Šta je novo?

Cvetni trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=385995#p385995:e9bphx2c je napisao(la):
Igor » Суб Мај 14, 2016 1:46 am[/url]":e9bphx2c]Ovaj dole se bas pravi pametan sa tim suncobranima a pritom mu stolice i stolovi deluju razbacano po tom donjem delu.
Чему униформисање кафана? Па нек се неки сто одвојио мало у страну, то значи да ту има живота. Хоће да направе од града униформну коста кафу и старбакс. Да сваки ћошак ове планете буде исти. Да свака улица и трг и плато буде исти. Срамота је што нико не осећа потребу да нешто остави да природно остари. Нпр, стари столови кафански. Старе кафане су имале тај природан однос према човеку. Ове нове кафане имају све неприродно постављено према човеку. Од услуге до ентеријера и на крају до цене. Све вештачко, измодернизовано (лажно) и похабано(још лажније). У тавком граду тешко да ће да расту нове снаге које мисле, већ неке генерације униформисаних полуидиота којима је образовање сведено на листање гугла и фејсбук група које намећу трендове. Живот ће им се сводити на то да мисле да су прва генерација која ишта ради. Без икакве могућности да напредују разговорима са старијима од себе.

Шта ова слика показује?
Dusanova%208%20-%201932%20god%20ociscena.jpg

Показује да господин у оделу вреди исто колико и она госпођа са десне стране што ужива у својој старости уз неко ситно пићенце и мезетлук. Да ли ћете такву слику видети данас по београдским кафићима? Нећете. Зашто? Зато што су сиромашнији и старији гурнути ван свих градских токова где се дешава неки живот. Они су изопштени из система друштвеног живота. Зато ту постоји опасност лажног елистичког изопштавања оних "неподобних" јер нису способни да зараде за друштвени живот који им налаже тренутни систем и тренутна друштвена свест.

Какве везе ово има са темом Цветни трг? Поред архитектуре има и други детаљ: До пре неколико месеци је на дну тргића радила кафана која се звала "Полет". Цене хране и пића у полету су биле у просеку 3 пута ниже него цене у најјефтинијем кафићу само 20 метара изнад. У том полету је могао да се храни и радник из максија, и касирка из максија, и радник обезбеђења у СКЦ-у, и онај господин што чисти ципеле на теразијама, и она госпођа што продаје сладолед, и онај директор банке изнад, и она маркетинг менаџерка са првог спрата. То шаренило више нећете моћи да видите. Укида се право сиромашнима да достојанствено живе ту где живе или раде.

То све има везе са Цветним тргом и тим како се архитектура односи према човеку-грађанину и каква је теоријска основа (чега фали у већини пројеката изведених у Србији последњих 20так година) свих тих пројеката.
 
ziveo haos i raznolikost, dole red i poredak. Mogli bi stoice i stolove da razbace po trotoraima, po javnim povrsinama, travnjacima sve u ime rusenja "laznog elitistickog morala".
lep ti je post ali mislim da si promasio temu
 
Kad sam zimus šetao, seo sam malo na klupu novog Cvetnog trga kako bi ga osmotrio. Zapazio sam par stvari.
1. Iako je bila zima a sunčan dan, vrućina usled onako dizajniranog trga je bila dosta veća nego u okolini trga. Pomislio sam šta će tek biti kad dođe leto, teško onome ko mora da prođe po suncu kroz ovaj prostor, a kamoli da sedne. Ne verujem da će iko sedeti leti na njemu. Jer je ogoljen i vruć. A neće ni zimi kad je hladno, niti kad je kišno. Tj. ovakav kakav je, očekujem da se na njemu i neće nešto mnogo sedeti niti boraviti na njemu. Slično je bilo i za vreme beogradskog maratona kad je tamo bila neka manifestacija, klupe i bina, mislim da su oni ljudi što su sedeli, usred aprila pomrli od vrućine. Mislim da se drugačijim dizajnom to moglo izbeći/ublažiti. Ovako je ko u polurerni. Čak i kad je relativno hladno, na trgu se nekako stvara vrućina.
2. Dok sam sedeo na trgu okrenut ka JDP-u, zbog beline i vrste materijala koji odsijava bolele su me oči, mučio sam se da gledam, sve vreme sam morao da skupljam oči. Prosto na trgu nema ni je jedna tamnija tačka/mesto koje bi ublažilo tu nelagodnost
3. Sa kafićima iza je druga priča, tamo je lepše jer su hladu, ima drveća, plus na visini su iznad trga pa deluje kao da je cela praznina trga u stvari ostavljena zarad pogleda iz kafića.
Da zaključim, onakav trg je super za sedenje u kafićima iznad i super za njihove gazde, ali je loš za sam boravak na trgu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=386365#p386365:2k5r0hyy je napisao(la):
nensav » Пон Мај 16, 2016 1:23 pm[/url]":2k5r0hyy]ziveo haos i raznolikost, dole red i poredak. Mogli bi stoice i stolove da razbace po trotoraima, po javnim povrsinama, travnjacima sve u ime rusenja "laznog elitistickog morala".
lep ti je post ali mislim da si promasio temu
Не треба претеривати. Разноликост (не она лажна савамалска где од старудије праве лустере) треба да буде природна, стицана годинама, природним путем. На идентичан начин је уништен Савски трг. Нит га ико користи, нит ико пролази туда, нит икога фасцинира, нит је икоме леп. Најобичније запишано ругло. Од зеленила ни трага.

Лоши материјали. Лоши пројекти. Лоша теорија. Лоши материјали. Лоша идеја. Лоша реализација.

Идентична матрица по којој свака власт лажно рекреира јавне просторе, уз подршку интелектуалне "елите", углавном архитектонске струке.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=387041#p387041:1t9uu9l0 je napisao(la):
White Light » Pet Maj 20, 2016 1:59 pm[/url]":1t9uu9l0]
20160325_162312.jpg


Ljudi šta je ovaj kamen u sredini? Šta to predstavlja?

Kamen mudrosti.
 
Nikoga na blještavom, užarenom trgu, dok su iza u hladovini svi kafići popunjeni, skoro da nema praznog mesta. Znači ima ljudi, al ne na trgu. Trg nije zaživeo. Nikad nije kasno da ga malo promene i zasade neko drveće za hlad (npr na delu trga blizu klupa) i zelenilo

Pogledajte prilog 1
 
Trg moze da ozivi uvece, ako o letu govorimo, bilo je nekih filmskih projekcija np. koje su bile posecene.
Sto se generalnog utiska tice, on je da cvetnom trgu fali neka dodatna atrakcija/ekstravagancija. Mozda u obliku neke skulpture ili pokrova od biljaka.
 
Valjda ce biti pameti u buducnosti pa da se skine ova bljestava staklena fasada sa pozorista i da ceo ovaj prostor progeda.
 
Nece se skidati fasada od stakla sa pozorista
Igore temu prebaci u zavrsene projekte
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=387041#p387041:1law6ocn je napisao(la):
White Light » 20 May 2016 12:59 pm[/url]":1law6ocn]
20160325_162312.jpg


Ljudi šta je ovaj kamen u sredini? Šta to predstavlja?

Заузима простор док неко не смисли неки добар споменик/статуу .....
 
Mogli bi da ovaj trg/plato poboljsaju tako sto bi posatili 2-3 drveta (platan na pr. koji ima veliku krosnju) malo humanizuju prostor i tako bi zapusili mnogu usta
 
Fasada od stakla je ok, ali je glupost da na istu lepe reklame, najave i štagod, onda se ne vidi šta je iza. Ovako skoro kao da je plato za reklame.

A trg će morati da sačeka da poraste drvored pored pa da ima bar malo hlada.
 
Nisam siguran da taj drvored planiran da toliko poraste?
Za reklame se slazem, pa cak i najave predstava mogu na neki drugi nacin da se rade...
 
Ksenija Bulatovic ultra ego autor Cvetnog trga o svom remek delu:

uRUovP.jpg



Inace, ona je autor i onog Deltinog sata na Trgu.
 
Sto je neupita kako invalidi stizu do wc preko 5 stepenika
 
Dakle Kseniji Bulatovic definitivno zabraniti da bilo sta radi u ovom gradu i staviti je na crnu listu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=391640#p391640:23g6abys je napisao(la):
Sreda » Pon Jun 13, 2016 5:42 am[/url]":23g6abys]Ksenija Bulatovic ultra ego autor
Inace, ona je autor i onog Deltinog sata na Trgu.

Prva stvar pored staklenca koju bih uklonio iz uzeg centra grada sto je pre moguce.
 
Ček nisam skapirao ko od navedenih ima pravo da je kritikuje: stanovništvo visokog soc. porekla ili visokobrazovani ili stari Beograđani ili gimnazijalci ili Udruženje arhitekata Beograda ili Udruženju primenjenih umetnika.... Ona žena je nabacala sve i svašta đuture, pa ako bi jedan rekao ja sam visokoobrazovan, onda bi ona rekla nisi iz Udruženja arhitekata. Ako bi drugi rekao ja sam iz Udruženja arhitekata ona bi rekla po geografskom poreklu nisi stari Beograđanin. Ako bi neko rekao ja sam 5ta generacija Beograđana, ona bi rekla nisi iz Udruženja primenjenih umetnika... i tako , u stvari niko nema prava da je kritikuje, niko sem nje nije prva klasa. Ona će da nas uči šta je lepo a šta ružno, a ne evolucija u nama stara par milijardi godina. Šta je uostalom evolucija u odnosu na njen superiorni um? hehehe nije ni čudo što joj je trg ružan kad joj je ovakav diletantizam u mozgu. I da, zaboravila je da pomene psihijatre za ljude koji žive u paralelnom svetu.
 
Vrh