucije delom već vraćene nekim vlasnicima ili je proces u toku, isti osnov po kome je zemljište dodeljeno za crkvu…nisam se raspitivao da li je to istina ili istraživao dalje…
 
Znači stanje u državi se samo može rešiti gradnjom što više crkava, ništa putevi, bolnice, škole, vrtići....samo crkve da se grade bajo moj i bog da nas vidi jer ćemo onda biti mirni i produhovljeni

За целу државу не могу да судим шта је све потребно, али за Степу знам одлично ситуацију. Знам тај крај док је тенковско одмаралиштр било, тамо сам служио, касније планирао да купим стан, и на крају кум живи тамо.

А да тако ствари функционишу имам и доказ. Насеље Кудељарац у Панчеву. До почетка изградње цркве, инфраструктурно и морално јама најори део града. Људи мусави, немотивисани, наркоманија, блудилиште, град игнороше деценијама комуналне проблеме. Решили да зидају цркву, 2012 чини ми се. И изградише је сами, до краја. А крај је добио воду, пут, почеле фирме да се отварају.
 
Sve je predviđeno i svi znaju da je potrebna... imamo dece... deca su nam u prenatrpanim odeljenima... planira se treća smena u postojećoj školi Danilo Kiš... nema mesta u vrtićima...
Ne znam kakva je situacija sa vrtićem, ali nova škola vam definitvno ne treba pošto u blizini postoje dve škole - Zmaj Jova Jovanović i Đura Daničić. U Đuri radi samo jedna smena tako da bi izgradnja još jedne škole u Stepi bila bespotrebno bacanje para.
 
За целу државу не могу да судим шта је све потребно, али за Степу знам одлично ситуацију. Знам тај крај док је тенковско одмаралиштр било, тамо сам служио, касније планирао да купим стан, и на крају кум живи тамо.

А да тако ствари функционишу имам и доказ. Насеље Кудељарац у Панчеву. До почетка изградње цркве, инфраструктурно и морално јама најори део града. Људи мусави, немотивисани, наркоманија, блудилиште, град игнороше деценијама комуналне проблеме. Решили да зидају цркву, 2012 чини ми се. И изградише је сами, до краја. А крај је добио воду, пут, почеле фирме да се отварају.
Eno medak i jerković imaju dve crkve pa nikad više narkomana i kriminala.
Banjica ima jednu u blizini koje je bilo 2-3 ubistva, o narkomanima i dilerima u tom kraju da ne pričam.
 
За целу државу не могу да судим шта је све потребно, али за Степу знам одлично ситуацију. Знам тај крај док је тенковско одмаралиштр било, тамо сам служио, касније планирао да купим стан, и на крају кум живи тамо.

А да тако ствари функционишу имам и доказ. Насеље Кудељарац у Панчеву. До почетка изградње цркве, инфраструктурно и морално јама најори део града. Људи мусави, немотивисани, наркоманија, блудилиште, град игнороше деценијама комуналне проблеме. Решили да зидају цркву, 2012 чини ми се. И изградише је сами, до краја. А крај је добио воду, пут, почеле фирме да се отварају.
Zahvaljujući ocu Branku
 
Ne znam kakva je situacija sa vrtićem, ali nova škola vam definitvno ne treba pošto u blizini postoje dve škole - Zmaj Jova Jovanović i Đura Daničić. U Đuri radi samo jedna smena tako da bi izgradnja još jedne škole u Stepi bila bespotrebno bacanje para.
Ništa, onda mora i treća smena da se uvede, obzirom na potražnju.
 
Докле год Степљани не изграде цркву, тј не престану да се буне против градње, неће добити ништа друго.

To tako ne funkcioniše i SNS uvek gubi izbore u naselju... jer ne sluša glas onih koji tu žive. Zakon mora da se poštuje i to treba da važi za crkvu. Razumem da smatraš da je izgradnja crkve važna za naselje Stepa Stepanović. Međutim, važno je naglasiti da stanari koji se protive izgradnji crkve na mestu planiranog Doma Zdravlja to čine zbog pravnih pitanja i nepravilnosti u vezi sa vlasništvom zemljišta. Oni veruju da se moraju poštovati zakoni ove zemelje i da se crkva ne sme graditi na zemlji koja nije pravno pripadala Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Na tom mestu je predviđen Dom Zdravlja po projektu, to su stanari platili i to im je obećano prilikom plaćanja stanova. Naravno. mesta za crkvu ima mesta pored naselja a na mestu predviđenog Doma Zdravlja. Zasto SNS vrši NASILJE nad stanovinicima Stepe tj. zašto instira na crkvi na mestu planiranog Doma Zdravlja? Zbog takvog nasilja SNS vlasti i ne poštovanja zakona ove zemlje, deca Stepe se guraju u školi i planira se treća smena, deca Stepe nemaju mesto u vrtiću. Imamo nekoliko crkvi u krugu od 1 km, Zašto još jedna baš u centru naselja na mestu Doma zdravlja, zašto ne može malo dalje!? Zašto ne kažeš, hajde prvo da izgrdimo preko potrebnu još jednu školu i još jedan preko potrebni vrtić... pa ćemo crkvu? Zašto ti deca i njihovo zdravje nisu na prvom mestu? Kakav si ti to čovek kada si protiv dece koja žive u naselju i okolini? Deca ne treba da trpe i ne ne smeju da čekaju na vrtič i školu... crkva može da čeka i može o njoj da se priča kada se reše potrebe naše dece i kada se prvo izgradi obecano i plaćeno. Zašto naša deca ispaštaju zbog nasilja vlasti u Stepi? Stanari Stepe su ti loši jer traže poštovanje zakona ove zemlje?

Evo kako je prekršen zakon i kako su prevareni građani Stepe:

Zoran Božanić, predstavnik Udruženja stanara naselja Stepa Stepanović kaže za Danas da je SPC prekršila zakon jer to zemljište nikada nije ni pripadalo Crkvi.

– Tu parcelu je država poklonila Crkvi odlukom Vlade Srbije u vreme kada je premijer bio Aleksandar Vučić. Navodno joj je vraćeno zemljište po Zakonu o restituciji. Međutim, ono nikada nije ni pripadalo SPC, a čak i da jeste, građevinsko zemljište ne može biti predmet restitucije – naglašava Božanić.

Naš sagovornik kaže da SPC samo želi finansijski da iscrpi stanare naselja i da je zbog toga podnela tužbu.

– Čak i ako dobiju na sudu, što ne bi trebalo da bude moguće, suđenje može dugo da traje, što će tužene koštati. Sem toga, zabrana prilaženja parceli koju Crkva traži u tužbi odnosi se na period od mesec dana. I da se tih devetoro stanara nikada više ne približi parceli, šta ćemo sa 14.000 građana, koliko naselje Stepa Stepanović ima – pita Božanić.

Na spornoj parceli, SPC pokušava da izgradi crkvu od 2014. godine. Tužba je podneta protiv onih koji su protestovali prilikom poslednjeg pokušaja izgradnje crkve, a stanari su zgroženi činjenicom da je Patrijaršija čak optužile majke sa malom decom da zloupotrebljavaju svoju decu.

„Direktor Patrijaršijske upravne kancelarija Stojadin Pavlović u svojim javnim nastupima prebrojava građane našeg naselja na vernike i nevernike, naziva ih bogoborcima, da su gori od Turaka i slično“, naveli su u Udruženju stanara naselja Stepa Stepanović u saopštenju kojim su se obratili javnosti.

Oni su istakli da se ne bore protiv crkve, kako se to predstavlja, već protiv kršenja zakona.

„Patrijaršiji nije od strane države vraćena bilo kakva parcela u našem naselju, jer ona nikada nije bila u vlasništvu crkve. Ova građevinska parcela – planskim dokumentima predviđena za Dom zdravlja – Patrijaršiji je jednostavno data. Time je najdirektnije prekršen Zakon o restituciji, koji nedvosmisleno propisuje da građevinska parcela predodređena za javnu namenu ne može biti predmet restitucije“, ističu u Udruženju stanara.

Prema njihovim rečima, Patrijaršija je bez bilo kakvih dozvola započela izgradnju crkve još 2014. godine, a „građani su zaustavili divlju gradnju i nelegalnu uzurpaciju zemljišta od strane nepoznatih ljudi“.

– Tada je od aktuelne beogradske vlasti dogovoreno da se organizuje referendum povodom ovog pitanja, koji nikada nije održan. Stojadin Pavlović, kao direktor Patrijaršijske upravne kancelarije, do sada nije optužen zbog realizacije nelegalne gradnje crkve brvnare. Kada je prekršen Zakon o restituciji, te na osnovu toga izdata građevinska dozvola, Patrijaršija je 2018. godine odbijajući dijalog sa građanima, ponovo započela gradnju i čak bez osnove prisvojila susednu građevinsku parcelu; ogradila je i dovela danonoćno privatno obezbeđenje. Nepoznati uniformisani ljudi su nekoliko meseci ograničavali slobodu kretanja građanima naselja, sve dok pod pritiskom ograda nije skinuta, a obezbeđenje povučeno – ističu iz Udruženja stanara naselja Stepa Stepanović.

Srpska pravoslavna crkva juče nije odgovorila na pitanja Danasa u vezi sa tužbom koju je podnela protiv građana.


Crkva stala na stranu moćnika
„Problemi sa kojima se bore građani naselja Stepa Stepanović su mnogobrojni i traju od formiranja naselja – već osam godina. S jedne strane su moćnici – Građevinska direkcija Srbije kao investiitor/prevarant – s druge strane je bespomoćni narod. Crkva je ovde stala na stranu moćnika iako bi, po prirodi stvari, trebalo da bude na strani slabijih i pravednih. Patrijaršija očito želi da putem finansijskog iscrpljivanja građana ovog naselja, obezbedi sebi uslove za nastavak započetog posla – nasilne izgradnje crkve brvnare, zvonika sa palionicom sveća i kotlarnice. U drugoj fazi planirana je izgradnje crkvene stambene zgrade.“, navode u Udruženju stanara naselja Stepa Stepanović.


 
Poslednja izmena:
Vrh