Šta je novo?

Cvetni trg

Pa mene i devojku su svojevremeno čudno gledali kada smo pre 10-ak godina na Kališu na livadi pored zidića (i astro kule) u sred dana seli na podloške umesto na klupe ili zidić.
 
Museumsquartier-Innenhof.JPG


Museumsquartier
 
Sve i da usvojim tu floskulu da za korišćenje trgova treba uputstvo i da ga mi nemamo, to opet ne opravdava izvedbu novog Cvetnog trga, koji je promašaj u svakom smislu, pa čak i u tehničkom. Sa betončinom koji zjapi prazan, izgleda i radi kao krematorijum, kućicama-cvećarama koje deluju kao saune, i onom konstrukcijom oko drveta koja kao treba da istakne Maxi kao glavnog sponzora a u stvari samo dodaje bizarnost.

Hehe, Astrodule pored astrokule. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=534629#p534629:3cu9dtzl je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Apr 27, 2018 11:57 am[/url]":3cu9dtzl]Ma slažem se, bio sam ironičan. :D Trg je ko krematorijum, a najgori je upravo u gore navedenom periodu, od aprila do oktobra kad sunce uprži onu betončinu pa se sve usija. Zato i kažem, u tom periodu trg ume baš da zasija. :D

Već dugo se na zapadu projektuju javni prostori bez mesta na kojima možeš dugo da se zadržiš, izblejiš, sedneš negde na neki zidić ili klupicu, da bi turisti i posetioci što više odlazili u obližnje kafiće i restorane i tu trošili što više novca. To je počelo prvo u Njujorku, na Menhetnu gde su počeli još davno da postavljaju žice po raznim zidićima, zvanično da bi oterali golubove, a u stvarnosti prvenstveno da bi oterali što više turista u kafiće da troše novac :laugh: . To je i po zapadnoj Evropi primetno, a bogami kreće i kod nas. Sve zarad profita.
 
Verujem. I ja sve više primećujem taj trend podređivanja gradova turizmu.

Meni je to bolesno, bezobrazno i destruktivno. Zato što se onda grad ne razvija svojim prirodnim tokom, nego se sve menja da bi bio dopadljiv što većem broju turista. Zato danas imamo situacije da ljudi iz Amerike idu u Prag da bi tamo videli Hard rock caffe. Ili da Evropljani dolaze u Srbiju da bi ludovali u klubovima koji su identični kao oni u Evropi (manje više). Znači prave se gradovi koji nisu original Beograd, original Prag, original Njujork... nego kao srpska/američka/češka/čija god interpretacija nečega što je postao globalni standard za turizam. To je kao kad bi Srbi prestali da prave pljeskavice i prešli samo na pice, jer to je ono što ceo svet voli, pa da privučemo što više turista.

A bezobrazno je zato što ako se neki objekat ili deo grada gradi parama poreskih obveznika onda treba da služi upravo njima. Beograđanin koji dođe ili izađe u centar ne radi to da bi gledao turiste, nego da bi uživao u svom gradu. I mada često ljudi sednu u kafić, ima i onih situacija gde samo žele da sednu i... pa jednostavno da sednu i osete grad. A isto vala važi i za turiste. Grad se ne oseća kroz šablonske kafiće i copy paste klubove nego upravo kroz javni prostor.

I baš zato mislim da je taj trend jako destruktivan jer se tako ide ka jednom svetu gde više neće postojati Beograd, neće postojati Prag, neće postojati Pariz, Njujork, Brisel... nego će postojati Serbian tourist hub, Czech tourist hub, French tourist Hub, East Coast tourist hub... Svi građeni i koncipirani na identičan način, sa identičnim pristupom, identičnim objektima i identičnim atmosferama.

To se možda sad ne vidi i verujem da nekima deluje da preterujem ali sve će to više dolaziti do izražaja u narednom periodu. Ne samo ovde nego u svetu.
Čak sam jedno vreme razmišljao da otvorim temu o tome al reko verovatno bi me mnogi gledali belo.
 
Zato ce dobijemo tocak londonski jarbol azerbejdzanski zicaru brazilsku sve za rad turista ...
 
Ne vidim čemu tolika ljutnja. Zna se šta je trg i kako se projektuje. Ljudi se širom planete time bave vekovima. Dovoljno je u Google ukucati "most famous squares in the world", i pogledati na šta se tačno pod tim terminom misli...

No, verovatno su na Trgu Svetog Petra u Vatikanu svojevremeno ostavili toliko praznog prostora, bez klupica, klackalica, cvetnih leja, spomenika, česmica, fontanica, drvoreda i sl. samo kako bi brojni turisti u XVII veku trošili zlatnike u obližnjim rimskim krčmama :roll:

I Cvetni trg nije trg. To je skverić na raskrsnici dve ulice koji je rekonstrukcijom unapređen u odnosu na prethodno stanje time što su za početak uklonjene gotovo sve prepreke iz javnog prostora - visoka ograda, kiosci i sl. Plato je denivelisan tako da je sada u nivou prometnije ulice (centralne gradske ose Slavija - Kalemegdan), celom dužinom skvera je omogućena komunikacija ulica Kralja Milana i Njegoševe i toalet je izmešten na diskretnije i prikladnije mesto.

Da li je moglo bolje? Svakako da jeste. Da li je bolje nego što je bilo? Svakako da jeste. Prostor je sada"očišćen" i ostavljen građanima na korišćenje. Da li ćeš sada tu da sediš i piješ pivo, da li ćeš da igraš fudbal, da li ćeš da muvaš cicke s gitarom u ruci, da li ćeš da crtaš, pišeš, čitaš knjige, voziš skejt, duvaš balone (ili nešto zelenije), slušaš muziku, ližeš sladoled, gledaš SP u fudbalu, menjaš sličice - na tebi je da odlučiš :)

Pritom treba istaći da tokom rekonstrukcije skvera nije posečeno nijedno drvo.
 
Nisam napisao da je u ovom konkretnom slučaju ovaj prostor tako projektovan da bi oterao ljude u kafiće, već da toga ima dosta po svetu.

Drugo, ja stvarno ne znam šta bi čovek mogao da radi na ovom prostoru koji sasvim sigurno nije trg, jer da je trg morao bi da se nalazi u centru nečega, nekih zbivanja, a ovaj prostor kao da visi i usmerava ljude ka centru grada.

Od svega navedenog šta bi teoretski tu moglo da se radi, ovde ne može ništa, da stojiš na tom prostoru i da na nekoj terasi gledaš papu, ne može, a i nije ti baš stalo do pape, da sediš na betončini izložen suncu, pored prometne saobraćajnice i da čitaš knjigu ili crtaš, ne ide, da sviraš gitaru i da muvaš cice koje žure namontirane ka centru i tu se ne zadržavaju, uzaludno je, da gledaš fudbal, ne može, nema ekrana..... :lool:

Ruku na srce, možeš da stojiš na suncu i da ližeš sladoled, ali izgledaćeš kao retard, s obzirom da ćeš biti sam, pa ni to nije preporučljivo :laugh: .
 
Trg nije za provincijalce, to je sigurno istina. I u Beogradu ne treba više napraviti nijedan trg. Nije to za provinciju. Nije žvaka za seljaka.
 
Hahahaha... mnogo inteligentan odgovor. Možeš i da odeš u Bečej, pa da vidiš šta je trg i da ti ''provincijalci'' objasne šta je trg, a ne da Beograđanima prodaješ m..a za bubrege :lool: .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=534964#p534964:2k4lofmg je napisao(la):
stf » 28 Apr 2018 11:38 pm[/url]":2k4lofmg]Trg nije za provincijalce, to je sigurno istina. I u Beogradu ne treba više napraviti nijedan trg. Nije to za provinciju. Nije žvaka za seljaka.
Šta ovo treba da znači? Prazna betončina je "moderna" i "napredna", a zahtev za sadržajima je za seljake? Ustvari je obrnuto. Cvetni trg je loše rešenje. Smisao javnih prostora nije samo da što efikasnije uklone ljude sa ulice i prebace ih u zgrade gde bi neko od njih mogao da ima koristi, nego i da integrišu grad u svesti građana promovisanjem njegovih zajedničkih elemenata i socijalnog kontakta, pa i da ponude jednu vrstu usluga koje samo trgovi kao ciljevi po sebi i vrednost po sebi mogu da ponude. A to podrazumeva poseban sadržaj i opremu, a ne samo prazan prostor.
 
Problem je zuma u tvom pogresnom kao i vecine gradjana poimanju trga ne iz lose namjere vec jer neznaju za bolje vec su licnim koriscenjem postojeceg prostora stekli pogresnu predstavu sta je trg.
Za gradjane trg podrazumjeva cvijece drvece zelenilo klupe fontanu spomenik ako moze igraliste za djecu malo parkinga sve to izmiksano
 
Остаје чињеница да је Цветни трг лоше реализован скверић без икакве функције. Они стаклени киосци су ван тока кретања људи па никад неће имати кориснике. Они покушају клупа су исто ван тока кретања људи па слабо ко ту и седи. ВЦ је у ћошку који је имао највећи потенцијал за клупе због хладовине. Кавез за стари храст је више него дегутантан. Сам Макси је као стогодишња баба са силиконима, боље бибило томобјекту на неки начин вратити оригиналну фасаду. Гометрија самог трга је ван свих токова. Нико нема потребу да скрене из Краља Милана ако се креће од Београђанке на плато трга јер ту удара у раван зид код ВЦа и кавез храста. Степеништа прате осу Његошеве и нису у прилогкретању из Краља Милана, ко хоће у Његошеву кретаће се најкраћим путевима, из правца Београђанке ће се ићи право у ту улицу са раскрснице, из правца Славиће ће се ићи одмах поред Максија или са једне стране, степеништем уз улаз Максија до трга, или са друге Максија, улицом Светозара Марковића. Евентуално ће преко трга до Његошеве пресећи новим степеницама неко ко иде из правца Славије у неку од баштица кафића.

Ово што је стф написао да тргови нису за провинцијалце је баш ружно. Већину тргова у Бепграду су баш формирали провинцијалци који су долазили да продају своје производе.
 
Kada jednog dana K. Milana postane pešačka zona, prostor između Beograđanke, SKC i Cvetnog trga možda..
 
To što je nešto trg - čak i ako uzmemo zapadnjački koncept - ne znači da treba da bude krematorijum.

Takođe je apsurdno da trg koji se zove cvetni trg (i ne zanima me sad da li tehnički jeste ili nije trg, uopšte se ne bavim takvim trivijalnim glupostima i semantičkim proseravanjima) izgleda kao aerodromska pista. I da se sav cvetni aranžman i prodaja na njemu svode na dve male kućice u kojima sede ljudi koji dobijaju toplotni udar od toplote i vlage koji se u njima akumuliraju.
 
Problem je zuma u tvom pogresnom kao i vecine gradjana poimanju trga....
:shock:
Nema pogrešnog poimanja trga.... svako ga doživljava drugačije ,neka rešenja uredjenja trgova
pružaju više
neka manje
baš manje i uskogrudnije kao što je Savski i Cvetni trg .... jeste modernije ali nije prijatnije
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=534959#p534959:1tfb3905 je napisao(la):
Propeler » 28 Apr 2018 10:55 pm[/url]":1tfb3905]

Ruku na srce, možeš da stojiš na suncu i da ližeš sladoled, ali izgledaćeš kao retard, s obzirom da ćeš biti sam, pa ni to nije preporučljivo :laugh: .

ruku na srce, cvetni trg nije u tropskom pojasu pa da ga sunce przi 350 dana u godini. cak i da jeste i u tropima postoji noc.

uglavnom se slazem sa tvojim stavovima ali ovde malo preterujes. usudicu se da tvrdim da problem cvetnog trga nije toliko gde je glavni tok pesaka i pozicija klupe i wc-a koliko u tome da mu nedostaje sadrzaj. a sadrzaj ne trebna da osmisli trg nego ljudi, nemoj mi reci da je trg takav da tu ne mogu da se odrzavaju manji umetnicki performansi, izlozbe, mini radionice, jane tribine, takmicenja.. pa sto da ne i ono sto je nekada tu bilo, prostor za ulicne prodavce

problem je sto ljudi koji bi tu prodavali i kupovali ploce, gledali pantomimicara ili slusali predavanja o kulinarstvu ili istoriji grncarstva masovno odlaze odavde a ostaju i haraju oni kojima je vrhunac zabave i druzenja bacanje kamena sa ramena i voznja pokretnim stepenicama a za to je priznajem cvetni trg skroz nefunkcionalan
 
Није баш ни рамена са камена и вожња покретним степеницама, сва уређења платоа, тргова, скверова и пешачких зона у центру Београда нису намењена руралним СНС-гласачима, већ фенси кафеџијама и њиховој снобовској клијентели. За периферију СНС лепо организује концерт Аце Лукаса или представу Курсаџија, док у центру треба паре да се зараде, од туриста и богатијих грађана. Циљ је значи узети паре.

Са друге стране, и улични уметници, и улични продавци и уличне едукације, штандови и сл. су последњих година фокусирани на главну БГ штрафту, Кнез Михаилову улицу, и трг.
 
Prostor je definitivno neupotrebljiv po vrućini i Suncu, ali takav je svaki otvoreni prostor. Ima par nesrećnih elemenata na ovom trgu, i to je par forumaša već prilično eksploatisalo, ali generalno ovakav prostor ima svoju svrhu, i potreban nam je. Idealan je (kad vremenske prilike dozvole) za skupove raznih kolekcionara, menjažu sličica, mini koncerte i umetničke izložbe, prodajne izložbe starih zanata...

Svi ostali prostori u gradu gde se sada vrše ovakvi skupovi su na kojekakvim šetalištima i trotoarima, a ja se uvek gnušam gužvi i čepova koji se tu stvaraju.
 
Menjaža sličica će uvek biti na Terazijama (ne treba na silu menjati tu lokaciju), ali za ostale navedene stvari bi bio odličan.

Ne znam da li je Grad išta organizovao an Cvetnom trgu posle rekonstrukcije.
 
Naravno, menjaža je već tradicionalna, samo sam je koristio kao primer. A na Cvetnom trgu je bilo upriličenih manifestacija proteklih par godina.
 
Pritom treba istaći da tokom rekonstrukcije skvera nije posečeno nijedno drvo.

Нетачно. Не само што је посечено неколико четинара, него је уклоњен цео врт са ружама и разним врстама сезонског цвећа и жбунастих врста. Постоје снимци. па ко не верује нек провери. Али ауторка пореклом из Црне горе је желела празнину, како је сама навела у једном чланку. А Београђани увек имају важније теме од једног тргића или неког уличног дрвореда са стогодишњим стаблима, обично тек када је ствар свршена почне да их жуља. Уклоњена је ограда која је била препознатљив детаљ низу поколења током више од једног века. Бар део ње би требало да се врати, макар као спомен у облику цитата, можда уместо оног најпростијег могућег гелендра на тераси самопослуге.
 
Vrh