Šta je novo?

Dinar Republike Srbije

Neću da štampam pare.

Tu je bio kraj iskrenog rodoljuba, velikog intelektualca i predobrog čoveka, kažu! Isto se danas radi kad god zatreba, samo smo tada imali stabilnost u devizama, a ovog puta je to globalna pojava! Hiperinflacija je svesno napravljena, cilj je bio pljačka i preraspodela bogatstva i trajala je tačno onoliko dok šteta nije nadmašila koristi!



 
Укидање златног стандарда генерално је велика грешка. Главна аргументација је била да ће то елиминисати или смањити економске кризе (лол) јер ће дати државама одрешене руке да их решавају. Но свако такво решење је било само увод у следећу кризу јер се спашавају трули делови економије а не елеминише узрок криза па сваки пут буде све дубљи и теже решив проблем.

И сада смо у ситуацији да се све државе тркају ко ће брже на дно кроз пумпање БДП-а штампањем пара јер нико не може да приушти успоравање раста БДП-а (или његово смањење)
 
Укидање златног стандарда генерално је велика грешка.
A колика би у том случају била цена злата јер се много брже у светској економији ствара нова вредност него што се производи злато?
 
A колика би у том случају била цена злата јер се много брже у светској економији ствара нова вредност него што се производи злато?

Доста те нове вредности је номинални раст због инфлације. Колико раст продуктивности прати нови раст вредности?
 
Meni nije jasno kako kurs moze uvek da bude isti, ako je u istom periodu evro imao npr. 10% inflacije, a dinar 30%. Meni to nije logicno.
 
Meni nije jasno kako kurs moze uvek da bude isti, ako je u istom periodu evro imao npr. 10% inflacije, a dinar 30%. Meni to nije logicno.

Динар се у пракси користи само као средство плаћања а не и штедње. И привреда и грађани држе своју уштеђевину/резерве у еврима а купују динаре по потрошној потреби.

А извор ове инфлације није зато што је већа сада маса динара (услед нове емисије) која јури исту количину понуђених производа (инфлација са стране потражње).
Већ зато што постоји раст инфлације у увозним инпутима привреде + додатно бахато повећање цена од стране постојећих понуђивача.
Референтна камата у динарима виша је од рефернтне каматне стопе еврозоне, како би одржала нет ефекат исти.
А и ако постоји нешто мало притисака на продају динара а не би требало после горе наведеног, НБС то одржава на фиксном курсу тако што продаје девизне резерве.
 
Poslednja izmena:
Svakako nije normalno da imaš ovoliki platnobilnasni deficit i da on const raste, a da ti kurs ostaje isti. Znači da investicije i doznake moraju stalno da ti rastu da bi bilo ravnoteže ili da se zadužuješ, prodaješ zlatne koke koje se ne prodaju (u stvari idealno bi bilo da ih daš privatniku na 10 god da ih očisti od raznih partijskih isprdaka i botova).


A колика би у том случају била цена злата јер се много брже у светској економији ствара нова вредност него што се производи злато?

Naravno da bi otišla mnogo više gore, nego što je sad. Pa i sada se dosta supresuje cena. Na svaki gram fizičkog zlata, imaš 200, 300x više papirića koji garantuju vlasništvo nad tim jednim, pa se sa tim trguje itd. Kako god, razumem da su za potrebe rasta i da premoste velike krize bile potrebne intervencije. Ako ti znaš da će ti nešto biti jeftinije sledeće godine, a tvoja štednja u zlatu const realno raste, pa ti ćeš odlagati kupovinu, pa puta 8 milijardi ljudi, eto ti žestoke krize. Dakle nekih 2% inflacije godišnje je nekako i ok i to su neka pravila igre sa kojima svi ulazimo, kao kad igraš basket. Kao što znaš da ne smeš da izađeš sa loptom u aut, tako znaš da dugoročno moraš da investiraš taj novac negde, da ne bi propadao po stopi od 2% godišnje i to je ok, samim tim se zavrte neki biznisi i sl, ne stoji novac i svi imaju korist. Problem je kad ceo svet dođe u ovakav makroekonomski ćorsokak i onda oni to rešavaju tako što biraju pobednike monetizovanje duga i obezvređivanjem valuta, pa ti taj novac propada i preko 10% godišnje, samim tim indirektno stavljaju ruku u džep poveriocima i štedišama, a pomažu dužnike, pojedince, p-ća, države! Tu vrstu, slobodno bih rekao moći i bahatosti koju su sebi sami dodelili, moramo eliminisati! U principu zato i centralna banka mora biti nezavisna od države (Avramović i njegov pokušaj), ali to je samo na papiru, džaba kad te guvernere i postavlja država i svi su ugl u talu.

Ja bih sve ove monetarne intervencije koje su se desile napravio tako da što linearnije padnu na teret svih. Nije normalno da imaš negativne realne kamate (kamata u banci 3%, inflacija 13%), a neko u nekom dugoročnom kreditu (stambenom npr), posle 5 godina može da prodajom isplati ceo taj kredit sa kamatama, da živi praktično besplatno te godine tu i da mu još ostane novca. Svakako nije normalno, jer to znači da su drugi indirektno finansirali njega! Ja bih najiskrenije devalvirao dinar, ne nešto drastično, da opet tim dužnicima ne bih stavio omču oko vrata, ali da se malo smanji deficit i da bude poštenije prema svima! No kako imamo kolonijalne upravnike na vlasti, a kako i najveća opoziciona partija zagovara istu politiku, neće biti ništa od toga.

Nešto slično se trenutno dešava sa kriptovalutama npr, koje imaju veliku volatilnost i zato ih ljudi izbegavaju. Ipak, vidimo da u proseku prate rast novčane mase itd. To i jeste bio cilj posle 2008. i načina reagovanja na krizu.
 
Poslednja izmena:
IMG-8140b3a69ecb39142a41fb2045191acc-V.jpg
 
Vrh