Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Pa za mene i mnoge druge biće gore. Za natalitet-fanatike će biti pravi melem za oči. Velika srećna multikulturalna košnica, najveća na prostoru ex SFRJ a i šire. Moći ćemo da se busamo Makedoncima i Bosancima kako imamo Njujork od grada u poređenju sa njihovim. Fuckin-eh!

I tako, ljudi koji se gnušaju SFRJ i njenog usiljenog multikulturalizma, sada će moći da likuju nad uspostavljanjem nove multikulturalne države na prostoru Srbije. XD Još jedan u nizu paradoksa u Srbiji i srpskom mentalitetu. Jer natalitet je sad iznad svega, samo da nas je što više, to je najvažnije. Pa makar živeli u buvarama i favelama.


Sreća u nesreći je da će naprdni debili makar pustiti u saobraćaj onih 100 Turskih plinskih boca na točkovima. Pa će pritisak na vratima vozila makar malo splasnuti, pa ko zna, možda nekad i postane moguće da se u jutarnjem i popodnenvom špicu uđe u autobus a da se ne kompresuje telo. Nažalost, u pogledu broja automobila, sigurno neće biti bolje. Može samo isto ili još gore.
 
Poslednja izmena:
Preveliki je ovo grad za naše društvo i njegovu organizaciju. Mnogo bolje bi bilo da Beograd ima 700-800.000, Novi Sad 400-500.000, Pančevo 350.000, Smederevo 250.000, Mladenovac 150.000 itd. Ostao bi broj ljudi u regionu Beograda isti, ali bismo izbegli postojanje jednog velikog i preskupog grada, koji samo za javni prevoz - ovakav, bedan - plaća stotine miliona evra godišnje.

Kao Šlezija u Poljskoj, npr. Ali gotovo, to je što je. Biće samo teže živeti u Beogradu; to je jasno i tu činjenicu treba tretirati kao permanentnu elementarnu nepogodu i pomiriti se s tim.
 
Pa zar nisi ti navijao da Beograd postane što brojniji i da se što više površina u njemu pretvori u ulice i zgrade? Evo, sada se to dešava. Na talas abnormalne gradnje, pumpanja mehura i doseljavanja iz Srbije u Beograd, sada dobismo i par desetina hiljada Rusa i Ukra. Ja sam bio razumeo da je to dobra stvar. Ono stanovništva što nam Kovid odneo u prethodne dve godine, sad ćemo da nadoknadimo sa Rusima i Ukrima. I ima sve da raste i raste i raste. Ko mehur pravi. I Beograd će napokon biti izgrađen. Mislim baš izgrađen, fazon nema-gde-igla-da-padne izgrađen i naseljen.
 
Idealno je da je manje brojan, ali da je gušće naseljen. Onda većina potreba može da se zadovolji i peške. I nešto tramvaja ko u Zagrebu, i to je to. Takav grad bio bi jedno 10 puta jeftiniji od ovakvog, dvaput naseljenijeg a razvaljenog.
 
Zato se ja ne bavim idealnim i školskim (knjiškim) primerima, teorijama, nomenklaturama, zamislima, filozofijama... Jer često realnost drastično odudara od onoga što se nalazi u udžbeniku ili glavici koja predsedava katedrom.

Idealni saobraćajni model npr. podrazumeva da svako ili skoro svako domaćinstvo ima po jedno parking mesto i po jedan automobil ali da se za putovanje do posla koristi javni prevoz, dok se auto koristi samo za putovanja, izlete, transport, vanredne prilike i slično. Ali u realnosti, to u Beogradu, i velikom delu sveta, ne može biti dalje od istine. Zato ja uvek gledam stanje na terenu i mogućnosti na osnovu toga. Od udžbenika i glava koje od diplomiranja nisu pomolile nos izvan kabineta ili seju kontradiktorne ideje (profesor koji govori studentima da automobile treba proterati, a sam dolazi na posao upravo njima), nema leba i nema spasenja.

P.S.
Isto tako važi i slučaju natalitet-fanatika i teoretičara sprstva (ne odnosi se na tebe nego na neke druge s ove teme). Zato ih i zovem teoretičari srpstva, jer blebeću o stvarima koje su videli samo u knjigama, dok o stanju na terenu nemaju blagog pojma. Zato su mi i smešni, pogotovu oni koji bi da uvlače Srbiju u živi pesak usiljenog i zbrzanog multikulturalizma (podvlačim ovo usiljenog i zbrzanog, ne svakog!) da bi kao rešili problem bele kuge, a zato će tim svojim manijama i deluzijama izazvati 10 novih, mnogo gorih problema i kriza.
 
Dzaba ta gustina dok se ljudi ne odviknu da sa jednog na drugi kraj Dorcola/Vracara sedaju u kola.
Inace bio sam u Lidlu novom i izmedju trecine i polovine ljudi unutra su bili Rusi.
 
Pa dobro, da im damo da podignu neki Novopeterburgsk Bjelgradskij preko Dunava, iza Borče?

Ili Novu Rosiju/Slavjanorosiju negde u istočnoj Srbiji?
 
Ja sam za to da im damo besplatne karte do Dubaija. Taman preko Er Srbije, Etihadovog kučenc... ovaj partnera. Ako su tačne tvrdnje da su iz Rusije i Ukrajine u Srbiju izbegli samo najbolji od najboljih, njima će život u Dubaiju biti prava banja i norma, jer su svi oni bogati i uspešni ITevci, akademici, naučnici, biznismeni i preduzetnici.
 
Замислите још да је територијално уређење Југославије било тврдо централистичко и да су сви гравитирали ка Београду, данас би Београд бројао дупло више људи на истој површини. Осетиће сигурно и Београд олакшање, једном када се заиста осети виши животни стандард људи ће прво да се изместе на периферију а неки и у даље крајеве.

По мени је у будућим деценијама миграција град - мањи град једноставно неминовност. Миграција град - село такође може да се деси али ми искрено делује превише утопистички у времену дигитализације и свакодневне гравитације ка урбаним срединама. Београд је већ сада доста изгубио на квалитету живота (20% мање зелених површина него пре 10 година, гужве итд) и гарантовано би се добар део људи већ сада отиснуо само да имају макар приближне могућности у мањим местима као у БГ.

Лично познајем људе који већ сада живе у широј околини БГ јер имају ту срећу да нису везани послом за град јер могу да раде од куће односно везани су за БГ само онолико колико им је потребно.
 
Pa naravno da može, kao što je i Evropa imala koristi od uvožnja svega i svačega iz celog sveta. Što bednije i primitivnije, to bolje, i to veće gostoprimstvo. Fora je samo što uz brojne koriste dođoše i brojni problemi i krize. Zato su se izmislili koncepti Socijalne pravde i Političke koreknosti, da se zakonom zabrani bilo kakvo iznošenje problema nastalih tim praksama u prethodne dve-tri decenije. Nema priče o problemu - nema ni samog problema.

Ali jedina veća tragikomedija i glupost od Evropskog multikulturalizma i Evropske suicidalnosti i autodestruktivnosti jeste što će pojedini turbo-Srbi i teoretičari Srpstva da se nađu u paradoksalnoj situaciji. Oni, koji se gnušaju SFRJ i Jugoslovenskog multikulturalizma, će sada početi da žive u novoj multikulturalnoj državi, sa još većim razlikama i problemima nego onim u vreme SFRJ. :D Ali to se može i očekivati, jer je Srbija oduvek bila polje paradoksa, tako da me ne čudi ni ovo, da se Jugofobi i pro-Srbi odjednom raduju novoj multi--kulti-smuti-pa-prospi tvorevini na Balkanu, koja će biti još gora i nestabilnija od Jugoslavije.
 
Осетиће сигурно и Београд олакшање, једном када се заиста осети виши животни стандард људи ће прво да се изместе на периферију а неки и у даље крајеве.
To sam i ja mislio ali sam onda uvideo jedan problem. Sve i da se ceo centar Beograda skroz istera i isprazni od stanovništva i svi presele u obode i periferije... svi ti ljudi će opet nekoliko puta nedeljno da prolaze kroz Autokomandu, Slaviju, Gazelu, Brankovu, Ruzveltovu... Tako da nažalost, ideje da će amerikanizacija Beograda da ga saobraćajno spase, ne pije vodu. Jer obrni okreni, svi sve obavljaju u centru, ili prolaskom kroz centar. I obni okreni, opet na deonici autoputa od Autokomande do Bubanj potoka, koja duž 20 km preseca i saobraćajno sakati pola grada, će biti i ostati svega 3 prelaza preko njega, od kojih su 2 sklepotine i crne rupe, a samo 1 kršteni nadvožnjak sa jedva prihvatljivih 2+2 trake.

A tu je i genijalna praksa iz prethodnih decenija da se ulice na obodima centra nisu širile na vreme. Ili da do gigantskih satelitskih naselja vode seoski putevi iz 19. veka.

Tako da ja se ne bih previše uzdao da će isterivanje i iseljavanje ljudi na obode Beograda nešto rešiti ili poboljšati. Osim ako se ne naprave još dva prstena i još 5 mostova, ili ne daj Bože metro, što se sve nikad neće desiti. Autokomanda ujutru i popodne izgleda kao sajam automobila. Ne samo zbog količine vozila, nego i zbog njihovih brzina.
 
Aj sad, multi-kulti... Pa Rusi razumeju liturgiju u srpskoj crkvi. Ja pre ovoga svega ranije pisah da je za našu demografiju najbolje da se obezbedi dolazak Ukrajinaca (kao u Češku), jer su najsrodniji siromašan narod. Tada nije bilo u izgledu ovo s Rusima, da će Velika Baba da ih uništi ko Sloba nas. Malko su mi oni ipak bliži od ovih sa Cejlona što će da nas voze.
 
Da, decembar je uvek najhaotičniji mesec godine i gužve su nenormalne. Ako se izuzme to nerviranje po ulicama, taj vibe i živina
Beograda pred NG je nešto što baš volim.

@Bender Rodriguez

Nije problem multikulti kad dođe Rus ili Ukrajinac (osim što ovi platežniji guraju naš narod ka periferiji). Okreni, obrni, slično po svemu, kulturološki smo svi zapad, problem je kad dođe neko ko ne može da se uklopi ili forsira svoje, pa puta milion takvih, e to je već problem. Možemo mi sad ovde da glumimo neku toleranciju, ali polako je i to Evropa shvatila!
 
Aj sad, multi-kulti... Pa Rusi razumeju liturgiju u srpskoj crkvi.
Isto tako su je razumeli, i razumeju ih i dan danas Hrvati, Slovenci, Bošnjaci, Crnogorci, Makedonci pa čak i Šiptari.
Pa ipak, videsmo šta na kraju ispade od svega toga.
Malko su mi oni ipak bliži od ovih sa Cejlona što će da nas voze.
Samo što će ovi sa Cejlona da budu mirni ko bubice inače sledi deportacija nazad. I njih sa Celjona ima 50. Ovih ima bar 50.000.
Nije problem multikulti kad dođe Rus ili Ukrajinac (osim što ovi platežniji guraju naš narod ka periferiji). Okreni, obrni, slično po svemu, kulturološki smo svi zapad, problem je kad dođe neko ko ne može da se uklopi ili forsira svoje, pa puta milion takvih, e to je već problem. Možemo mi sad ovde da glumimo neku toleranciju, ali polako je i to Evropa shvatila!
Naravno da nije problem kada se masovno mešaju grupe ljudi koje su etnički i kulturološki identične ili skoro pa identične. I naravno da nije problem kada se dešava multikulturalizacija postepeno i/ili planski i promišljeno. Ali sva masovna, zbrzana i usiljena mešanja naroda vode u velike socio-ekonomske krize. Ja ću uvek biti protiv nasilnih/usiljenih mešanja ljudi koji imaju dovoljno razlika da naiđu na probleme u koegzistiranju. I uvek ću očekivati od gosta da se prilagodi domaćinu, ne obrnuto. Ovo naravno važi i za naše emigrante napolju.

Ljudi nekada navode Muriku kao primer uspešne multikulturalne zemlje. Ali prvo, stvar je debate koliko je ono tamo uspešan multikulturalizam u kome su zaista svi jednaki. Drugo, u Ameriku je upumpano strašno puno para, pameti, vođa i moći koji su se postarali da to bude održivo. Najjače svetske sile prethodnih vekova su slale tamo kapital, ljude, pamet i mnogo volje i nade da sve to uspe (ili da bar ne propadne). I treće, čak se i taj Američki multikulturalizam odvijao BAR 200-300 godina. Što je opet duže nego ovaj moderni Evropski ili recimo brojni Sovjetski eksperimenti, gde bi se preko noći 100.000 jednih usiljeno pomešalo sa 10.000.000 drugih i bude fazon ''ok, and now kiss''. I čim se poljulja Kremlj, buknu ratovi na 20 lokacija sa 40 različitih zaraćenih strana. Što se slično desilo i ovde, samo u manjoj meri.
 
Poslednja izmena:
Isto tako su je razumeli, i razumeju ih i dan danas Hrvati, Slovenci, Bošnjaci, Crnogorci, Makedonci pa čak i Šiptari.
Pa ipak, videsmo šta na kraju ispade od svega toga.

Samo što će ovi sa Cejlona da budu mirni ko bubice inače sledi deportacija nazad. I njih sa Celjona ima 50. Ovih ima bar 50.000.
Ne dešava se ništa sa prvopomenutima. U Beogradu se Hrvati asimiluju već u drugoj, ako ne i u prvoj generaciji. Beograd je najveći dalmatinski grad - i u njemu niko ne navija za Hajduk.

Kakve probleme očekuješ sa imućnom građanskom klasom iz Moskve? Pa oni dolaze iz najuređenijeg i najbezbednijeg velegrada.
 
To sam i ja mislio ali sam onda uvideo jedan problem. Sve i da se ceo centar Beograda skroz istera i isprazni od stanovništva i svi presele u obode i periferije... svi ti ljudi će opet nekoliko puta nedeljno da prolaze kroz Autokomandu, Slaviju, Gazelu, Brankovu, Ruzveltovu... Tako da nažalost, ideje da će amerikanizacija Beograda da ga saobraćajno spase, ne pije vodu. Jer obrni okreni, svi sve obavljaju u centru, ili prolaskom kroz centar. I obni okreni, opet na deonici autoputa od Autokomande do Bubanj potoka, koja duž 20 km preseca i saobraćajno sakati pola grada, će biti i ostati svega 3 prelaza preko njega, od kojih su 2 sklepotine i crne rupe, a samo 1 kršteni nadvožnjak sa jedva prihvatljivih 2+2 trake.

A tu je i genijalna praksa iz prethodnih decenija da se ulice na obodima centra nisu širile na vreme. Ili da do gigantskih satelitskih naselja vode seoski putevi iz 19. veka.

Tako da ja se ne bih previše uzdao da će isterivanje i iseljavanje ljudi na obode Beograda nešto rešiti ili poboljšati. Osim ako se ne naprave još dva prstena i još 5 mostova, ili ne daj Bože metro, što se sve nikad neće desiti. Autokomanda ujutru i popodne izgleda kao sajam automobila. Ne samo zbog količine vozila, nego i zbog njihovih brzina.

Тренутна саобраћајна решења нису задовољавала потребе града ни пре 40 година, само је данас аутомобилизација друштва учинила своје. Не верујем ни ја у саобраћајни препород са све овим Макиш-Галерија-Ривијера метроом. Зато се пре или касније треба окренути другим видовима инфраструктуре и понудити људима алтернативу уместо аута и градских сокака, рецимо регионална железница и проширење путева. Људима се тако лако отвара могућност да им околни градови буду занимљивији за живот. Боље је за почетак да користе Аутокоманду пар пута недељно него пар пута дневно.

Уосталом попис ће и да покаже тренутне дневне миграције становништва па ћемо да анализирамо кретање људи ка и ван Београда.
 
Kakve probleme očekuješ sa imućnom građanskom klasom iz Moskve?
Kulturološke. Slične onima koje sam viđao kod njih kada su turisti u drugim zemljama. Mnogo bahatosti, otuđenosti i plitkih pogleda na svet. I još i gore od toga, jer se ovde neće osećati kao turisti, iz više razloga (od tetošenja od strane države do mnoštva debilana koji ih smatraju braćom i dive im se).

Gledam ih i po gradu kako se ponašaju, a u jednoj od zgrada koju redovno posećujem su i podstanari. Oni potvrđuju stereotipe o sebi nastale nakon viralnih snimaka sa dash-kamera širom Rusije - plitkoumni su, ne zanima ih ništa izvan svoje lobanje (a kamoli izvan svog doma), naučeni su da se nikad ne upliću i ne zalažu ni za šta, hladni prema većini oko sebe. Da nisam video ista takva ponašanja ovde u Beogradu pa da kažem da su to sve samo stereotipi ili da su takvi samo kod kuće. Ali jok, isti su takvi i ovde. Većinu njih zabole za bilo koga osim sebe i svoje porodice, a kamoli za Srbe i društvo oko njih.
Pa oni dolaze iz najuređenijeg i najbezbednijeg velegrada.
Uh, teško da je najuređeniji i najbezbedniji grad. A i nisu svi iz Moskve, to se ovde lupeta da su došli samo creme de la creme i akademska elita.

Većina njih su prosečni Rusi. Niti neki gopnici, niti neka aristokratija kako ljudi govore i misle pozivajući se na pristrasna pisanija o ruskoj migraciji posle 1917. Većina njih su obični, tipski Rusi. A gde je mnogo tih običnih tipskih, uvek se nađe i škart. I nije bilo prošlo ni 6 meseci otkako su prve izbeglice stigle u Srbiju, a već su se pojavile prve Saše i njegove ekipe po Beogradu.


Nema vajde od smandrljanog i usiljenog multikulturalizma, to je promašena priča. Treba im dati besplatne karte do Dubaija, pa da većina tamo nastavi, ovde u Srbiji da ostane svega par hiljada (5 do 10) koji iskreno žele da se stope i usvoje srpski mentalitet i način života, i to je to. Što rekoh Igoru nedavno (u nekoj nevezanoj diskusiji) želim samo da moja zemlja narednih 4-5 godina pokuša da izbegne učešće u ama baš svetskoj piz***iji i eksperimentu i da se za promenu malo okrenemo sebi samima i rešavanju gorućih problema uz ovdašnje resurse i mogućnosti. Al očigledno neće da može. Crkli bismo kad ne bismo bili mirođija u svakoj svetskoj splačini. Ne može 5 godina da prođe bez nekog njesra.

A mislim da bi i svetu dobro došlo da malo iskulira sa svim glupostima i manijama i da se svi malo skrase i okrenu sebi i rešavanju problema koji se stalno odlažu ili guraju pod tepih. Ali neće ni to da može, jer globalisti, kapitaljare i liberali neće imati mira dok celu planetu ne pretvore u veliku splačinu svega i svačega. Od 9.11.2001. i od 2008. ceo svet je u večitoj trci pacova, raja se samo gura iz jedne krize u drugu i tovari glupostima i lažima. I svi se bave nekim glupostima ili prevarama, retko ko se zaista bavi rešavanju gorućih problema i poboljšanju svog društva ili pak celog sveta. No dobro to je već druga priča. Samo kažem koliko se ljudi i ovde i u svetu zaslepljuju glupostima i autodestruktivnim idejama.
 
Poslednja izmena:
Боље милион Руса и Украјинаца него сто исиланата,
али некако ми делује да се нећемо превише усрећити са овим Русима, углавном долазе покондирене тикве, арогантне и гледају са висине, људи са политичким ставовима и капацитетима Николе Самарџића или несрећног Милана Ст Протића.
 
Zapravo, u većem broju istraživanja, među gradovima sa 10 mil+ stanovnika, Moskva je pobeđivala po pitanju kvaliteta života. Kao što ti već napisah, spoj pravoslavnih Slovena koji pišu istim pismom, govore srodnim jezikom i mogu da krste dete bez razlike u crkvi onog drugog, nije multikulturarizam. Ni spoj Srba i Francuza to nije, a nekmoli ovo. Nikakve opasnosti ne postoje. Ni u Crnoj Gori se ne žale na Ruse, a to je mnogo manja sredina od Beograda. Kod mene je Putinofobija uveliko uznapredovala - predlažem Rusima da ga, kad se predstavi Gospodu (Politbirou), posade kraj balsamovanog Sotone Uljanova i onda da ih zajedno potpale. Ali u rusofobiju stvarno ne treba da idemo. Neprirodno je i nema smisla, to nek rade drugi.
 
Svake godine je novembar glede saobraćajnih gužvi neuporediv sa proletnjim mesecima - a decembar sa novembrom, pa će tako biti i ove godine.

Ali vozila sa ruskim tablicama nema toliko da bi tome ozbiljnije doprinela.

120.000 Rusa bi značilo da je bezmalo svaki 10. stanovnik Beograda Rus, što svakako nije. Rekao je Respirator - 17.000. Zašto bi tu lagao? I to je mnogo ljudi.

Kaze se u Srbiji, ne u Beogradu svih 120k Rusa i Ukrajinaca.

Mnogo ih je i u Novom Sadu.
 
Искрено, и 17000 Руса да се трајно насели у току једне године је пуно за наше услове а нешто ми се не чини да ће број Руса који бежи из Русије да се смањује са сваким новим поразом

Само нек нама долазе "покондирени" и школовани људи из разних земаља у Београд, па ће временом градску управу да све више бирају људи који имају трунке достојанства и интелигенције а полусвет изгубити и преостали протекционизам и привилегије које имају
 

A evo izdvojeno šta je rekao Presveti.

Od početka sukoba, u Srbiju je došlo više od 100.000 Rusa i nekoliko stotina Ukrajinaca, od kojih je 17.000 dobilo boravišnu dozvolu, rekao je Vučić. Ostali su se preselili u druge zemlje, ili ostaju u Srbiji kao posetioci.

Svestan si valjda da se nije 122 hiljade ljudi naselilo u Srbiji. Ovde uopšte nema kapaciteta da se to primi, a pogotovo da iznajme stanove.
Da su iznajmili i pokupovali sve stanove na tržištu i naselili sve hotele na oglasima bi bilo 0 bilo čega.
Ovo je obično hajpovanje nekretnina, a kasnije lepo šamaranje sa porezom.

Ako se Srbija smanjila za 800.000 u poslednjih 10 godina, kako to nas sistem ne moze da primi 100.000 ljudi?

Posledica ovog bolesnog rasta cena nekretnina ce biti izmedju ostalog da ce mnogo veci broj studenata studirati u manjim gradovima po Srbiji, sto mozda i nije tako lose.
 
Па није ништа равномерно, нити се Руси досељавају у пуста села, нити ће ти студенти 2025. моћи да имају исти ниво образовања у НС, Нишу, Кг и Бгу.

А то што неко због пара не може студирати на бољем универзитету на који можеш упасти никако не може бити ништа осим очајног, не "добро" нити "не баш лоше", мада то ће све тржиште регулисати само од себе :c.
 
Ako se Srbija smanjila za 800.000 u poslednjih 10 godina, kako to nas sistem ne moze da primi 100.000 ljudi?

Posledica ovog bolesnog rasta cena nekretnina ce biti izmedju ostalog da ce mnogo veci broj studenata studirati u manjim gradovima po Srbiji, sto mozda i nije tako lose.
Govorio sam o smeštajnim kapacitetima, ali si ti pomenuo sistem koji je opštepoznato jedan od boljih u svetu.
Na operaciju leđa se čeka samo tri godine, na magnetnu godinu dana itd.
Zanatlija nema jer su svi postali direktori državnih firmi, pečenjare se još dobro drže,
a lekara imamo toliko da ćemo uskoro uvesti vračeve iz Afrike da nas leče.
Gradski prevoz nikad jači, sve se mečke voze, a voz pod zemljom ćemo imati kada počnu putovanja na mesec.
E sad ti dodaj milion Rusa toj jednačini, napiši = i eto ti odgovora na tvoje pitanje.
 
Vrh