oplatnatehnika
Intermediate
- Učlanjen(a)
- 30.03.2016.
- Poruke
- 239
- Pohvaljen
- 687
Чему униформисање кафана? Па нек се неки сто одвојио мало у страну, то значи да ту има живота. Хоће да направе од града униформну коста кафу и старбакс. Да сваки ћошак ове планете буде исти. Да свака улица и трг и плато буде исти. Срамота је што нико не осећа потребу да нешто остави да природно остари. Нпр, стари столови кафански. Старе кафане су имале тај природан однос према човеку. Ове нове кафане имају све неприродно постављено према човеку. Од услуге до ентеријера и на крају до цене. Све вештачко, измодернизовано (лажно) и похабано(још лажније). У тавком граду тешко да ће да расту нове снаге које мисле, већ неке генерације униформисаних полуидиота којима је образовање сведено на листање гугла и фејсбук група које намећу трендове. Живот ће им се сводити на то да мисле да су прва генерација која ишта ради. Без икакве могућности да напредују разговорима са старијима од себе.[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=385995#p385995:e9bphx2c je napisao(la):Igor » Суб Мај 14, 2016 1:46 am[/url]":e9bphx2c]Ovaj dole se bas pravi pametan sa tim suncobranima a pritom mu stolice i stolovi deluju razbacano po tom donjem delu.
Шта ова слика показује?
Показује да господин у оделу вреди исто колико и она госпођа са десне стране што ужива у својој старости уз неко ситно пићенце и мезетлук. Да ли ћете такву слику видети данас по београдским кафићима? Нећете. Зашто? Зато што су сиромашнији и старији гурнути ван свих градских токова где се дешава неки живот. Они су изопштени из система друштвеног живота. Зато ту постоји опасност лажног елистичког изопштавања оних "неподобних" јер нису способни да зараде за друштвени живот који им налаже тренутни систем и тренутна друштвена свест.
Какве везе ово има са темом Цветни трг? Поред архитектуре има и други детаљ: До пре неколико месеци је на дну тргића радила кафана која се звала "Полет". Цене хране и пића у полету су биле у просеку 3 пута ниже него цене у најјефтинијем кафићу само 20 метара изнад. У том полету је могао да се храни и радник из максија, и касирка из максија, и радник обезбеђења у СКЦ-у, и онај господин што чисти ципеле на теразијама, и она госпођа што продаје сладолед, и онај директор банке изнад, и она маркетинг менаџерка са првог спрата. То шаренило више нећете моћи да видите. Укида се право сиромашнима да достојанствено живе ту где живе или раде.
То све има везе са Цветним тргом и тим како се архитектура односи према човеку-грађанину и каква је теоријска основа (чега фали у већини пројеката изведених у Србији последњих 20так година) свих тих пројеката.