ЕКОНОМИЈА
Како Делта ради без Мишковића
Компанија је ликвидна и плате су запосленима исплаћене редовно, тврде у „Делти”. – Борд директора води Дејан Јеремић, некадашњи директор „Делта аграра” и „Делта максија”
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Кажу да не одустају од планова
„Све финансијске обавезе према држави, банкама и пословним партнерима и даље измирујемо редовно и у договореним роковима. Компанија је ликвидна и плате су запосленима исплаћене редовно, као и сви порези и доприноси”, одговорили су у „Делта холдингу” на питање „Политике” – како ова компанија функционише од како је њен власник, Мирослав Мишковић, од прошле среде у притвору, и да ли запослени, њих 7.700, имају разлога за забринутост.
– Фискална година још није завршена, али већ сада знамо да је план за 2012. остварен. Укупни приход „Делта холдинга” је нешто више од 800 милиона евра. Пословном организацијом јепредвиђено да компанијом управља борд директора. Чине га потпредседници компаније и генерални менаџери компанијачланица. Борд доноси одлуке на свим нивоима, укључујући и стратешке планове – кажу у „Делта холдингу”, а бордом директора председава Дејан Јеремић, некадашњи директор „Делта аграра” и „Делта максија” који је тренутно потпредседник „Делте” за оперативне послове.
Што се тиче одговора на наше питање да ли на снази остају усвојени годишњи планови и да ли се због привођења Мишковића мењају неке од најављених инвестиција, попут реновирања хотела „Континентал” и изградње тржног центра „Делта планет” на Аутокоманди, у „Делти” објашњавају да је петогодишњи план усвојен још раније и да он није мењан.
– План за 2013. годину остаје какав је и био.„Континентал” се реновира брже него што је планирано и у септембру наредне године очекујемо отварање, односно долазак новог хотелског ланца „Краун плаза” у Србију. Од изградње „Делта планета” нисмо одустали. Рокови су исти као што су били, с тим што је овде реч о веома сложеној процедури добијања неопходне документације и дозвола за изградњу, па не можемо у овом тренутку да тврдимо да ли ће она бити завршена како је и планирано, јер не зависи само од нас – кажу у „Делти”, додајући да ће основни бизнис ове компаније остати аграрна и производња хране и бизнис са некретнинама.
Економски стручњаци различито гледају на положај у којем се „Делта” тренутно налази. Док једни сматрају да ова компанија може сасвим нормално да настави да ради док је Мирослав Мишковић у притвору, други мисле да ствари ипак не могу да остану потпуно исте као и док је он водио систем.
Тако економиста Милан Ковачевић сматра да одсуство Мишковића из „Делте” не би требало да има утицај на компаније које послују у саставу холдинга.
– Мирослав Мишковић је власник тих предузећа и то преко фирме из иностранства. Реч је о стотинак фирми и свака о њих има свог директора који доноси одлуке, а неке имају и сувласнике. Наравно да је он као власник утицао на доношење крупних и најважнијих одлука, попут стратешких планова или узимања кредита, али то је разрађен систем који може сасвим нормално да настави да функционише без власника – сматра он.
Са друге стране, Милан Ћулибрк, помоћник главног и одговорног уредника НИН-а, сматра да „Делта” са Мишковићем и „Делта” без њега, ипак нису исто.
– Иако у „Делти” тврде супротно склон сам мишљењу да је господин Мишковић ипак сам доносио главне одлуке. Осим тога, мислим и да су повериоци „Делте” много више забринути данас него пре прошле среде када је објављено да је Мирослав Мишковић приведен – објашњава Ћулибрк, али додаје да све то не мора нужно да буде лоше по саму компанију.
– Било би добро да се раздвоји власништво од управљања у компанијама без обзира на то да ли су оне државне или приватне. Јер, власници у управљању могу да буду мотивисани личним, а не интересима компаније и запослених – каже Ћулибрк.
На питање да ли запослени имају разлога за страх и за опстанак својих радних места, Ћулибрк истиче да је то тешко тврдити и да не очекује драстичне промене у том смислу, али додаје да „запосленима у „Делти” сада сигурно није свеједно”.
С. Деспотовић
објављено: 21.12.2012.