Šta je novo?

Cvetni trg

Tako je Stef, kulturoloske razlike su veoma velike izmedju zapada i istoka. Ovako kako je kod nas isto je i u vecini istocnih zemalja...Rusija pogotovo.

To je sve po principu - VIDI IMAM I MOGU.

Zapadnjaci su po ovom pitanju umereniji i spontaniji, ali opet daleko od toga da su van zone - poza & poza.
 
pre nego sto neko Stf-a i Zex-a (a mozda i mene, opet) optuzi za auto-kultur-genocid, to je u vecini slucajeva tacno.
ja sam se u to licno uverio za samo 4 meseca koliko sam ziveo u Filadelfiji.
od svih stvari ono sto mi najvise nedostaje posle tog iskustva je Institucija coffee shop-a. namerno nisam preveo jer kategoricki odbijam da te prostore prevedem kao kafic. a mrzi me da razmisljam o drugoj reci. znate svi verovatno o cemu se radi.
taj osecaj opustenosti i lezernosti i lokalnog zajednistva me do dan danas proganja. ovde ga toliko malo ima. barem u tom obliku.
(nemo samo da mi pominjete domace "ijade" i slicne stvari, molim vas).
vecina ljudi na zapadu se nonsalantno ponasa u svom svakodnevnom zivotu i to ukljucuje ponasanje na javnim mestima. mozda je to zbog decenija (vekova) lagodnog zivljenja, pa im je cesto sve potaman. mislim da su druge stvari bitnije ali sad da ne ulazimo u to...
zato ta javna mesta izgledaju drugacije nego kod nas. a ne zbog sub-saharskih vrucina i prljavstine. i ovde padne vece a imamo i prolece i tamo ima prasine...
da li i tamo i ovde postoje grupe stanovnistva koje se ponasaju potpuno suprotno ovome? pa naravno. evo vam ga na TV-u svaki dan Tramp kao zlatni primerak. i zadjite u takozvane fly-over states srednjeg zapada i bice situacija dosta drugacija. ali ovde pricamo o velikim urbanim centrima i svakodnevnica je uglavnom ovakva. razlike su, jos uvek, velike i to ti je sto ti je.
ni ja ne volim sto je tako.
sto se tice Zuminih drustvenih analiza, mislim odakle poceti...
ajde da jos jednom ilustrujem onu njegovu tezu koju godinama ovde obradjuje, a postulati koje, naravno nemaju veze sa stvarnim zivotom.
tice se, naravno, vecite borbe izmedju NAS i NJIH i kako smo mi umereni skromni srbi, toboz ucenjeni od strane ugostitelja da sedimo kod njih i zderemo janjetine i ispijamo litre alkohola.
nekidan odemo porodicno na zemunski kej sa namerom da nas ucene i da se ozderemo i sta se desava?
prvo ne mozes da prodjes od parkiranih automobila najnovijih generacija dok smo mi u roku od odma nasli uredjen parking i platili ga na kraju 180 dinara, novih.
drugo, od onolikog keja i javnog prostora triput smo morali da prodjemo sve baste restorana ne bi li nasli sto za nas petoro. na kraju nasli, klopa onako, racun bogami ONAKO i to je to.
postidjeni i ucenjeni, onako punih stomaka, prosetali smo malo kejom i vratili se u nas krug fabrike, kako ja od miloste volim da kazem za grocku i njena sela.
the end.
 
Đorđeviću, bojim se da si izabrao pogrešan primer da bi pokazao kako moja tvrdnja o tome da građani nemaju baš previše izbora na javnom prostoru "nema veze sa životom". Rekonstrukcija tog dela Zemunskog keja je završena 2007. godine i tu su ugostitelji sasvim bukvalno prekrili svaki kvadratni metar prostora svojim baštama (sem parkinga i vrlo uske ulice kojom mušterije dolaze kolima), pa već 11 godina uspešno blokiraju svaki pokušaj da se projekat završi i napravi makar i obična pešačka staza, a kamoli i jedna jedina javna klupa na celom tom potezu uzvodno od Šarana. Bolji primer za moj stav se verovatno i ne može naći.

Naravno, tačno je da naši ljudi vole da jedu i piju, a činjenica je da kad se napravi dobra ponuda određenog tipa sadržaja (hrane i pića) na jednom od najlepših delova obale, time se automatski pravi selekcija ljudi koji će se tamo zaputiti, ali to nam ne govori ko bi dolazio i koliko bi ovaj deo obale bio popunjen da je javni prostor tamo uređen malo drugačije umesto što je kompletno kidnapovan od strane tajkuna, kao sad. Jednostavno, ako ponudiš dobru zabavu, hranu i piće na lepom mestu onda će doči oni kojima to u tom trenutku treba, ili makar nemaju ništa protiv da veče provedu i tako kad se već samo to nudi. Da je ponuđeno nešto drugo, došli bi neki drugi, ili ti isti u trenucima kad im treba nešto drugo. Čitava tvoja logika ne dokazuje ništa sem da je ovaj deo Zemuna pored Dunava prijatan za boravak.
 
bojim se da opet cinjenice pokusavas da iskrivis unapred donesenim zakljuccima.
ima sasvim dovoljno prostora na keju i pored tih restorana. na kome je naravno bilo dosta ljudi. ali je bilo isto toliko i u restoranima.
da je to toliko protivno ljudskim potrebama ti restorani bi bili prazni zato sto, kao i na slikama cvetnog trga koje si stavio, ima potpuno drugacije ponude odmah tu pored.
ali su ljudi izabrali kafane/kafice/restorane u mnogo vecoj meri. ajde nek ti bude bar u istoj meri koliko ih je bilo na setalistu i klupama.
druga je prica ko sve tu ima kakve dozvole i da li je to dobro ili lose planiranje prostora (i ono sto je najbitnije, da li se tebi to licno svidja ili ne).
ali da srbe neko silom tera u kafane...mislim stvarno.
 
Izvini ali nisam tvrdio da ne volimo jelo i piće nego je problematična tvrdnja da ljudi ne koriste prazne javne prostore zato što vole SAMO TO, pa ZATO ne žele da idu na drugačija uređena mesta. Mesta koja već imaju neke osnovne kvalitete, kao odsek ispod Zemunske lesne zaravni ili povišeni deo Njegoševe ulice ispod starog drveća, će već tim osnovnim kvalitetima (zajedno sa dodatnim sadržajima) privući i napraviti selekciju baš onih mušterija kojima treba baš kombinacija onoga što se tamo nudi, šta god to bilo, sve dok je takva ponuda takođe poželjna bar toliko da obično ispuni ponuđene kapacitete. Što je u velikom gradu skoro uvek slučaj. Kad bi se na višem delu Cvetnog trga dešavao non stop rok koncert, opet bi sve bilo puno, ali se svejedno ne bi mogao izvući zaključak da Beograđani ne vole prazne javne prostore zato što obožavaju rok muziku koje na praznim prostorima nema. I mada ona uopšte više nije naročito popularna, posetioca bi opet bilo dovoljno za tako mali prostor. Mesta sa nekim osnovnim kvalitetima (lepa priroda, raskrsnica puteva ...) će dakle skoro uvek imati svoju probranu publiku zavisnu od tipa uređenja i sadržaja, ali se iz toga ne može izvući zakljuučak da drugačije uređenje ne bi imalo drugu ili istu publiku u sličnom broju. A upravo se to tvrdi za restorane na javnim mestima u smislu da je njihova popunjenost dokaz da ništa drugo ne bi imalo uspeha. Tj da smo urbano zaostali.
 
Кад сте већ споменули земунску обалу, тамо има неколико неприкладних детаља чијим решењем би тај простор изгледао много боље. Један од тих детаља су они бумбар стубићи, сада када се најзад замењују много прикладнијим малим сивим ненаметљивим стубићима по целом центру Београда, могло би то да се учини и у Земуну, па и код обале.

Други детаљ су паркиралишта на малим трговима на обали, није лако наћи решење, али можда би неки монтажни паркинг на више нивоа био од помоћи да се лепи простори препусте људима.

А трећи, можда најбитнији детаљ: на новом делу обале, који је врло широк и могло би да има места и за баште ресторана и за растиње и за шетаче, уместо тога до ивице насипа су столови а за шетњу је остао доњи ниво између зида и реке,празан и не баш пријатан простор. Није наш Цветни трг, али можда би ти лепи мали тргови на обали Дунава могли да постану - цветнији.
 
20180602_124810.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=541943#p541943:3sz80vlx je napisao(la):
stf » 01 Jun 2018 02:32 pm[/url]":3sz80vlx]
То није ништа ново да се нас двојица не разумемо. Мени само није јасно, шта то спречава људе да се друже у јавним просторима кад се већ тако масовно друже по кафанама и кафићима? Ти кажеш да разлог лежи у лошим јавним просторима. Сматрам да то није тачно. Разлози су друге природе. Зову се комплекси.

Хомер Џеј је неколико страница уназад описао сцену коју је затекао на једном од европских тргова - да људи организују ручак на тргу, седећи на голом бетону. И његово чуђење том сценом. Овде, у Београду да неко то уради, следила би масовна саблажњавања а вероватно би ти људи сутрадан изашли у свим новинама као чудаци и фрикови. У Паризу људи изнесу из ресторана и есцајг и чаше и тањире и једу и пију на обали Сене. Код нас, јер друштво пуцају комплекси, једе се у Мадери, са Мерцедесом бахато паркираним испред. Или се једе у некој рупи у Миријеву, са једнако бахато паркираним Голфом двојком испред.

Уосталом, у Београду за људе који седе у парку, на клупи и друже се пијући пиво се ствара друштвени став да су то нерадници, клошари и наркомани. О чему ми овде причамо бре?
Problem je što mešate stvari koje nisu povezane. Nivo kulture Beograđana i očigledna hedonistička nastrojenost nema velike veze sa time koliko će neki određeni način uređenja trga biti uspešan. To su stvari koje zavise od daleko osnovnijih bioloških, psiholoških i socijalnih potreba čoveka.

Ludi će se najviše zadržavati na raskrsnicama njihovih putanja kroz grad. Zašto? Zato što je to tačka odlučivanja, zato što se čisto statistički najveći broj ljudi mora naći baš tu, zato što je to optimalna tačka preseka putanja dva čoveka koji žele da se sretnu, zato što se samo tu otvara najveći broj opcija daljeg kretanja i zato što su vidici na raskrsnicama nužno bogatiji od vidika unutar ulica. Znači da će trg koji nije na velikim raskrsnicama putanja već po tome biti manje popularan. I nista od ovog ne zanisi od kulture i navika naroda.

Dalje, šta ćete raditi ako želite da se zadržite na trgu?

Homerove priče o sedenju na golom betonu trga su ekcesi, verovatno posebne i povremene akcije raznih grupa sa konkretnim promotivnim namerama neke vrste ponašanja. To nije tipično ponašanje građana u tim Evropskim gradovima, pa nije bitno za ovu priču.

Da bi se na praznom betonu trga dešavalo nešto drugo od mesta za sačekivanje ili gledanje eventualno lepe arhitekture unaokolo, potrebno je da neko organizuje to dešavanje. Toga je i bilo i na praznom betonu Cvetnog trga, i kad god je bilo organizovano, Beograđani su se odazivali. Dakle opet se ne mogu oni optužiti. Činjenica da tamo ima malo organizovanih dešavanje je prosto posledica toga da je bučno i neprijatno, pa ista dešavanja na drugim mestima ipak imaju više uspeha, iako su dolazili i ovde u priličnim brojevima. Što ima za posledicu da se ovde organizuje manje tih događaja. Opet je to znak lošeg dizajna a ne krivica građana. Oni vole da jedu u kafani, ali kad se nešto drugo organizuje na lepom mestu, dođu i na to. Zašto bi bili dakle krivi ako se pojave kad god imaju na šta da dođu?

Dalje, recimo da nema organizovanih događaja, nego dve osobe prosto žele da se zadrže na trgu i malo druže. Da li stvarno misliš da treba da stoje jedan sat ili da sednu na beton? Naravno da ne, trebaju im stolice.

I to ne bilo kakve stolice. I sad dolazi jedna smešno jednostavna stvar koja je svejedno prilična tajna za naše projektante. Stolica ne sme biti prljava ili hladna! Tj gornji deo stolice mora biti takav da SVIMA bude jasno da se po stolici ne hoda nego SAMO sedi. Sedište mora biti od drveta ili plastike, ili drugačije po boji, a ne da budu kamene stepenice koje imaju obe funkcije odjednom, i stolice i stepenica. Devojkama je ideja da po gradu šetaju prljavog tura apsolutno nezamisliva, pa onda ni muškarac sa njima ne može sesti (a većina i inače ne bi sela na prljavu kamenu stepenicu koja glumi i klupu ). Tako je prlično smešno da je u Beogradu pola očigledno velike tajne dizajna uspešnog trga u tome da ljudi imaju mesta gde mogu da sednu, a da nije prljavo. Ako toga nema otići će u kafanu, prosto zato što se tamo može sesti. Dakle PRIMARNI cilj je DRUŽENJE, što podrazumeva mesto za sedenje (a ne igru loptom na gradskom trgu), a hrana i piće su sekundarni i neobavezni. Nametnuti. Navika rođena iz nedostatka kvalitetne alternative na praznim trgovima. Hrana i piće prosto OBAVEZNO idu uz stolice, inače vam je ne daju. A pogotovo ne na lepom mestu u gradu. Ne kažem da to baš mnogo smeta našim ljudima, ili da oni ne vole da popiju ili pojedu, ali ako već analizirate morate razdvojiti primarni motiv aktvnosti od sekundarnog, od onoga bez koga se može, za razliku od prvog. Tj retko ko sedi u kafani na trgu SAM i loče vinjake, a mnogi sede na klupama izvan kafana i ne piju ništa. Druženje u odgovrajućem ambientu je primarno, a ostalo je prosto komercijalno iskorišćavanje nekih drugih sklonosti koje takođe postoje ali nisu toliko važne kao ova prva.

Pa dalje, koje je mesto za sedenje u javnom prostoru poželjnije? Pošto nisu sva ista. Ne sme biti previše bučno da bi smo mogli da pričamo. Bilo bi lepo da usput možemo lako posmatrati ljude koji prolaze. Nismo tu samo jedan zbog drugoga već i da bi osetili grad i život u njemu. Pa bi onda bi vidik na zgrade trebao da bude lep. Pa bi vidik trebao da bude širok i dubok, tj da pogled može obuhvatiti što više. Zatim, ti ljudi koji prolaze ipak ne ne smeju ići previše blizu nas. Tj moramo i na javnom prostoru imati sačuvani privatni prostor. To je psihološka potreba svakoga i postiže se raznim simboličnim ili pravim ogradama, stepenicama, ukrasima itd. Pa gužva ne sme biti ni premala ni prevelika. Bilo bi lepo da se u okolini nešto dešava: muzika, ulični zabavljači. Ponekad nije na odmet nešto cveća i zelenila. Ili vidljiv javni časovnik da bi mogli proveravati proteklo vreme, a da to ne bude previše upadljivo i sagovorniku neprijatno. Česma, javni WC, fontana. Blizina javnog saobraćaja. Pozicija koja je na višem nivou od prolaznika je takođe poželjna zbog boljeg pregleda prostora i dešavanja. Itd, itd.

Ovakvih poželjnih kvaliteta koje bi dizajner mogao da ugradi u svoj projekat trga može da bude još puno. I svi oni vrlo malo ili nimalo zavise od kulture i urbanih tradicija, pošto su deo naših daleko osnovnijih sposobnosti i potreba. Uspešan trg bi verovatno bio uspešan i kad bi se zamenio narod koji ga koristi. I obrnuto.
 
IZNENAĐENJE NA CVETNOM TRGU Izložbom i dobrom muzikom
Dobar recept
sreda, petak , vikendom i praznicima za NEafirmisane afirmisane grupe, udruženja ,pokrete , saveze..... :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542276#p542276:kcqzoc04 je napisao(la):
Igor » 03 Jun 2018 02:54 am[/url]":kcqzoc04]Izvor: Blic.rs

IZNENAĐENJE NA CVETNOM TRGU Izložbom i dobrom muzikom najavljena Deveta Ariljska letnja muzička manifestacija

-tHk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWm1NN01EQV8vNjY2NDExN2JkYjRhMDhlMjY3ZjlhMTcwMGE3YTFhY2YuanBlZ5GTAs0CQgCBoTAB


https://www.blic.rs/vesti/beograd/iznen ... ka/l316cl1
Што би рекли наши стари, оп трт гавезн зајн!
 
Šta op trt? Da samo vole pljeskavice i ne dolaze na koncerte? Kao što vidiš nije tako, i to sam odmah rekao.
Da su po vama trebali sami da osmisle svoju zabavu na praznom trgu i tako dokažu da nisu primitivni, a da prazni trgovi trebaju samo kreativniji narod pa projektaniti nisu krivi? Kao što vidiš nije ni to. Ne mogu sami, ali su tu kad nešto ima.
Da su trebali da posedaju na beton umesto na stolice? Seli su tek kad je neko DONEO stolice, što je trebao da bude zaključak koji je vama svima od početka bio očigledan, ali nije. Ako nema stolica sešće tamo gde ih ima, a to je samo kafana. Što ne znači da žele da sede SAMO tamo. Kako je onda prazan prostor optimalan ako ga NEKO ne opremi: ili odmah dizajneri javnim klupama ili organizatori koncerta stolicama koje su ONI doneli? Ponovo nešto što pričam od početka. Da ljudi ne bi uvek zavisili od nekog organizatora trg mora imati odgovarjuću opremu i sadržaj. A ako se ciljno pravi samo prostor za manifestacije, koji mora da bude prazan zbog fleksibilnosti, onda neko to mora stalno da organizuje a prostor mora biti specijalizovan baš za TO.
Pa onda, takođe ponovo ponavljam, može li neko ko je redovno posećivao koncerte klasične muzike da se priseti kolika je ogromna dinamika koju ima klasična muzika, ili makar akustični koncert bilo koje muzike? Kao ovaj na slici. Koliko ima pasaža koji su na granici čujnosti čak i u drvetom obloženom i savršeno tihom Kolarcu? A ovde je semfor ... evo, obeležio sam gde. I sam zamislite neprekidne kolone autobusa i automobila koje non stop staju na semaforu i zatim ubrzavaju na desetak metara od vaših ušiju dok se naprežete da čujete da li violinista uopšte nešto svira ili ne? Pa Cvetni Trg nije dobar ni za to.
Šta onda op trt kad sam u svemu bio u pravu?

 
Mislim da se rasprava uzalud vodi dalje jer je očigledno da u ovom slučaju nijedna strana ne želi da menja stavove. Što je mislim ok, i to je svačije apsolutno pravo. Ne kažem ništa za to, niti impliciram ko je u pravu. Samo kažem apropo rasprave, očigledno se vrtimo u krug već, čini mi se, nedeljama unazad, a niko ništa time nije postigao. Tako da je možda bolje da se sve ovo jednostavno batali. Jer stvarno ne vodi nikuda.

Na kraju krajeva bez brige, biće još prilika na drugim temama. :mrgreen: :p
 
U to uopšte nema sumnje. :mrgreen:

Inače, kao što i sinoć rekoh - slažem se sa većinom Zuminih opaski.
 
Pjesacka subota i nema saobracaja
Stolice nisu neophodne tribine mogu biti dovoljne ako se dobro organizuje
Trg je pogodan za manifestacije do sad ih je bilo 15 ak znaci moze
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542436#p542436:1xvjdxfj je napisao(la):
Zuma » 03 Јун 2018 06:56 pm[/url]":1xvjdxfj]Da ljudi ne bi uvek zavisili od nekog organizatora trg mora imati odgovarjuću opremu i sadržaj.
Не, не мора. Поента Трга и јесте да свака друштвена група људи може да се организује и користи простор без да се споплиће о сувишне предмете који онемогућавају извођење било чега.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542436#p542436:1xvjdxfj je napisao(la):
Zuma » 03 Јун 2018 06:56 pm[/url]":1xvjdxfj] A ako se ciljno pravi samo prostor za manifestacije, koji mora da bude prazan zbog fleksibilnosti, onda neko to mora stalno da organizuje a prostor mora biti specijalizovan baš za TO.
Наравно да НЕ. Специјализовани простор сужава могућности коришћења јавног прстора. Заборављаш да је јавни простор СВАЧИЈИ и не би требао припадати никаквим специфичним мањинским групама, којој и сам припадаш. Тргови су зато равни и празни да би могли да угосте било коју групу људи, од филмаџија, преко плесача, забављача, музичара, сликара ...


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542436#p542436:1xvjdxfj je napisao(la):
Zuma » 03 Јун 2018 06:56 pm[/url]":1xvjdxfj]Pa onda, takođe ponovo ponavljam, može li neko ko je redovno posećivao koncerte klasične muzike da se priseti kolika je ogromna dinamika koju ima klasična muzika, ili makar akustični koncert bilo koje muzike? Kao ovaj na slici. Koliko ima pasaža koji su na granici čujnosti čak i u drvetom obloženom i savršeno tihom Kolarcu?

Ти потпуно машиш поенту јавних простора ....

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=542436#p542436:1xvjdxfj je napisao(la):
Zuma » 03 Јун 2018 06:56 pm[/url]":1xvjdxfj]Šta onda op trt kad sam u svemu bio u pravu?
Ја ти тврдим да ни у чему ниси био у праву. И ко је сад у праву, ти или ја? :wink:
 
A ti sužavaš namenu trgova. Oni nisu ekvivalentni praznoj pozorišnoj bini u smislu da im je jedina namena da postanu platforme za organizovne manifestacije, dok bi prolaznici onda glumili publiku koja posmatra učesnike predstave. Trgovi su deo javne infrastrukture grada, produžetak ulica, što bi moralo da znači da su pre svega korisni običnim, neorganizovanim, slučajnim šetačima, prolaznicima i svima koji javni prostor koriste kao deo svoje uobičajene dnevne rutine. Ljudi ŽIVE u javnom prostoru isto kao i u svom stanu, pa ih treba posmatrati i kao posebnu javnu ekstenziju njihovih privatnih prostora (u smislu usluga koje mogu da ponude). Umesto da sede pored televizora u svojoj sobi, povremeno žele da izađu i sednu ili šetaju tamo gde ima još ljudi, pa im se mora ponuditi i oprema koja TO omogućuje. Ne smeju se svesti na pasivne potrošače organizovanih programa nekih drugih ljudi. Moraju biti subjekti dešavanja a ne objekti pozorišnih predstava, ne publika u sali nego izvođači na bini.

Trgovi dakle PRE SVEGA treba da ponude infrastrukturu za druženje, sastanke, sadržaje koje prostor čine privlačnim, prijatnim, bogatim ili lepim, tako da se smanji provalija između privatnog i otuđenog javnog, između urbanističkih usluga ponuđenih mikro porodici i nekoj zamišljenoj proširenoj porodici koja se sastoji od komšija, prijatelja, kolega, simpatija ili prosto zanimljivih prolaznika. Trgovi su vaš stan za vašu proširenu porodicu, mesto gde se provodi deo života na isti način kao i u vašoj sobi, a NE pozorište sa binom u kome život samo gledate u organizovanom izvođenju drugih ljudi. Ukratko, učestvovanje, a ne posmatranje. Ako se trg uobliči i opremi tako da omogućuje TAKVO korišćenje, onda će biti uspešan.

E sad, ako je prostor trga veći i zadovoljava još neke kriterijume, ONDA se posle zadovoljvanja ovih primarnih socijalnih potreba njegov ostatak može uobličiti i kao prazan prostor za namene koje si opisao. Ali ne pre toga.

I na kraju, sve grupe plesača, zabavljača, muzičara i sličnih već postoje u ogromnim količinama, i VEOMA su popularni u Knez Mihajlovoj. Pa kako to da ih jedan isti narod toliko voli tamo, ali ne na Cvetnom Trgu? Očigledno je da je razlika u prostoru, a ne u ljudima.
 
Не сужавам ја намену тргова него ти не разумеш шта је трг. Јавни простори које описујеш у својим постовима уопште не представљају трг. Примарна функција трга уопште није свакодневно успутно коришћење него јавни простор намењен могућношу организованих мас догађаја најразличитијих намена за све друштвене групе подједнако. То нису простори који имају или треба да имају савршене карактеристике за неки специфичан догађај, јер то није могуће нигде у свету.

Пример класичне музике коју си навео је само доказ колико не разумеш шта је сврха тргова. Није уопште поента у томе да се класична музика савршено осети, већ да може свако да је осети, делић ње, а да не мора да резервише карте у Коларцу годину дана раније и да их папрено плати. Па уосталом, и разни концерти који се организују на Тргу Републике нису на савршеном месту, далеко је Трг Републике од Београдске арене по питању доживљаја концерта. Или још баналнији пример клинаца који играју баскет у некој улици на периферији са обручом натакареним на бандеру уличне расвете. Није баскет ту савршен као на паркету Пионира .... али је баскет. Дружење. Јавни живот.

А та прича о саобраћају као неком "доказу" да је плато лоше пројектован јер се од буке ништа не чује ... а по чему је он бучнији од оног просторчића испред Дома омладине (нема бучније локације у граду) на којем се годинама организују неки музички перформанси и свирке, врло успешно ...

... мислим, кад тражиш аргументе, пробај наћи неки који се не обара овако лако.
 
Opet si previše i bez razloga suzio temu. Odnosno imamo terminološki problem jer ne govorimo o istoj stvari. Ja mislim na bilo koji veći javni prostor čije uređenje upravo zbog te razlike u veličini treba posebno osmisliti jer je širi (ili veći ili slobodniji) od uobičajene ulice koja vodi do njega, pa ne može prosto da sledi principe uređenja tih ulica. To su u praksi skoro isključivo prostori koje se mogu naći na ukrštanju ulica. Zbog toga sam koristio termin "trg" pošto mi ne pada na pamet ni jedan drugi, još opštiji, koji je u širokoj upotrebi toliko da je svima blizak, a da još manje ograničava tip uređenja. Međutim, kao što sam rekao, ti pod trgom podrazumevaš nešto mnogo uže: "јавни простор намењен могућношу организованих мас догађаја". Ali zašto bi prostor gde se ukrštaju gradske ulice bio ograničen samo na to? Terminologija unapred suženog značenja je loša u raspravi jer ne sme da prejudicira kako bi se ti prostori trebali urediti, pošto upravo o tome i pričamo. Razumeo bih da se prilično veliki slobodni prostori koriste tako kako kažeš, za masovne događaje, pa da budu prazni, ali postoji mnogo više manjih prostora, kao Cvetni Trg, i oni bi pre svega trebali da posluže zadovoljavaju prečih, intimnijih i svakodnevnijih socijalnih potreba građana od posmatranja nečijih organizovanih mas događaja,

Meni je logično da nema unapred datog ograničenja, da bi javni prostor grada trebao biti takav da u njemu možemo živeti i družiti se sa drugim ljudima na način koji je što je moguće sličniji sa načinom života u našem stanu sa sopstvenom porodicom. Imamo potrebu da javni prostor grada (a za ljude to i JESTE Grad) osetimo kao svoj, nešto blisko, korisno i upotrebljivo u svakodnevnoj životnoj rutini, a vrata stana treba što manje da budu zastrašujuća granica ulaska u neki sasvim drugi i nama neprijateljski "spoljni" svet. A to podrazumeva svakodnevne sadržaje orjentisane na potrebe pojednica i malih grupa, dakle klupe, fontane, zelenilo, zaklon itd. A ne samo stadion ili pozorišnu binu. Nemam ništa protov toga, ali se moraju znati prioriteti i ono za šta je manji prostor optimalan ili najkorisniji. Pariz ima puno takvih malih mesta.

Što se tiče muzike potsećam te da sam lično bio na nekoliko manifestacija na Cvetnom Trgu. Niko ne očekuje savršeni zvuk ali postoje minimalni kriterijum čujnosti ispod koga muzika gubi svrhu, čak i kao izgovor.

Kod Doma Omladine se koriste veoma jaka koncertna pojačala dok je repetoar obično rok i druga muzika male dinamike. Dok su na Cvetnom Trgu jaka pojačala verovatno zabranjena pošto je okružen privatnim stanovima (neko mi je to rekao ali ne mogu da tvrdim koliko je tačno). Spominjem samo zato što je zvuk bio loš i previše tih, pokriven motorima koji kreću i daju gas kod semafora kad god sam bio, čak i tokom filma.

Par slika iz Pariza, SA posebnim sadržajima i BEZ "praznog prostora za masovne događaje".

place-de-la-contrescarpe-latin-quarter-paris-mouffetard.jpg

slide_11.jpg

promenade-plant%C3%A9e-paris-7.jpg

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8xLYE1StsYk[/youtube]
 
Klupe fontane zelenilo zaklon sve ima na cvjetnom trgu prva fotka ala kalenic
Zuma od trga pravi urbane dzepove pijacete ...
 
Zaboravi na razmišljanje po "fiokama", podređeno kategorijama i nazivima. Cvetni trg se samo slučajno zove trg, a ko zna šta su pod time podrazumevali oni od kojih je takav naziv nasleđen. To je prostor između dve ulice. I to prazan i nepopularan prostor tamo gde sada nema ničega. A sa ozbiljnim problemima kad se nešto organizuje. To je sve što je važno.
 
Da je prazan ne bi se slozio jos manje nepopularan
Ko kaze da nema niceg ima cvijece drvece ograda klupe cvijecare cesma wc uz ulicu kralja milana
Da ga zatravimo
 
Nije prazan tamo gde su kafedžije postavile svoje klupe. Tamo gde nema klupa je prazan. SEM kad se nešto organizuje, iako ste vi ranije dokazivali ljudi sami treba da organizuju korišćenje praznog trga inače je to dokaz urbanog primitivizma. Pošto su pozivi da bar neko objasni kako bi ta urbana samoorganizacija na praznom trgu trebala da izgleda, Stf je najzad shvatio da mora da redefiniše stav, pa je naglo ispalo da je trg "јавни простор намењен могућношу организованих мас догађаја". Na nesreću, nejasno je gde je ta nužna veza između biše pijace za krompir i cveće, kasnijeg naziva TRG, i još kasnije STF-ove definicije o praznom prostoru za ORGANIZOVANE događaje. Uopšte ne vidim iz čeka je ispao nužan zaključak da baš OVAJ prostor mora da bude za organizovane događaje (deo između ulica, bez Njgoševe ulice gde su klupe), niti da trgovi u principu moraju da budu takvi. A da li će to neko onda nazvati urbani džep, pjaceta ili nešto treće, a ne trg, nije važno. Uređenje i korist od njega zavisi od prostora, njegove okoline i potreba ljudi koji tuda prolaze, a ne od imena.
 
Pa imas klupe na tribinama ima kod pekica takodje imas gore klupe mimo kafica
To je sve cijetnin trg zgrada lutrije i maksija su na cvijetnom sve je to jedna cijelina
Nije on redefiniso stav vec pokusava da napise na istoj talasnoj duzini da bi ti razumio
Posto uporno nesto trazis da se uradi a nikako da nam kazes sta hoces
moze i taksativno
1.
2.
3.
4.
... mozda ti bude lakse
 
Vrh