Šta je novo?

Da možete da birate -GDE BISTE ŽIVELI (Bg)

Lepota je u oku posmatraca... svi otpadaju na deo oko Vracara, Slavije i Pravnog.. sta je s gornjim Dorcolom, Kralja Petra, Gospodarima Jovanovoj/Jevremovoj... i svim onim ulicama sa ili bez kaldrme.. :)
 
Одрастао сам у кући са великим двориштем у малом месту близу Новог Сада и не бих то мењао ни за шта. Мислио сам да нећу моћи да живим у стану, но живот ме је разуверио. Лепа гарсоњера у Суботици, на Прозивци ми је пријала. Неко се не би сложио са мном, но, то је до самог града.
Сада сам опет у истом месту, у ком сам одрастао, у својој кући, са великим двориштем. Оно што ми недостаје, то је ширина тј. пространство погледа кроз прозор из првобитне куће. У садашњој тога нема, јер су куће близу једна другој.

Што се тиче Београда, допада ми се Земун, ако се рачуна, Видиковац и насеља са кућама у низу, са двориштем.
 
Stanovi definitivno nisu za ljude ali je neminovnost zivota u gradovima. Kuce sa dvoristem su prava stvar. Nadam se da cu kad tad i ja (opet) to ostvariti
 
Ljudi su prvobitno obitavali u pećinama a dvorište im je bila sva priroda koja ih okružuje, a ne zabijena ograda, ne daj bože zid.

Што се тиче Београда, допада ми се Земун, ако се рачуна

Zemun se ne računa. Ni deo ispod Slavije, tamo se išlo u lov na divlje patke. Samo zidine Kalemegdana, staro jezgro. Ako vam se tu nešto sviđa, sviđa, ako ne. Žalim slučan nije Beograd. 😛

Naselje (po meri čoveka) Misa u Pančevu: kuće u nizu, dosta zelenila, oš, sportski centar, železnička stanica..

Jeste lepo al nemoj se ljutiš Bežanija mi je za nijansu lepša + da dodam niz zgrada ⬇️ u kojima sam odrastao i sve do apsolventskih dana proveo... To je tačno završeno pre rata 90tih i svih negativnih posledica pa i po arhitekturu, urbanizam koje su usledile kasnije...

Ovom bloku zgrada se jedino može zameriti toplotna i zvučna izolacija, što je problem u većini zgrada koje nisu novijeg datuma... Mada je grejanje bilo odlično, imali smo malu toplanu odmah ispod u Kumodraškoj.. ali svakako same zgrade nisu energetski efikasne...

U ovom kraju je bila milina odrastati i to baš u stanu. Terasa sa zadnje strane je gledala na vrt kojim se nije moglo šetati (oštra kosina nagore) i tu je uvek bilo mirno i fino, a deo samog stana je bio i balkon.

Stanovi na poslednjim spratovima su bili dupleksi sa po 2 terase (neki i sa balkonom) od kojih je veća terasa imala 20kvm. Eto ti urbanog dvorišta na vrhu i niko te ne gleda... Mogao si go da se sunčaš... (što su komšinice i upražnjavale)

Doduše ja nisam bio u dupleksu nego na prvom spratu, otada ne volim 🥪 varijante o kojima sam govorio...

Od dvorišta sam imao dvorište kod dede i babe isto na Voždovcu (5 min bajsom) i plac isto na Voždovcu sa pogledom na Avalu, gde je sad izgrađena kuća...

Nije bilo potrebe sve trpati u jedno.

U detinjstvu nisam ni patio ni razmišljao o dvorištu. Super mi je bio kraj, Banjička šuma na 5 min pešaka gore... Vozio sam bajs po celom Voždovcu. U osnovnoj školi sam znao da se sjurim bulevarom Mira do grada i odem do kališa bajsem... Kakvo dvorište...

Gore kod fona je bio teren za basket kao i danas... Više je tu urbanih celina okolo sa parkovima na oko 5 min hoda, najveći je u Kraljevačkoj...

I to bi bilo to. 🙂

InShot_20240229_004524552.jpg
InShot_20240229_004829100.jpg
 
Да кажем и ја своја два цента: Дорћол и Заклопача (да, баш она коју стално спомиње @vradovic). Мада, то је већ изабрано, није баш да "могу да бирам", али ето, опет бих исто изабрао. Стан у центру, а опет све мирно, зелено, култура, спорт, разонода, школе, и свуда пешке... И, кућа ван града, а опет на пола сата, са пребруталним погледом, и активностима око пољопривреде, хортикултуре, опуштања, дружења... колико чега ти воља.
 
Од јестивих ствари: вишње, трешње, наравно шљиве, кајсије, јабуке, крушке, смокве. А од нејестивих: руже (много ружа), хортензије, јапанске шљиве, форзиције, ловор вишње, пироканте (много пироканти), лаванду (много лаванде), рузмарин, нану, лале, јапански јавор, албиције, нарцисе, хризантеме, орлове нокте, вистерију, борове, берберисе, украсне љиљане, јапанске трешње, украсни лук, махоније, бршљан, зевалице, јуке, бисерак, хоихере, хосте... и сигурно још двадесетак врста. Сад бих добио доста поена код госпође ГОЈЕ, мислим да би изневеровала колико сам из главе просуо хортикултурног знања.

Вероватно звучи претерано, но све је то прошарано и у релативно малим бројевима, да можемо да постигнемо викендашким начином живота.
 
Успевају ли јечам и хмељ, па да у складу са својом профилном сликом отвориш и неку Заклопачанску крафт пиварицу, метнеш неку клупицу међу те хортензије и јапанске јаворе. Ево ја би први дошао, не би питао пошто кошта :)
 
Што се тиче кајсије и кајсијаваче ту се немој трудити већ имам свог Заклопачанског добављача, стварно доминира.
 
Auh, svaka cast bata Goje. Ne rece na kolikom placu si razvio svoj konglomerat u hortikukturi? Imas bunar verovatno, plus hidrofor pumpu, ili sistem kap po kap, da se ne bacas u troskove kad je gradska voda u pitanju.
 
Aко се рачунају само зидине града, онда зграда бившег ђенералштаба, данас завода за заштиту споменика, кућица иза цркве Ружице и кула Небојша (мада она има негативне енергије због мучилишта у подруму).

Ако гледамо ван зидина града, ево један урбанистички јако лепо осмишљен крај, улица Иве Андрића у Зрењанину.

 
На основу емоција - савски блокови.

Ван емоција и ван центра:
Стан - Церак виногради
Кућа у низу или тераста - Вишњичка бања, можда Б.коса
Слободностојећа кућа - нека пм
 
Nekada sam sa ovim pitanjem smarao sve zive, a evo sada kad mene neko pita ne znam sta da odgovorim

Stan-Cerak(mada ce ga saobracajno upropastiti sa novogradnjom)
Ili
Golf naselje(potez vazdusnom linijom od stadiona Cukarickog do Sumarskog fakulteta) ima tu i lepih kuca

Cak pre Golf naselje nego Cerak


Vec neko vreme mi se dopada i potez izmedju Kneza i Toplicinog venca, ne znam zasto
 
Kuća na Senjaku, negde oko Vase Pelagića i Andre Nikolica, zelenilo, škole, vrtići, autoput, dz... sve je na dohvat ruke. A onda kad bi mi došao prvi porez za kuću prodao bih je i kupio negde dalje :)
 
Nije loš ni potez oko Bregalničke, Kajmakčalanske, Silvija Kranjčevića..ima lepih predratnih kuća i neke fine novogradnje.. upravo sam nešto obavljao u tom kraju, nije loše.
 
U Bregalnickoj je stanovao Dvadesetog veka junak :) Lep je kraj. Svrati na Lion da vidis ususkane kuce i vile.
 
Vrh