Šta je novo?

Deltini projekti

Tržni centar na ovakvoj Autokomandi deluje apokaliptično, ali treba imati u vidu da će uz Delta planet biti izgrađena mala mreža saobraćajnica između Tabanovačke (koja će biti proširena) i autoputa, što bi čak moglo i da poboljša trenutnu situaciju. Izgradnjom UMP-a, jednog lepog dana, sve to bi moglo da bude dosta bolje.

Inače, Planet nije jedini objekat koji mrsi saobraćajne konce na Autokomandi, načuo sam da se planira nova autobuska stanica, znatno manja od novobeogradske, na mestu onih fast food kućeraka uz tramvajsku prugu. To je zasad na nivou trača, tako da taj info uzmite s rezervom.
 
Homere,

bez obzira na izgradnju tih ulica, navlačenje UMP tunela i UMP nadvožnjaka sa sve ovim tržnim centrom nem šanse da će ubrzati saobraćaj. može samo da ga uspori. Pogotovu u smeru iz grada gde će većina automobila ići do Autokomande pa levo ka Delta tržnjaku. Nadam se da grešim ali ne vidim kako će Vojvode Stepe i semafor kod trokrake raskrnice ka Veterinarskom izdržati ovu navalu.
 
Centar za sport i rehabilitaciju osoba sa invaliditetom,Kragujevac

izvor:delta holding
 
Miško kupuje 'Maksi' i 'Aman'!
Miroslav Mišković trgovinski lanac koji je prodao belgijskom "Delezu" za 900 miliona može da povrati za manje od 400 miliona evra... Osim profita, želi da zaposlenjem na hiljade ljudi ojača svoj politički položaj
http://www.informer.rs/vesti/politika/6 ... Maksi-Aman
stara prica, koliko mozemo da verujemo ovim novinama?
 
Pa nemoj da ih citas i da ovdje sa njima zagadjujes okolinu
 
Ne verujem da je istina, osim ako ga neko iz njegove kompanije ne navlači na ovu grešku. Na primer neki insajder u kompaniji.

On se jedva oslobodio tog bureta bez dna, jer svake godine taj lanac tih malih supermarket (do 6000 artikala) mu je beležio velike godišnje gubitke od 50 miliona evra i neki put više, kao Delhaize-u pretrpošlu godinu od više od 100 miliona evra.
To je desetine malih radnji koje treba logistički opslužiti i to su određeni troškovi. Takođe svaki objekat ima rahladne sisteme za hranu, komore, pekare itd. obvezne sanitarne propise koji u svakom objektu pojedinačno učetvuju u ukupnim troškovima itd. Zato mislim da samo objekti od 30 000 artikla (megamarket) i 50 000 hipermarket sa naravno monpolom na tržištu ili na široj lokacji u lokalu par kilometara, mogu da budu profitabilni.

U Beogradu i šire, a u centralnoj Srbiji pogotovu, postoji jaka konkurencija STR radnji i ulične prodaje, pogotovu pijačne na ulici i razni lokalni buvljaci, što veoma otežava profitabilno poslovanje tih lokalnih supermarket. Primetićete da ispred svake samoposluge u gradu ima neka lokalna pijaca sveg i svačega koja je klasična nelegalna konkurencija, a koja se vuče još iz '90-tih na tim lokacijama. Što isto utiče na gubitke tog lanca maloprodajnih objekata.
 
Rupa bez dna, gubici, svakodnevne muke... čovek bi pomislio da se radi o Železari Smederevo a ne o jednom od dva najveća domaća prehrambena trgovinska lanca (pata karta sa hipertrofiranim Mercatorom u Agrokorovom vlasništvu), koji je samo prve godine po promeni vlasništva knjižio gubitak - i to ne na osnovu lošeg poslovanja i stvarnog gubitka, već isključivo na osnovu očekivane enormne dobiti.

Da je baš tako kako veliš, otkud sva ova besomučna ulaganja Deleza u renoviranje objekata? Šta sprečava jednu izrazito kapitalističku stranu firmu da zatvori sve male trgovine koje joj predstavljaju balast i stvaraju tolike gubitke? Kompanije kotirane na berzi ne pate od viška emocija i profit im je jedini bog. Samim tim, ne verujem da bi se u Delezu libili da drastično režu sve moguće troškove kako bi stigli na zelenu granu. Ne bi držali neprofitabilne objekte, ne bi zapošljavali nove radnike, ne bi ulagali ogromne svote u modernizaciju (pored trgovina, ne zaboravimo i veliki distributivni centar u Staroj Pazovi).

Da je u pitanju državna kompanija od strateškog značaja koja zapošljava veliki broj radnika na manjoj teritoriji (poput pomenute Železare), pa i da pomislimo da je u kupoprodajnom ugovoru mogla da stoji klauzula o zabrani otpuštanja radnika ili obavezi čuvanja postojećeg broja objekata. Ali, kako se radi o gigantskoj transakciji zaključenoj između dve privatne kompanije, tako nešto je zaista teško zamisliti.

Da se ne bismo oslanjali na lažima sklonu kozu (mene), hajde da vidimo šta nam poručuje rog (sam Delez). :) Evo dela iz njihovog poslednjeg kvartalnog finansijskog izveštaja koji se tiče i nas (namerno ne prevodim zarad autentičnosti):

"Finally, our Southeastern European operations reported an outstanding performance. In Greece, our Alfa Beta stores, uniquely positioned, have implemented successful promotional and marketing plans, in a grocery market that continues to shrink. In Romania, our operations continued to build on their strong momentum and commercial programs and benefited from favorable economic conditions, driven by lower VAT. Finally, we also enjoyed positive comparable store sales growth in Serbia."

http://www.delhaizegroup.com/en/Publica ... sults.aspx
 
U kraju 500 metara oko djerma ima 1 veliki maksi u peckoj 1 maksi u dimitrijali jedan sopgo u dimitrijali i jedan sopgo u bka tu su jos 4 ide 2 arome i jedan dis niko ne zatvata
 
@Minnheima

Pametan si čovek, pa ću ti preneti jedan stari beogradski vic, koji je moj otac pričao kad sam imao 6-7 godina, a ja ga tek kasnije shvatio:

"Ko će biti novi patrijarh, kad umre German?"
"Nikola Ljubičić".
"Kako, pa on je general armije, komunista?!"
"Kad on priča, svi se krste..."

Tako i ovaj naš Mair: da se krsti čovek levom i desnom rukom šta piše, na raznim temama. Maxi i Tempo gube novac...


Inače, priča da će Mišković povratiti svoje carstvo postoji već jedno pola godine. Ljudi koji ga lično poznaju kažu da tu ima nečega, pa ja ne bih odbacivao priču apriori samo zato što je prenosi degenerikov Informer.
 
Ne odbacujem ja te priče o Miškovićevim nakanama ič (dolazile one od Mike, Pere ili iz Laze kao u pomenutom slučaju), čak se ne bih ni šokirao da u nekom trenutku Delez reši da svoje poslove ovde prepusti nekom drugom i vrati se u predele kojima je more nebo - samo sam pokušao da zbrojim dva i dva kako bih došao do tvrdnje da Maxi i Tempo grcaju u "izgubama".

Logika mi se uzjogunila, ništa više. :)
 
Format hipermarketa i jeste Delezu najviše stran, oni su prvenstveno lanac gradskih supermarketa, te ni to nije sasvim iznenađujuće. U svakom slučaju, prodaće Belgijanci taj deo ako u dogledno vreme mera ne vrati prevlast nad darom. :)
 
Delta Holding pre prodaje Maxi-a (Maxi, Tempo, Tempo experess i MiniMaxi) imala je gubitak u jednoj godini od 200 miliona evra. To je bilo par godina posle početka ekonomske krize, otprilike 2010 god. Udeo u tom gubitku imala je i Delta auto i još neke sitne stvari, ali je Maxi sigurno imao više od pola od tog iznosa od 200 miliona evra. Sve su to javno dostupni podaci, koji su se tada mogli čuti iz sam Delte. Tada je on opominjao da ako se Delta zagrcne, država će da se zakašlje. To je anegdota na istu iz Nemačke kada je jedan neki Nemački automobilsko hemijski gigant isto bio u problem tada, pa je malo falilo da se ekonomija Nemačke zakašlje.

Naša država je i danas sa najnižom prosečnom kupovnom moći jedne porodice i sa dosta sive ekonomije na trotoarima ulica i u ublizini kao što sam već pisao tih manjih lokalnih tržnih centara po Beogradu u blizini Maxi supermarket (samoposluga). Sve je to uticalo između ostalog i na te gubitke Maxi-a (Maxi, Tempo, Tempo experess i MiniMaxi) pored sve veće rastuće konkurencije od Hipermarketa, Megamarketa, pa sve do onih SOS prodavnica (bivše "Jabuke") i Amana u nastajanju (Aman u početku nije poštovao skoro pola od sanitarnih propisa, u te koje sam tada ulazio i time u startu imao niže troškove kao i svaka prosečna piljarnica STR). Takođe Delta (menadžment) ulazi u otvaranje par komada Tempo Experess objekata u nekim delovima grada kao odgovor na te "Jabukine" SOS markete (minimalizam) koji su naravno propali i koje će kasnije otkupiti Aman i na taj način širiti svoj brend u gradu, ali tek posle prodaje Maxia-a Dehalize-u. Posle toga se Aman u nekim svojim objektima već sanitarno higijenski, enterijerski popravio na bolje, ali opet daleko od Maxi-a. Tako da je sve to uticalo da se planovi u Maxi neostvare u prvoj godini kao što su zamislili u Delhaize-u, jer tu se sada pojavljuje Univerexport na par lokacija u gradu, tu je jaka Idea sa kupovinom Merkatora, a time i "Rode" marketa. Takođe Idea dolazi do kvalitetnih lokacija u gradu kupovinom "Familije" objekata itd. Tako da je tržište dosta izobličeno i u gradu neravnomerno forimrano. Potrošači se dele na Minimalizam, na "lokal patriotizam" (mrzi sve što nije Srpsko), na "kupujem i ne razmišljam" i na "ima se može se" (njih prirodno ima njamanje). Da ne govorim o dolasku Metroa iz koga se snadbeva pola STR-a i ostalih pravnih lica.

Sama zamisao Delte nad vlasništvom na maloprodajnim objektima im je pre svega bila da ima objekte za prodaju svojih prehrambenih proizvoda, poljoprivrednih, suhomesnatih i konditorskih u vlasništvu svog Holdinga. Što u zemlji što izvan zemlje. Imao je pokušaj otvaranja maloprodajnih objekata u Sloveniji i pokušaj pozicioniranja na tržištu Bugarske ili Rumunije kupovinom tamo nekog maloprodajnog lanca. Nisam siguran tačno u kojoj od te dve države. U Sloveniji nije prošao jer tada je Merkator još bio Slovenački, a Slovenija mala zemlja. U Hrvatskoj nije imao nikakave šanse iz svima poznatih razloga.

Sve ovo što sam napisao su bile javno dostupne informacije u proteklih 10 - 15 godina iz same Delte. Zato mislim da je to klasičan mamac da otkupi po nižoj ceni nego što je on njima prodao. Ako Delhaize stvarno nudi ispod kupovne cene, samo to govori o kakvom se njihovom gubitku radi u Maxi-u. Tako da ja ne verujem da će Delta to otkupiti. Neće oni dvaput pogrešeiti i ako to na prvi laički pogled zvuči primamljivo.

Naravno svi mi imamo svoje mišljenje o ovome, a ja sam samo izneo svoje viđenje, bez cilja da širim zablude ili da kontriram. Uvažavam sve što ste napisali.
 
U mom kraju (blok 3) postoje Maksi i Aman tacno ispod njega i non stop su krcati... Po recima Maksi radnika, obaraju rekorde prodaje...
 
Na Autokomandi je jutros na jednom od bilborda osvanula reklama za Delta Planet. Ne znam da li to nesto konacno nagovestava. Slika objekta je identicna onoj sa poslednjih rendera.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako su je skoro stavili sigurno ima neki razlog. Na njihovom sajtu ništa o tome.
 
Mozda: "E, ovo ste mogli imati ali posto ste me osudili dobijate k..."
 
Ili ovo: Eto ova izgradnja me kostala 5 godina zatvora 2 uslovno i par milki Vucicu za celokupnu medijsku saradu....?
 
Ja licno zelim taj Delta Planet samo zbog bioskopa :) Zivim blizu, a Vozdovacki verovatno nikada nece ponovo proraditi, tako da daj sta das. Kod nas su sami shopping molovi veliki smor. U svakom su iste radnje, nema covek sta razlicito da vidi. Znatno je veci izbor ako se malo proseta po uzem centru grada.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Moguće je da je u celoj ovoj igrariji oko Autokomande pao neki dil između M.M. i Petra Matića (da ne napišem baš inicijale :) ).
Naime, pre 10ak godina, kada je Miško kupio preduzeće "Autokomanda", ispostavilo se da nije ceo plac bio njihov, već da je neki dosta manji deo bio u nečijem drugom vlasništvu (valjda privatnom, nemam pojma, bilo je u "Insajderu"). U roku od odmah, Matić je kupio taj deo i faktički sabotirao ceo projekat - da li je time hteo da prinudi Miška da mu prepusti ceo plac ili da ga reketira, sam Bog zna.
Moja pretpostavka je da je dil sledeći: Matić dozvoli Mišku da gradi Delta Planet, a ovaj njemu da odrešene ruke da bude jedini (domaći) ponuđač za tržni centar na "Prokopu" ("Politika" je u januaru pisala da će MPC dobiti da to gradi). I jedan i drugi su dali lovu vlastima i mirna Bačka.
 
MPC je vratio to zemljiste gradu
 
Vrh