Šta je novo?

Cvetni trg

Сликао данас

20160102_142546.jpg
 
+1 Zaza za lepu sliku.

Da nema Maxi-a ovaj mali trg bi bio mnogo bolji.
 
Juce sam prosao kroz cvetni trg. Moja zapazanja su sledeca: velika visina stepenica imao sam osecaj kao da je h=20cm totalno promaseno od standarsnih visina koje bi trebalo da budu za otvorene, javne prostore. Cvecare hmm totalno promasena namena vreme ce pokazati da od toga nema nista, po meni u tim malim prostorima mogu da se nadju samo neki turisticki info box_ovi, ulicni sladoleda atm tj bankomat i slicno. Izbor materijala i obrada deluje lose, vise su se potrudili na ulice oko knez mihajlove koje su poplocavali to je ispalo ok sem nekih propusta u denivelaciji pa su morali da prave rampe. Primetio sam fuge koje su katastrofalno krivudave i faoticno odradjene. Celicna kontrukcija zanimljiva ali ne i farbanje. Primetio sam 50 nijansi bele boje tj neravnomerno ofarbana kontrukcija cak se na nekim mestima moze primeti koliko je tanak sloj bele farbe. U poredjenju sa onim sto sam vidjao preko ovo zasluzuje ocenu jedva dva. Jedina pozitivna stvar je veci plato ispred maxi_a i to sto drvetu nije istekao rok trajanja. Sve u svemu lepo iz daleka tuzno izbliza.
 
@Zaza BG
Odlicna fotka, uknjizen plus

Jedva cekam prolece, pa da vidim onda kako ce izgledati trgic. Ipak se tad ocekuje da zasija u punom sjaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365304#p365304:2abiuldo je napisao(la):
Zaza Bg » Нед Јан 03, 2016 12:52 am[/url]":2abiuldo]Сликао данас

20160102_142546.jpg

Зар нису могли срушити тај макси?
 
Lepa sličica :kk:
Zasto smeta objekat (maxi)?
mada mozda bi mogla da bude galerija i sl. al rušenje nema nikakve svrhe

Na sličici se lepo vidi kolika je pozitivna i bitno promenjena situacija od Beogradjanke do Slavije

Žedna fontana na SKCu pa naviše, preko Slavije,
bilo je kao u pustinji - nigde vode da se popije
Sada tu je ,,posadena,, i jedna lepa česma na uredjenom Cvetnom trgu
Pa gde de ces nači pozitivniji znak promene ka boljem Bgdu :)

Takodjje sličica vrlo jasno pokazuje koliko je par kafedjija uticalo
na onemogucavanju rasterecenja Slavije
preko koje trole idu pa dalje Makenzijevom do Kalenica itd.
a sve to je moglo kroz veliku i praznu Njegoševu
koja slučajno počinje baš od Cvetnog trga
a kafedjije su ovde zakon .... (i tako muče vecinu Beogrdjana)
:( :twisted: :(
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365355#p365355:iwwyeivm je napisao(la):
rasho62 » Sun Jan 03, 2016 4:12 pm[/url]":iwwyeivm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=365304#p365304:iwwyeivm je napisao(la):
Zaza Bg » Нед Јан 03, 2016 12:52 am[/url]":iwwyeivm]Сликао данас

20160102_142546.jpg

Зар нису могли срушити тај макси?

u kom svetu ti zivis hahahaha??? kako da sruse privatni supermarket, pa jos najstariji na balkanu, a na sve to je delejz i platio pola cene rekonstrukcije. nadam se da je los smisao za humor u pitanju.

to je mozda bilo moguce pre 20ak godina. mada je opet pitanje dalje kako se ophodimo prema "spomenicima vremena" poput dejtonke..
 
Pa i Delta City je prvi Sopin Mol te vrste kod nas, pa ne znaci da ce biti spomenik kulture za 100 godina, ali obzirom da se kod nas velicaju neke nerealne stvari nista me ne cudi.
 
@rasho62 @Galeks

Nisi razumeo. Ovo je jedna od prvih prodavnica gde su se kupci samoposluživali (samoposluga) u Evropi posle drugog svetskog rata. Mi smo tada bili u korak sa nekim novim pojavama u svetu.

Naziv je Supermarket i uglavnom smo samo takve veličine imali. Tek 40 godina kasnije kod nas imamo Megamarkete i Hipermarkete razlika je u broju artikala. Tako da smo danas opet uhvatili korak u toj oblasti sa ostatkom sveta, ali za razliku od tada danas nismo prvi u toj oblasti već samo pratioci.
 
Sama zgrada pijace - kasnije "prvog supermaketa" je podignuta u 19. veku i doživela je nekoliko adaptacija tako da je potpuno promenila izgled.
Umesto rušenja, mislim da bi trebalo razmisliti o uređenju fasade, da makar malo privlači pažnju prolaznika.
 
Ma taj trg bi bio mnogo lepsi bez tog glupavog maxi-a.

Imajte u vidu jednu stvar, trg u urbanistickom smislu je kao soba bez krova, gde zidovi te sobe cine zgrade koje okruzuju trg.
Ovde je objekat Maxi-a suvisan jer ne pomaze zaokruzenju trga.
 
Dobro Reljo ali to vise nije taj objekat od pre rata, sad je nesto sasvim drugacije. Ako ta zgrada ima neku istorijsku vrednost (za sta nisam znao) onda joj treba vratiti taj znacaj i tu njegovu originalnu namenu i tako sto ce biti vracen u prvobitno stanje
 
Zgrada je iz 19. veka, (premnogoratna :) ) namenjena za pijacu - pod krovom, i da ljudi ne špartaju do Zelenog venca.

Mislim da današnjim stanovnicima Vračara odgovara da ovde i dalje imaju jednu veliku prodavnicu, a svima ostalima - zgradu sa lepom fasadom, a ne sa ovom jeftinom plastikom.
 
Jedva cekam da vrate tramvajske sine u Kralja Milana. :)
 
Kao što je i mene neko ovde ranije lepo poučio - u "ono" vreme Beograd je već planirao uvođenje trolejbusa...
 
Po meni nije problem sa lokacijom"maxi" supermarketa, vec sa njegovom bezlicnoscu.
Misljenja sam da ovom objektu treba dobar arhitekta koji bi imao zadatak da izgledom maksija objedini prostor trga, okolnih objekata i samog marketa.
 
Upravo tako.
Svaki novi korisnik zgrade se bavio enterijerom i instalacijama, dok je spoljašnost bila u drugom planu i zato sa ulice danas izgleda kao radnička baraka sa dodatim alubondom.
Zgrada koja je u još 19. veku izgrađena zbog snavdevanja namirnicama i i dalje je u funkciji je dovoljan razlog da se neko malo ozbiljnije pozabavi njenom fasadom. Daleko od toga da je "simbol Beograda", ali ako već toliko dugo stoji kako već stoji, i na istom mestu, onda neka izgleda dostojno svoje neposredne okoline.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=356243#p356243:2dj9luaw je napisao(la):
Zaza Bg » 26 Окт 2015 08:26 pm[/url]":2dj9luaw]Јесте, хаха. Биће фин споменик.

Још две слике са сајта Телеграфа:
pekic1.jpg


pekic333.jpg


Борислав пекић има бисту у "порти" Треће београдске гимназије.... Шта ли се десило? Вероватно "одговорно трожење новца и стезање каиша". Шалим се, пише да је донација Ротари клуба Врачар.
 
Da li je u funkciji sestoaprilska cesma kod Beogradjenke?
 
Nedavno je rekonstruisana. Ne radi van sezone.
 
Trg bode oci, jer izgleda mnogo bolje nego li vecina trgova, pored kojih i kroz koje sam onako spontano u zivotu prosla. Supermarket balansira sa celinom i uopste ne oduzima od te svezine, cak izgleda lepo i dok je prekriveno snegom.
 
Mozda Cvetni Trg nije bas tema za ovo pitanje, ali posto je mojim ocima 'bolna' lokacija blizu, ajd da ovde postavim pitanje...

Sta se desava sa ulicom Kralja Milana u potezu od Cvetnog trga do Slavije ??? Renoviran je trg, i ok, ima tu propusta ali meni je dosta bolje sada nego nekad, ali sta se desava sa ulicom u potezu od Cvetnog trga do Slavije... Sa jedne strane ruinirane kuce i kucerci koje bi ruzno izgledale i u predgradju a ne u centru jedne metropole, sa druge strane ogromna ogradjena parcela na kojoj se nista ne zida godinama... Planira li se bilo kakva promena na tom potezu ili ne ??? Meni je to (uz Slaviju) jedna od najvecih "rak rana" u gradu...
 
Vrh